11.jpg21.jpg31.jpg32.jpg41.JPG51.JPG

Odpowiedzi Wójta

2019-12-23

Internauta Marek
Temat: Hala sportowa
Witam, czy jest możliwość wynajęcia hali do siatkówki raz w tygodniu jak to ma miejsce w innych gminach?

Odpowiedź Wójta:
Tak, jest taka możliwość. Proszę w tej sprawie zwracać się bezpośrednio do dyrektorów szkół.


2019-12-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Danuta
Szanowna Pani Wójt.Czy istnieje szansa na zwiększenie częstotliwości jazdy autobusów mzk z Olszewa Borek?Odstępy między kursami są czasem ponad 2 godzinne.O powrocie ze szkół z Wojciechowic nawet czasem nie ma mowy bo autobusy między sobą nie wspolgrają.

Odpowiedź Wójta:
Zwiększenie częstotliwości kursów oznacza wyższe opłaty ze strony gminy. Nie dysponujemy dodatkowymi środkami na ten cel. Prowadziliśmy natomiast konsultacje dotyczące pewnych korekt czasowych kursów. Czekamy na decyzję MZK w tej sprawie.


2019-12-23

Internauta Mieszkanka
Temat: zjazd w Dobrołęce
Witam, chciałabym uzyskać informację czy i dlaczego dano firmie budującej chodniki w Dobrołęce na zniszczenie zjazdu z drogi krajowej w kierunku wsi Żebry Stara Wieś? Firma rozkuła go aby zapewne wykonać pewne prace, ale dlaczego nie doprowadziła go do stanu pierwotnego? Dziurawy zjazd znacznie utrudnia bezpieczny wyjazd na drogę krajową.

Odpowiedź Wójta:
W odpowiedzi na poniższy e-mail GDDKiA O/Warszawa Rejon w Ostrołęce wyjaśnia: Podczas wykonywanego remontu odwodnienia w ciągu DK 61 na odc. w m. Dobrołęka wykonane zostały rowy drogowe oraz poza rowem w pasie  drogi krajowej pasy do bezpiecznego poruszania się pieszych utwardzone destruktem. W celu uzyskania ciągłości odwodnienia wyremontowane zostały również przepusty na skrzyżowaniach z podporządkowanymi drogami bitumicznymi. Na skrzyżowaniu DK61 z drogą powiatową do m. Żebry Stara Wieś w tym celu został rozebrany fragment nawierzchni. Odtworzenie nawierzchni bitumicznej na rozebranych powierzchniach skrzyżowań dróg (gminne, powiatowa) było zaplanowane przez Zarządcę drogi podczas liniowego remontu nawierzchni na odc. Dobrołęka – Nożewo. Niestety odcinek nie uzyskał finansowania w roku bieżącym, dlatego też nawierzchnia bitumiczna zostanie wykonana w II kwartale 2020 roku podczas remontów nawierzchni po sezonie zimowym 2019/2020 r. Do tego czasu nawierzchnia jest i będzie utrzymywana w bezpiecznej przejezdności przez służby drogowe Rejonu.


2019-12-23

Internauta Mieszkanic Mostowa
Temat: Droga w Mostowie
Pani Wójt, po raz trzeci pytam o drogę w Mostowie, było dofinansowanie - w kwocie 85 tysięcy- i dalej cisza, nic się nie dzieje. Jak długo jeszcze mamy czekać...

Odpowiedź Wójta:
Przewidywane wcześniej dofinansowanie z FOGR wynosiło 75 tys zł, a nie 85 tys. zł było więc znikomą częścią inwestycji wycenianej na 660 tys. zł. Dlatego został złożony kolejny wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych gdzie można uzyskać dofinansowanie 80% jej wartości, a więc nawet ponad 500 tys. zł czekamy na rozstrzygnięcie naboru.


2019-12-23

Internauta Użytkowniczka ul. Sikorskiego
Temat: Remont ul. Sikorskiego
Pani Wójt, Odnośnie remontowanej drogi - ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Ks. Brzoski do mostku. Czy nowa nawierzchnia asfaltowa będzie jeszcze w jakikolwiek sposób wyrownywana, frezowana? Kto czuwa nad jakością wykonywanych prac? Asfalt pełen jest nierówności, ubytków, a to przecież zupełnie nowa nawierzchnia.

Odpowiedź Wójta:
Inwestycja nie jest zakończona, a nawierzchnia będzie posiadać jeszcze kolejną warstwę ścieralną. Prace w terenie nadzoruje bezpośrednio inspektor branży drogowej.


2019-12-23

Internauta Maja
Temat: W sprawie 500+
Witam Panią wójt chciałam się zapytać czy świadczenia będą wypłacane przed świętami. I zapytać czy mozna ustalić harmonogram wypłat świadczeń tak jak to jest q 8nnych gminach żeby każdy kto jest zainteresowany mógł mieć wygląd kiedy może się spodziewać pieniążków na koncie.

Odpowiedź Wójta:
Tak, od 18 grudnia realizowana jest wypłata świadczeń rodzinnych w kasie i na konta bankowe. Od 01.01.2020r. świadczenia rodzinne i wychowawcze  na rachunek bankowy będą przekazywane w terminie ostatnich  dwóch dni roboczych miesiąca. Wypłata świadczeń w formie gotówkowej pozostaje bez zmian.


2019-12-23

Internauta mieszkanka
Temat: autobus
A kiedy będzie jakiś autobus podmiejski przez Biaóbrzeg Bliższy??

Odpowiedź Wójta:
Na chwilę obecną nie przewiduję kursów autobusów podmiejskich do tej miejscowości. Zapraszam do korzystania z kursów szkolnych do Olszewa-Borek i dalej do miasta.


2019-12-23

Internauta Mieszkanka
Temat: Fetor
Proszę mi wyjaśnić ,zgodnie z przepisami rolnicy mogą wywozić gnojówkę do 30 listopada a w naszej wsi 3 rolników notorycznie wywozi gnojowice i szambo na pola.

Odpowiedź Wójta:
W tej sprawie proszę o przekazanie do Referatu Ochrony Środowiska konkretów dotczących miejscowości i osób, które dopuszczają się takich praktyk, bądź zgłoszenie jej bezpośrednio policji.


2019-12-19

Internauta Pawel
Temat: Drogi
Pani Aneto czy ul. Kochanowskiego w Olszewo Borkach jest przewidziana w planach na modernizację ( chodzi o asfalt) ?

Odpowiedź Wójta:
Na rok 2020 nie ma takich planów, ale nie wykluczam ich na przyszłość.


2019-12-19

Internauta Grażyna Grażyna
Temat: Wieś
Witam Mam pytanie dlaczego Pani wójt wydaje pieniądze na byle co dba głównie o Olszewo Borki i Nową Wieś a inne wsie Panią nie interesują. Przed wyborami obiecała Pani dużo że zadba np. Zabiele, Grabówek, Rżaniec i co Pani zrobiła???? NIC Pisma które trafiają do Pani nawet nie przeczyta Pani tylko udaje że przeczyta i co kiedy Pani ma zamiar zadbać o Rżaniec Grabówek i inne wsie???

Odpowiedź Wójta:
Interesuje mnie cała gmina i każdy z mieszkańców, proszę więc nie przekazywać nieprawdziwych opinii. A teraz konkrety: jednostka OSP w Zabielu Wielkim otrzymała nowy wóz strażacki, w Rżańcu na budynku szkolnym zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, po raz pierwszy odbył się tam letni festyn dofinansowany przez gminę. Szkoła w Grabówku również otrzymała nowoczesną instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła. W 2020 r. zostanie przebudowany z udziałem gminy wynoszącym prawie 900 tys. zł ostatni odcinek drogi powiatowej relacji Grabnik-Grabówek-Jastrząbka. Dla wszystkich miejscowości wykonana jest dokumentacja sieci wodociągowej. Czy to rzeczywiście nic?


2019-12-19

Internauta mieszkaniec
Temat: wykoszenie poboczy
Kiedy zostanie wykoszone pobocze Łazy-Siarki tz.Pietraki ? Droga jest wąska i trudno mijać się z samochodami,autobusem szkolnym,a o pieszych nawet nie wspomnę.

Odpowiedź Wójta:
Kompleksowe koszenie poboczy przy drogach gminnych zostanie wykonane wiosną przyszłego roku.


2019-12-19

Internauta Internauta
Temat: Skrzyżowanie
Witam. Bardzo proszę o interwencję w sprawie wyjazdu z ulicy Lelewela na ulice 3 Maja, widoczność jest bardzo utrudniona z powodu zastawionych aut na parkingu.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał. Przeanalizuję tę sytuację pod kątem bezpieczeństwa i ew. zmian w organizacji ruchu.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Gminy
Temat: Azbest
Kiedy będzie odbiór eternitu

Odpowiedź Wójta:
Podpisana została już kolejną umowę na odbiór azbestu na sumę 50 tys. zł. Prace są już realizowane.


2019-12-19

Internauta Beata
Temat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Witam. Pani wójt i co z tymi polaczeniami autobusowymi? Czytam, ze gmina Czarnia i Myszyniec oraz Troszyn mogą liczyć na nowe linie bo złożyły wnioski a co z miejscowościami z naszej Gminy? Wychodzi na to, ze Przystan mala miejscowosc a autobusów ma wiecej niz Nowa Wies. My dalej czekamy.

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani wnioski zostały przez gminę Olszewo-Borki złożone do pana Starosty, kóry zgodnie z ustawą jest organem właściwym dla wystąpienia do wojewody o dofinansowanie kursów łączących miejscowości gminne z Ostrołęką. Nowe linie ruszyły w ostatnich tygodniach, także przez Nową Wieś, rozkład kursów dostępny jest na stronie internetowej gminy. Ponowiłam także wystąpienie o kolejne kursy od nowego 2020 roku, w tym kursy sobotnio-niedzielne.


2019-12-19

Internauta Mieszkanka Grabowa
Temat: Brak drogi asfaltowej
Witam. Jakie są szanse i plany na powstanie drogi asfaltowej w końcowej części ul. Popiełuszki w Grabowie? Około rok temu dostaliśmy informacje o planowanej budowie kanalizacji, a wkrótce po tym- o odwołaniu tego przedsięwzięcia. Co mamy o tym myśleć? Kiedy coś tu będzie się faktycznie działo? Żwirówka co chwilę wymaga napraw.

Odpowiedź Wójta:
Ulica księdza Popiełuszki w Grabowie jest ważnym oddcinkiem komunikacyjnym, podobnie jak droga Bobinkowska. Planuję zgłoszenie obu dróg do przebudowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.


2019-12-19

Internauta Stefan
Temat: woda w Zeraniu Małym
Ponownie pytam sie Pani Wójt co z wodą w Zeraniu Małym żyjemy w XXI wieku a my nie mamy wody studnie suche jak długo można żyć bez wody radni litości kiedy w końcu zaczniecie coś robić my was wybraliśmy do pracy na rzecz ludzi a wy robicie z tego kabaret.

Odpowiedź Wójta:
Pana opinia o rzekomym "kabarecie" jest krzywdząca, pracujemy z radnymi na rzecz gminy, rozwiązujemy wiele różnych problemów. Spraw zaległych od lat nie da się nadrobić z dnia na dzień. Tak jak mółwiłam, sprawa wodociągów jest dla mnie bardzo ważna i będę dążyć do tego, aby systematycznie budować kolejne odcinki.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Żebry Wierzchlas
Temat: Droga
Pani Wójt kiedy będzie zrobiona droga nr.215 na której ustalenie granic i rozgraniczenie było przeprowadzone trzy lata temu i dalej rosną drzewa a przejeżdzać trzeba działką sąsiada

Odpowiedź Wójta:
Pamiętam o tej sprawie, w miarę posiadanych środków w budżecie będę planować jej realizację. Wniosek o wycinkę drzew został złożony do Starostwa Powiatowego. Czekam na decyzję.


2019-12-19

Internauta ............
Temat: oświetlenie ulic
Pani Wójt Chciałam zapytać kiedy zostanie zrobione oświetlenie. ul Rzemieślnicza w Olszewie Borki. Jest to ulica przy której nie ma chodnika, a oświetenie jest takie że nie widać osób które poruszają się poboczem.

Odpowiedź Wójta:
Oświetlenie uliczne na terenie całej gminy jest stopniowo rozbudowywane. Liczę, na to że w przyszłym roku na ulicy Rzemieślniczej uda się poprawić jego jakość także na ulicy Rzemieślniczej.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Mostowa
Temat: Drogi gminne żwrowe
Pan Wójt,co wiadomo na temat budowy drogi w Mostowie? Były środki o czy mówiła Pani na spotkaniu, minęło lato i nic się nie dzieje...kolejna jesień, zima i wiosna w błoie ne dającym ani przejść ani przejechać!Kiedy również zostanie zrobiona droga po budowie oświetlenia do Mostowa- kolonii? Drogi - to zadanie własne gminy- to są Pani słowa z kampanii przedwyborczej!Podobno Pani Sołtys się upomina o te drogi ale jakoś bez efektu.

Odpowiedź Wójta:
W pierwszej kolejności budowane są drogi na które udaje się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W tym zakresie systematycznie pozyskiwane są kolejne środki i realizowane inwestycje. Tak wniosek został przygotowany i złożony również na drogę w miejscowości Mostowo, czekam na wyniki naboru. W pierwszej kolejności przebudowywane są drogi o dużym natężeniu komunikacyjnym, te z mniejszym natężeniu muszą poczekać. Gmina ma ograniczone możliwości inwestycyjne, także z powodu istniejącego zadłużenia.


2019-11-26

Internauta mieszkaniec Zabrodzia
Temat: wywóz śmieci
Witam p. Wójt chciałbym się przypomnieć o negocjacjach w sprawie wywozu śmieci - chodzi o uwzględnienie dwutygodniowym wywozie śmieci biodegradalnych w okresie letnim pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości w gminach, Rada Gminy jest zobowiązana do dostosowania lokalnych uchwał do nowych przepisów. Przyjmuję ten postulat jako głos w dyskusji, którą będziemy na pewno odbywać na komisjach Rady Gminy.


2019-11-26

Internauta Rafał
Temat: Fotowoltanika
Mam pytanie Pani Wójt kiedy bedzie kolejna tura dofinansowania do fotowoltaniki?

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na rządowe bądź unijne programy w tym zakresie. Na pewno jako gmina będziemy chcieli w nich uczestniczyć. Obecnie można skorzystać indywidualnie z rządowego programu "Mój Prąd". Nabór wniosków jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


2019-11-26

Internauta Kossaka, Malczewskiego, Witkiewicza
Temat: Kossaka, Malczewskiego, Witkiewicza
Witam, jakiś czas temu Sołectwo Olszewo Borki poinformowało o uzyskaniu dotacji na modernizację w/w ulic. Na jakim etapie jest sprawą? Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac?

Odpowiedź Wójta:
Został ogłoszony przetarg nieograniczony na to zadanie, wpłynęły już oferty wykonawców. Komisja przetargowa jest w trakcie ich oceny i wyłonienia wykonawcy.  Planowany termin realizacji inwestycji to 31.08.2020r.


2019-11-20

Internauta zosia
Temat: nie odebrane budynki
Szanowna pani dlaczego w miejscowości Chojniki ludzie mieszkają w nie odebranych domach i nie odprowadzają podatku tak można u was

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z art. 6 ust. 6 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170) właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia. Po otrzymaniu informacji ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce o odbiorze budynku Podatnik jest wzywany do złożenia informacji o dokonaniu odbioru budynku mieszkalnego. Jeśli budynek mieszkalny jest zamieszkały, a właściciel nie posiada meldunku to trudno nam ustalić stan faktyczny. Jeżeli organ podatkowy będzie miał wiedzę o zamieszkaniu w budynkach bez odbioru rozpocznie procedurę mającą na celu opodatkowanie nieruchomości..


2019-11-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Porządek
Witam,Pani Wójt chcę podziękować za porządek jaki panuje na terenie Olszewo-Borek jednakże pragnę zauważyć, ze końcówka ul. Lelewela zawsze jest omijana przy pracach porządkowych trawa nigdy nie była tam wykaszana a prawą strona chodnika nie da się przejść bo krzaki z posesji mieszkańców aż kładą sie na ten chodnik, mam jednak nadzieję że problem zostanie usunięty i będzie można swobodnie przejść naszym pięknym chodnikiem.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, przekazałam sprawę naszym pracownikom gospodarczym gminy do realizacji.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Most w Białobrzegi Dalszym
I 3 sprawa most niedaleko placu zabaw także w Białobrzegu D. ma duże braki w barierkach,brakuje W niektórych miejscach po dwie metalowe tralki. 40 cm przerwy. Stwarza to realne niebezpieczeństwo.

Odpowiedź Wójta:
Sprawa została przekazana do Referatu Inwestycji Gospodarki i Drogownictwa jako zadanie remontowe do wykonania.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Urządzenia na placu zabaw w Białobrzegi dalszym
Czy urządzenia na placu zabaw w Białobrzegu Dalszym tzn. siłownia jest przez kogoś konserwowana?? urządzenia są pordzewiałe i schodzą z nich płaty farby, może przed zimą warto byłoby coś tym zrobić.

Odpowiedź Wójta:
Pracownicy gospodarczy gminy dokonają przeglądu urządzeń i wykonają możliwe prace konserwacyjne przed zimą. Ich kompleksowa renowacja może być przeprowadzona wiosną, być może przez serwis zewnętrzny.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Zarośnięte skrzyżowanie
UPRZEJMIE proszę o wycięcie krzaków zasłaniających skrzyżowanie Białobrzeg Dalszy/Białobrzeg Bliższy jest utrudniona ocena jadąc prosto przez most w stronę Łazów, czy nic nie jedzie od strony B.B.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-31

Internauta Rodzic
Temat: Decyzja 500+
Jak będą dostarczane decyzje o świadczenie 500+? Pani podczas składania wniosku mówiła, że email. Składałam w sierpniu i decyzji dalej brak?

Odpowiedź Wójta:
Od 1 lipca 2019r. świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+" przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowych zasadach można było składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą). Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w Olszewie - Borkach   przesyła wnioskodawcy na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej informację potwierdzającą przyznanie świadczenia, zaś w przypadku braku adresu e-mailowego osoba ta może osobiście  odebrać informację o przyznaniu świadczenia w postaci papierowej.

    • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
    • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
    • Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
    • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020  r.
    • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.
W razie  jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt osobisty lub telefoniczny z GOPS.


2019-10-17

Internauta Joanna
Temat: Upul
Witam. Proszę o informację, czy w miesiącach wrześniu, lub październiku 2019r., został w Gminie podany, w jakikolwiek sposób do publicznej wiadomości ( jeżeli tak, to w jaki) plan urzadzenia lasow, tzw. Upul. Jeżeli nie, proszę o informację, w jakim okresie jest to planowane i w jaki sposób (czy mogę oczekiwać zawiadomienia pisemnego, jak przewiduje ustawa?). Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Projekty uproszczonych planów urządzenia lasów nie zostały jeszcze wyłożone do publicznego wglądu. Jest planowane jeszcze w miesiącu październiku, informacja w tym zakresie została zamieszczona na stronie internetowej urzedu. Każdy z właścicieli lasów otrzyma także pisemne zawiadomienie o wyłożeniu projektu uproszczonego planu urządzenia lasu.


2019-10-17

Internauta mieszkanka gminy
Temat: zakład usług komunalnych
mam pytanie, kiedy powstanie Gminy ZUK i jak będą zatrudniani pracownicy ,do kogo składać podania o zatrudnienie .Mam nadzieje że pracownicy będą zatrudniani w pierwszej kolejności z terenu gminy a nie przeniesie się pół ostrołeki,jak przykładowo dyrektorka podstawówki sprowadziła wożnego z miasta ,jakby nie było ludzi z terenu gminy.Kiedy będzie żwirowanie dróg gminnych.

Odpowiedź Wójta:
Trwają jeszcze procedury prawne. Pracownicy będą zatrudniani po powołaniu prezesa spółki, który będzie podejmował takie działania kierując się kompetencjami i przygotowaniem zawodowym osób. Zgodnie z prawem nie można uzależniać tego czy ktoś będzie zatrudniony bądź nie, od tego gdzie zamieszkuje. Żwirowanie rozpoczniemy niebawem.


2019-10-17

Internauta Alicja
Temat: Białobrzeg Dalszy
Pani Wójt proszę o informację czy w Białobrzegu Dalszym planowane są chodniki i kanalizacja.Chciała bym zrobić wjazd na posesję już docelowo. Niedawno rozbierałam wszystko przez kładzenie gazu i wody nie chciała bym po raz kolejny ponosić kosztów.Może jest jakaś szansa.

Odpowiedź Wójta:
Jeżeli mieszka Pani przy drodze powiatowej to należy dokonać uzgodnienia wykonania takiego zjazdu z Zarządem Dróg Powiatowych. Obecnie nie przewidujemy budowy kanalizacji w Białobrzegu Dalszym, wykonanie chodników i przebudowa drogi są natomiast w gestii Starostwa.


2019-10-17

Internauta mieszkaniec
Temat: Oswietlenie
P.wojt kiedy bedzie oswietlenie ulicy Slowackiego w Olszewo-borkach mija ponad rok od zebrania soleckiego na ktorym podjeta decyzje o oswietleniu tej ulicy.

Odpowiedź Wójta:
Wysłaliśmy zapytania ofertowe do wykonawców. Po wyborze oferty ruszą prace. Będą to najbliższe tygodnie.


2019-10-17

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Witam, Uprzejmie proszę o naprawę głębokich ubytków nawierzchni na ul. Popiełuszki w Grabowie.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Drogi, ul Prosta
Witam Proszę o informację czy na ul. Prostej w miejscowości Łazy będzie dosypany żwir i ulica zostanie wyrównana ? Wyjazd z tej ulicy na ul. Sikorskiego jest makabryczny. Czy ktoś z gminy sprawdza jakość wykonywanych prac drogowych ? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Rozstrzygnęliśmy przetarg. Żwirowanie i wyrównywanie dróg będzie prowadzone w najbliższych tygodniach pod nadzorem pracownika Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Wiaty Przystankowe
Pani Wójt kiedy zostaną zamontowane przystanki w m-ci NOŻEWO? Rozpoczął się już rok szkolny, dzieci mokną i marzną. Prosimy o interwencję i przyśpieszenie stawiania przystanków.

Odpowiedź Wójta:
Zebraliśmy już oferty na zakup wiat przystankowych. Niebawem dokonamy zakupu. Problemem jest jednak ustawienie przy drogach innych niż gminne i powiatowe. Wymagane są w tym celu dodatkowe uzgodnienia z zarządami dróg wojewódzkich i krajowych, uzyskanie prawa do terenu, który nie zawsze należy do nas. To niestety wydłuża cały proces.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gaz
W nawiązaniu do zapytania z dnia 15.01.19 do Pani Wójt a "mianowicie kiedy Do szkoły w Przystani będzie doprowadzony gaz ....." Odp. Pani była następując"Będę zabiegać o przyłączenie szkoły do sieci gazowej..itd......" Ponawiam ponownie te pytanie czy w tym temacie coś się zmieniło?

Odpowiedź Wójta:
Polska Spółka Gazownictwa przysłała nam w tej sprawie aneks do zawartej umowy na rok 2019, obecnie planowany termin przyłączenia to rok 2021.


2019-10-17

Internauta
Temat: fotowoltaika
W jaki sposób będzie od nas pobrana opłata za fotowoltaikę. W momencie składania wniosków mieliśmy informację o ratach 0%. Jaka jest prawda? Czy wiadomo coś nowego w tej kwestii?

Odpowiedź Wójta:
Płatności można dokonać jednorazowo albo w trzech ratach rozliczanych w roku 2019. Do każdego z uczestników projektu zostały już wysłane informacje w tej sprawie, obecnie przyjmujemy deklaracje dotyczące wyboru sposobu płatności.


2019-10-17

Internauta Mieszkańcy Nowej Wsi
Temat: Światłowód Nowa Wieś
Witam szanowną Panią Wójt Mamy wielkie pytanie i problem gdyż w naszej Miejscowosci jest dużo osób idących w kierunku E-Sportu,Streamingu jestesmy osobami próbującymi dojść do czołówki w Polsce a jest to bardzo możliwe ze się to uda jednak jest taki problem ze mieszkancy naszej Mieściny sa ograniczani przez słabe przyłącza internetowe. Prosimy o rozpatrzenie tej możliwości E-Sport pnie sie do góry w Polsce bardzo szybko a miło by było zobaczyć kogoś na scenie od nas.

Odpowiedź Wójta:
Już w przyszłym roku ruszy budowa wielu odcinków  sieci światłowodowej na terenie naszej gminy, także w Nowej Wsi. Dostęp do szybkiego Internetu na terenie gminy jest dla mnie bardzo ważny.


2019-10-17

Internauta MAMA
Temat: Obiady w SP Olszewo Borki
Witam.Tyle Pani mówiła o równym traktowaniu mieszkańców gminy.Wiec pytanie: Czy dzieciaki w SP będą traktowane jednakowo?Chodzi nam rodzicom o obiady. Dzieci z Budynku D mają pełny obiad, natomiast młodsze dzieciaki tylko zupę. Czy ktoś myśli nad rozwiązaniem tego problemu. Czy ulepszeniu kuchni w starej części?A może o przechodzeniu chociaż przez jakiś czas dzieciaków na obiady do 2 budynku. Wiele rodziców pracuję,dzieci odbierane są późno ze świetlicy.

Odpowiedź Wójta:
Problem nie powstał w ostatnim roku, a trudno w krótkim czasie zaradzić wieloletnim zaległościom. Stołówka w budynku B jest nieprzystosowana do  przygotowywania obiadów dwudaniowych. Pomieszczenie kuchni wymaga gruntownej modernizacji: między innymi instalacja elektryczna, wyposażenie socjalne, wentylacja pomieszczeń kuchennych. Stara część szkoły w Olszewie-Borkach wymaga gruntownej modernizacji, mam tego świadomość i będziemy nad tym pracować. Jest to także jedno z głównych zadań nowej pani dyrektor.


2019-10-17

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Witam, Uprzejmie proszę o naprawę głębokich ubytków nawierzchni na ul. Popiełuszki w Grabowie.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Drogi, ul Prosta
Witam Proszę o informację czy na ul. Prostej w miejscowości Łazy będzie dosypany żwir i ulica zostanie wyrównana ? Wyjazd z tej ulicy na ul. Sikorskiego jest makabryczny. Czy ktoś z gminy sprawdza jakość wykonywanych prac drogowych ? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Rozstrzygnęliśmy przetarg. Żwirowanie i wyrównywanie dróg będzie prowadzone w najbliższych tygodniach pod nadzorem pracownika Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Wiaty Przystankowe
Pani Wójt kiedy zostaną zamontowane przystanki w m-ci NOŻEWO? Rozpoczął się już rok szkolny, dzieci mokną i marzną. Prosimy o interwencję i przyśpieszenie stawiania przystanków.

Odpowiedź Wójta:
Zebraliśmy już oferty na zakup wiat przystankowych. Niebawem dokonamy zakupu. Problemem jest jednak ustawienie przy drogach innych niż gminne i powiatowe. Wymagane są w tym celu dodatkowe uzgodnienia z zarządami dróg wojewódzkich i krajowych, uzyskanie prawa do terenu, który nie zawsze należy do nas. To niestety wydłuża cały proces.


2019-09-09

Internauta Przystan
Temat: Szkoła
Teren wokół budynku szkoły podstawowej w Przystani to plac budowy. Jak długo potrwa remont i jak wpłynie on na organizację roku szkolnego?

Odpowiedź Wójta:
Prace potrwają jeszcze kilka tygodni, a rok szkolny rozpoczął się bez przeszkód. Wykonawca zabezpieczył i wydzielił plac budowy.


2019-09-09

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
Pani Wójt dlaczego w naszej miejscowości nie będzie Placu zabaw DLA DZIECI?? CZY DZIECI Z BIALOBRZEGU BLIZSZEGO SA GORSZE OD TYCH W NOWEJ WSI? BO TAM ZAPLANOWANO OPCJE TYPU FULL A W NASZEJ MIEJSCOWOSCI MYDLI SIE OCZY OTWARTA STREFA AKTYWNOSCI CZYM JEST ZWYCZAJNA SILOWNIA POD CHMURKA DLA DOROSLYCH. PYTAMY OTWARCIE KIEDY PLAC ZABAW DLA DZIECI????

Internauta Plac zabaw?
Temat: Mieszkańcy
Pani wojt mówi Pani o integracji mieszkańców w tym dzieci w miejscowości Białobrzeg Bliższy? Gdzie te dzieci mają się integrować? Na tych orbitrekach? Ta przestrzeń należało wykorzystać jako plac zabaw dla dzieci , dlaczego Pani nie słucha naszych próśb?

Odpowiedź Wójta:
Przykro mi, że krytycy nie doceniają tego, że całość inwestycji została sfinansowana ze środków gminy i rządowego programu właśnie dla miejscowości Białobrzeg-Bliższy. Tłumaczyłam też wcześniej, że ze względu na ograniczoną ilość miejsca ten plac ma inny charakter niż w miejscowości Żebry Stara Wieś gdzie jest dużo więcej miejsca. Ze swojej strony mieszkańcy w ramach funduszu sołeckiego mogą zakupić zabawki i doposażyć istniejącą altanę. Tak więc to kiedy będzie plac zabaw dla dzieci zależy również od woli samych mieszkańców.


2019-09-09

Internauta Białobrzeg
Temat: Dofinansowanie do przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych.
Witam Szanowną Panią Wójt. Czy Urząd Gminy prowadzi dofinansowania do przyłączy kanalizacyjnych lub/i wodociągowych. Chodzi mi o przyłącze między istniejącą kanalizacją a nowo wybudowanym domem jednorodzinnym.pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Doprowadzenie przyłącza od granicy działki do wybudowanego domu należy do właściciela, gmina nie buduje przyłączy kanalizacyjnych czy wodociągowych na prywatnych gruntach.


2019-09-09

Internauta Beata
Temat: Dowoz
Witam pani wojt. Podaje pani dowoz do szkol na tetenir gminy a co z autobusami do szkol w Ostrolece?’ Obiecała pani na zebraniach przed wyborczych zlote gory miedzy innymi komunikację miedzy np Nowa Wsią a Ostrołęką. Poprzedni wójt mowił ze nic sie nie da zrobic , pani uwazala ze wszystko da sie zrobic. Poprzednik przynajmniej na rok Szkolny jakies autobusu urochomil i rozklady juz wisialy i byly dostepne na stronie gminy. Co pani planuje z tym zrobic?  Program rzadowy jakos

Odpowiedź Wójta:
Już zrobiłam. Zgodnie z ustawą o przewozach autobusowych wystąpiliśmy wspólnie z innymi wójtami do starosty ostrołęckiego o złożenie stosownych wniosków dla połączeń międzygminnych do wojewody mazowieckiego. Dofinansowanie otrzymało 5 kursów międzygminnych, w 3 z nich uwzględnione są miejscowości gminy Olszewo-Borki, w tym Nowa Wieś. Obecnie trwa ustalanie przez Starostwo szczegółów dotyczących rozkładów jazdy, kursy ruszą niebawem.


2019-09-09

Internauta Darek
Temat: Woda i przepompownia
Witam.Pani wójt.Czy jest planowane nowe ujęcie wody dla Olszewa-Borek??Kiedyś była przepompownia w olszewi-borkach,a woda z ujścia rzeki.Odkąd woda jest dostarczana ze Stepny Starej jakość jest tragiczna.Dużo kamienia w wodzie,słabe oczyszczanie.Czy gmina planuje poprawę względem jakości wody?

Odpowiedź Wójta:
Jest pan w błędzie. Miejscowość Olszewo-Borki jest wciąż zasilana z ujęcia w Ostrołęce. Stacja Uzdatniania w Stepnie Starej dostarcza wodę bardzo dobrej jakości, niestety obecnie trafia ona do bardzo niewielkiej ilości mieszkańców. Planujemy jej lepsze wykorzystanie i przyłącznie do niej okolicznych miejscowości, w tym Olszewa-Borek.


2019-09-09

Internauta Katarzyna
Temat: wydmy na terenie Olszewa-Borek
Dzień dobry, Czy wydmy na terenie Olszewa-Borek podlegają ochronie? Niepokoi mnie ich niszczenie. Proceder trwa od kilku lat. I zniszczenie terenu bardzo się pogłębia. Chodzi o wydmy położone między łąkami od strony ulicy Karola Wojtyły a ciągnące się do drogi z Nakłami.

Odpowiedź Wójta:
Wydmy na terenie miejscowości Olszewo-Borki nie podlegają ochronie obszarowej, jednak wydmy i porastająca je roślinność nie powinny być niszczone. Teren, o którym Pani pisze jest własnością prywatną. Pracownik Urzędu Gminy pouczył właścicielkę działek, że wydobywanie piasku i zmiana ukształtowania terenu wymagają stosownych zezwoleń.


2019-09-09

Internauta Mjeszkaniec.
Temat: Bjeg. 3. Pe. Przelajem. Przez. Przystań
Co. Roku. Odbywały. Się. Bjegi. W. Pszystani. A. W. Tym. Roku. Zero. Troche. Trzeba. Się. Zastanowić. Pani. Wójt. Prosze. Podać. Przyczynę. Dlaczego. Się. One. Nie. Odbedo się z. Giry. Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Ze względu na trwające prace remontowe przy zabytkowym dworku w Przystani w tym roku nie planujemy biegu "Przełajem przez Przystań".


2019-09-09

Internauta Darek
Temat: oczyszczalnia i woda olszewo-borki
Witam serdecznie.Czy jest w planach budowa oczyszczalnia w olszewie borkach?

Odpowiedź Wójta:
Nie planujemy budowy oczyszczalni ścieków w Olszewie-Borkach, rozpoczynamy natomiast budowę nowej przepompowni ścieków, a w dalszej kolejności modernizację systemu kanalizacji sanitarnej.


2019-09-09

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: dofinansowanie PKS-u
Witam, czy gmina złożyła wniosek o dofinansowanie połączeń PKS? Jeszcze kilka lat temu można było z małej wsi dojechać bezpośrednio do miasta, teraz można dojechać autobusem szkolnym do Borek i 3 do miasta, ale powrót jest o wiele bardziej skomplikowany. Rozkład jazdy "3" nie jest kompatybilny z autobusami szkolnymi. Co z dziećmi uczącymi się w Ostrołęce na drugą zmianę?

Odpowiedź Wójta:
Tak gmina złożyła wnioski o dofinansowanie połączeń PKS i przekazała je Starostwu Powiatowemu. Czekamy na uruchomienie kursów na 3 trasach, które uwzględniają miejscowości naszej gminy. Jestem też na etapie konsultacji dotyczącej rozkładu jazdy linii nr 3 obsługiwanej przez MZK.


2019-08-27

Internauta MAMA
Temat: Nowy rok szkolny
Czy możemy w tym miesiącu liczyć na wcześniejsze wpłaty świadczeń rodzinnych. Tak żebyśmy mogli na spokojne przygotować dzieci na nowy rok szkolny?

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z przepisami regulującymi przyznanie i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz świadczeń rodzinnych, świadczenia te wypłacane są w okresach miesięcznych. Informacja o terminie wypłaty świadczenia zawarta jest w przyznanej decyzji/informacji. Realizacja przyznanych świadczeń w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej następuje w terminie do ostatniego dnia miesiąca. W miesiącu sierpniu 2019r. wypłaty świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych oraz świadczenia " Dobry start" są wypłacane sukcesywnie od 26.08.2019r.


2019-08-27

Internauta mieszkaniec
Temat: Droga
Witam, Czy mieszkańcy Grabnika i Mostowa doczekają się w końcu drogi ? Pracę nad remontem miały zacząć już się kilka lat temu, a jakoś rezultatów nie widać...

Odpowiedź Wójta:
Witam serdecznie, za wcześniejsze lata nie odpowiadam. Wniosek na przebudowę tej drogi w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, został złożony w Urzędzie Wojewódzkim 26 sierpnia 2019 r. przez Starostę Ostrołęckiego, gdyż jest to droga powiatowa.


2019-08-27

Internauta Sławomir
Temat: Wiata przystankowa.
Witam Panią Wójt mam pytanie odnośnie wiaty przystankowej która miała być zakupiona dla miejscowości Nakły i zamontowana przy zatoczce autobusowej. Od września zaczyna się nowy rok szkolny mam nadzieję że naze pociechy będą mogły znaleźć chwilowe zabezpieczenie od deszczu i śniegu czekając na autobus. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Wiaty przystankowe zostaną ustawione równocześnie w kilku miejscowościach. Obecnie wystąpiłam do zarządców dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych z prośbą o ewentualne dofinansowanie obiektów usytuowanych przy tych drogach. Po uzyskaniu odpowiedzi podejmę decyzje dotyczące konkretnych lokalizacji w zależności od możliwości finansowych.


2019-08-27

Internauta Mrek
Temat: temat już był ul. Sikorskiego
"Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku." Z wcześniejszych informacji wynika że tylko niewielki odcinek ul. Sikorskiego. Co z pozostałą częścią ulicy od mostku ? Odpowiedź Wójta: Dofinansowanie na przebudowę ulicy Sikorskiego zostało uzyskane na odcinek do mostku na Piasecznicy. itd ............... Już sierpień , żadnych prac nikt nie przeprowadza- rozumiem ,że zaczną Listopadzie-a potem ZIMA i STOP

Odpowiedź Wójta:
Mam dla Pana dobrą informację, mimo wielu napotkanych problemów przebudowa została rozpoczęta. Niestety wcześniej zaistniała konieczność wykonania dodatkowych prac projektowych. Etap przygotowawczy i przetargowy uległ wydłużeniu także dlatego, że konieczne było uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę. Jednocześnie należało uwzględnić nie przewidzianą rozbudowę infrastruktury podziemnej: w ul. gen. Wł. Sikorskiego - budowę sieci grawitacyjno-ciśnieniowej kanalizacji sanitarnej wraz z brakującymi przyłączami. Podobnie w ul. Pisarki - uzupełnienie istniejącej sieci w przyłącza wodno – kanalizacyjne. W zastanej dokumentacji brakowało aktualnych przedmiarów i kosztorysów robót budowlanych. Okazało się też, że oprócz dofinansowania ze środków zewnętrznych na przebudowę dróg, inwestycja wymaga dodatkowego wkładu własnego gminy na  rozbudowę infrastruktury podziemnej i należało takie środki zabezpieczyć w budżecie.


2019-08-27

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
A w którym miejscu w Białobrzegu Bliższym Pani Wójt usytuowana będzie Otwarta Strefa Aktywności? Co rozumieć przez takie sformułowanie? Jakiego typu będzie to sprzęt? Podkreślamy że prosimy o strefę zabaw stricte dla dzieci

Odpowiedź Wójta:
Otwarta strefa aktywności będzie usytuowana obok altany na placu gminnym (za dawną zlewnią mleka). Jak wskazuje nazwa - będzie to plac na którym znajdą się urządzenia do aktywności na świeżym powietrzu. Wariant podstawowy OSY jest ściśle określony przez wytyczne ministerstwa sportu (dofinansowującego zadanie) i obejmuje: - siłownię plenerową (minimum 6 urządzeń, może być kilka urządzeń na jednej konstrukcji), - strefę relaksu (ławki , minimum dwa urządzenia do gier edukacyjnych montowanych na stałe do podłoża np. szachy/warcaby otp. zagospodarowanie zieleni- nasadzenia. W miejscowości Białobrzeg Bliższy zaplanowano z uwagi na możliwości terenu wariant podstawowy.


2019-08-27

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
A w którym miejscu w Białobrzegu Bliższym Pani Wójt usytuowana będzie Otwarta Strefa Aktywności? Co rozumieć przez takie sformułowanie? Jakiego typu będzie to sprzęt? Podkreślamy że prosimy o strefę zabaw stricte dla dzieci

Odpowiedź Wójta:
Otwarta strefa aktywności będzie usytuowana obok altany na placu gminnym (za dawną zlewnią mleka). Jak wskazuje nazwa - będzie to plac na którym znajdą się urządzenia do aktywności na świeżym powietrzu. Wariant podstawowy OSY jest ściśle określony przez wytyczne ministerstwa sportu (dofinansowującego zadanie) i obejmuje: - siłownię plenerową (minimum 6 urządzeń, może być kilka urządzeń na jednej konstrukcji), - strefę relaksu (ławki , minimum dwa urządzenia do gier edukacyjnych montowanych na stałe do podłoża np. szachy/warcaby otp. zagospodarowanie zieleni- nasadzenia. W miejscowości Białobrzeg Bliższy zaplanowano z uwagi na możliwości terenu wariant podstawowy.


2019-08-27

Internauta Mieszkaniec Białobrzeg Bliższy
Temat: Śmieci w lesie
Czy gmina może zająć się śmietnikiem w lesie w Białobrzegu Bliższym. W lasach znajdują się stare maszyny rolnicze, eternit i śmieci. Macie wydział środowiska przecież,który może się tym zająć. Czy jest możliwość ustawienia większej ilości koszów na śmieci we wsi to może pozwoli żeby było mniej śmieci w lesie.

Odpowiedź Wójta:
Pracownicy gospodarczy gminy systematycznie prowadzą prace porządkowe, niestety w wielu miejscach śmieci szybko pojawiają się ponownie. To przykre ale za taki stan odpowiadają przede wszystkim także niektórzy mieszkańcy, którzy dopuszcaają się takich działań. Część tych przedmiotów może być zlokalizowana na działkach prywatnych i właściciel ma wtedy obowiązek uprzątnąć śmieci. Bez osobistej odpowiedzialności, kultury i troski o ekologię nie wyeliminujemy jednak skutecznie takich zjawisk. Rozważymy też rozstawienie kolejnych koszy w Białobrzegu Bliższym.


2019-08-27

Internauta Mieszkaniec wsi
Temat: Ścieki
Chcę zapytać dlaczego niektórzy mieszkańcy Grabnika wylewają zawartość szamba za swoje posesje, smrodząc przy tym na okolicę, a przecież mamy kanalizację.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście takie zdarzenia nie powinny mieśc miejsca. Proszę wtedy kiedy będą miały miejsce o ich zgłaszanie bezpośrednio do Referatu Ochrony Środowiska i Spraw Obywatelskich bądź bezpośrednio na policję.


2019-08-27

Internauta Jurek
Temat: MPZP
Pani Wójt Od wielu lat mieszkańcy gminy Olszewo-Borki czekają na uchwalenie nowego plany zagospodarowania przestrzennego. Prace nad tym dokumentem przeciągają się od 10 lat i mieszkańcy nadal nie mają informacji na temat czy jest coś robione w tym kierunku. Prosimy o odpowiedź na następujące pytania. 1.Kiedy planuje Pani przekazać pod obrady Rady Gminy projekt studium uwarunkowań MPZP 2.Do kiedy pierwotnie miał być sporządzony MPZP oraz studium uwarunkowań

Odpowiedź Wójta:
Rada Gminy Olszewo-Borki w dn. 23 kwietnia 2008r podjęła uchwałę Nr XX/149/08 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Olszewo-Borki. Pierwszy termin przygotowania opracowania upływał w sierpniu 2009 r., później był kilkakrotnie aneksowany. Gmina w poprzednich latach kilka razy przedkładała projekt studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Ostrołęce. Nie uzyskano jednak pozytywnej opinii RDOŚ. Odbyłam już kilka spotkań w tej sprawie, obecnie planiści dokonują zmian zgodnych ze wskazaniami i zmieniającymi się przepisami prawa w tym zakresie. Projekt studium zostanie przedłożony pod obrady Rady Gminy po uzyskaniu pozytywnych opinii od organów opiniujących, uzgodnienia trwają. Po uchwaleniu studium Rada Gminy może przystąpić do zmian MPZP. Termin sporządzenia planu jest ściśle związany ze zmianą studium. Chcę aby dokonało się to możliwie szybko.


2019-08-27

Internauta Mieszkanka
Temat: Drogi
Witam,kiedy w końcu będą DOBRZE zrobione"piaskowe" drogi przechodzące przez oba mosty w Białobrzegu Dalszym. Wyjazd z kolonii jest utrudniony, nie wspominając, że można uszkodzić sobie samochód. Wasze podsypywanie piasku na żwir tylko pogorszyło sprawę tak samo, jak rozgarnianie go na boki, przez co droga się obniża i trudniej wjechać.Jak się kogoś zatrudnia z zewnątrz, to pasowałoby sprawdzić i dopiero zatwierdzić,a nie zapłacić i mieć problem z głowy.

Odpowiedź Wójta:
Ogłosiliśmy właśnie przetarg na żwirowanie i profilowanie dróg. Ta droga zostanie również objęta pracami naprawczymi.


2019-08-27

Internauta Antoni
Temat: Instalacja gazu w Łazach
Witam, Proszę o informacje dot. Budowy sieci gazowej w łazach. Informacja ta jest niezbedna Dla mieszkanców planujacych wymiane piecow co na ekologiczne.

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gazociąg w miejscowości Nakły
Witam mam pytanie odnośnie gazyfikacji miejscowości Nakły czy są jakiejkolwiek plany żeby w najbliższym czasie była możliwość podłączenia się do instalacji?

Odpowiedź Wójta:
Inwestycje gazowe prowadzi Polska Spółka Gazownictwa kierując się min. liczbą złożonych przez mieszkańców wniosków na przyłącza gazowe. Należy więc indywidualnie lub wspólnie złożyć taki wniosek bezpośrednio w Polskiej Spółce Gazownictwa, która zdecyduje o inwestycji. Można to zrobić przez internet: https://www.psgaz.pl/przylaczenie-do-sieci-gazowej1.Z przekazanych gminie informacji wynika, że w tym roku spółka rozpoczęła proces inwestycyjny (w tym projektowy) budowy gazociągów dla miejscowości: Antonie, Kordowo, Nowa Wieś, Zabrodzie i w części miejscowości Łazy.


2019-07-26

Internauta ULICA POGODNA KRUKI
Temat: OŚWIETLENIE
Witam na naszej ulicy jest brak oswietlenia.Jest tu 4 domy każdy ma małe dzieci.W zimę szybko robi się ciemno a bez latarki nie widać nawet furtki do ogrodzenia.Problem był już zgłaszamy Pani Sołtys rok temu.Mieszkamy przy lesie w zimę jest bardzo ciemno.Z podwórka nie widać nawet samochodu przed bramą.Zgodzilismy się na składkę na latarnię na słupie okazało się że nie ma projektu.Prosimy o zamontowanie chociaż jednej latarni.Inne ulice są oświetlone.

Odpowiedź Wójta:
Montaż lamp przy ul. Pogodnej to zadanie inwestycyjne, które wymaga przyłączenia nowego obiektu do sieci dystrybucyjnej i doprowadzenie linii energetycznej. Nie zostało ono przewidziane w budżecie gminy do realizacji w 2019 r. Zachęcam do aktywności podczas zebrania wiejskiego i zgłoszenia propozycji do  funduszu sołeckiego.


2019-07-26

Internauta mieszkanka
Temat: wycinka krzaków
Witam. Proszę o wycięcie krzaków na osiedlu kwiatowym w Krukach (ulice Tęczowa,Bławatkowa,Jaśminowa)z powodu bardzo ograniczonej widoczności.

Odpowiedź Wójta:
Prace zostały już wykonane, widoczność została poprawiona.


2019-07-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Oświetlenie
Czy w najbliższym czasie planowane jest wykonanie oświetlenia ulicznego przy ul. Wrzosowej w Krukach?

Odpowiedź Wójta:
Budowa oświetlenia ulicznego w msc. Kruki w ul. Wrzosowej jest to zadanie inwestycyjne, które wymaga zaplanowania środków finansowych w budżecie gminy. Nie zostało ono przewidziane w budżecie gminy do realizacji w 2019 r. Zachęcam do udziału w zebraniu wiejskim jakie odbędzie się 30 sierpnia i zgłoszenia inwestycji w ramach funduszu sołeckiego. W ten sposób powstaje bardzo wiele odcinków oświetlenia.


2019-07-26

Internauta Tomasz
Temat: Odnawialnych Źródeł Energii
Czy Gmina planuje rozpocząć nowy program dot. Odnawialnych Źródeł Energii (fotowoltaika). Wiem, że większość osób nie wiedziała o obecnie będącym w realizacji.

Odpowiedź Wójta:
Tak. Jeżeli pojawią się środki rządowe bądź unijne przeznaczone na programy gminne, będziemy chcieli w nich uczestniczyć. Obecnie rusza program rządowy „Mój prąd” zakładający dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, będzie obsługiwać go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski należy jednak składać indywidualnie do Funduszu, kwota dotacji do instalacji wynosi do 5000 zł. Warto zapoznać się z jego zasadami.


2019-07-26

Internauta ja to ja
Temat: przegląd na placu zabaw
Witam Pani Wójt. Jak często robione są przeglądy sprzętu na placach zabaw? Chodzi konkretnie o plac zabaw w Nakłach w urzadzeniu wioślarz brakuje 1 śruby a druga jest poluzowana tylko chwila i bedzie z tego tragedia. Czy może się ktoś tym zająć w trybie pilnym?

Odpowiedź Wójta:
Przeprowadzamy przeglądy roczne i doraźne w razie potrzeby. Zgłoszone usterki zostały już usunięte, a plac uporządkowany.


2019-07-26

Internauta Leszek
Temat: budynek gimnazjum
Pani Wójt proszę o odpowiedź jakie ma plany dotyczące zagospodarowania budynku po Gimnazjum w Nowej Wsi. Obecnie stoi on nie wykorzystany, a wyposażenie jest wywożone (mion zdaniem rozgrabiane) m.in zastawa stołowa.

Odpowiedź Wójta:
Chcę aby budynek po byłym gimnazjum dalej służył społeczności naszej gminy. Trwają rozmowy  na temat utworzenia tam środowiskowego domu samopomocy bądź placówki o podobnym charakterze, służącej osobom niepełnosprawnym czy starszym. Sala gminastyczna będzie dalej wykorzystywana przez Szkołę Podstawową. Jeżeli chodzi o wyposażenie obiektu - część zostanie w  nim zachowana, a część może być przekazana innym placówkom oświatowym z terenu gminy. Wcześniej sporządzimy stosowną dokumentację inwentaryzacyjną, sprawdzając dokładnie stan majątku szkoły.


2019-07-26

Internauta Paweł
Temat: Fotowoltaika
Czy na terenie gminy trwają już prace montażowe instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź Wójta:
Trwają ostatnie ustalenia projektowe i techniczne z udziałem inspektorów nadzoru. Prace montażowe powinny ruszyć w najbliższych dniach.


2019-07-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Wycinka i oczyszcanie pobocza ulicy 3-Maja Grabowo
Pani Wójt.Czy sołtys J.Kurzych zgłośił temat w którym pisze odnośnie pobocza ulicy??Cała ul.Popiełuszki od ul.Warszawskiej jest zarośnięta krzewy gałęzie. Owszem widziałem że porządki były robione ale nie tam co było zgłoszone tylko jak zawsze przy kościele np.parking.Interesuje mnie kiedy będzie to zrobione bo myślę że Grabowo to też gmina Olszewo-Borki.

Odpowiedź Wójta:
Państwo sołtysi zgłaszają problemy do Urzędu Gminy w wielu sprawach. Staramy się je rozwiązywać na bieżąco na miarę możliwości gminy. Tę sprawę również przyjęliśmy jako zgłoszenie do realizacji.


2019-07-12

Internauta Mieszkańcy
Temat: Plac zabaw
Pani Wójt kiedy doczekamy się placu zabaw w Białobrzegu Bliższym?

Odpowiedź Wójta:
Ogłoszono już przetarg na wykonanie Otwartej Strefy Aktywności w Białobrzegu Bliższym, udało się też pozyskać na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Planowany termin wykonania prac to wrzesień.


2019-07-12

Internauta remi
Temat: kanalizacja
Pani Wójt. Na jakie lata przewiduje Pani budowę kanalizacji i wodociągu w Zabrodziu na ulicy Kowalskiej. Prace projektowe były rozpoczęte za byłego wójta. Kiedy więc przewiduje Pani realizację tej inwestycji?

Odpowiedź Wójta:
Termin realizacji tego zadania jest uzależniony od możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Czekam na ogłoszenie stosownych programów, wtedy wspólnie z radą gminy podejmiemy decyzje inwestycyjne.


2019-07-12

Internauta XXX
Temat: Dożynki
Droga Pani Wójt na kiedy są zaplanowane dożynki? I my jako mieszkańcy jakich atrakcji,zespolów możemy się spodziewać.

Odpowiedź Wójta:
Dożynki zostały zaplanowane na 24 sierpnia, odbędą się w Olszewie-Borkach. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia dotyczące programu, szczegóły przekażę niebawem.


2019-07-12

Internauta Internauta
Temat: remont budynku szkoły w Rżańcu
Szanowna Pani Wójt chciałbym zapytać,jaki jest postęp prac przy remoncie budynku SP w Rżańcu?. Na zebraniu wiejskim w roku ubiegłym ustalono,że fundusz sołecki na rok 2019 zostanie przeznaczony na remont budynku SP w Rżańcu.Są wakacje czyli właściwy moment na remont budynku, w którym od września mają się uczyć nasze dzieci. Tymczasem nic się nie dzieje.Chyba nie pójdzie Pani śladami poprzednika i nie przesunie prac na październik czy listopad?

Odpowiedź Wójta:
Oczekiwałam na konkretne propozycje remontu ze strony Rady Sołeckiej. Stosowny wniosek wpłynął 1 lipca i dotyczy zakupu oraz wymiany okien, drzwi, naprawy powierzchni podłóg. Pracownicy referatu inwestycyjnego dokonają w przyszłym tygodniu szacunkowej wyceny prac i wyłonienia wykonawcy. Zakładam, że będą one zrealizowane do końca sierpnia.


2019-07-12

Internauta Nakły
Temat: Plac zabaw
Witam chciałbym uprzejmie zapytać kiedy teren boiska oraz plac zabaw zostanie uprzątnięty i zostaną wykoszone chwasty oraz trawa która sięga do kolan, by dzieci mogły znów z nich korzystać.

Odpowiedź Wójta:
Place zabaw porządkowane są sukcesywnie. Niestety urząd gminy dysponuje tylko niewielkimi kosiarkami i kosami spalinowymi, nie posiadamy dużych urządzeń, które przyśpieszyłyby ten proces. Dlatego min. zgłosiłam pomysł utworzenia gminnej spółki komunalnej, która systemowo zajęłaby się porządkowaniem obiektów gminnych.


2019-07-12

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga żwirowa
Witam, Pani Wójt bardzo proszę o uwzględnienie w planach położenie asfaltu na ul. Bielowej w Zabrodziu. Nie da się mieszkać przy tej ulicy. Unoszący się kurz na kilkanaście metrów po przejechaniu samochodu powoduje że nie ma czym oddychać. Pragnę zaznaczyć, że ruch na tej drodze jest bardzo duży,a na dodatek niektórzy kierowcy jeżdżą z bardzo dużą prędkością, co powoduje, że ten kurz unosi się jeszcze bardziej. Jest to naprawdę bardzo uciążliwe.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Bielowa w większości biegnie przez pola, kilka budynków znajduje się bezpośrednio przy skrzyżowaniu z asfaltową ul. Zagórną. Mam świadomość tego, że mogą tam występować  uciążliwości. Posiadamy na terenie gminy wiele takich dróg, będziemy je stopniowo przebudowywać, ale jest to proces, który wymaga czasu.


2019-07-12

Internauta Halina mieszkaniec Nowej Wsi
Temat: komunikacja w dni wolne od nauki szkolnej
Szanowna Pani Wójt głosowaliśmy na Panią aby Pani realizowała nasze najgłówniejsze problemy. Temat komunikacji publicznej toczy się od 20 czerwca 2018r.Wszystko na nic.Proszę powiedzieć czy seniorzy z Nowej Wsi przez okres wakacji będą mogli dojechać autobusem aby skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w Ostrołęce i Olszewie Borkach. Prosimy o realizację połączeń autobusowych Nowa Wieś - Ostrołęka.Co dalej z komunikacją publiczną?Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Tak jak już wspominałam, czekamy na rządowy program dofinansowania połączeń lokalnych. Ruszy on w najbliższych tygodniach. Bez tego dofinansowania gmina niestety nie jest w stanie z własnego budżetu opłacić dodatkowych połączeń autobusowych.


2019-07-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Światłowód
Czy są podejmowane działania w kierunku budowy infrastruktury światłowodowej na terenie gminy?

Odpowiedź Wójta:
Tak. Na terenie gminy będą prowadzone prace związane z budową światłowodów. Jesteśmy już po wstępnym spotkaniu z firmą INEA, która będzie je realizować. Najpierw światłowody zostaną przyłączone do naszych szkół. Przyłącza indywidualne do mieszkańców będą wykonywane od wiosny przyszłego roku. Trwaja prace projektowe. O dalszych szczegółach będziemy informować na stronie internetowej gminy.


2019-07-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Ul. PROSTA
Pani Wójt chciałbym się dowiedzieć co jest zakopywane wzdłuż ulicy Prostej Łazy

Odpowiedź Wójta:
W ulicy Prostej trwają prace budowlane polegające na budowie sieci elektroenergetycznej kablowej średniego napięcia 15 kV i niskiego napięcia 0,4 kV.


2019-06-27

Internauta
Temat: ul.koscielna Nowa wies.
Witam Pania Wojt.my mieszkancy ul koscielnej w Nowej Wsi pytamy Pania na jakim etapie jest budowa naszej ulicy.po zebraniu na ktorym bylismy -cisza.co dalej jest robione w zwiazku z ta ulica?prosimy o konkretna odpowiedz.a jezeli trzeba przybedziemy ponownie na zebranie.

Odpowiedź Wójta:
Dla odcinka nieuregulowanego prawnie, zostanie niebawem ogłoszone zamówienie publiczne na wykonanie dokumentacji projektowej z zastosowaniem procedury specustawy drogowej tzw. ,,ZRID’’, finansowane ze środków Funduszu Sołeckiego wyodrębnionych na rok 2019 dla miejscowości Nowa Wieś. Dokumentacja opracowana zostanie do końca bieżącego roku.
Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, będziemy mogli ubiegać się o zewnętrzne wsparcie finansowe na jej przebudowę.


2019-06-27

Internauta ja to ja
Temat: Fotowoltaika
Pani wójt czy to prawda że za fotowoltaikę będziemy musieli zapłacić od razu za całą instalację a nie jak było wcześniej mówione w ratach 0% nawet przez 2 lata?

Internauta Adam
Temat: fotowoltaika
W jaki sposób będzie od nas pobrana opłata za fotowoltaikę. W momencie składania wniosków mieliśmy informację o ratach 0% A ostatnio dochodzą do nas słuchy o zapłacie jednorazowej (5-8 tyś jednorazowo to bardzo dużo) Jaka jest prawda?

Odpowiedź Wójta:
Projekt na wykonanie paneli fotowoltaicznych musi być rozliczony przez gminę z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych w bieżącym roku. Jest to zadanie jednoroczne. Wkład własny mieszkańców (20% wartości instalacji) również powinien być wniesiony tym okresie, ewentualne raty dotyczyć więc będą tego roku.
W żadnych dokumentach jakimi dysponuję z etapu przygotowania wniosku, czy podpisanej umowy, nie ma informacji o dłuższych okresach wpłat. Jeżeli wcześniej były składane takie obietnice, przykro mi to stwierdzić, ale wykraczają poza zakres jaki został określony w umowie i budżecie gminy. Kwoty powyżej 5 tys. złotych (brutto) dotyczą 52 instalacji, w tym gminnych. Pozostałe 134 instalacje to sumy od 2 do 5 tys. złotych. Szczegóły rozliczeń przekażemy niebawem, po zakończeniu procesu audytu i dokładnym ustaleniu harmonogramu montażu instalacji.


2019-06-27

Internauta Anna
Temat: Przedszkole
Droga Pani Wójt czy zostaną poprawione warunki w przedszkolu. Może czas pomyśleć nad zmianą budynku przedszkole jest w fatalnym stanie nikt o tym głośno nie mówi bo nie mamy innego przedszkola w poblizu. Przyjrzy się Pani przedszkolom w sąsiednich gminach. To jest niedopuszczalne by w sali 20m2 przebywało 10 godzin 25 dzieci.Brak sali do ćwiczeń do przedstawień. Brak placu zabaw stołówki. Pomyśli pani o dzieciach. Chyba że remonty dróg sa ważniejsze jak dzieci.

Odpowiedź Wójta:
Warunki w każdej placówce oświatowej prowadzonej przez Gminę Olszewo-Borki są systematycznie i w miarę możliwości finansowych gminy poprawiane. Ewentualna zmiana usytuowania przedszkola bądź wybudowanie nowego obiektu będzie możliwe po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego. Będziemy poszukiwać takich środków. Gmina musi zaspokajać potrzeby mieszkańców w wielu obszarach, także poprzez poprawę infrastruktury drogowej, sportowej, rozbudowy sieci wodociągowo- kanalizacyjnej czy rozbudowę oświetlenia. Zapewniam, że jako mama i wójt rozumiem potrzeby dzieci oraz konieczność zapewnienia im właściwych warunków wychowania i kształcenia.


2019-06-27

Internauta Grażyna
Temat: Plac zabaw w Drężewie
Szanowna Pani Wójt, czy w planach jest powtórne zagospodarowanie placu zabaw w Drężewie. Plac świeci pustkami, od początku sezonu niekoszony. Czas wakacji, plac był ulubionym miejscem zabaw dzieci. Łatwiej jest rozbierać i burzyć niż tworzyć. Czekamy z nadzieją, co Pani Wójt postanowi zrobić z tym miejscem.

Internauta Dominik J
Temat: Prośbą od młodych mieszkańców Gminy
Dzień dobry. Niedawno zdemontowano uszkodzone urządzenia z placu zabaw w Drężewie.Czy można liczyć na to, że znajdą się w tym miejscu nowe urządzenia do zabawy i rekreacji (w szczególności rampa)? Brakuje w Gminie miejsca z rampami, które dawałoby możliwości rozwijania sportowych pasji przez młodych mieszkańców (sport to przecież nie tylko piłka nożna).Dziękuję.Dominik J

Odpowiedź Wójta:
Plac zabaw nie został "zburzony". Musieliśmy zdemontować stare i zaniedbane urządzenia zabawowe, które zagrażały bezpieczeństwu dzieci. Niebawem postaramy się wykosić trawę, robimy to stopniowo w kolejnych miejscach. Będę z pewnością rozważać zagospodarowanie tego placu przy wsparciu ze środków zewnętrznych. Na pewno udałoby się plac wyposażyć w więcej urządzeń gdyby mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć na ten cel również środki z funduszu sołeckiego, to także jeden z pomysłów na rewitalizację tego obszaru.


2019-06-27

Internauta Mieszkaniec
Temat: Kruki - most
Szanowna Pani Wójt. Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie wycięcia krzaków, które mocno ograniczają widoczność przy drewnianym moście na Krukach.

Odpowiedź Wójta:
Przekazałam to zlecenie do realizacji, dziękuję za sygnał.


2019-06-11

Internauta Michał
Temat: kolektory słoneczne
Czy gmina dofinansowuje kolektory słoneczne do podgrzewania wody.

Odpowiedź Wójta:
Nie, obecnie w gminie nie mamy programu dofinansowania kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Realizowany jest projekt instalacji paneli fotowoltaicznych.


2019-06-11

Internauta mieszkaniec
Temat: remont drogi
Czy w najbliszych planach jest remont ul. Ks. popiełuszki. na dziurach, które tam są można urwać koło jadąc nawet 15 km na h.

Odpowiedź Wójta:
Ubytki są już doraźnie załatane mieszanką pospółki z destruktem asfaltowym.


2019-06-11

Internauta Mieszkaniec
Temat: Kanalizacja
Pani Wójt. Proszę mi wytłumaczyć dlaczego ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Sikorskiego, planuje tylko budowe kanalizacji od ul. prostej do końca Sikorskiego skoro po drodzę zostają inne ulice np. Spokojna, Dębowa, Wenusowa itp.?

Odpowiedź Wójta:
Budowa kanalizacji jest finansowana wyłącznie ze środków własnych gminy, realizujemy więc odcinek ściśle związany z przebudową drogi, tak żeby ponownie nie rozkopywać jej w przyszłości. Obecnie niestety nie dysponujemy możliwościami finansowymi budowy kanalizacji w ulicach przyległych, będzie to możliwe po uzyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.


2019-06-03

Internauta Ewa
Temat: Droga na ulicy Pogodnej
Dzień dobry W tamtym roku u nas na ulicy było straszne błoto i doły owszem nawieziony został piach ale sypki, który nie nadaje się na drogę.Jak tylko popada mamy błoto a znowu jak jest sucho dzieci nawet na drogę wyjść na rower nie mogą gdyż się nie da są koleiny nawet ciężko po tym przejść.Czy jest możliwość żeby nawieziono nam chociaż przyczepę twardego piachu?

Odpowiedź Wójta:
Postaramy się poprawić nawierzchnię tej drogi podczas prowadzonych na terenie gminy prac żwirowania nawierzchni.


2019-06-03

Internauta Mieszkaniec Olszewa -Borek
Temat: Azbest
Mam pytanie - kiedy będzie zbiórka wyrobów azbestowych , stoją na chodnikach , wiatr rozrywa folię zabezpieczjącą

Odpowiedź Wójta:
Niebawem ogłosimy zapytanie przetargowe na odbiór i zagospodarowanie wyrobów azbestowych. Oczekujemy jeszcze na informację dotyczącą możliwości otrzymania dodatkowych  środków na ten cel z funduszów celowych ochrony środowiska.


2019-06-03

Internauta Xxx
Temat: Koniec roku
Czy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów dostaną w tym roku nagrodę wójta ?

Odpowiedź Wójta:
Tak, uczniowie mogą liczyć na takie nagrody.


2019-06-03

Internauta Marek
Temat: Kruki ul. Prosta
Witam! Szanowna Pani Wójt, czy są jakieś plany na położenie asfaltu na ul. Prostej w Krukach ?

Odpowiedź Wójta:
To ważna droga. Obecne możliwości finansowe gminy nie pozwalają jednak na realizację tak dużego przedsięwzięcia. Będę starała się sukcesywnie pozyskiwać zewnętrzne środki finansowania przebudowy dróg gminnych, w tym m.in. ul. Prostej.


2019-06-03

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanowna pani wójt zbliżają się wakacje czy znów mieszkańcy Nowe Wsi i pobliskich wiosek zostaną bez połączenie nawet z Ostrolęką. Poprzednik pani nic w tej kwestii nie zrobil . Pani program wyborcy głosił poprawę tej sytuacji a nawet naprawę. Zasłanianie się , że rzad myśli o reaktywowaniu PKS u jest unikaniem od problemu. Może kiedyś rząd to i zrobi ale dla mieszkańców liczy sie co pani zrobi tu i teraz czyli za miesiąc. Już i tak jest problem z sobota i niedziela.

Odpowiedź Wójta:
Nie zasłaniamy się propozycjami rządowymi ale bez wsparcia z budżetu państwa, sami jako gmina nie sprostamy tej sytuacji. Corocznie na dowóz dzieci do szkół i dofinansowanie kursów MZK już przeznaczamy kilkaset tysięcy złotych, nie mamy środków na dalsze powiększanie tej sumy. Liczymy zatem na dopłaty z "Funduszu rozwoju przewozów autobusowych". Ustawa już została przyjęta przez Sejm, czekamy teraz na szczegółowe przepisy. Będziemy w tym zakresie działać także w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym


2019-06-03

Internauta mieszkaniec
Temat: Fotowoltaika
Czy jest możliwość zapisania się jeszcze i realizacji na instalacje Paneli Fotowoltaicznych?

Odpowiedź Wójta:
Takie zapisy przyjmujemy obecnie tylko na listę rezerwową, niestety na tym etapie nie istniej możliwość rozszerzenia zakresu wniosku.


2019-05-28

Internauta Mieszkanka
Temat: Psy
Witam. Pragnę zwrócić uwagę na dużą ilość psów w miejscowości Zebry Stara Wieś. U jednego starszego Pana jest ich chyba z 6 ! Psy nie są w boksach,wybiegają na drogę wprost pod nadjeżdżające auta. Nie wspomne o tym, że droga również na rowerach przejeżdżają dzieci. Można coś z tym zrobić?

Odpowiedź Wójta:
Zgłoszenia przypadków niewłaściwego utrzymywania psów przez właścicieli oraz niezachowywania ostrożności przy ich utrzymywaniu można kierować bezpośrednio na Policję, ale może wcześniej warto zwrócić uwagę właścicielowi. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi, że "kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany".


2019-05-28

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Upraszamy się o częstsze naprawy, tj. zasypywanie dziur w nawierzchni ulicy Popiełuszki począwszy od Warszawskiej, skoro nie można zrobić tego pożądniej- na dłużej. Obecne działania prowadzone są stanowczo za rzadko, bo od kilku miesięcy musimy przejeżdżać przez te ogromne DZIURY! Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Prace naprawcze o charakterze tymczasowym zostały zlecone. Przewidywany termin realizacji bieżący tydzień.


2019-05-22

Internauta Artur
Temat: Fotowoltaika
Zwracam się z pytaniem na jakim etapie jest wykonanie zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”?

Odpowiedź Wójta:
Wykonawca został wyłoniony, mamy już inspektorów nadzoru dla tej inwestycji, za nami pierwsze spotkania robocze. Już w najbliższych dniach zaprosimy wszystkich uczestników projektu na spotkania informacyjne. Planowany termin to 28 maja. Szczegóły przekażemy indywidualnie oraz w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej gminy.


2019-05-22

Internauta Dariusz
Temat: Nadmierna prędkość
Witam, Pani Wójt bardzo proszę o ograniczenie prędkości na ul. Bema w msc. Kruki na drodze żwirowej do 20 km/h . To z jakimi prędkościami jeżdżą tu kierowcy woła o pomstę do nieba, zero wyobraźni. Mam nadzieję, że nie dojdzie na tej drodze do tragedii. Kurzu jaki po takim wyścigu się unosi na kilkaset metrów powoduje że nie ma czym oddychać. Bardzo proszę o interwencję.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Bema stanowi główny szlak komunikacyjny dlatego ustalono tam prędkość dopuszczalną 50 km/h.  Ograniczenie prędkości do 20 km / h zasadniczo ustanawia się w strefie zamieszkania na drogach wewnętrznych, osiedlowych, z dopuszczeniem ruchu pieszego w całej szerokości pasa drogowego, bez wydzielenia jezdni i chodnika. Sprawę przekraczania dozwolonej prędkości jazdy przekażemy jednak Policji, prosząc o zwiększone kontrole.


2019-05-21

Internauta Mama
Temat: Nauczanie
Witam. Pragnę poruszyć sposób nauczania i opieki nad dziećmi w SP w Olszewo - Borkach. Rozumiem, że materiał jaki muszą przerobić nauczyciele jest ogromny ale czy musi się to odbywać kosztem naszych dzieci? Nauczyciele mieli czas strajkować a teraz dzieci mają nawał nauki, spr, kartkówki plus inne dodatkowe zajęcia. Dużo też spr czy kartkowek jest niezapowiedzianych. ....swój wolny czas z dzieckiem spędzam nad książkami.

Odpowiada dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach Jolanta Rostkowska:
Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, w tym podstawy programowej. Zasady funkcjonowania szkoły określa Statut. W szkole osiągnięcia edukacyjne ucznia podlegają ocenie. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających podstawę programową. Ocena osiągnięć edukacyjnych ucznia uwzględnia: umiejętności; wiadomości – znajomość faktów i rozumienie pojęć; wykorzystanie wiedzy w sytuacjach typowych i nowych; stosowanie języka przedmiotu; umiejętność interpretacji i uzasadniania; sposób prowadzenia rozumowania; rozwiązywanie problemów i zadań; stosowanie wiedzy w sytuacjach praktycznych; aktywność na lekcji; pracę w grupach, wkład pracy ucznia. Narzędziami pomiaru są: odpowiedź ustana; sprawdziany (wypracowania, testy, rozwiązywanie zadań rachunkowych i problemowych); kartkówki, praca w grupach; rozwiązywanie problemów, przygotowanie do lekcji; aktywność na lekcji; praca domowa; prowadzenie zeszytu; prace projektowe; aktywność poza lekcjami (prace nadobowiązkowe); zadania praktyczne. Sprawdziany są obowiązkowe, są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. W tygodniu odbywają się maksymalnie trzy sprawdziany, a w jednym dniu jeden. Kartkówki nie wymagają zapowiadania. We wrześniu 2018 roku w uzgodnieniu z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, zgodnie z przepisami prawa oświatowego ustalono dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych obowiązujące w szkole w roku 2018/2019, były to:
2 listopada 2018r.
10,11,12 kwietnia 2019r. – egzamin gimnazjalny
15,16,17 kwietnia 2019r. – egzamin ósmoklasisty
2 maja 2019r.


2019-05-10

Internauta Mieszkanka Olszewa-Borek
Temat: Brak flagi.
Szanowna Pani Wójt Dlaczego w Olszewie-Borkach, nad niedawno wzniesionym pomnikiem z okazji stulecia Niepodległości Polski, zabrakło w majowy weekend powiewu jednej z trzech flag? Chodzi tu o flagę Unii Europejskiej. Przykre, że zniknęła akurat na czas, kiedy to cała Polska tak pięknie świętowała 15-lecie wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Czy Naszej Gminy nie stać na to, by godnie uczcić Nasze Polskie Majowe Święta?

Odpowiedź Wójta:
Na skwerze Niepodległości Polski powiewają flagi narodowe bo taki jest charakter tego miejsca. Honorowaliśmy też w ten sposób święta narodowe: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 maja. Flaga Unii Europejskiej jest i była obecna na budynku Urzędu Gminy. Natomiast fakt 15-lecia wstąpienia do UE zaznaczamy min. organizując Dni Otwarte Funduszy Europejskich.


2019-05-10

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Droga bisówka
Jak długo jeszcze samochody ciężarowe będą rozjeżdżały nowo wybudowaną drogę w Nożewie? Pisałem już 2 miesiące temu i nie odpisała mi Pani wójt na pytanie. Pobocze już jest w fatalnym stanie, zwłaszcza że firma Pana X ma wyjazd bezpośrednio ze swojej działki na drogę krajową. Czekam na odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Nie odnotowałam takiego zgłoszenia dwa miesiące temu, ale odpowiadam na wpis. Opisywana droga ma status drogi publicznej o kategorii drogi krajowej, może z niej korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku jazdy po poboczu i niewłaściwego korzystania z drogi proszę interwencję zgłaszać bezpośrednio policji.


2019-05-10

Internauta internauta
Temat: stoły do tenisa stołowego
Witam,mam pytanie do pani wójt czy pomiędzy kortem tenisowym i placem zabaw można by było postawić 2 stoły do tenisa stołowego, ponieważ najbliższy jest na Leśnej.

Odpowiedź Wójta:
Pomysł jest bardzo ciekawy, plac wymaga jednak wcześniej utwardzenia i szerszego zagospodarowania. Aktualna nawierzchnia nie jest dobra dla ustawienia stołów do tenisa stołowego (problemem będzie kurz, a po deszczu grząskość nawierzchni). Będziemy szukać środków na dofinansowanie tego zadania.


2019-05-10

Internauta Inrernauta
Temat: Fatalny stan drogi w miejscowości Zabiele-Piliki
Szanowna Pani Wójt, czy miała Pani może kiedyś okazje, żeby przejechać się drogą w miejscowości Zabiele-Piliki? Stan drogi jest fatalny. W drodze jest tyle dziur, że nie wchodzi już w grę nawet jazda slalomem. Chciałbym się dowiedzieć kiedy konktretnie zamierza Pani podjąć jakiekolwiek działania w tej sprawie. Przypominam, że mamy XXI wiek.

Odpowiedź Wójta:
Niebawem dokonamy bieżącej naprawy drogi. Jej docelowa przebudowa wymaga bardzo dużych nakładów finansowych i regulacji stanu prawnego przebiegu. Według mojej oceny najbardziej korzystne będzie ubieganie się o pieniądze na przebudowę z tzw. funduszu klęskowego i takie działania podejmiemy jeszcze w tym roku. Liczę też na pewną wyrozumiałość, ponieważ trudno w ciągu kilku miesięcy rozwiązać problemy, które narastały przez wiele lat.


2019-04-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Imperezy
Witam, czy gmina planuje tak jak w ubiegłych latach rajd rowerowy do Przystani, a jeżeli tak to kiedy. Ponadto czy Gmina będzie organizowała dla dzieci Dzień dziecka (jaka będzie formuła, jakie będą planowane atrakcje. Czy Gmina będzie organizować jakieś imprezy plenerowe jak sąsiednie gminy jak Miodobranie w Myszyńcu, Niedziela Kadzidlańska, dożynki w Lelisie itp. Czy jak w innych gminnach istniej jakiś kalendarz wydarzeń dla mieszkańców.

Odpowiedź Wójta:
Na rajd rowerowy w Przystani zapraszam 11 maja. W czerwcu planujemy dwie imprezy biegowe "Zabiegaj o Borki" i "Love'las Run", w sierpniu czekają nas dożynki gminne. Szczegóły będziemy podawać na naszej stronie internetowej. Chcę aby inicjatywę w zakresie organizacji różnych wydarzeń oraz opracowania ich kalendarza przejął docelowo Gminny Ośrodek Kultury, ale potrzeba jeszcze trochę cierpliwości, bo jest to nowa jednostka, która dopiero rozpoczyna działalność.


2019-04-26

Internauta Xxx
Temat: Konkurs
A uczniowie nadal z konkursu recytatorskiego Kurpie Zielone który odbył się w październiku nie dostali dyplomów za miejsca.

Odpowiedź Wójta:
Wyjaśnienie p. Elżbiety Nakielskiej, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w w Olszewie-Borkach:

Eliminacje gminne do XXXV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" odbyły się 29 października 2018 r. Rozpoczęły się o godzinie 10.00. Na godzinę 13.00, w tym samym dniu, zostało zaplanowane spotkanie z Panem Wiesławem Raboszukiem Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego. Ze względu na to że obie imprezy odbywały się w tej samej sali i zachodziła konieczność szybkiego przygotowania świetlicy do spotkania, konkurs został skrócony. Komisja konkursowa wysłuchała prezentacji uczestników. Po ogłoszeniu werdyktu laureaci otrzymali nagrody a  wszyscy uczestnicy drobne upominki za udział. Wszyscy uczniowie, zgłoszeni do konkursu, otrzymali przygotowane wcześniej dyplomy za udział w konkursie.
Po zakończeniu strajku nauczycieli oraz przeprowadzeniu Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortofrajda 2019" przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach odwiedzą wszystkie placówki oświatowe w gminie, aby wręczyć nagrody i dyplomy z konkursów: Konkursu Plastycznego "Palma Wielkanocna" dla grup przedszkolnych, uczniów klas I - VIII ze szkół podstawowych i klas III gimnazjów, Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortofrajda 2019" oraz dyplomy za miejsca w eliminacjach gminnych XXXV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze".


2019-04-26

Internauta Magdalena
Temat: Korty tenisowe
Szanowna Pani Wójt. Chciałabym zapytać kiedy będzie można korzystać z nowych kortów tenisowych w Olszewie-Borkach? Obiekt ten nie jest jeszcze czynny, a już ktoś próbuje rozkradać stojak dla rowerów (powyrywana kostka brukowa i podkręcane śruby). Proszę również o usunięcie z chodnika na ul. Chopina palet z kostka brukowa, które zalegają tam od zeszłego roku. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

Internauta Karol
Temat: Korty tenisowe przy ulicy Szymonowskiego/Chopina
Witam, Czy jest możliwość zainstalowania jakichś kamer lub czegokolwiek co poprawiłoby bezpieczeństwo na kortach? Z tego co obserwuję wieczorami jest to miejsce posiedzeń pijanej młodzieży dewastującej teren (ogrodzenie, próba wyrwania stojaków na rowery). Szkoda by miejsce które na dobrą sprawę nie zostało jeszcze nawet otwarte zamieniło się w "pijacki zakątek" gdzie strach wieczorami spacerować.
Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Z kortów już można korzystać, oficjalne otwarcie odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godz. 10.00. Dokonaliśmy przeglądu gwarancyjnego, wykonawca usuwa usterki i zmieni zamocowanie stojaków do rowerów. Zgłosiliśmy także konieczność poprawienia mocowania słupków przy furtkach, naciągów siatki i piłkochwytów. Zabierzemy też palety z kostką brukową. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na kortach - poprosiłam już policję o częstsze monitorowanie obiektu, liczę też na odpowiedzialność osób korzystających z tego miejsca, mam nadzieję, że będą to zachowania kulturalne.


2019-04-26

Internauta Rodzice
Temat: AP WALECZNI
Jako rodzice jesteśmy bardzo zawiedzeni postawą Pani Wójt na którą wielu z nas głosowało.Proszę nam wytłumaczyć jak można tak być zamkniętym na rozwój dzieci. Z tego co wiemy Orlik boisko jest udostępniane dzieciom za darmo. Od dzieci z klubu Waleczni chce Pani pobierać opłaty.I to nie mało. Na koszulkach dzieci mają symbole gminy.Na wyjazdach dumnie reprezentują gminę. W wielu mediach mówiono o gminie. Więc pytamy czemu gimna nie wspiera klubu a wręcz odwrotnie.

Odpowiedź Wójta:
Nie zgadzam się z taką opnią. Staramy się wspierać wszelkie inicjatywy służące rozwojowi fizycznemu naszych dzieci, także Akademii Piłkarskiej "Waleczni". Urząd Gminy jest w stałym kontakcie z władzami stowarzyszenia, dlatego poprosiłam Pana prezesa o odniesienie się do tej anonimowej opinii.
Grzegorz Głażewski - Prezes Stowarzyszenia AP Waleczni:
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia AP Waleczni informuję, że sprawy związane ze współpracą naszego klubu z Władzami Gminy załatwiamy każdorazowo w sposób oficjalny, tj. pismami podpisanymi przez upoważnione osoby. Pragnę wyjaśnić, że ukazujące się zapytania do Wójta czy też komentarze podpisane "AP Waleczni" nie pochodzą od Zarządu Stowarzyszenia i nie uzyskały wcześniejszej aprobaty do ich opublikowania w jego imieniu. Informuję również, że w ramach współpracy z Gminą nasze Stowarzyszenie otrzymało rabat na korzystanie z obiektów sportowych. Ponadto pozytywna ocena naszego wniosku na organizację wydarzenia sportowego skutkuje przyznaniem Stowarzyszeniu AP Waleczni środków na to przedsięwzięcie. Dziękujemy Gminie za owocną współpracę.


2019-04-26

Internauta Halina
Temat: Odcinek drogi
Mam uwagę do odcinka drogi łączącej ul. Zagórną w Zabrodziu z ul. Mazurską w Antoniach. Równanie tego odcinka pogorszyło tylko stan drogi powstała tzw. „tarka”Czy jest możliwa poprawa tej drogi w postaci żwirowania,a najlepiej by było żeby pomyśleć o połączeniu tych dwóch ulic asfaltem, ponieważ ten odcinek od zawsze jest w tragicznym stanie i nawożenie nowej warstwy żwiru pomaga tylko na krótki czas. Pragnę zaznaczyć również, że mieszkańcy z Zabrodzia z ul. Bielskiej, Bielowej i Zagórnej, nie mają nawet jednej ulicy połączonej w całości asfaltem w celu dogodnego dojazdu do Ostrołęki.

Odpowiedź Wójta:
Chodzi zapewne o ulicę Bielową. Poprawimy jej stan przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (po opadach deszczu), z czasem uzupełnimy też żwir. Niestety na budowę nawierzchni asfaltowej nie dysponujemy obecnie środkami finansowymi, będziemy rozważać taką inwestycję w kolejnych latach.


2019-04-26

Internauta Zbigniew O.
Temat: plac zabaw - ruina
Szanowna Pani Wójt. Bardzo proszę o zabezpieczenie(rozebranie, remont ) urządzeń (huśtawki, rampa i inne) znajdujących się na palcu zabaw w m. Drężewo przy ul. Świerkowej. Stan tych zabawek jest tak zły, że zagrażają one bezpośrednio życiu i zdrowiu dzieci.

Odpowiedź Wójta:
Przeprowadziliśmy kontrolę tego placu zabaw. Urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa zostaną zdemontowane.


2019-04-17

Internauta Krzysztof
Temat: Fotowoltaika
Dzień dobry Pani Wójt. Czytając odpowiedzi w sprawie fotowoltaiki w gminie Olszewo-Borki, mam wrażenie że nie ma żadnych konkretów. Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.
1. Kiedy rozpoczną się prace w związku z instalacją paneli na budynkach mieszkańców.
2. Jaka firma wygrała przetarg.
Myślę że ponad 160 osób które zgłosiły swój akces do ww programu jest tym żywo zainteresowana. Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście konkrety już są, a informacje są systematycznie zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej, zapraszam do zapoznania się ze szczegółami: http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?a=1264

Przetarg został rozstrzygnięty, a ogłoszenie w tej sprawie opublikowaliśmy 11.04.2019 r. Za najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania, Komisja Przetargowa uznała złożoną przez firmę Vertigo Green Energy z miejscowości Złotniki, za sumę brutto 6 mln 932 tys. 836, 67 zł. Wybraliśmy również firmę do pełnienia usługi nadzoru inwestorskiego. Najkorzystniejszą ofertę złożyła WDI Obsługa Inwestycji Sp. z o.o. z Ostrołęki, która zaoferowała realizację zamówienia za cenę brutto 49.200,00 zł.

Przed nami podpisanie umowy z wykonawcą projektu, ale musimy się też liczyć z ewentualną procedurą odwoławczą przewidzianą ustawą prawo zamówień publicznych. Po dopełnieniu formalności przystąpimy niezwłocznie do realizacji prac. Wszyscy z Państwa, którzy biorą udział w projekcie będą zaproszeni wcześniej na spotkanie gdzie przekażemy wszelkie szczegóły i odpowiemy na pytania.


2019-04-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Zaparkowane auta na chodniku.
Witam, Chciałbym zaalarmować że mieszkaniec ulicy Lelewela (...) w Olszewie Borkach parkując swój samochód na chodniku zalewa olejem chodnik, który nie dawno był robiony i już jest cały czarny od plam oleju a nie wspomnę że olej to nie jest substancja przyjazna środowisku. W oczekiwaniu na szybą interwencję. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Pracownik Urzędu Gminy będzie monitorował sytuację. W przypadku powtarzających się zaplamień zwrócimy się do policji z prośbą o kontrolę, nie wykluczam też wystąpienia do właściciela z wnioskiem o wyczyszczenie nawierzchni.


2019-04-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga
Kiedy gmina zajmie się zapomnianą ul. Bielową w Zabrodziu, Położeniem asfaltu i postawieniem lamp. Droga jest w kiepskim stanie, w okresie wiosenno letnim strasznie sie kurzy jest to bardzo uciążliwe, gdyż w brew pozorom jest to droga bardzo uczęszczana przez samochody.

Odpowiedź Wójta:
Droga nie jest zapomniana przez gminę. Uzupełniamy ubytki żwiru, jest także okresowo wyrównywa. Jej przebieg w większości prowadzi przez pola, dlatego mogą występować pewne uciążliwości z tym związane. Obecnie nie jest planowana jej przebudowa, natomiast oświetlenie jest możliwe do realizacji w ramach funduszu sołeckiego, taką decyzję może podjąć zebranie wiejskie. Warto jednak zauważyć, że w Zabrodziu trwają prace przy budowie ulic Gwiezdnej, Jowiszowej i Planetarnej. Niebawem ogłosimy także przetarg na ulicę Sikorskiego i Pisarki.


2019-04-12

Internauta Karol Mazurska
Temat: Mazurska Antonie
Kiedy gmina zrobi asfalt tu tak się kurzy ze nie da się Żyć dramat ps płacimy podatki głosujemy na was ale nie dostajemy nic pozdrawiam wszystkich czytających mój komentarz

Internauta Internauta mieszkaniec gminy
Temat: Mazurska
Droga Gmino kiedy ulica Mazurska W Antoniach doczeka się asfaltu? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
W tej sprawie odbyło się już w Urzędzie Gminy spotkanie z udziałem pani Sołtys i mieszkańców ulicy. Pierwszą przeszkodą dla budowy tej drogi jest brak uregulowania stanu prawnego na całości jej przebiegu. Dopiero po uzyskaniu przez gminę prawa własności wszystkich niezbędnych gruntów po których ona przebiega będzie możliwe przygotowanie projektu budowlanego, a później wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji. Jesteśmy w trakcie rozmów i konsultacji na ten temat, liczę, że będą one owocne.


2019-04-12

Internauta mieszkaniec
Temat: Olszewo - Borki
Mam pytanie na zebraniu soleckim przeglosowano budowe oswietlenia na ul,Slowackiego i Sienkiewicza w Olszewo-Borkach kiedy bedzie realizacja

Odpowiedź Wójta:
Zleciliśmy już wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tych ulic, powinna być ona gotowa do końca maja. Następnym działaniem będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonawstwo.


2019-04-12

Internauta Adam
Temat: Droga Żeromskiego Kochanowskiego
Witam szanowną Panią Wójt chciałbym się zapytać o poprawe tych dróg tzn położenie asfaltu chyba te ulice zostały zapomniane w centrum Olszewo Borek przez tyle lat tutaj nie da się jeździć no i brak oświetlenia żadnej latarni przecież tutaj dzieci do szkoły chodzą. Rozmawiałem z panią osobiście na ten temat myślę że wkoncu coś się zmieni. Pozdrawiamy mieszkańcy ulicy Żeromskiego i Kochanowskiego

Odpowiedź Wójta:
Znam stan tych dróg, niestety stan prawny ul. Kochanowskiego jest nieuregulowany, pas drogowy wymaga poszerzenia. Stopniowo będziemy starać się porządkować takie sytuacje i realizować inwestycje, wymaga to jednak czasu.


2019-04-12

Internauta radek
Temat: plac zabaw
Nowy plac zabaw koło kortów tenisowych - "suwnica" blokuje się przy skrajnym położeniu. Zapewne jest na to jakaś gwarancja?

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, przeprowadzimy przegląd gwarancyjny tego placu zabaw i zgłosimy ewentualne usterki.


2019-04-12

Internauta Mieszkaniec
Temat: wodociąg w Przystani
Pani Wójt, Proszę o informacje kiedy nastąpi przyłączenie do wodociągu pozostałej części wsi Przystań, w tym m.in. ulic Sosnowa, Nadrzeczna.

Odpowiedź Wójta:
Tak jak wspominałam w poprzednich odpowiedziach - nasze możliwości finansowe są ograniczone, czekamy na rządowy program wsparcia dla takich inwestycji. Czekamy na jego ogłoszenie i wtedy zapadną decyzje dotyczące terminów realizacji konkretnych zadań.


2019-04-12

Internauta Lidia
Temat: Przedszkole
Pani Wójt czy istnieje możliwość zmiany nawierzchni placu zabaw w Przedszkolu Samorządowym. Ten pytel latem to jakaś masakra. Dzieci mają pozacierane stopy. Wracają do domów całe w piachu, szczególnie we włosach. Nie mowa już żeby dziewczynki ubrać w spódniczki. Czy dzieciom nie należy się normalny plac zabaw jak nie z pianką to chociaż z trawą.

Odpowiedź Wójta:
Rozważymy taką możliwość, przeprowadzimy w tej sprawie  konsultacje z dyrektor przedszkola.


2019-04-05

Internauta Intetnauta
Temat: Przystań
Chciałabym się dowiedzieć po co jest referat ochrony środowiska.W Przystani jeden z mieszkańców notorycznie wypala śmieci Pani z OŚ.po zgłoszeniu stwierdziła,ze dziś ma wolne może dlatego, że to nie jej środowisko.Gdzie mam to zgłosić jeżeli w myśl art.379 prawa ochrony środowiska obowiązek przyjęcia zgłoszenia ma gmina.

Odpowiedź Wójta:
Za wypalanie traw grożą kary i mandaty nakładane m.in. przez policję, a także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat. Zgłoszenia przypadków wypalania traw oraz nieużytków rolnych można również kierować do urzędu gminy, jednakże z uwagi na fakt, iż w Gminie Olszewo-Borki nie powołano straży gminnej, ograniczone są możliwości w zakresie karania za ten proceder. Pana zgłoszenie telefoniczne wpłynęło w dzień wolny od pracy urzędu, osoba przyjmująca zgłoszenie udzieliła jednak szczegółowych informacji na ten temat.


2019-04-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Dofinansowanie Czyste powietrze
Witam. W jaki sposób mogę ubiegać się o dotację na wykonanie ocieplenia domu. Gmina bierze udział w programie czyste powietrze ?

Odpowiedź Wójta:
Beneficjentami Programu priorytetowego "Czyste Powietrze" są osoby fizyczne, a nie jednostki samorządu terytorialnego. Indywidualne wnioski o dofinansowanie można składać bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wersji elektronicznej poprzez aplikację internetową (tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie WFOŚiGW). Oddział WFOŚiGW w Ostrołęce mieści się przy ul. Piłsudskiego 38, tel. (29) 760 03 32.


2019-04-05

Internauta mieszkaniec
Temat: Podziękowanie
Dziękuję Pani Wójt za profilowanie drogi ul. Tęczowa Kruki, o której pisałem. Mam nadzieję, że odcinek ze zjazdu z ul. Sikorskiego w Tęczową (ponad 100 m) zostanie zagęszczony tj. zasypany trwalszym materiałem. W przeciwnym razie doły znów będą po dwóch tygodniach.

Odpowiedź Wójta:
Cieszę się, że stan drogi uległ poprawie. Będziemy prowadzić żwirowanie i naprawę dróg gminnych.


2019-04-05

Internauta ROBERT
Temat: LAMPA
Dzień dobry. Chciał bym uzyskać odpowiedz , co trzeba zrobić aby gmina zamontowała lampę oświetleniową na ulicy Pogodnej między numerami 10 a 11 KRUKI. Od byłego wójta nie otrzymałem pomocy,może Pani pomoże

Odpowiedź Wójta:
Zadania oświetleniowe na ten rok na terenie gminy zostały już zaplanowane, ale zachęcam do skorzystania jednej z dwóch form możliwego działania:
- skorzystania z Inicjatywy Lokalnej zgodnie z uchwałą nr XLVI/307/10 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 26 maja 2010r.- partycypacja mieszkańców w kosztach inwestycji wynosi 30%;
- zgłoszenia zadania do Funduszu Sołeckiego dla miejscowości Kruki.
Propozycję do Funduszu Sołeckiego należy składać do Sołtysa wsi.


2019-04-05

Internauta Dariusz
Temat: Kanalizacja na ul. Podrężewskiej, Polnej i Klonowej w Drężewie oraz Bema w Krukach
Pani Wójt zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie konkretnego terminu w jakim dojdzie do budowy kanalizacji na przedmiotowych ulicach. Jest to bardzo ważne dla mieszkańców zarówno Drężewa jak i Kruków ze względu na natężony ruch samochodów. Z informacji jaką uzyskaliśmy od ówczesnego Wójta dopóki nie zostanie wykonana kanalizacja nie mogą rozpocząć się prace przy budowie jedni i chodników. Ruch samochodów jest naprawdę duży i zagraża to bezpieczeństwu.

Odpowiedź Wójta:
Tak powinien wyglądać proces budowlany, najpierw wykonanie infrastrutury podziemnej, a następnie chodników i ulic. Niestety nie mogę Panu dzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie o termin budowy kanalizacji. W budżecie na rok 2019 na ten cel, na obszarze całej gminy, przewidziano zaledwie 100 tys. zł. Nie poradzimy sobie bez wsparcia zewnętrznego. Czekamy na ogłoszenie rządowego programu dofinansowania w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, wtedy będziemy podejmować decyzje inwestycyjne. Na spotkaniu w Olszewie-Borkach minister środowiska zapowiedział takie działania w tym roku.


2019-04-05

Internauta Marek
Temat: Ulica Wyspiańskiego
Chciałbym się dowiedzieć kiedy będzie zrobiona ulica Wyspiańskiego.Były radny P.Dobrowolski w poprzedniej kadencji starał się o wykonanie tej ulicy, jednak nie miał siły przebicia, może obecnie ktoś nam pomoże i zrobi cała ulicę z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko do zakładu pogrzebowego.

Odpowiedź Wójta:
Wiem, że to ważna ulica. Niestety w tegorocznym budżecie nie przewidziano środków na tę inwestycję. W pierwszej kolejności realizujemy zadania na które uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.


2019-04-05

Internauta Sasiadka
Temat: Pan notorycznie oddający mocz w miejscu publicznym
Czy to jest normalne , że sąsiad który sika codziennie na ruchliwej ulicy w Kordowie i bądź na nie bądź widzą to nie tylko dzieci również zażenowani są ludzie wracający z kościoła.Do Pana G...może to robić pan w mniejcu ustronnym. Nie cieszy widok mieszkańców , że robi to pan w.miejscu pi licznym .nie dorobił się pan łazienki ..chętnie dorzucę cegiełkę do zrobienia łazienki w pana domu

Odpowiedź Wójta:
Takie zachowanie podlega karze wynikającej z art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks Wykroczeń zgodnie z którym: „kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”. W związku z tym powinna Pani bezpośrednio zawiadomić Policję wskazując osobę, która dopuszcza się takich zachowań. Ze swojej strony także przekażę ten sygnał Policji.


2019-04-05

Internauta Wiesław
Temat: Łątka (Żerań Duży)
Nasza stodoła pokryta jest eternitem zawierającym azbest. Czy Gmina ma plan i w jakiś sposób może pomóc w pozbyciu się tego rakotwórczego materiału. Będę wdzięczny za informację jak to zrobić i z kim mogę się kontaktować w tej sprawie.

Odpowiedź Wójta:
Należy złożyć wniosek o usunięcie wyrobów zawierających azbest. Zapraszam do kontaktu Referatem Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy, tel. 29 761 31 07 wew. 123. 


2019-04-05

Internauta Daniel
Temat: Rownanie drogi
Witam Pania Wojt. Mam pytanie dlaczego ulica Zacisze w msc Olszewo Borki zostala pominieta podczas rownania drog gminnych wykonanych w dniu dzisiejszym. Kiedy to zostanie wykonane i dlaczego zostaliśmy pominieci?

Odpowiedź Wójta:
Nie zostali Państwo pominięci, prace wciąż trwają, ulica Zacisze zostanie wyrównana razem z drogami z miejscowości Nakły. 


2019-04-02

Internauta mieszkaniec
Temat: drogi
Kiedy zostaną rozpoczęte prace drogi Grabnik - Mostowo? I czy w ogóle się zaczną.

Odpowiedź Wójta:
Mam nadzieję, że prace rozpoczną się w tym roku. Powiat Ostrołęcki zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy tej drogi z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, jeżeli otrzyma on dofinansowanie nasza gmina będzie również partycypować w tej inwestycji.


2019-04-02

Internauta tadeusz r
Temat: wodociąg
szanowna pani prosze o konkretną informacje w sprawie realizaji wodociagu na ul. zarzecze białobrzeg dalszy. kiedy mieszkańcy tej ulicy zostana zaopatrzeni w wode z publicznego wodociągu?

Internauta Wyborca
Temat: Wodociąg w Przystani
Kiedy do wsi Przystań będzie do prowadzona kanalizacja wody

Internauta Mieszkaniec
Temat: wodociąg w Przystani
Pani Wójt, Proszę o informacje kiedy nastąpi przyłączenie do wodociągu pozostałej części wsi Przystań, w tym m.in. ulic Sosnowa, Nadrzeczna.


Odpowiedź Wójta:
Szanowni Państwo, w naszej gminie jest niestety wiele miejscowości, które nie mają dostępu do bieżącej wody. Zapewniam, że budowa wodociągów jest zadaniem, które chcę traktować priorytetowo. Niestety w tym roku nie jest możliwe rozpoczęcie istotnych inwestycji w tym zakresie. W obecnym budżecie gminy na takie zadania zarezerwowano łącznie kwotę 100 tys. zł, a budowa tylko tych przywołanych odcinków to sumy wielokrotnie przekraczające budżetowe zapisy. Bez wsparcia zewnętrznego nie poradzimy sobie z tym zadaniem, dlatego poruszyłam ten problem w rozmowie z ministrem środowiska panem Henrykiem Kowalczykiem. Pan minister zapowiedział uruchomienie rządowego programu wsparcia dla inwestycji wodno-kanalizacyjnych, czekamy na jego ogłoszenie i wtedy zapadną decyzje dotyczące terminów realizacji konkretnych zadań.


2019-03-28

Internauta Marcin
Temat: Jakość Wody Białobrzeg Bliższy
Witam, mam pytanie o jakość wody z wodociągu w Białobrzegu Bliższym. Woda ta ma bardzo intensywny zapach oraz smak substancji uzdatniających. Bez dodatkowej filtracji własnej praktycznie nie nadaje się do spożycia ze względu na walory smakowe i zapachowe. Zostawia niesamowite zacieki na urządzeniach AGD oraz łazienkach które bardzo ciężko się usuwa. W porównaniu z jakością wód z innych wodociągów jest bardzo słabo.Czy i kto przeprowadza kontrolę nad jakością wody?

Odpowiedź Wójta:
Woda do mieszkańców w miejscowości Białobrzeg Bliższy dostarczana jest ze Stacji Uzdatniania Wody "Leśna" Ostrołęka. Sieć jest administrowana przez OPWiK Ostrołęka. Woda jest badana zarówno przez samo przedsiębiorstwo jak też przez służby sanitarne. Na stronie Urzędu Gminy  www.bip.olszewo-borki.pl w zakładce Informacje ogólne ->Ochrona środowiska zamieszczone są wyniki oceny jakości wody z tego ujęcia ujęcia wraz z pismem szczegółowo opisującym procedurę oceny jakości wody.


2019-03-28

Internauta Kaja
Temat: Budynek po Gimnazjum w Nowej Wsi
Witam. Pani Wojt, prosze o informacje co powstanie w budynku po wygaszanym obecnie gimnazjum w Nowej Wsi? Czy sa jakies plany wobec tego budynku? Czy w zwiazku z tym powstana nowe miejsca pracy?

Odpowiedź Wójta:
Chcemy aby ten obiekt dalej służył mieszkańcom naszej gminy, szczególnie w zakresie wsparcia potrzeb społecznych w różnych obszarach. Szczegółowe rozwiązania przedstawię jednak po konsultacjach moich pomysłów i propozycji z Radą Gminy. Zakładam, że mogą tam także powstać nowe miejsca pracy.


2019-03-28

Internauta Paweł
Temat: Uchwała Antysmogowa-obowiązkowa wymiana piecy.
Czy w związku z uchwała antysmogową, która przewiduje obowiązkową wymianę piecy w ciagu najbliższych 8 lat (do 2027), na te posiadającą klasę 5 eco, będą przewidziane dofinansowania?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła jest realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu priorytetowego "Czyste Powietrze". Oddział Funduszu mieści się w Ostrołęce przy ul. Piłsudskiego 38, tam można uzyskać szczegółowe informacje. Dofinansowaniu w ramach ww. programu podlegają przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie lub uniknięcie niskiej emisji, w szczególności demontaż i wymiana źródeł ciepła na paliwo starej generacji.


2019-03-28

Internauta Mieszkaniec
Temat: Remont drogi
Mam pytanie dotyczącej drogi w opłakanym stanie w miejscowości Mostowo kiedy zostanie poprawiony stan tej drogi po okresie zimowym, jazda ta droga grozi uszkodzeniu auta nawet na najmniejszym biegu proszę o odpowiedź

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga asfaltowa
Pani wójt kiedy jest planowana droga asfaltowa w miejscowości Mostowo?

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na decyzję dotyczącą ewentualnego dofinansowania tej drogi z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Stan bieżący po okresie zimowym będzie poprawiony wkrótce, przystępujemy do profilowania dróg.


2019-03-28

Internauta ALICJA
Temat: chodnik dla pieszych
Pani Wójt chciałam zapytać kiedy planujecie poszerzenie ulicy Ostrołęckiej w Białobrzegu Dalszym o chodnik dla pieszych tu też mieszkają ludzie a samochody os.i tiry jeżdżą tak często ze trudno przejść spokojnie z dzieckiem w wózku czy starszym na wózku.proszę o odpowiedz Białobrzeg był zapomniany przez tamtego Wójta.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa i jej przebudowa należy do Starostwa Powiatowego. W miarę naszych możliwości będziemy wspierać projekt jej przebudowy, mamy jednak ograniczone możliwości finansowe dlatego działania te będą musiały być rozłożone w czasie.


2019-03-28

Internauta mieszkaniec
Temat: Skarga z TO
Skrzynka skarg:
co z ulicą Tęczową w Krukach?
Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Czy władze gminy zamierzają zrobić coś w zakresie poprawy jakości przejazdu ulicą Tęczową w Krukach. Ulicą nie da się już bezpiecznie jeździć i można uszkodzić auto. Jeszcze nigdy ta droga nie wyglądał tak źle. Pisałem o tym w pytaniu do Pani Wójt, ale odpowiedzi bark. Profilowanie nie wystarczy. Tam ciągle jest to samo bo takie miejsce trzeba wsypać coś do utwardzenia.

Odpowiedź Wójta:
Przyjmuję ten sygnał, rozpoczynamy już profilowanie dróg po okresie zimowym, a wkrótce niezbędne naprawy dróg.


2019-03-22

Internauta Barbara
Temat: ul. Sikorskiego.
"Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku." Z wcześniejszych informacji wynika że tylko niewielki odcinek ul. Sikorskiego. Co z pozostałą częścią ulicy od mostku ?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie na przebudowę ulicy Sikorskiego zostało uzyskane na odcinek do mostku na Piasecznicy. Pozostały dłuższy odcinek jest planowany do przebudowy w latach przyszłych. Będziemy również zabiegać o środki na ten cel.


2019-03-22

Internauta ROBERT
Temat: LAMPA
Dzień dobry. Chciał bym uzyskać odpowiedz , co trzeba zrobić aby gmina zamontowała lampę oświetleniową na ulicy Pogodnej między numerami 10 a 11 . Od byłego wójta nie otrzymałem pomocy,może Pani pomoże

Odpowiedź Wójta:
Podał Pan ulicę natomiast nie wymienił miejscowości, bardzo proszę o doprecyzowanie pytania.


2019-03-21

Internauta Daniel
Temat: Drogi
Witam, chcialbym spytac czy zostanie wkoncu posypana droga zwirem na ul.Wenusowej i ul.Piasecznej? A takze kiedy jest przewidywany remont drogi Sikorakiego?

Odpowiedź Wójta:
Do naprawy dróg gminnych w tym żwirowania przystąpimy niebawem, przygotowujemy zapytanie ofertowe na wykonanie takich prac na terenie gminy. Przebudowa ulicy Sikorskiego i Pisarki zaplanowana jest na ten rok, niestety zastany przeze mnie projekt wymaga aktualizacji i poprawek. Po ich wykonaniu i dopełnieniu procedur budowlanych ogłosimy przetarg.


2019-03-21

Internauta Mieszkaniec
Temat: Bilbord wyborczy
Szanowna Pani Wójt. Czy długo jeszcze będziemy musieli znosić bilbord wyborczy Pana Jędrzejczyka na ulicy Warszawskiej w podwórku Pana handlującego łożyskami? Czy Pana Karola nie obowiązuje żadne prawo? Od wyborów minęły miesiące.

Odpowiada zastępca wójta:
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy co do zasady są obowiązani usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Wspomniany obowiązek nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach prywatnych i pozostają tam za zgodą właściciela. Policja jest natomiast obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.


2019-03-21

Internauta Marcin
Temat: Droga w miejscowości Zabiele-Piliki
Witam. Czy są jakieś plany na poprawienie stanu drogi w miejscowości Zabiele-Piliki? Droga jest w opłakanym stanie, tak zaniedbana jeszcze nigdy nie była. Za poprzedniej kadencji starano się latać dziury, czasem nieudolnie lecz coś robiono. Za tej kadencji o tej drodze całkowicie zapomniano. Nie wspominając o całkowitej przebudowie tej drogi.

Odpowiedź Wójta:
Niebawem przystąpimy do naprawy dróg gminnych, także w miejscowości Zabiele-Piliki.


2019-03-21

Internauta rafał
Temat: wodociag ul. zarzecze
Dzień dobry. Mieszańcy ul. zarzecze w białobrzegu dlszym od wielu lat oczekują na podłączenie do sieci wodociśgowej. Pani poprzednik obiecywł ze jest wykonany projekt a realizcja nastąpi w tym roku. Proszę o informację kiedy doczekamy sie sfinalizowania tematu.

Odpowiedź Wójta:
Problem braku sieci wodociągowej dotyczy wciąż wielu miejscowości na terenie naszej gminy. Jego rozwiązanie jest dla mnie bardzo ważne. Niestety w budżecie na ten rok na rozbudowę sieci wodociągowej na terenie całej gminy została przewidziana kwota 100 tys. zł, a według kosztorysu jaki posiadamy, budowa tylko tego opisanego odcinka to suma ponad 1 mln 200 tys. zł. Czekamy na rządowy program wsparcia budowy wodociągów, który powinien ruszyć w tym roku, liczę, że pozwoli nam on nam ruszyć z inwestycjami w tym obszarze.


2019-03-15

Internauta Mieszkaniec
Temat: ul. ks. Popiełuszki w Grabowie
Chciałbym się zapytać kiedy będą spełnione obietnice poprawy stanu tej drogi na całym odcinku od ulicy Warszawskiej do końca wsi, na spotkaniu z mieszkańcami wsi było to obiecane jednak nadal jest tak, jak było

Odpowiedź Wójta:
Postaramy się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne na przebudowę tej drogi tak żeby rozwiązać problem docelowo, nie mogę jednak obecnie podać wiążącego terminu inwestycji, ponieważ sytuacja finansowa gminy jest bardzo trudna. Niebawem rozpoczniemy jednak prace naprawcze dróg, po okresie zimowym, min. uzupełnianie masą bitumiczną ubytków w jezdni.


2019-03-15

Internauta
Temat: Ulica Wierzbowa
Kiedy będzie poprawiona ulica Wierzbowa w olszewie-borkach? A właściwie jej kawałek wychodzący na ulicę Warszawską? Tam nie da się jeździć dziura przy dziurze.... Do kogo należy ten kawałek że od lat nie można tam położyć 100 m asfaltu po prostu porażka...

Odpowiedź Wójta:
Utrzymanie opisywanego odcinka drogi leży w kompetencji Miasta Ostrołęki, ten odcinek drogi przebiega w granicach miasta. Gmina niestety nie posiada możliwości jego przebudowy.


2019-03-15

Internauta Marcin
Temat: Droga w miejscowości Zabiele-Piliki
Witam. Chciałbym zadać pytanie czy są jakiekolwiek plany załatania dziur w drodze w miejscowości Zabiele-Piliki? O całkowitej przebudowie drogi już nie wspomnę. Droga jest w opłakanym stanie. Za poprzedniej kadencji wójta łatano drogę dosyć często, często w nieudolny sposób ale cos było robione. Za tej kadencji zostaliśmy pozostawieni sami sobie.

Odpowiedź Wójta:
Gmina niebawem rozpocznie prace naprawcze dróg gminnych, po okresie zimowym, min. uzupełnianie masą bitumiczną ubytków w jezdni, w tym również opisywanej.


2019-03-11

Internauta Mieszkańcy
Temat: Kanalizacja
Kiedy mieszkańcy miejscowości Kruki ( osiedle kwiatowe) mogą spodziewać się przyłączenia do sieci kanalizacyjnej???

Odpowiedź Wójta:
Nie mamy jeszcze konkretnego terminu. Inwestycje związane z przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej są bardzo kosztowne, na rok 2019 w budżecie gminy zapisano na modernizację i rozbudowę sieci kanalizacyjnej na terenie całej gminy łączną kwotę 100 tys zł. W pierwszej kolejności realizujemy więc zadania na które uda się nam pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, dotyczy to zarówno dróg jak tez innych zadań infrastrukturalnych.


2019-03-11

Internauta AAA
Temat: Wybór sołtysa
Pani Wójt dlaczego nie ma informacji na stronie o wyborze sołtysa w Antoniach. Tak jak to jest w przypadku innych wyborów

Odpowiedź Wójta:
Informacja o wszystkich wybranych sołtysach została zamieszczona na stronie internetowej tuż po ich zakończeniu (trwały one blisko dwa miesiące), wcześniej w trakcie wyborów publikowane były dane cząstkowe. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli w wyborach udział, gratuluję raz jeszcze wszystkim Sołtysom i Radom Sołeckim zaufania jakim zostali obdarzeni.


2019-03-11

Internauta Mrek
Temat: ul Sikorskiego
Czy już nie czas naprawić WIELKIE DZIURY na ul Sikorskiego W Zabrodziu , Antoniach Łazach . zasypywanie ich piaskiem ( w/g pani Wójt - naprawa tymczasowa)starcza na jeden dzień a DZIURY SA WIELKIE i coraz trudniej je omijać. Temperatury moim zdaniem są jak najbardziej sprzyjające.

Odpowiedź Wójta:
Wiem, że problem niedostatecznej jakości przejazdu na drogach gminnych (nie tylko na tej ulicy) jest po okresie zimowym dość duży. Gmina Olszewo-Borki posiada ok. 300 km dróg z czego ¾ o nawierzchni żwirowej. Niebawem rozpoczniemy niezbędne prace naprawcze min. profilowanie dróg gminnych oraz łatanie powstałych dziur i ubytków. Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku.


2019-03-11

Internauta Łukasz Kowalski
Temat: Praca w urzędzie gminy
Witam Panią Wójt mam pytanie czy w najbliższym czasie będzie możliwość uzyskania pracy w urzędzie gminy ? Z tego co wiem zwolniło się parę miejsc pracy?

Odpowiedź Wójta:
Ogłoszenia o naborze na wolne stanowiska urzędnicze, w tym urzędnicze stanowiska kierownicze umieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy informacyjnej w siedzibie Urzędzie Gminy. Zapraszam do ich obserwowania i ewentualnego aplikowania podczas prowadzonych naborów. Jeżeli chodzi o drugą część pytania, wyjaśniam, że kilka umów o pracę zostało rozwiązanych z powodu upływu czasu, na który zostały zawarte.


2019-03-11

Internauta mieszkaniec Zabrodzia
Temat: odpady
Witam P. Wójt piszę w kwestii odbioru odpadów,czy nie można byłoby zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów BIO trzymanie ich miesiąc lub 1,5 jest b. uciążliwe ze względu na rozkład i zapach oraz osiadające muchy, proszę o rozważenie zbliża się okres wiosenno-letni.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z uchwałą Nr XLIII/278/17 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 29 listopada 2017 roku, w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, odbiór odpadów ulegających biodegradacji na terenie gminy odbywa się co najmniej jeden raz w miesiącu. I taka częstotliwość odbioru tych odpadów została już zawarta w obowiązującej umowie z Wykonawcą usługi. Weźmiemy pod uwagę ewentualne zwiększenie częstotliwości odbioru bioodpadów podczas przygotowywania przetargu na usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od 2020 roku.


2019-03-08

Internauta Gtr
Temat: Szczepienie psów
Witam. Czy jest przewidziane szczepienie psów w miejscowości Zabrodzie?

Odpowiedź Wójta:
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie w miejscowości Zabrodzie odbyło się na przełomie stycznia i lutego. W dn. 9 marca (sobota) odbędzie się szczepienie w miejscowości Kruki, natomiast 16 marca – w miejscowości Drężewo. Jeżeli jest taka potrzeba, to weterynarz może w tych dniach zaszczepić psy również w miejscowości Zabrodzie – kontakt telefoniczny do weterynarza: 603 050 676.


2019-03-08

Internauta Radek
Temat: Fotowoltaika
Witam. Ostatnia informacja w sprawie paneli fotowoltaicznych jest, że gmina wystąpiła z prośbą o zmianę terminu realizacji projektu do 31.12.2019. Czy coś konkretnego wiadomo?

Odpowiedź Wójta:
Został już ogłoszony przetarg w celu wyłonienie wykonawcy robót dla zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”. Szersza informacja w tej sprawie znajduje się na naszej stronie internetowej. Po jego rozstrzygnięciu zorganizujemy spotkanie z osobami, które przystąpiły do projektu i przekażemy szczegółowe informacje dotyczące planowanego przebiegu prac.


2019-03-08

Internauta Andrzej
Temat: GAZ w Nowej Wsi
Prosze o podanie terminu realizacj gazowniczej sieci w Nowej Wsi I Przstani

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy informację, że Polska Spółka Gazownictwa przystąpiła już do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie sieci gazowej w Nowej Wsi. Przewidywany termin realizacji zadania to 4 lata. Nie posiadamy jeszcze informacji dotyczących Przystani.


2019-03-08

Internauta Ola
Temat: Poczta
Witam czy mogłaby się Pani postarać żeby była poczta w nowej wsi Zach.nawet nie ma gdzie rachunków opłacić.

Odpowiedź Wójta:
Podejmiemy starania w tym kierunku, mam pewne pomysły na lokalizację punktu Poczty Polskiej w Nowej Wsi.


2019-03-06

Internauta Mieszkaniec Kruki
Temat: Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Dzień dobry, jestem w trakcie budowy domu i mam pytanie czy Gmina w obecnym czasie dofinansowuje przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jeżeli tak to proszę o kontakt do osoby za to odpowiedzialnej.

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków określa Uchwała nr XXXVIII/255/17 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 27 września 2017 roku w sprawie zasad i trybu udzielania ze środków budżetu Gminy Olszewo-Borki dotacji celowych na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska oraz sposobu jej rozliczania. Więcej informacji na można uzyskać w Referacie Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa tel. 510 475 819.


2019-03-06

Internauta Agata
Temat: Drogi
Witam pani wójt a co z obiecana modernizacja drogi i chodnikiem przy ulicy Sikorskiego te obietnice są już tak od 14 lat i dalej nic się nie dzieje proszę popatrzeć jak rozwijają się inne gminy. I w jakim tempie powstają chodniki i drogi ponadto co z drogami na nowych osiedlach które powstają od ulicy Sikorskiego co jest w planach oo tej stronie gminy ?

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy dobrą informację od wojewody mazowieckiego o dofinansowaniu przebudowy ulic Sikorskiego i Pisarki w miejscowości Zabrodzie ze środków rządowych. Obecnie trwają jeszcze poprawki dokumentacji projektowej. Niebawem powinniśmy ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji.


2019-03-06

Internauta mieszkaniec
Temat: kanalizacja
Witam Panią Wójt. Czy w tym roku będzie realizowana budowa instalacji kanalizacji w Zabrodziu na ulicy Kowalskiej?

Odpowiedź Wójta:
Obecnie trwają prace nad szczegółami porozumienia międzygminnego pomiędzy gminami ws. włączenia sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej gminy Olszewo-Borki do sieci gminy Lelis. Po jego podpisaniu będą możliwe kolejne działania. Jednak środki jakie zostały zaplanowane w budżecie gminy na rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej na terenie gminy wynoszą łącznie 100 tys. zł. Bez dofinansowania zewnętrznego nie będzie możliwe wybudowanie sieci kanalizacji tego odcinka w tym roku.


2019-03-06

Internauta mieszkańcy Białobrzega Blizszego
Temat: komunikacja miejska
Nawiązując do naszego pytania :czy miejscowość Białobrzeg Bliższy ma jakiekolwiek i kiedykolwiek szanse na komunikację miejską. mamy trzy zakłady w Krukach i dużo dzieci i młodzieży dojeżdzającej do i z miasta.

Odpowiedź Wójta:
W budżecie na rok 2019 na dowóz dzieci do szkół na terenie gminy i dofinansowanie do komunikacji podmiejskiej przewidziano już kilkaset tysięcy złotych. Czekamy na szczegóły rządowego programu przywrócenia połączeń komunikacyjnych do mniejszych miejscowości, jeżeli je otrzymamy wtedy będą możliwe nowe połączenia.


2019-03-06

Internauta mieszkaniec
Temat: komunikacja
Pani wójt chodziło mi bardziej o komunikacje MZK do Nowej Wsi.Były wójt twierdził, ze nie da się załatwić . Pani na zebraniu przed wyborczym obiecała MZK do Nowej Wsi. To, że ludzie nie piszą nie oznacza, że nie pamiętają obietnic. Proszę w ferie zimowe wyjechać do Ostrołęki.

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na szczegóły rządowego programu przywrócenia połączeń komunikacyjnych do mniejszych miejscowości, będziemy występować o dofinansowanie do kursów na terenie naszej gminy.


2019-02-21

Internauta Ursz
Temat: Chodniki Białobrzegi Dalszy 2
...interesują mnie wyniki tego pomiaru.

Odpowiedź Wójta:
Urząd Gminy nie dysponuje wynikami takich pomiarów.


2019-02-21

Internauta Ursz
Temat: Chodniki Białobrzegi Dalszy
Pytałam już 2 razy i nie doczekałam sie odpowiedzi, kiedy mieszkańcy Białobrzega Dalszego będą mieli zrobione chodniki lub pas drogi wydzielony dla pieszych. W ubiegłym roku było badane natężenie ruchu miedzy Balobrzegiem B.i D?

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa, jej przebudowa należy do zadań Starostwa Powiatowego. Otrzymałam informację o możliwej przebudowie tego odcinka w perspektywie kilku najbliższych lat.


2019-02-21

Internauta Ola
Temat: Dozynki
Witam czy w tym roku będą dozynki w nowej wsi wójt tamten obiecywał że w tym roku będą a wiec Pani się pytam.

Odpowiedź Wójta:
Chcemy aby dożynki gminne odbywały się w różnych miejscowościach, w tym roku wstępnie planujemy dożynki w miejscowości Żebry Perosy.


2019-02-21

Internauta Radek
Temat: Fotowoltaika
Witam. Ostatnia informacja w sprawie paneli fotowoltaicznych jest, że gmina wystąpiła z prośbą o zmianę terminu realizacji projektu do 31.12.2019. Czy coś konkretnego wiadomo?

Odpowiedź Wójta:
W dniu 29 stycznia br. podpisany został aneks do umowy na mocy którego wydłużono okres realizacji projektu do 31.12.2019 r. Obecnie kończymy opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia niezbędnej dla ogłoszenia przetargu.


2019-02-21

Internauta GREGORY
Temat: ŚMIECI
Z PYTANIEM DO PANI WÓJT W SPRAWIE POSESJI KTÓRE WŁAŚCICIELE NIE POSIADAJĄ KOSZY NA ŚMIECI.CZY ZE STRONY GMINY JEST PRZEPROWADZANA JAKAŚ KONTROL.

Odpowiedź Wójta:
Na terenie gminy Olszewo-Borki, zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Olszewo-Borki, obowiązuje system zbiórki odpadów komunalnych mieszany, tj. odpady komunalne zbierane są w pojemniki lub w worki do zbierania odpadów. Dopuszcza się, aby mieszkańcy, którzy jeszcze nie posiadają pojemników na odpady, zbierali odpady w worki. Planujemy przeprowadzenie kontroli w zakresie złożonych deklaracji i opłat za odpady.


2019-02-12

Internauta Kibic
Temat: Klub sportowy AP Waleczni
Mam pytanie jako rodzic. Czemu w naszej gminie nie jest wspierany rozwój naszych dzieci. Rodzice wyszli z fajną inicjatywą. Poświęcili wolny czas i wyniki widać. Więc pytanie czemu gmina tego nie wspiera. Rachunek jaki jest wystawiany za użytkowanie sali sportowej jest bardzo duży. W innych gminach młodzi piłkarze trenują bez płacenia za salę sportową. Nie mamy przedszkola poważnego. Szkoła podstawowa w opłakanym stanie. To czy chociaż nad warto było by udostępnić sale?

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki jest otwarta na współpracę z mieszkańcami oraz wspiera ich inicjatywy w zakresie organizacji zajęć sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych. Inicjatywa rodziców klubu sportowego AP Waleczni również, otrzymała wsparcie z urzędu gminy poprzez pomoc przy formalnościach w trakcie rejestracji klubu. Dodatkowo informowaliśmy o możliwościach jakie klub posiada w celu pozyskania dodatkowych środków dla organizacji pozarządowych, również z budżetu gminy Olszewo-Borki. Wysokość opłaty za wynajem sali gimnastycznej jest preferencyjna i uwzględnia 50% zniżki. Koszty najmu pokrywają tylko w podstawowym zakresie wydatki związane z utrzymaniem czystości, energii czy ogrzewania, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat.


2019-02-12

Internauta Mieszkaniec ulicy
Temat: Ul.koscielna Nowa wies.
Witam Panią Wójt.chciałbym się dowiedzieć jakie sa plany co do ulicy koscielnej w nowej wsi..jest bardzo duzo glebokich dziur.bloto.czy my doczekamy sie tu kiedys asfaltu.parkingow pod cmentarzem.bo az wstyd dla ludzi co przychodza do zmarlych.zapraszamy Pania Wojt na wiosne.jak sa roztopy.samochodem nie mozna przejechac.pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Niestety ta droga nie ma uregulowanego statusu prawnego, przed przystąpieniem do prac projektowych musimy dysponować prawem własności gruntu na całym przebiegu drogi. Musimy najpierw przeprowadzić prace z tego zakresu


2019-02-12

Internauta Mama
Temat: żłobek
Czy w gminie np.w przedszkolu samorządowym planowany będzie oddział dla dzieci do grupy żłobkowej?Najbliższy żłobek jest w Ostrołęce, ma on tylko kilka miejsc,a pierwszeństwo mają mieszkańcy Ostrołęki, są tam również żłobki prywatne ale wiążą się z tym wysokie opłaty,nadmieniam,iż w mniejszych gminach takich jak Troszyn czy Czerwin są zapewnione miejsca do opieki dla dzieci do lat 3,czyli wspomniane wcześniej żłobki.

Odpowiedź Wójta:
Niestety w Olszewie-Borkach nie posiadamy obecnie odpowiedniego lokalu, który może zostać wykorzystany na organizację żłobka. Nasze placówki oświatowe maksymalnie wykorzystują swoje pomieszczenia szkolne, także przedszkole samorządowe w Olszewie- Borkach nie posiada odpowiedniego zaplecza lokalowego na utworzenie grupy żłobkowej. Rozwiązanie tej sprawy wymaga dłuższego okresu czasu.


2019-02-08

Internauta Michał
Temat: parkujący TIR
Dlaczego w Chojnikach przy drodze powiatowej przejazd utrudnia parkujący na stałe na poboczu TIR? Jest to naprzeciwko Pani zamieszkania.

Odpowiedź Wójta:
Na tym odcinku drogi powiatowej nie wprowadzono zakazu parkowania, w mojej ocenie pojazd nie utrudnia ruchu.


2019-02-08

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: sprzedaż działki 35/62. 8 arów
witam. wójt sprzedała działkię nr 35/62 w drodze zarządzenia nr 3/19 cytuję- Zbywa się w drodze umowy sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomość gruntową niezabudowaną stanowiącą własność Gminy Olszewo-Borki, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr ewidencyjnym 35/62 o pow. 0,0832 ha położoną w miejscowości Olszewo-Borki,- 1-moje pytanie dotyczy kto to kupił z imienia i nazwiska 2-za jaką kwotę ją nabył. proszę o rzeczowa odpowiedz

Odpowiedź Wójta:
Nieruchomość oznaczona nr 35/62 położona w miejscowości Olszewo-Borki stanowiąca własność Gminy Olszewo-Borki nie została zbyta. Zarządzenie nr 3/19 dotyczące zbycia powyższej nieruchomości zostało uchylone.


2019-02-08

Internauta Mariusz
Temat: Odśnieżanie
Dlaczego nie odpowiada Pani Wójt na pytania odnośnie odśnieżania?

Odpowiedź Wójta:
Odpowiadam na takie pytania, proszę przejrzeć odpowiedzi już zamieszczone. Na sygnały od radnych, sołtysów czy mieszkańców, pracownicy gminy odpowiadający za odśnieżanie reagują na bieżąco.


2019-02-08

Internauta Mama harcerza
Temat: Harcówka ZHR
Szanowna Pani Wójt. Mamy w miejscowości Olszewo-Borki 2 drużyny harcerskie ZHR-chłopców i dziewcząt.Poprzedni wójt przez 2 lata obiecywał i zwodził w kwestii niewielkiego pomieszczenia dla dzieci by w zimę nie musiały spotykać się po lasach lub parkach na zbiórkach.Czy jest szansa by Pani skinęła swoją ręką i pomogła tym dzieciom by mogły promować piękną ideę harcerstwa w swoim spokojnym ciepłym i bezpiecznym miejscu?

Odpowiedź Wójta:
Zapraszam na spotkanie do Urzędu Gminy, mam propozycję takiego pomieszczenia i wsparcia harcerzy.


2019-02-08

Internauta mieszkaniec ul. Pisarki
Temat: ulica osiedlowa
Witam Panią Wójt! proszę o informację dotyczącą wykonania ul. Pisarki w 2019?

Odpowiedź Wójta:
Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji przetargowej na przebudowę min. tej ulicy, w ramach większego projektu dofinansowanego ze środków rządowych. Realizacja zadania jest przewidziana w tym roku.


2019-02-08

Internauta Elżbieta
Temat: Oświetlenie
Pani Wójt, pisałam na temat oświetlenia na ul. Sikorskiego w Krukach i nic pani nie odpowiedziała. Dlaczego nie na wszystkie pytania pani odpowiada?

Odpowiedź Wójta:
Proszę o ponowienie pytania. Nie otrzymałam zapytania nt. oświetlenia na ul. Sikorskiego w Krukach.


2019-02-08

Internauta Mariusz
Temat: Odśnieżanie dróg
Mam pytanie, dlaczego w tym roku w naszej gminie drogi nie są w ogóle odśnieżane? Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby bać się wyjechać z domu i martwić się o swoich bliskich czy wrócą bezpiecznie. Czy naprawdę nie widać tego co się dzieje za oknem? W tym roku nie widziałem żadnego pojazdu, który się tym zajmuje. Zima nadal trwa, a nasza gmina jest zaniedbana jak żadna inna.

Odpowiedź Wójta:
Drogi są odśnieżane, zgodnie ze standardami zimowego utrzymania, mamy podpisaną stosowną umowę. Stosujemy zasadę odśnieżania w pierwszej kolejności głównych szlaków komunikacyjnych. Trudno mi się też zgodzić z opinią, że nasza gmina jest w tym zakresie zaniedbana.


2019-02-06

Internauta Ewa
Temat: Droga gminna
Od czego i od kogo zależy załatanie 3 wielkich dziur w nawierzchni na trasie Łazy-Ostrołęka?

Odpowiedź Wójta:
Termin uzupełnienia ubytków w drogach gminnych uzależniony jest od warunków atmosferycznych, w okresie zimowym wykonanie trwałej naprawy jest niemożliwe. Wykonamy jednak naprawy tymczasowe.


2019-02-06

Internauta mieszkaniec ulicy
Temat: kanalizacja i wodociąg
Mam pytanie do Pani Wójt. Kiedy ulica Słoneczna w Nowej Wsi może liczyć na budowę kanalizacji i wodociągu

Odpowiedź Wójta:
W połowie roku powinniśmy już dysponować projektami budowy wodociągów dla obszaru całej gminy. Kolejność i zakres wykonywanych prac będzie zależał głównie od możliwości pozyskania na tel cel dofinansowania zewnętrznego. Czekamy na ogłoszenie programów rządowych związanych z tym obszarem.


2019-02-04

Internauta T
Temat: Azbest
Witam. Czy w 2019 roku będą prowadzone dofinansowania na - wymianę - pokrycia dachowego z azbestu? Obecnie dofinansowanie polega tylko i wyłącznie na odebraniu składowanego azbestu z posesji co i tak w większości przypadków nie daje docelowego rozwiązania. W innych regionach kraju, takie dofinansowania są realizowane, czy w naszej gminie będą takie dotacje przeprowadzane?

Odpowiedź Wójta:
Zamierzamy pozyskać na ten cel środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie województwa mazowieckiego”. W zeszłym roku otrzymaliśmy z WFOŚiGW w formie dotacji kwotę 35.868,97 zł. Dofinansowanie może obejmować koszty zbierania, transportu i unieszkodliwienia wyrobów azbestowych, nie będzie natomiast obejmować kosztów związanych z demontażem starej konstrukcji dachu oraz zakupu i wykonania nowego pokrycia dachowego.


2019-01-30

Internauta Mieszkańcy Białobrzega Bliższego
Temat: komunikacja miejska
Brak odpowiedzi pani wójt na zapytania z grudnia o komunikację miejską w naszej miejscowości

Odpowiedź Wójta:
Przepraszam, ale nie otrzymałam takiego pytania na skrzynkę. Proszę o ponowne przesłanie zapytania.


2019-01-30

Internauta Zaciekawiony
Temat: Oświetlenie
Szanowna Pani Wójt skąd biorą się środki na oświetlenie stodół w miejscowości Nożewo, a brak pieniędzy na oświetlenie głównej drogi? Czy ta miejscowość doczeka się oświetlenia jak przystało na XXI wiek?

Odpowiedź Wójta:
Oświetlenie uliczne przy drogach gminnych w miejscowości Nożewo, wykonywane  jest w ramach realizacji zadań finansowanych z funduszy sołeckich i na wniosek mieszkańców.  Oświetlenie drogi krajowej nr 61, leży w kompetencji jej Zarządcy w tym przypadku, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapraszam do udziału w zebraniach sołeckich (wiejskich), na których mieszkańcy podejmują decyzje w sprawie rozdysponowania należnych wsi środków z funduszy sołeckich.


2019-01-30

Internauta mieszkaniec
Temat: komunikacja
Szanowna pani wójt od 20 czerwca 2018 roku toczy się temat komunikacji publicznej. Pan Szewczyk nie załatwił tego tematu ale pani obiecała. Jaką szansę ma np. Nowa Wieś na połączenie z Przasnyszem, Makowem Maz czy Ostrołęka w dni wolne od nauki szkolnej? Z Makowem Maz. czy Przasnyszem to i w dni powszednie zero komunikacji. Zdaje sobie sprawę, że ludzie młodzi mają własne auta ale co z młodzieżą czy starszymi osobami? Jakie jest pani zdanie na ten temat?

Odpowiedź Wójta:
Został już uruchomiony kurs linii regularnego przewozu osób Ostrołęka – Sypniewo - Maków Mazowiecki realizowany przez przewoźnika:  DB TRANS Przewozy autokarowe Dariusz Bączek z Kadzidła. Obecnie autobus kursuje w dni powszednie. Jeśli będzie duże zapotrzebowanie na uruchomienie przejazdów w dni  wolne od nauki, zasygnalizujemy przewoźnikowi taką potrzebę.


2019-01-25

Internauta Joanna
Temat: Przedszkole
Droga Pani Wójt piszę zapytaniem czy wy jako gmina wiecie że jest w gminie przrdszkole bo chyba o nim zapomieliscie. Dzieci uczą się w masakrycznych warunkach nie do przyjecia jest to że prawie 30 dzieci spędza pół dnia w sali wielkości pomieszczenia na szczotki!Nie mają sali do ćwiczeń nie mają normalnej szatni. Po co ten nowy budynek gminy po co dom seniora myślcie o dzieciach to jest przyszłość gminy chyba trzeba pomyśleć nad dofinansowanie zajęć w przedszkolu.

Odpowiedź Wójta:
Wspólnie z państwem radnymi nowej kadencji zapoznaliśmy się na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Praworządności i Spraw Społecznych z warunkami w placówkach oświatowych całej gminy, także przedszkoli. Warunki są różne, nie zawsze idealne, natomiast zajęcia mogą się w nich odbywać w sposób bezpieczny. Na pewno będziemy rozmawiać o możliwych inwestycjach w obszarze oświaty, czy dodatkowych zajęciach. Takie działania wymagają jednak czasu.


2019-01-22

Internauta Xxxx
Temat: Droga
Co zdrogo w mieiscowosci antonie ul. Ksiedza. Edmunda. Walttera droga. Laczy sie ze spokojno niedosc. Ze grunty odane za. darmo to nic. sie w tej sprawie. Nie. Dzieje.

Odpowiedź Wójta:
Zapoznałam się z przedstawionym problemem.  Sprawa jednak należy do skomplikowanych, aktualnie Gmina nie posiada środków finansowych na budowę przeprawy mostowej pomiędzy ulicami  gen. Wł. Sikorskiego i ks. Edmunda Waltera. 


2019-01-22

Internauta Zebry Perosy
Temat: Wodociąg
Witam, czy w budżecie na 2019 rok przewidziano podłączenie wodociągu do miejscowości żebry perosy?

Odpowiedź Wójta:
Tak, budowa wodociągu planowana jest w tym roku.


2019-01-15

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gaz
Mam pytanie Do Pani Wójt ,a mianowicie kiedy do szkoły w Przystani będzie oprowadzony gaz. Bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska a z komina ze szkoły wydziela się smog.Przecież gaz jest niedaleko od szkoły ,Przy okazji przyłączyli by się okoliczni mieszkańcy.

Odpowiedź Wójta:
Będę zabiegać o przyłączenie szkoły do sieci gazowej. Liczę, że na terenie gminy dojdzie do przyśpieszenia prac związanych z projektowaniem i budową tych sieci. Wystąpiłam w tej sprawie do spółki PGNiG, oczekujemy na spotkanie i rozmowy.


2019-01-15

Internauta Monika
Temat: Ulica Popiełuszki do połowy sypana piachem
Witam. Jestem mieszkanką wsi Grabowo. Mam pytanie w sprawie ulicy Popiełuszki, która zaczyna się od ul. Warszawskiej. W pewnym momencie kończy się asfalt, a zaczyna żwirówka, która w tym momencie jest bardzo oblodzona. Asfalt był już dawno sypany piachem, natomiast dalej już nie. Jakie są tego przyczyny? Nadmieniam, że dalej mieszka ok. 12 rodzin

Odpowiedź Wójta:
Bieżące działania w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych są wykonywane na głównych szlakach komunikacyjnych, ze szczególnym naciskiem na trasy przejazdu publicznego transportu zbiorowego. Ulica ks. Jerzego Popiełuszki stanowi główny szlak komunikacyjny łącząc się z ulicą 3 – go Maja. Odcinek drogi, o którym Pani pisze posiada nazwę ul. ks. Jerzego Popiełuszki,  jednak  stanowi odcinek drogi wewnątrzosiedlowej.  Ponieważ standardy utrzymania tej kategorii dróg są niższe więc mogła wystąpić taka sytuacja.


2019-01-15

Internauta skutek odpowiedzialności
Temat: Droga bisowa przy DK61 Kordowo
Droga pani wójt zwracam się z zapytaniem czy droga bisowa w Kordowie wogólę powstanie ? Pani poprzednik wraz z sołtysem i radnym Kordowa oznajmili na zebraniu w świetlicy wiejskiej, że nikt nie uzyska zjazdu indywidualnego do posesji i do obsługi agrotechnicznej gruntu przy drodze krajowej DK61. Wiedz dlaczego rolnicy uzyskali zjazdy na swoje grunty? Czy to jest realizacja planu zagospodarowania przestrzennego ? Czy też problem sołtysa z dojazdem do własnego gruntu.

Odpowiedź Wójta:
Gmina zgodnie w 2018 r. rozpoczęła proces realizacji ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w zakresie wykupu gruntów pod wskazaną drogę. Jednak proces pozyskania nieruchomości jest długotrwały, ponieważ nie wszyscy właściciele nieruchomości zgodzili się na dobrowolne przekazanie gruntów. Wobec tego, właściciele działek przyległych do drogi krajowej nr 61, posiadający nieruchomości bez możliwości przejścia i przejazdu do drogi gminnej, uzyskali zgody na budowę zjazdów tymczasowych z drogi krajowej nr 61 od jej Zarządcy. Kompetencje Gminy w tym zakresie są ograniczone. Jak sama nazwa wskazuje są to zjazdy tymczasowe, zapewniające obsługę działek wyłącznie do czasu zrealizowania przez Gminę ciągu komunikacyjnego ustalonego w planie zagospodarowania przestrzennego.


2019-01-11

Internauta Nakły
Temat: gaz Nakły
Czy w najbliższym czasie planowana jest instalacja gazowa w miejscowości NAKŁY?

Odpowiedź Wójta:
Według mojej wiedzy z miejscowości Nakły wpłynęły do PGNiG 52 deklaracje przyłączenia do sieci gazowej. Łącznie z innych miejscowości wpłynęło ponad 330 wniosków. Właśnie wystosowałam w tej sprawie pismo do spółki z propozycją spotkania i rozmów o planowanych inwestycjach gazyfikacji miejscowości na terenie naszej gminy. O ich przebiegu będę na bieżąco informować.


2019-01-09

Internauta Mieszkaniec Gminy
Temat: Agregaty Prądotwórcze Nowa Wieś
Szanowna Pani Wójt, z racji częstych braków w dostawie prądu elektrycznego w miejscowości Nowa Wieś, Żebry Chudku czy Grabnik, chciałbym poruszyć temat zakupu agregatów prądotwórczych, po to by w trakcie przerwy od dostawcy nasza stacja była wciąż aktywna (dostarczała mieszkańcom wodę), ponieważ do tej pory wraz z brakiem prądu elek.jest automatyczny brak wody. Kilka gmin zaopatrzyło się w owe urządzenia, ich koszt to kilka tys. zł. Na co możemy liczyć w tej kwesti teraz?

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, będę analizować możliwości techniczne i koszty takiego rozwiązania. Niezależnie wystąpimy do PGE z pytaniem o przyczyny przerw w dostawie prądu.


2019-01-08

Internauta mieszkaniec
Temat: droga
Czy i kiedy jest szansa zrobienia nawierzchni asfaltowej na ulicy Zarzecze w Białobrzegu Dalszym tak jak obiecała PANI w kampanii na spotkaniu z mieszkańcami.

Odpowiedź Wójta:
Plany rozwoju dróg gminnych są w fazie planowania z perspektywą kilku lat na przyszłość, ulica Zarzecze też  będzie brana w nich pod uwagę. W tym roku skupiamy się inwestycjach już rozpoczętych i tych, które mają szanse na uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.


2019-01-08

Internauta Mieszkanka Łazów, ul. Sikorskiego
Temat: Ul. Sikorskiego
Jakie kryteria musi spełniać dana miejscowość, aby została dobrze zadbana w okresie zimowych? Konkretnie chodzi mi o uszorstnienie oblodzonej nawierzchni i zgarnięcia błota pośniegowego. Na ul. Sikorskiego obecnie są zamarznięte koleiny, które utrudniają bezpieczną jazdę. Chciałabym tylko nadmienić, że w miejscowości obok, w Białobrzegu Bliższym droga jest zadbana należycie. Czy można coś w tą sytuacją zrobić oraz traktować jednakowo mieszkańców gminy?

Odpowiedź Wójta:
Ulica Sikorskiego jest drogą zakwalifikowaną klasy  dróg publicznych (G- Gminna) , zaś w Białobrzegu do klasy wyższej (P- Powiatowa), z tego wynika różnica w standardzie zimowego utrzymania. Podejmujemy bieżące działania w zakresie utrzymania przejezdności dróg gminnych, zwracając szczególną uwagę na trasy najbardziej uczęszczane. Drogi są przejezdne. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, okresowo mogą jednak na pewnych odcinkach występować pewne niedogodności.


2019-01-08

Internauta Teresa
Temat: Droga
Zwracałam się z prośbą o naprawę drogi w Zabrodziu-chodzi o ulicę Piaseczną. Nie wiem czemu pani wójt nie odpowiedziała na moje pytania.Może jak by mieszkał przy tej ulicy radny albo sołtys to wtedy byłby tam nawet asfalt.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Piaseczna wymaga wyrównania nawierzchni. Przy panujących warunkach atmosferycznych nie jest to jednak możliwe. Zabieg zostanie wykonany  w czasie zbiorczego równania dróg gminnych w okresie wiosennym. Jeżeli chodzi o brak odpowiedzi na pytanie, mógł on wynikać z błędu w działaniu serwera pocztowego. Proszę w takiej sytuacji o ponowienie pytania wysłanego na skrzynkę kontaktową, tak jak Pani to zrobiła, bądź na adres e-mail Urzędu Gminy.


2019-01-08

Internauta mieszkanka
Temat: zanieczyszczanie środowiska
Co z wywożeniem przez rolników z Białobrzegu Bliższego gnojówki i obornika

Odpowiedź Wójta:
Nawozy naturalne w postaci stałej lub płynnej należy stosować wyłącznie w okresach zgodnych z Programem azotanowym – Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. z 2018 r. poz. 1339). Wywożenie gnojowicy i obornika na pole poza terminami nawożenia określonymi w ww. programie jest zabronione i stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny.


2019-01-08

Internauta Azbest
Temat: Azbest
Witam, czy na rok 2019 są przewidziane programy mające na celu dofinansować zmiany pokrycia dachowego z azbestu?

Odpowiedź Wójta:
Tak, w roku 2019 działania związane z realizacją „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Olszewo-Borki na lata 2017-2032” będą kontynuowane. Dofinansowanie kosztów unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z posesji znajdujących się na terenie gminy rozpoczniemy po uzyskaniu przez przez gminę dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


2019-01-08

Internauta Azbest
Temat: Azbest
Witam, czy na rok 2019 są przewidziane programy mające na celu dofinansować zmiany pokrycia dachowego z azbestu?

Odpowiedź Wójta:
Tak, w roku 2019 działania związane z realizacją „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Olszewo-Borki na lata 2017-2032” będą kontynuowane. Dofinansowanie kosztów unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z posesji znajdujących się na terenie gminy rozpoczniemy po uzyskaniu przez przez gminę dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


2019-01-08

Internauta Małgorzata
Temat: Zalewanie wadą
Pani wójt na pewno znana jest pani sytuacja o carocznym z zalewaniem wody posesji znajdujących się w Zabrodziu przy ul Księżycowej Chciałabym się dowiedzieć czy są już poczynione jakieś konkretne plany w związku z zapobieganiem zalewania posesji wodami napływającymi od zimy do wiosny.

Odpowiedź Wójta:
Temat zalewania ul. Księżycowej omawiany był już min. na wspólnym spotkaniu z udziałem strażaków, którzy uczestniczyli w akcji odwadniania terenów zalanych przez wodę. W 2018 roku zostały zakupione przez gminę dwie działki o nr 620/1 i 619/7, o łącznej powierzchni 0,1772 ha (łączny wymiar obu działek to 25 metrów na ok. 70 metrów). Znajdują się po drugiej stronie ul. ks. E. Waltera i dają możliwość odprowadzenia nadmiaru wody z zalewanego obszaru. Przygotowane zostały dwie koncepcje odwodnienia terenu. Niebawem rozpoczniemy rozmowy w celu wyłonienia wykonawcy docelowego projektu. Projekt realizowany będzie łącznie z uzyskaniem pozwolenia wodno-prawnego na realizację inwestycji. Dopiero po wykonaniu projektu, możliwe będzie wyłonienie wykonawcy i praktyczna realizacja zadania w terenie.


2019-01-04

Internauta Norbert
Temat: Nowy plan zagospodarowania przestrzennego
Gmina Olszewo-Borki wciąż operuje planem zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku. Kiedy przewiduje Pani uchwalenie nowego planu?

Odpowiedź Wójta:
Gmina kontynuuje prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium jako akt planistyczny określa politykę przestrzenną gminy i wiąże organy gminy przy sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan musi być zgodny ze studium uwarunkowań dlatego też dokonanie zmiany planu będzie zasadne po uchwaleniu studium. Aktualnie obowiązującym aktem w sprawie zagospodarowania przestrzennego jest Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Olszewo-Borki uchwalony Uchwałą Nr XXX/193/06 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 30 czerwca 2006r.w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Olszewo-Borki (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego  z 2006r. Nr 165 poz. 6505)


2018-12-28

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: dofinansowanie
Czy w naszej gminie jest obecnie dofinansowanie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych?

Odpowiedź Wójta:
Niestety obecnie nie przyjmujemy zgłoszeń na dofinansowanie i zakup paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Nabór wniosków do programu Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki został zakończony w 2016 r. Czekamy jeszcze na podpisanie aneksu do umowy, tak aby ten projekt mógł być zrealizowany w roku 2019. Nie wykluczam jednak, że nowe możliwości na dofinansowanie takich zadań pojawią w nieodległej przyszłości, czekamy na ogłoszenie konkursów w kolejnej perspektywie finansowej UE i funduszy norweskich.


2018-12-21

Internauta Mieszkanka gminy
Temat: Drogi na osiedlu Kwiatowym w Krukach
Temat utrzymania dróg na osiedlu Kwiatowym w Krukach powraca wielokrotnie w zapytaniach. Moja prośba dotyczy uwzględnienia sypania piaskiem chociaż zakrętów. W godzinach rannych nie tylko mieszkańcy osiedla, ale też inni kierowcy jeżdżą przez osiedle aby dalej ul. Bema dojechać do Fortów i w ten sposób ominąć korek na ul. Stacha Konwy. Dzisiaj (18 grudnia) te drogi osiedlowe były oblodzone.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał. Ulice: Bema, Prosta zostały posypane 18 grudnia, będziemy też zwracać uwagę na odcinki o jakich Pani pisze.


2018-12-21

Internauta Mieszkaniec
Temat: Spotykanie z wojewodą
Moje pytanie dotyczy które, konkretnie drogi w miejscowości Kruki planowane są do przebudowy w ramach środków rządowych, o których jest mowa w relacji z wyjazdu Pani Wójt do Wojewody.

Odpowiedź Wójta:
W ramach realizacji projektu przebudowy dróg gminnych z udziałem wsparcia finansowego od Wojewody na rok 2019, zostaną przebudowane ulice Sikorskiego na odcinku od ul. Ks. Brzóski do mostku na rzece Piasecznicy i ul. Pisarki.


2018-12-21

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga
Witam. Proszę Panią o podanie informacji kiedy nastąpi przebudowa nawierzchni ulicy Kossaka w Olszewie Borkach, jak też kiedy planowane jest zakończenie zagospodarowania placu w obrębie tej ulicy?

Odpowiedź Wójta:
Posiadamy plan przebudowy tej ulicy, jeżeli pozwolą na to możliwości finansowe w trakcie roku postaramy się wprowadzić to zadanie do budżetu.


2018-12-21

Internauta Mieszkaniec Malczewskiego:
Temat: ul. Malczewskiego Olszewo-Borki
Witam Panią Wójt. Widzę, że udzielała Pani odpowiedzi na pytanie odnośnie ulicy Malczewskiego. Chciałbym wiedzieć co oznacza według Pani duże przedsięwzięcie? Droga Malczewskiego, Kossaka i Witkiewicza są strasznie zaniedbane przez gminę. Obiecywana była przez wiele lat nowa nawierzchnia. Nic z tym nie zrobiono.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Malczewskiego, Kossaka i Witkiewicza zaprojektowane są w tej samej  technologii co ulica Chopina i Chełmońskiego (koszt ich przebudowy, to ok. 1 250 000,00 zł brutto na każdą z osobna).  Na wysoki koszt przebudowy dróg w Olszewo-Borkiach wpływają skomplikowane warunki gruntowe, które wymuszają budowę kanalizacji deszczowej w technologii drenarsko – rozsączajacej wraz z częściową wymianą gruntu oraz konieczność remontu i odtworzenia urządzeń melioracji wodnej (rowów przy ul. Matejki i Kolejowej). Wobec czego koszty przebudowy tych ulic szacuje się o 20 % wyższe od ulic Chopina i Chełmońskiego. Ulice Malczewskiego, Kossaka i Witkiewicza przeszły modernizację w roku 2018 z nawierzchni gruntowej na nawierzchnię żwirowo – tłuczniową. Aktualnie stan drogi jest zadowalający, choć rozumiem,  że nie jest to rozwiązanie docelowe.


2018-12-18

Internauta Rodzic:
Temat: Przystanek
Moje pytanie brzmi jak długo nasze dzieciaki mają moknać chodzi o przystanek w miejscowości STEPNA MICHAŁKI przystanek miał stać do końca września a już prawie połowa grudnia i przystanku niema.

Odpowiedź Wójta:
Przystanek jest już zamówiony. Zgodnie z zawartą umową do końca tego roku, wiata powinna być zamontowana.


2018-12-18

Internauta Katarzyna:
Temat: Ulica
Chcę zapytać Pani Wojt, kiedy będzie zrobiona ulica Wyspianskiego, jedna z najstarszych i najszersza ulica w Olszewie -Borkach,która jest drogą dojazdową do innych ulic.

Odpowiedź Wójta:
Posiadamy plan przebudowy tej ulicy, niestety w przyszłorocznym budżecie brakuje środków finansowych na jej realizację, będziemy szukać możliwego wsparcia zewnętrznego.


2018-12-18

Internauta Barbara:
Temat: ul. Sikorskiego
Witam Czy jest szansa na załatanie dziur w nawierzchni drogi na ul. Sikorskiego w miejscowościach Zabrodzie, Kruki...

Odpowiedź Wójta:
Tak, ubytki zostały uzupełnione.


2018-12-18

Internauta Malczewskiego:
Temat: Malczewskiego
Szanowna Pani Wójt, proszę o informację nr. Planu przebudowy nawierzchni ulicy Malczewskiego w Olszewie Borkach, czy może jest już ustalony termin realizacji?

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie nie jestem w stanie podać wiążącego terminu realizacji przebudowy ul. Malczewskiego. Z uwagi na fakt iż jest to bardzo duże przedsięwzięcie będziemy poszukiwać możliwego wsparcia zewnętrznego.


2018-12-18

Internauta mieszkanka:
Temat: równanie dróg
Witam. Poproszę o wyrównanie dróg na osiedlu kwiatowym w Krukach. Ponownie sytuacja dróg jest fatalna.Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Dokonamy oceny stanu technicznego dróg. Jeśli zajdzie potrzeba, to w sprzyjających warunkach atmosferycznych poprawimy ich nawierzchnię.


2018-12-18

Internauta Mieszkańcy:
Temat: Chodniki Białobrzeg Bliższy
Witam. Czy ma Pani w planach i jeśli tak to kiedy utworzenie chodnikow w Bialobrzegu Blizszym? Tak,tak wiemy ze to droga powiatowa interesuja nas konkrety.... czy mozemy liczyć na pomoc z Pani strony w tym jakże ważnym dla mas mieszkańców przedsięwzięciu, jesli tak to w jakim zakresie..

Odpowiedź Wójta:
Tak, jak najbardziej, mogą Państwo liczyć na moją pomoc w tej sprawie. Gmina prowadzi korespondencję Zarządem Dróg Powiatowych odnośnie budowy chodnika przy omawianej drodze. Mamy informację, że Zarząd Dróg Powiatowych jest zainteresowany tą budową. Z mojej strony obiecuję rozmowy w tej sprawie z Panem Starostą.


2018-12-18

Internauta mieszkaniec:
Temat: ul. Sikorskiego
Jak co roku powraca sprawa lodowiska na ul. Sikorskiego Kruki Łazy. Czy co roku trzeba podnosić szum medialny, żeby ktoś łaskawie odśnieżył i posypał drogę? Przecież tą ulicą jeździ mnóstwo samochodów, nie ma chodnika, ludzie uciekają do rowów przed samochodami, nie wspominając o rowerzystach. Jest 17 grudnia, poniedziałek i ulicą Sikorskiego jechało się 20-30km/h. Od pierwszych oblodzeń droga nie była ani razu niczym posypana.

Odpowiedź Wójta:
Dziękujemy za sygnał. Ulica została odśnieżona. Po godz. 8:30 wyjechała piaskarka do posypywania drogi.  Droga jest przejezdna.


2018-12-18

Internauta Kierowane:
Temat: Bezpieczne przejście przez pasy
Co dzień przejeżdżając przez pasy w Olszewo-Borki odnoszę wrażenie, iż Pan który " czuwa" nad bezpieczeństwem dzieci przechodzących po tych pasach nie dokońca wie co robi. Rano jest to bardzo ruchliwe miejsce. A ten Pan wykonuje dziwne manewry nie zawsze wiadomo czy można już jechać. Czy nie powinien on zebrać kilkoro dzieci i dopiero wstrzymać ruch? W tej chwili jest tam straszny błagan. Jedno dziecko przychodzi, za chwilę drugie biegnie.Prosto pod koła.

Odpowiedź Wójta:
Pan przeprowadzający uczniów przez przejście dla pieszych ukończył szkolenie z zakresu wykonywania czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym, oraz kurs dla osób opiekujących się dziećmi w czasie ich przewozu autobusami szkolnymi. Wywiązuje się dobrze ze swoich obowiązków, zwrócimy uwagę, aby działał na tyle precyzyjnie, żeby nie budzić wątpliwości kierowców.


2018-12-18

Internauta Beata_walc:
Temat: Z-ca
Pani wójt skoro to obowiązek to dlaczego w dużych gminach np. Kadzidlo, Baranowo nie ma z-cy. Głosowałam z rodzina na panią jak wielu innych znajomych ale zawiodła nas pani. Pobory z-cy to duże obciążenie budżetu . Środki tez były pozyskiwane i robiła to p. Sekretarz z wójtem. Co do samorządności z-cycopinia z Ostrołęki nie jest najlepsza. Spełnił się tylko scenariusz, ze jak pani wygra to PIS z O-ki do -Borek. 5 lat minie ale zaufania pani nie odzyska.

Odpowiedź Wójta:
Przykro mi, że ma Pani taką ocenę sytuacji. Przypomnę, że kilka lat temu wójt gminy Lelis powołał swojego zastępcę, nie jest to więc sytuacja odosobniona na terenie powiatu. Mimo wszystko wierzę, że w ciągu kilku lat uda mi się zapracować na Pani pozytywną ocenę.


2018-12-10

Internauta Mieszkanka Olszewo-Borek:
Temat: zastępca wójta
Szanowna Pani Wójt, co spowodowało, że Pani powołała swojego zastępcę (do tej pory nigdy nie było takiego stanowiska). Jakie dodatkowe prace-obowiązki pojawiły się w gminie że zdecydowała się Pani na stworzenie nowego stanowiska i obciążenie budżetu gminy dodatkowymi wydatkami?

Odpowiedź Wójta:
Powołanie zastępcy wójta wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym (art. 26a ust. 1 u.s.g.), a najnowsze orzecznictwo organów nadzorczych wskazuje, że jest to również obowiązek. Mój zastępca jest wieloletnim samorządowcem, jego praca będzie dotyczyć usprawnienia działania Urzędu Gminy i jednostek gminnych, informatyzacji oraz aktywnych działań na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych dla gminy. Jestem przekonana, że doświadczenie i wiedza zastępcy wójta zaowocują wsparciem i rozwojem wielu ważnych obszarów gminy.


2018-11-30

Internauta MAMA:
Temat: Sklepik w Szkole Podstawowej
Większość rodziców ma zastrzeżenia co do asortymentu sprzedawanego w sklepiku szkolnym. Nikt nie ma nad tym kontroli. A oferowane tam słodycze są straszne. Dajemy dziecku na bułeczki a kupują jakieś dziadostwo. Tam powinny być bułeczki, soki, owoce, można było by pomyśleć żeby tosty sprzedawać czy prostego hot doga bułeczka i ciepła parówka skoro na obiad dzieci nie mogą liczyć to chociaż same by mogły kupić coś ciepłego.

Odpowiedź Wójta:
"Szkoła Podstawowa w Olszewie-Borkach informuje że: Sklepik prowadzi podmiot zewnętrzny, za zgodą Urzędu Gminy Olszewo-Borki i Szkoły (umowa z Urzędem Gminy w Olszewie- Borkach). Produkty sprzedawane w sklepiku są zgodne z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016r. poz. 1154). Dyrektor szkoły doraźnie kontroluje sprzedawany w sklepiku asortyment. Sklepik zgłoszony jest do Sanepidu, podlega kontroli przez ten organ. W szkole nie ma możliwości technicznych  ani sanitarnych do produkcji tostów, hot dogów czy zapiekanek. Każdy rodzic może wykupić dla dziecka gotowane w szkolnej kuchni zupy w cenie 1 złoty dziennie. Od ponad 10 lat szkoła uczestniczy w „Programie dla szkół”. „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie. W roku szkolnym 2018/2019 w programie uczestniczy 317 uczniów z  klas I–V naszej szkoły. Dzieci otrzymują bezpłatnie, przez 12 tygodni w I semestrze: 3 razy w tygodniu mleko i przetwory mleczne oraz 2 razy owoce i warzywa oraz soki. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego są im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, owoce (jabłka, gruszki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki) oraz soki, mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci uczestniczą w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkołę, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień."


2018-11-30

Internauta Klaudusia:
Temat: Przedszkole Olszewo Borki
Mam pytanie czemu panie przedszkolanki otwieraja okna podczas gdy dzieci przebywaja w sali. Czy naprawde tak bardzo zależy wam by jak najwiecej dzieci chorowało? A jeśli paniom jest tak gorąco to niech same wychodza na powietrze....zreszta i tak często dzieci sa pozostawiane same w sali bez opieki.

Odpowiedź Wójta:
W porozumieniu z Panią Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach, wyjaśniam: Zgodnie z §12 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn. zm) oraz regulaminem bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Olszewie-Borkach (Rozdział I §12) istotne jest zapewnienie dzieciom dostępu do świeżego powietrza . Efektywne wietrzenie sal pozwala na zmniejszenie zawartości dwutlenku węgla w sali nagromadzony podczas zajęć. Nadmieniam, że w każdej grupie jest po 25 dzieci które spożywają w swoich salach posiłki. Obowiązkowe wietrzenie sal odbywa się pod nieobecność dzieci. W okresie grzewczym może być uchylone jedno okno, tak aby nie powodowało przeciągów. Krzywdzące dla nas jest stwierdzenie, że dzieci są pozostawiane same bez opieki. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce proszę o kontakt z dyrektorem przedszkola.


2018-11-08

Internauta Wacław:
Temat: Ulica Akacjowa w Drężewie.
Witam. Kiedy zostanie zrobiona ulica Akacjowa w Drężewie? Jest to ostatnia droga nie utwardzona na tym osiedlu.

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy, proszę pytania zadawać i  oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta Aga:
Temat: Egzamin z Języka Gimnazjium Nowa Wieś
Powracając do pytania z jednej mam ucznia Gimnazium Nowa Wieś.Nadal oczekujemy odpowiedzi co do podejścia nauczycieli prowadzących zajęcia z języka angielskiego i niemiecka.Z wypowiedzi Pani Dyrektor nic nie wynika jeżeli chodzi o zapytanie. " Internauta Krystyna: Temat: Egzamin gimnazjalny Jak można pomóc młodzieży z Gimnazjum w Nowej Wsi podjąć decyzję odnośnie wyboru języka zdawanego na egzaminie? itp"

Odpowiedź Wójta:
Na pytanie odpowiedzi udzielam zgodnie z informacją od Pani dyrektor: ‘’Nauczyciel języka angielskiego przekazał uczniom informacje o konieczności zdawania języka na dwóch poziomach i trudnościach jakie stwarza poziom rozszerzony wielu uczniom. Nauczyciel języka niemieckiego poinformował uczniów, że przy wyborze tego języka będą pisać tylko poziom podstawowy oraz że w szkole z języka niemieckiego (jako drugiego języka) mieli mniej godzin niż z języka angielskiego, więc przygotowanie do tego egzaminu wymaga więcej pracy w domu. Jesteśmy do dyspozycji rodziców. Zapraszamy, aby razem z nauczycielami i ze mną porozmawiać na ten temat i wspólnie wyjaśnić zastrzeżenia i wątpliwości.” W przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi proszę pytania zadawać nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta *:
Temat: Kilka pytań o Olszewo Borki
P.Wójcie gdzie ten remont Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach tak hucznie przez Pana zapowiadany.Jakie warunki zapewnił Pan dzieciom przechodzacym do budynku gimnazjum że z braku sal muszą mieć lekcje na stołówce szkolnej. Domyslamy się że jest już Pan tak bardzo pewny kolejnej kadencji w gminie że można dawać kolejne obietnice bez pokrycia bo ludzie znowu uwierzą.Dla harcerzy kolejny rok nie ma obiecanej! przez Pana sali.Chyba pora żeby tvn obejrzał warunki dzieci w tej szkole

Odpowiedź Wójta:
Harcerzom użyczyliśmy na sobotnie spotkania salę do dyspozycji w Domu Seniora w Olszewie-Borkach. O pozostałą część proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta Ela:
Temat: Ścieżka lub chodnik
Jaka jest szansa, żeby Białobrzegu Dalszym był chodnik lub miejsce wyznaczone dla pieszych. Obecnie jest problem przejść drogą trzeba iść prawie rowem, żeby nie zostać potrącony przez jadące samochody.

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-07

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat: wykonanie ul. Pisarki
Witam! p. wójcie a kiedy ul Pisarki będzie wykonana infrastruktura jest, projekt jest pieniądze są na co czekamy!!!! /skoro wykłada pan na ul Księżycową Jowiszową i Planetarną/ a swoją drogą są pieniądze ze zmiany umowy na odbiór śmieci - zmniejszenie ilości odbiorów

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-07

Internauta mieszkaniec:
Temat: szkoła
Witam Panie Wójcie dlaczego na stronie gminy w zakładce Jednostki Oragnizacyjne nie ma wymienionej szkoły podstawowej w Grabówku?

Odpowiedź Wójta:
Szkoła nie posiada swojej strony internetowej, dlatego nie jest tam wymieniona. Umieścimy informację o facebooku.


2018-11-02

Internauta Sebastian:
Temat: Suszowe
Panie Wójcie czy interweniuje pan w sprawie podpisania przez wojewode protokołów suszowych przypominam że 15 października minął 1 miesiąc a termin składania wniosków do 30

Odpowiedź Wójta:
Protokoły z oszacowania zakresu i wysokości szkód spowodowanych suszą, zostały odebrane 25 października br. w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce i są do odbioru w urzędzie gminy, pok. nr 31.


2018-10-30

Internauta mieszkaniec gminy olszewo-borki:
Temat: plac zabaw
Panie wojcie, z uwagi na bezpieczenstwo przedszkolakow z nowej wsi, mam pytanie : czy przedszkole w nowej wsi nie powinno miec oddzielnego placu zabaw?? Pytam poniewaz z tego placu zabaw jednoczesnie korzystaja zarowno dzieci ze szkoly (duzo starsze) jak i maluchy z przedszkola. Dzieci jest wtedy za duzo i jest to niebezpieczne

Odpowiedź Wójta:
Za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają nauczycielki i p. dyrektor. Zgłoszę tę sprawę dyrekcji szkoły.


2018-10-30

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia drogi w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
Droga w Drężewie jest w budowie. Wykonawca, firma Ostrada ma za zadanie wykonać je do końca października.


2018-10-30

Internauta Sebastian:
Temat: oświetlenie na ulicy Armii Krajowej
Panie Wójcie czy istniej możliwość założenia lampy oświetleniowej na ulicy Armii Krajowej od strony ulicy Hubalczyków? Na ulicy Armii Krajowej przybywa mieszkańców, dzieci są coraz starsze i poruszają się sam do szkoły a na rogu ulicy Hubalczyków i Armii Krajowej lokalni obywatele urządzają sobie pijalnie "wódki i piwa". Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście że tak – zapraszam do inicjatywy lokalnej, pok. 23 lub 24 w urzędzie. Zgłosimy problem ,,spotkań” na policję,


2018-10-30

Internauta Martyna:
Temat: plac zabaw Grabowo
Witam serdecznie! Panie Wójcie, czy istnieją jakieś plany na powstanie placu zabaw w Grabowie? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Plany mogą być realne tylko wtedy, gdy będziemy posiadać jakiś plac - teren gdzie postawimy zabawki. Obecnie jeszcze go brak.


2018-10-30

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy będzie dokończona ulica Brzozowa w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
ul. Brzozowa w Drężewie jest drogą wojewódzką... może Pan pyta o ul. Wierzbową? Jeżeli tak, to wtedy gdy zmieni się podejście władz miasta Ostrołęki do tego tematu.


2018-10-02

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Przyłącza wody i kanalizacji
Witam, pisze zapytanie o termin realizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na ulicy Miłej w Olszewo-Borkach?

Odpowiedź Wójta:
Dnia 8 sierpnia 2018r. została zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej z przyłączami w ul. Miłej. Termin realizacji wykonania dokumentacji do 30 listopada 2018r.


2018-10-02

Internauta Krystyna:
Temat: Egzamin gimnazjalny
Jak można pomóc młodzieży z Gimnazjum w Nowej Wsi podjąć decyzję odnośnie wyboru języka zdawanego na egzaminie? Nauczyciele nie pomagają. Pani od angielskiego odradza angielski, bo sobie nie poradzą z poziomem rozszerzonym, który przy deklaracji tego języka jest obowiązkowy, a pani z niemieckiego twierdzi, że ma zbyt mało zajęć i nie jest w stanie przygotować uczniów do egzaminu. Co w takiej sytuacji ma robić uczeń?

Odpowiedź Wójta:
Poniżej przedstawiam wyjaśnienia p. dyrektor Jolanty Godziny:
,,Deklarację wyboru języka obcego nowożytnego, który uczeń będzie zdawał na egzaminie gimnazjalnym wypełniają rodzice. W Gimnazjum w Nowej Wsi deklaracje rozdawałam osobiście uczniom i przekazałam informacje na temat możliwości wyboru języka angielskiego lub niemieckiego oraz obowiązku przystąpienia ucznia do części egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym z języka angielskiego lub tylko na poziomie podstawowym z języka niemieckiego. Uczniów informowałam również o możliwości zmiany deklaracji w styczniu. Pod koniec września odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym przekazałam informacje związane z egzaminem. Niestety było niewielu rodziców. Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego opisali uczniom na lekcjach szczegółowy przebieg tej części egzaminu, mówili o trudnościach jakie uczniowie mogą napotkać, poziomie trudności poszczególnych części. Na lekcjach i zajęciach dodatkowych uczniowie będą przygotowywani do egzaminu z tego języka, który zadeklarują. W poprzednich latach uczniowie wybierali przeważnie język angielski. Wyniki z tego egzaminu były zawsze wyższe niż średnie wyniki w naszym powiecie. Rozumiem, że egzamin gimnazjalny jest pierwszym egzaminem w życiu ucznia, który ma wpływ na jego dalszą drogę kształcenia, a także na karierę zawodową. Dlatego zależy nam, żeby każdy uczeń wypadł na tym egzaminie jak najlepiej. Wraz z nauczycielami języków obcych odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości związane z egzaminem gimnazjalnym i pomożemy w podejmowaniu decyzji.”


2018-10-02

Internauta Maciej:
Temat: Oświetlenie uliczne
Witam.Po wczorajszym wydłużonym do godziny 18-remoncie sieci energetycznej na ulica Średniej, Mickiewicza, Reymonta itp. nie działają w nocy lampy oświetlenia ulicznego. Dlaczego?

Odpowiedź Wójta:
Brak oświetlenia w nocy z czwartku na piątek był spowodowany pracami przy stacji transformatorowej. Była to jednorazowa przerwa w dostawie energii. Po wykonaniu prac oświetlenie uliczne będzie działać prawidłowo.


2018-10-02

Internauta Jakub:
Temat: Sport
Panie Wójcie czy jest możliwość naprawienia jednego z koszy do koszykówki na obiekcie sportowym w Olszewie-Borkach oraz dokupienie siatek na kosze?

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście ze tak. Przekażę do realizacji.


2018-10-02

Internauta Internauta Kazimierz:
Temat: krzaków rosnących na poboczu i skrzyżowaniu drogi
Panie Wójcie bardzo proszę o spowodowanie wycięcia krzaków rosnących na poboczu drogi asfaltowej w miejscowości Łazy-Pietraki, które zwężają szerokość drogi oraz uzupełnienie w tym miejscu ubytku w poboczu. Proszę również o wycinkę krzaków na skrzyżowaniu drogi Łazy-Siarki z drogą Łazy-Przystań, gdyż brak widoczności na tym skrzyżowaniu może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Z poważaniem.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie – przekażę do realizacji.


2018-10-02

Internauta Kamil:
Temat: Droga Zabrodzie
Witam. Panie wójcie. Czy to prawda , że na ul. Planetarniej w Zabrodzie ma zostać położony asfalt ?

Odpowiedź Wójta:
Część ulicy Planetarnej, ulica Jowiszowa i część ulicy Gwiezdnej powinna być przebudowana do 30 czerwca 2018 roku. Wykonawca – firma Ostrada nie wykonała prac zgodnie z umową, podpisana została ugoda, wydłużająca termin realizacji prac do 15 października 2018 roku. Niestety nie jestem w stanie określić, czy wykonawca wywiąże się ze swoich zobowiązań w terminie.


2018-10-02

Internauta Teresa:
Temat: Wnioski suszowe
Czy wiadomo co dalej z wnioskami suszowymi?Niedługo mają się zacząć wypłaty a mieszkańcy naszej gminy nie otrzymali żadnej informacji a wnioski trzeba podobno podpisywać.Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Wnioski zostały podpisane przez mieszkańców, ostatnią partię wniosków  złożyłem osobiście w czwartek 27 września, w Warszawie, w biurze podawczym Wojewody Mazowieckiego.


2018-10-02

Internauta Anna:
Temat: Rytmika w przedszkolu
Szanowny Panie Wójcie chciałabym poruszyć temat naszego publicznego przedszkola w Olszewie-Borkach. Głównie chodzi mi o płatne zajęcia obowiązkowe z rytmiki 70 zł na semestr. Zajęcia muzyczne powinna potrafić przeprowadzić każda nauczycielka wychowania przedszkolnego. Według MEN nie można organizować zajęć dodatkowych płatnych w przedszkolu i to na dodatek w godzinach porannych, kiedy w sali są wszystkie dzieci. To mija się z prawem.

Odpowiedź Wójta:
W złożonych wyjaśnieniach p. dyrektor informuje: ,, ...  dziękuję za troskę i uwagi dotyczące pracy Naszego przedszkola. Jesteśmy placówką „otwartą” i bardzo chętnie współpracujemy z rodzicami celem świadczenia na rzecz naszej społeczności usług o najwyższym standardzie, zaś dobro naszych dzieci jest dla nas celem nadrzędnym. ... Z inicjatywy Rady Rodziców w naszym przedszkolu są prowadzone dodatkowe zajęcia taneczne. ... w miesiącu wrześniu zajęcia odbywają się w godzinach porannych celem przedstawienia oferty maksymalnej liczbie dzieci. Zaś w kolejnych miesiącach plan ulegnie zmianie zgodnie z rozporządzeniem MEN.


2018-10-02

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia drogi w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
Droga w Drężewie – ulica Dębowa jest przebudowywana. Prace podzielone są na dwa etapy:  pierwszy - wykonanie podbudowy, drugi – wykonanie nawierzchni bitumicznej. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z zawartą umową, wykonawca winien zakończyć prace do 31 października bieżącego roku.


2018-09-26

Internauta Ggg:
Temat: Maszt
Witam. Panie wojcie czy wie Pan teraz coś na temat masztu telefonii komórkowej w Zabrodziu? Bo teraz już stoi.

Internauta Anna:
Temat: Maszt
Witam chciałabym zapytać czy już pan wie coś na temat masztu w Zabrodziu? W tej chwili już stoi A żadnej informacji od Pana wójta nie można było wcześniej uzyskać. Wypadałoby chociaż poinformować najbliższych mieszkańców A nie stawiać przed faktem dokonanym.

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki nie prowadzi postępowań w zakresie pozwoleń na budowę lub ,,zgłoszeń” prac budowlanych – realizuje to Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Nie była wydawana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na  budowie masztu telefonii komórkowej przy ul Waltera w Zabrodziu,  w związku z tym nie posiadamy wiedzy o lokalizacji inwestycji.


2018-09-14

Internauta Mieszkańcy Białobrzeg Blizszy:
Temat: Ujadajacych psy
Panie Wojcie była już prośbą odnośnie ujadajacych psów nocą .Odnośnie tego iż strach w dzień przejezdzac rowerem przy posesji 21.czy naprawdę musi dojść do tragedii??My okoliczni mieszkańcy mamy juz tego dość.Noce nieprzespane.w dzień smród rozciagajacy się do kilometra Gospodarz co 2 co 3 dni wylewa gnojowice na pola.W tej wsi nie da się normalnie żyć.jak nie psy to koguty piejace .to smród.Wiec coś tu nie tak

Odpowiedź Wójta:
Właściciel posesji na spotkaniu w urzędzie gminy, został poinformowany o obowiązujących przepisach prawa w zakresie prowadzenia gospodarstwa w tym utrzymania psów gospodarskich. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, wszelkie niedogodności należy zgłaszać na policję.


2018-09-14

Internauta Ewelina:
Temat: Dofinansowania do wymiany kotłów
Witam, kiedy będzie jakaś informacja dotycząca dofinansowania do wymiany kotłów starej generacji na nowe z programu NFOŚiGW Czyste Powietrze. Czy będą organizowane szkolenia informacyjne dla mieszkańców naszej gminy? Jeśli tak to kiedy. Czy można liczyć na dofinansowanie jeszcze w tym roku? Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam, Ewelina, mieszkanka gminy Olszewo-Borki

Odpowiedź Wójta:
Spotkania informacyjno-szkoleniowe w gminach już się rozpoczęły. Jak tylko uzgodniony zostanie termin dla naszej gminy, podamy go do wiadomości publicznej. Szczegóły informacji dostępne są w linku: http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy2018/OF oraz http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/aktualnosci/20963


2018-09-07

Internauta mieszkanka gminy:
Temat: dot. budowy sieci gazowej
Witam Panie Wójcie Posiadam działkę przy ul Sikorskiego na Łazach interesuje mnie ogrzewanie gazowe gazem ziemnym W przyszłym roku mam zamiar zamieszkać ale jest problem gdyż do pewnego monemtu jest linia z gazem odległośc od mojej działki 350 m . Wiem że sąsiedzi od dłuższego czasu walczą z gazownią o przyłącze , składają wnioski ale nie ma żadnego odzewu . Bardzo proszę o informacje kiedy zostanie to pobudowane ?

Odpowiedź Wójta:
Budowa sieci gazowych nie jest zadaniem własnym gminy. Występowałem do Polskiej Spółki Gazownictwa w sprawie rozbudowy sieci gazowych na terenie gminy Olszewo-Borki w tym dla msc. Kruki i Antonie. Odpowiedź jest dostępna na naszej stronie internetowej z datą publikacji 13 lipca br. Wszelkich informacji może Pani uzyskać w Sekcji Obsługi Klienta w Ciechanowie tel. 23/ 673-06-38.


2018-09-07

Internauta Krzysztof:
Temat: Fotowoltaika
Panie Wójcie, chciałbym odświeżyć temat fotowoltaiki. Z tego co udało mi się doczytać zostały uruchomione kolejne środki budżetowe na odnawialne źródła energii. Jak wygląda sprawa projektu na odnawialne źródła energii (fotowoltaika) w gminie Olszewo-Borki.

Odpowiedź Wójta:
Dnia 30 sierpnia 2018r. otrzymaliśmy informację o przyznaniu dotacji Gminie Olszewo-Borki na realizację projektu nr RPMA.04.01.00-14-6873/16  pn. „Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”. Obecnie trwa procedura przygotowywania dokumentów do zawarcia umowy o dotację. O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco poprzez system SMS i stronę internetową.


2018-08-31

Internauta Emil:
Temat: powiadomienia sms
Otrzymujemy od czasu do czasu powiadomienia gminne o informacjach ,,ważnych". Czy nie można takich informacji jak ,,brak wody w danym dniu" również podać w formie sms-a? Ostatnio często zamykanie dostęp do wody na wiele godzin - nie każdy przegląda strony www gminne a sms-a każdy odczyta. Proszę o następnym razem powiadamianie tego typu ważnych informacjach również podawać w formie sms-a

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za przypomnienie o takiej możliwości. Przekażę do realizacji.


2018-08-31

Internauta Anna:
Temat: Autobusy / dojazdy
Panie Wójcie, z końcem czerwca przestały kursować jakiekolwiek autobusy z Ostrołęki w stronę Nowej Wsi (do niektórych miejscowości gminnych można dojechać autobusem prywatnym,do Nowej Wsi nie jeździ żaden autobus), stąd pytanie czy w dalszym ciągu mieszkańcy gminy nie będą mieli czym dojeżdżać do miasta do pracy, do lekarza czy dzieci do szkół średnich? Dlaczego nie chce Pan dołożyć pieniędzy prywatnym przewoźnikom aby wykonywali kursy w stronę Nowej Wsi?

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z uzgodnieniami z firmą Eskapada, będą trzy kursy relacji Baranowo, Nowa Wieś, Ostrołęka oraz kursy powrotne do Baranowa Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na naszej stronie internetowej oraz tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach. Informację przekazywaliśmy na niedzielnych mszach w parafii w Nowej Wsi. Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza Bogdana Najdy.


2018-08-31

Internauta Agata:
Temat: Fundusz sołecki w Rżańcu
Panie Wójcie środki z funduszu sołeckiego zaplanowane w roku 2018 w Rżańcu miały być przeznaczone na remont dachu w budynku SP, tymczasem połowa wakacji minęła i nie widać aby w szkole cokolwiek się działo. Na stronie gminy są zapytania ofertowe dotyczące realizacji funduszu na place zabaw i inne natomiast nie ma oferty na remont dachu. Czyżby znowu ktoś zapomniał o nas?

Odpowiedź Wójta:
Wykonawca prac remontowych jest wybrany. Powinien do końca września ukończyć prace.
Uzupełnienie 2018-09-07
W uzupełnieniu informacji w sprawie remontu budynku szkoły w Rżańcu informuję, że na ostatnim zebraniu wiejskim 29 sierpnia br. mieszkańcy zmienili przeznaczenie środków finansowych z remontu na przebudowę budynku szkoły. Jest to zadanie inwestycyjne, które zatwierdziłem do realizacji. Niezbędnym jest wykonanie dokumentacji projektową przebudowy budynku, która będzie uwzględniać zmianę konstrukcji dachu, docieplenie budynku, wymianę okien, przebudowę komina i inne niezbędne prace do poprawy stanu obiektu. Z wykonawcą wybranym do wykonania remontu, uzgodniliśmy zmniejszony zakres niezbędnych prac do wykonania w tym roku.


2018-08-31

Internauta Monika:
Temat: Remonty w gminie
Panie Wójcie. Mamy już piękny budynek gminy, piękny Dom Seniora a kiedy doczekamy się pięknej szkoły. Czy zamierza Pan remontować szkołę podstawową czy wszystkie dzieci przejdą do budynku po gimnazjum?

Internauta Rodzic:
Temat: Szkoła Podstawowa
Panie Wójcie kiedy nasze dzieci doczekają się remontu szkoły ?Wokół szkoły piękny budynek gminy dom seniora a szkoła wymaga kapitalnego remontu.


Odpowiedź Wójta:
Nie wszystkie prace można prowadzić jednocześnie ze względów finansowych, jak również organizacyjnych. Szkoła podstawowa w Olszewie-Borkach planowana jest do remontu i rozbudowy. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy pewien zakres prac. Wszystkie dzieci nie zmieszczą się w budynku gimnazjum.


2018-08-31

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Plac Zabaw
Panie Wójcie, piszę odnośnie placu zabaw we Wsi Mostowo. Z tego co mi wiadomo we wszystkich wsiach w gminie już od dawna istnieją place zabaw z zabawkami(zjezdzalnie,piaskownica itd) dla dzieci oraz boiska do piłki nożnej czy siatkówki dla młodzieży. Nasza wieś jest stale pomijana. Kiedy nasz wiejski teren zostanie wyposażony w zabawki ? Czy powstanie boisko do piłki czy też siatkówki ? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Nie we wszystkich miejscowościach są place zabaw, a już boiska tylko w niektórych (mamy 38 sołectw). W Mostowie rozpoczęliśmy prace od podstaw – czyli od zakupu gruntu. Każdego roku część środków z funduszów sołeckich przeznaczana jest na cel wyposażenia placów zabaw i budowy boisk. Mieszkańcy Mostowa mają do tego takie same prawo. Sukcesywnie będziemy kupować zabawki i poprawiać wyposażenie. nia.


2018-08-31

Internauta Aga:
Temat: Kościelna
Witam, kiedy będzie zrobiona droga w Nowej Wsi na ul. kościelnej i "studzienki odpływowe"? Na wiejskim spotkaniu mówiono,że do końca 2017 roku, a nas jak zalewało tak zalewa po każdym deszczu...

Odpowiedź Wójta:
Każda informacja o zadaniach inwestycyjnych powinna znaleźć swoje potwierdzenia w budżecie gminy na dany rok. Na rok 2017 zaplanowano wykonanie dokumentacji projektowej, która jest podstawą starań się o zewnętrzne środki finansowe. Nasze starania determinuje wzrost cen w inwestycjach drogowych. W przeciągu ostatnich 2 lat, budowa jednego kilometra asfaltu wzrosła o 200 %, obecnie wynosi ok. 1,5 mln zł. Taki wzrost nie daje możliwości realnego planowania.


2018-08-31

Internauta Rafał:
Temat: Zdemolowane place zabaw na terenie gminy
Chciałbym zapytać Pana Wójta o zniszczone i zdewastowane place zabaw? Mieszkam na Drężewie [na tym samym osiedlu co Pan] i szlag mnie trafia że móje małe dziecko nie może się pobawić na placu zabaw, ba nawet na plac zabaw w Krukach i co ? wszystko porozwalane i zagrażające zdrowiu i życiu dzieci może to doprowadzić do katastrofy i nieszczęścia. Czy nikt nie może tego naprawić lub całkowicie tego rozebrać. widzę że nie.Wykonałem zdjęcia i sprawę przekażę dalej.

Odpowiedź Wójta:
Ma Pan rację, że część zabawek wymaga gruntownego remontu lub nawet rozebrania. Rozmowy z potencjalnym wykonawcą remontów nie przyniosły efektu, ponieważ koszt napraw był porównywalny z zakupem nowych urządzeń. W związku z tym, w budżecie na 2019 rok zaplanuję finanse na zakup nowych urządzeń, bardziej trwałych i odpornych na różne warunki atmosferyczne. Dotyczy to placów zabaw usytuowanych na terenach gminnych, w tym również w Drężewie.


2018-07-17

Internauta Katarzyna:
Temat: Pomoc poszkodowanym
Witam.Mam pytanie czy Pan wójt zainteresuje się poszkodowanymi po czwartkowej wichurze w miejscowości Chojniki? Dotychczas nikt się nie zgłosił ani się tą rodziną niezainteresował.Potrzebna jest kazda pomoc.Moze by Pan wójt się zainteresował.

Odpowiedź Wójta:
Cieszę się i dziękuję za troskę o naszych mieszkańców, jednak obawy Pani o brak zainteresowania z mojej strony są nieuzasadnione. Informuję, że kontaktowałem się bezpośrednio z poszkodowanym mieszkańcem i uzgodniliśmy niezbędne działania celem udzielenia pomocy ze strony samorządu. Rodzina w dniu 27 czerwca złożyła stosowne dokumenty do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i skorzysta z naszej pomocy. Również prosiłem GOPS o sprawdzenie konieczności pomocy dla dwóch innych rodzin, których budynki gospodarcze ucierpiały na terenie naszej gminy.


2018-07-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga
Witam chciałbym spytać czy w tym roku nastąpi przebudowa drogi Grabnik -Mostowo i czy w tych miejscowościach będzie chodnik czy ścieżka rowerowa.

Internauta XXX:
Temat: Droga
Panie Wójcie, czy w tym roku Grabnik i Mostowo doczeka się nowej drogi?


Odpowiedź Wójta:
Powiat Ostrołęcki nie dostał dofinansowania do przebudowy tej drogi, w związku z tym nie będzie ona realizowana w 2018 roku. Założenia projektowe zakładają podobne rozwiązania jak w msc. Grabówek i Mostówek.


2018-07-16

Internauta Daniel:
Temat: Droga ul Słoneczna
Panie wójcie czy w gminie jest jakaś osoba myśląca na temat poprawienia drogi.06.07.2018 nasypano jakiegoś piachu i rozgarnieto ale jest gorzej,samochody terenowe się zakopują.Dlaczego ta pani od drogi nie wjedzie autem gminnym na te drogie,bo sie zakopie i coś urwie.Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Ulica Słoneczna w Olszewo-Borkach położona jest w podmokłym terenie, w związku z tym  bezwzględnie wymaga konstrukcji warstwowej. Wykonane prace jesienią ubiegłego roku pozwoliły przygotować warstwę konstrukcyjną - dowieziono i wykonano podbudowę z gruzu i piasku kwarcowego. Obecnie ułożono warstwę nawierzchniową z pospółki żwirowej. Sprawdzę jej stan w najbliższym tygodniu.


2018-07-16

Internauta Krystyna:
Temat: Remont drogi
Kiedy doczekamy się remontu drogi Chojniki- Rataje?

Odpowiedź Wójta:
Pytanie należy kierować do starosty w Powiecie Ostrołęckim, który zarządza drogami powiatowymi. Wiem, że powiat zabiega o środki na ten cel z budżetu państwa tzw. ,,kryzysowych”.


2018-07-16

Internauta Katarzyna:
Temat: Chodniki, ścieżka pieszo-rowerowa w Białobrzegu Bliższym
Pisałam już wcześniej ale mój post nie został umieszczony - niewiadomo czemu? Otóż bodajże w marcu ktoś pytał o możliwość zrobienia chodników w Białobrzegu Bliższym. Miał Pan dowiedzieć się w starostwie czy jest taka możliwość oraz popierać ten pomysł. Czy wiadomo jest coś już na ten temat? Czy jest możliwość by mieszkańcy mieli chodniki/ścieżki pieszo-rowerowe jak inne dużo mniejsze miejscowości w gminie?

Odpowiedź Wójta:
Odpowiedziałem we wcześniejszej korespondencji na pytanie dotyczące budowy chodników i ścieżek rowerowych w Białobrzegu Bliższym, proszę ją prześledzić. Zabiegamy o działania na Państwa terenie. Otrzymaliśmy odpowiedź ze starostwa, którą w skrócie można określić, jako odsunięcie w czasie tej inwestycji. Nie ma jej w planach powiatu na lata 2018/19. Po więcej szczegółów odsyłam do zarządcy drogi lub zapraszam do mnie na spotkanie, gdzie uszczegółowię temat.


2018-07-16

Internauta RODZICE:
Temat: PRZEDSZKOLE

Niepokoi nas zaistniała sytuacja. Brakuje miejsc w przedszkolu dla naszych dzieci. Na Panu spoczywa obowiązek, by im zapewnić. Pomieszczenia w GOK idą pod wynajem, czy nasze dzieci nie zasługują na godne warunki. To miejce byłoby idealne. Jakie widzi Pan rozwiązanie tej sytuacji?

Odpowiedź Wójta:
Każdego roku rozwiązujemy te problemy – zapewniam, ze również teraz zostaną rozwiązane. Wszelkie ustalenia dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w tym przedszkola w Olszewie-Borkach, będą znane po 15 sierpnia br. Wielkość budynku przedszkola w Olszewie-Borkach jest taka sama od wielu lat i ilość miejsc nie uległa zmianie. Zmieniła się świadomość rodziców w zakresie potrzeb wychowawczo-edukacyjnych dzieci – uważam, to za dobry kierunek zmian. Od wielu lat wspomagamy się dodatkowym pomieszczeniem na 6 oddział. Tegoroczna sytuacja jest trudniejsza, ponieważ brakuje miejsca na dwa oddziały  (6 i 7). Dziękuję za kierowane sugestię, takie pomysły były również rozpatrywane. Małe wyjaśnienie, obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach został nałożony na samorządy – w naszym przypadku na gminę, nie bezpośrednio na wójta. Ja jestem wykonawcą tych obowiązków, które staram się realizować możliwie najlepiej w tych możliwościach, jakie posiadam.


2018-07-16

Internauta mieszkanka:
Temat: przycięcie krzaków

Witam serdecznie. Panie Wójcie przydałoby się zrobić porządek z krzakami na osiedlu kwiatowym na Krukach .przy skręcie w ulicę Bławatkową nie ma widoczności. Telefony do Urzędu Gminy w tej sprawie są ignorowane przez pracowników.Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Z moich ustaleń wynika, iż informacja o utrudnieniach widoczności przejazdu na przedmiotowej ulicy nie trafiła do osoby merytorycznie zajmującej się drogami gminnymi. W przyszłości w sprawach drogowych proszę o kontakt bezpośrednio z podinspektorem ds. drogownictwa Panią Agnieszką Głosek. W celu zażegnania poruszonego problemu, dokonana będzie wizja w terenie i po ustaleniu ilości i własności przedmiotowych zarośli, podjęte zostaną czynności naprawcze.


2018-07-16

Internauta mieszkaniec:
Temat:

Panie wójcie czy podjął pan juz temat komunikacji Ostrołęka - Nowa Wieś -Grabnik i tak dalej. Od 1.07 a właściwie od 22 .06 2018 PKS Mobiles zawiesza wszystkie dotychczasowe kurs. Mam nadzieję, że gmina zadba o mieszkańców tych miejscowości i znajdzie sposób a by mieszkańcy mogli wyruszyć dalej niż do kościoła w Nowej Wsi.

Internauta beata:
Temat:

Panie wójcie juz pytałam ale odpowiedzi nie było. Więc pytam jeszcze raz co z komunikacja PKS z Nowej Wsi, Grabówka, Grabnika czy też Zabiela Wielkiego oraz innych miejscowości. Dziś 2 lipca i z tych miejscowości do Ostrołęki można jechać rowerem lub zamówić TAXi. Nie wszyscy mają samochody i nie wszyscy mieszkancy mają uprawnienia do tego, żeby mieć samochód i nim kierować. Jako wójt powinien pan zadbać aby z tych miejscowości ludzie też mieli okno na świat.


Odpowiedź Wójta:
W sprawie komunikacji publicznej na terenie naszego powiatu trwają rozmowy z państwową firmą Polonus oraz prywatnymi przewoźnikami. Są one prowadzone przy współpracy  prezydenta miasta i starosty, z udziałem wszystkich gmin. Mam nadzieję, że uda się wypracować solidne rozwiązania dla wszystkich podróżnych.


2018-07-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
ujadające psy
Witam .Panie Wójcie My mieszkańcy wsi Białobrzeg Bliższy prosimy o pomoc w rozwiązaniu problemu z ujadającymi psami w nocy przy posesjii Białobrzeg Blizszy 22 Proszę uwieżyc ze nie da sie przespac nawet jednej nocy w spokoju ponieważ ta rodzina ma conajmniej 3 psy ktore biegają bespańsko po ulicy ,ze strach przejechać rowerem ,czy iść z dzieckiem na spacer a noce są nie do zniesieniani. My mieszkańcy wiemy ze jest tez policja ,ale to nie jest sposob.Wierzymy w Pana moc.

Odpowiedź Wójta:
Z poczynionych ustaleń wynika, że na posesji pod adresem: Białobrzeg Bliższy 22 znajduje się jeden pies, który przebywa w ogrodzeniu. Zainterweniuję u właściciela o reakcję i pomoc w rozwiązaniu problemu.


2018-06-25

Internauta Renata:
Temat:
Zabiegaj
Dlaczego w ogłoszeniu było napisane że atrakcje dla dzieci będą do godziny 19 a obsługa wyprosiła dzieci już o 17:45? Trochę nie fajnie

Odpowiedź Wójta:
Nie znam tej sprawy, pytanie proszę skierować do stowarzyszenia – organizatora naszego festiwalu biegowego.


2018-06-25

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Zapytanie
Szanowny Panie Wójcie.Czy to prawda że poszukiwane są osoby do pracy w przedszkolu w Olszewie-Borkach?Czy jest szansa żeby osoba spoza kręgu znajomości z Panem lub Panią dyrektor uzyskała pracę w tej placówce? Czy o wolnych etatach mógłby Pan informować także resztę mieszkańców a nie tylko tych "wtajemniczonych"?

Odpowiedź Wójta:
Nic nie wiem o poszukiwaniu pracowników w przedszkolu - proszę kontaktować się z dyrektorem placówki. Jeżeli poszukuje Pan pracy, najważniejszym jest złożenie stosownej informacji do potencjalnego pracodawcy tj. CV + podanie. Jeżeli Pan tego nie zrobił, to nie widzę szans na skuteczne poszukiwanie pracy. Prawem pracodawcy jest wybieranie najlepszych, spośród złożonych ofert.


2018-06-15

Internauta Katarzyna:
Temat:
Chodniki w Białobrzegu Bliższym
Panie Wójcie, w marcu tego roku odpowiadał Pan za zadane pytanie odnośnie budowy chodnika lub ścieżki pieszo-rowerowej w Białobrzegu Bliższym. Wspomniał Pan, że prześle Pan prośbę do Starostwa Powiatowego odnośnie próśb mieszkanców Białobrzegu Bl. i będzie Pan popierał te prośby i starania. I tu pytanie... Czy wiadomo jest coś, co mogłoby sie przyczynić do budowy takich chodników czy też ścieżek pieszo-rowerowych?

Odpowiedź Wójta:
Nie wszystkie tematy można omówić w kontakcie elektronicznym przez stronę internetową. Zapraszam do urzędu – jestem dostępny we wtorki (najbliższy - 19.06 br. nie będzie mnie), zapoznam Panią z odpowiedzią jaką otrzymaliśmy w podnoszonej sprawie od Powiatu Ostrołęckiego.


2018-06-15

Internauta Mirosław:
Temat:
Dobrowolski
Chciałbym się zapytać o skrzyżowanie drogi Ul.Średniej i Rzemieślniczej i rosnące drzewo na posesji , które zasłania wyjazd z ulicy Rzemieślniczej ,tylko czekać jak dojdzie do wypadku

Odpowiedź Wójta:
Zgłosiliśmy konieczność podcięcia gałęzi mieszkańcowi, który zapewnił nas, że w możliwie najszybszym czasie dokona tych prac.


2018-06-15

Internauta Bartek:
Temat:
Drogi
Panie wojcie czy jest jakas szansa zeby ul. Kochanowskiego w Olszewie-Borkach doczekala sie asfaltu?

Internauta Pawel:
Temat:
Drogi
Czy jest szansa panie wojcie zeby ulica kochanowskiego w olszewie-borkach doczekala sie remontu?


Odpowiedź Wójta:
Ulica Kochanowskiego w Olszewie-Borkach posiada jeszcze nieuregulowany przebieg i stan własności działek przeznaczonych pod drogę. Zapewniam, że podejmujemy działania nad jej uregulowaniem. Po zakończeniu tych prac będziemy zabiegali o środki finansowe na realizację tej ulicy, jak również innych na terenie całej gminy.


2018-06-15

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie to proszę się postarać o dożynki.dlaczego nigdy u nas nie ma dożynek ??

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani Alu. Wezmę pod uwagę Pani sugestie i prośby.


2018-06-15

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie to proszę się postarać o dożynki.dlaczego nigdy u nas nie ma dożynek ??

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani Alu. Wezmę pod uwagę Pani sugestie i prośby.


2018-06-15

Internauta Tadeusz:
Temat:
Wymiana pieców
Panie Wójcie. Dlaczego gmina Olszewo-Borki nie wystąpiła o dotacje na wymiane starych pieców? Na stronie wfosigw był ogłoszony Konkurs z działań 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń. Termin składania wniosków upływa 06.06.2018. Po rozmowie z jednym z pracowników urzędu gminy dowiedziałem się, że nie ma w tej chwili żadnego programu na dotacje dla domów jednorodzinnych. Program obejmuje jedynie wymiany pieców w budynkach publicznych co jest kompletna nieprawda.

Odpowiedź Wójta:
Z uwagi na niską alokację (środki finansowe) przeznaczoną na konkurs w Działaniu 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie 4.3.1 – Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej – Typ projektu: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych, nr RPMA.04.03.01-IP.01-14-078/18, Gmina Olszewo-Borki nie ubiegała się o dofinansowanie na realizację przedmiotowego zadania. W bieżącym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska nie ogłaszał programów związanych z modernizacją indywidualnych kotłowni. Jednakże w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza przygotowywany jest ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, który realizowany będzie w szczególności przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami. Z informacji udostępnionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że oferta w zakresie wymiany źródeł ciepła skierowana do osób fizycznych, zostanie przedstawiona do końca II kwartału 2018 roku. Szczegółowe warunki i zasady naboru wniosków o dofinansowanie wraz z drukami wniosków zostaną z wyprzedzeniem zamieszczone na stronie internetowej Funduszu, przed ogłoszeniem naboru wniosków.


2018-06-15

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Wyjazd ze szkoly w Olszewie Borkach
Panie Wójcie czy mógłby Pan rozważyć zamontowanie lustra na wysokosci wyjazdu ze szkoly podstawowej? Autobusy szkolne całkowicie zasłaniają widoczność tamtej strony jezdni. Tylko czekać kiedy zdarzy się jakaś kolizja. Poza tym chyba przepisy zabraniają postoju ww autobusów w tej zatoczce. Służy ona do wysadzania i zabierania dzieci a nie do parkowania autobusów.

Odpowiedź Wójta:
Montaż lustra nie jest koniecznością. Sprawimy by autobusy nie utrudniały widoczności podczas wyjazdu z parkingu szkoły.


2018-06-15

Internauta mieszkaniec ul. Pisarki:
Temat:
ulica
Witam! Panie Wójcie kiedy rozpocznie pan wykonanie ulicy Pisarki w Zabrodziu, czy można zainstalować lustro na skrzyżowaniu Pisarki z ul. ks. Brzózki

Odpowiedź Wójta:
Na przebudowę ulic na Zabrodziu w tym ul. Pisarki, nie otrzymaliśmy środków finansowych o które występowaliśmy w 2017 roku, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Aktualnie jesteśmy na etapie odwołania od oceny komisji i trudno określić czy nasze starania przyniosą pożądany efekt, jak również kiedy on nastąpi. Pracownik ds. drogownictwa sprawdzi konieczność montażu lustra.


2018-05-30

Internauta mieszkaniec:
Temat:
Dotacje i dofinansowania panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne
Czy w naszej gminie, na dzień dzisiejszy są jakieś dofinansowania na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne.

Odpowiedź Wójta:
Gmina nie uruchamia nowych działań - czekamy na możliwość realizacji złożonego wniosku. Proszę śledzić takie możliwości w programach środowiskowych, kierowanych do osób fizycznych przez fundusze ochrony środowiska.


2018-05-30

Internauta mieszkaniec gminy:
Temat:
fotowoltaika
Panie Wójcie, czy wiadomo już czy gmina otrzyma dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych? Z tego co pamiętam, informował Pan jakiś czas temu, że decyzja zapadnie na pewno do końca marca bieżącego roku. Czy już coś się wyjaśniło w tej kwestii? Pozdrawiam

Panie Wójcie jak wygląda sytuacja z fotowoltaiką w naszej gminie. Czy doczekamy się jakichś konkretów czy tylko będzie nas Pan zwodził do najbliższych wyborów?

Odpowiedź Wójta:
Nasz projekt pn. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Olszewo-Borki, jest na pierwszym miejscu listy oczekujących do dofinansowania. Cały czas podejmuję działania w celu kolejnego zwiększenia alokacji i przyznanie środków gminie na realizację przedmiotowego projektu. Zachęcam do śledzenia informacji w przedmiotowej sprawie na stronie https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych/. Złożenie wniosku na realizację tego projektu oraz podejmowane przeze mnie działania, nie mają nic wspólnego z wyborami. Takie postawienie sprawy wydaje się mocno krzywdzące. Proszę nie sugerować niecnych działań, ponieważ decyzja w tej konkretnej sprawie nie zapada w Olszewie-Borkach lecz w Warszawie oraz Brukseli.


2018-05-30

Internauta Małgorzata:
Temat:
zakopanie rowów
Panie wójcie Mam pytanie kiedy zamierza pan podjąć decyzję o zakopaniu rowów i przywróceniu wyglądu posesji do stanu pierwotnego , biegnących przez ul Księżycowej

Odpowiedź Wójta:
Zakopanie rowu tymczasowego biegnącego przez prywatne posesje w Zabrodziu ustaliłem na spotkaniu z mieszkańcami na jesieni 2017 r. Określiliśmy tam termin na wykonanie prac, na wiosnę br. Prace zostały już wykonane, użyliśmy małej koparki, tak by nie zniszczyć Państwa posesji i przywrócić do stanu pierwotnego. Dziękuję w tym miejscu wszystkim Państwu za współpracę i zrozumienie. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli wracać do takiego rozwiazywania naszego wspólnego problemu.


2018-05-14

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Droga
Witam Panie Wójcie mam pytanie odnośnie chodnika i drogi w miejscowościach Grabnik Mostowo kiedy będą zrealizowane ,czy wogóle uda się to wykonać ,czy były to tylko obiecanki.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa i o realizację ,,obiecanek”  proszę upominać się u naszych radnych powiatowych. Ja mogę poinformować jedynie, że został złożony wniosek o dofinansowanie -rozstrzygnięcie pod koniec maja. Przy realizacji jej przebudowy, Gmina Olszewo-Borki udzieli dotacji na jej realizację.


2018-05-14

Internauta Alicja:
Temat:
Kanalizacja
Panie Wójcie czy planowana jest kanalizacja we wsi Białobrzeg Dalszy?

Odpowiedź Wójta:
Nie jest planowa – udzielamy dotacji na budowę oczyszczalni przydomowych.


2018-05-14

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie czy będą dożynki w nowej wsi zachodniej.

Odpowiedź Wójta:
Tak, ale nie wiem czy w tym roku. Drobne spostrzeżenie, nie ma w nazwie ,,Zachodniej”.


2018-05-14

Internauta Zenon:
Temat:
Nielegalna wycinka prywatnych lasow
Witam panie wojcie. Mam problem odnosnie wycinki drzew przezbprywatna firme w obrebie miejscowosci Rzaniec na terenie prywatnych lasow nad ktorymi przechodza linie energetyczne wysokiego napiecia. Mianowicie zostaly 25.04. wyciete drzewa w mojej dzialce ktore maja powyzej 10 lat a z tego co wiem powinna byc wyrazona zgoda gminy i wlasciciela dzialki .Czy gmina wyrazila zgode na wycinke? Sam takiej zgody nie wyrazalem. Prosze jesli jest taka mozliwosc o informacje jaka firma wycinala te drzewa .

Odpowiedź Wójta:
Nie posiadam takich informacji. Proszę zgłosić się do Rejonu Energetycznego w Ostrołęce. Proszę pamiętać jednak, że pod liniami energetycznymi pielęgnacja drzew jest koniecznością i nie jest wymagana zgoda na takie zabiegi.


2018-05-14

Internauta mieszkaniec ulicy Malczewskiego:
Temat:
dlaczego ulica Malczewskiego wygląda jak jedna wielka piaskownica?
Panie Wójcie, co z ulicą Malczewskiego? Kiedy możemy spodziewać się normalnej drogi jak jest na innych ulicach i osiedlach? Został wysypany piach. Było trochę miejsc zielonych przy płotach. W tej chwili przypomina to piaskownice. Proszę przyjechać i obejrzeć stan ulicy. W domach pełno piachu, samochody sie kurza, rowerem strach wyjechać żeby się nie przewrócić, bo koła lęgną w tym piachu.

Internauta mieszkaniec ulicy Malczewskiego:
Temat:
stan ulicy Malczewskiego
Panie Wójcie, dlaczego stan ulicy Malczewskiego jest dużo gorszy niż przed Pana modyfikacjami? Mieszkańcy ulicy zapraszają Pana Wójta, radnego Dobrowolskiego i Panią od budowy autostrad na przejażdżkę rowerową, bądź spacer z wózkiem dziecięcym.

Internauta mieszkaniec:
Temat:
ulica Malczewskiego
Witam Panie Wójcie. Co z ulicą Malczewskiego, Witkiewicza i Kossaka? Malczewskiego jest w fatalnym stanie po "udoskonaleniach" wprowadzonych przez gminę. Czekam na Pana odpowiedź w tej kwestii


Odpowiedź Wójta:
Po trudnym okresie wiosennym, droga częściowo została naprawiona. Po ostatnim objeździe dróg podjęliśmy decyzje o kolejnych niezbędnych pracach na Państwa ulicy – do realizacji do końca maja.
Informuję, że na ul. Malczewskiego wykonano tymczasowe zabiegi naprawcze polegające na budowie drogi żwirowej z konstrukcją warstwową (piach warstwa odsączająca + nawierzchniowa konstrukcyjna żwir). Pobocza zostały wykonane jako chłonne z powodu małej saturacji wody w terenach zielonych.  Przedmiotowa ulica położona jest na piaskach wysadzinowych i  w najniższej rzędnej terenu względem pozostałych ulic w Olszewo-Borkach.  Co powoduje, że wiosną tego roku jej  nawierzchnia przypominała grzęzawisko, w przedmiotowych terenach zielonych tworzyły się zastoiny  wody  opadowej i droga była  kompletnie nieprzejezdna. Brak był też możliwości przejścia po niej pieszo . Biorąc pod uwagę powyższe, wykonane zabiegi były niezbędne w celu przywrócenia  jej funkcji użyteczno-technicznych. Przedmiotowa ul. Malczewskiego oraz kilka ulic  powiązanych z nią komunikacyjnie o nawierzchni żwirowej  została ujęta do realizacji w złożonym wniosku o dofinansowanie w ramach rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Aktualnie czekamy na ogłoszenie przez Wojewodę zakwalifikowanych wniosków do realizacji.


2018-05-14

Internauta Piotr:
Temat:
chodnik
Mjał pan byc w marcu w warszawie u GDDIA .Czy poruszał pan temat chodnika na ulicy Warszawskiej i co pan otrzymał w tej sprawie.

Odpowiedź Wójta:
W Warszawie nie byłem - prowadziłem ustalenia telefoniczne i osobiste u mnie w gabinecie. Przy tej wielkości pasa drogowego na odcinku Grabowa i Olszewa-Borek,  niestety w tej chwili brak miejsca na budowę chodnika.


2018-05-14

Internauta Teresa:
Temat:
ul. Sikorskiego
Panie wójcie mieszkam przy ul. Sikorskiego w Łazach czy nasze osiedle należy do strefy przemysłowej czy mieszkaniowej od kilku lat mieści się tu baza transportowa tiry niszczą drogę policja nie reaguje ponieważ nie ma zakazu dla wjazdu pow. 12 ton dla mieszkańców proszę o interwencję

Internauta Teresa:
Temat:
ul. Sikorskiego
Panie wójcie w Łazach przy ul. Sikorskiego mieści się baza transportowa, tiry są uciążliwe dla mieszkańców, kontroli policji nie ma, właściciel firmy jako mieszkaniec może bezkarnie prowadzić działalność na osiedlu domów jednorodzinnych?


Odpowiedź Wójta:
Ulica Sikorskiego przebiega przez miejscowości Zabrodzie, Kruki, Antonie Łazy, Białobrzeg Bliższy. Jest najdłuższą ulicą na naszej gminie – blisko 6 km. Trudo tereny zlokalizowane wzdłuż tej drogi przyporządkować do jednej określonej strefy. Z całą pewnością nie są to tereny przemysłowe. Obok gęstej zabudowy mieszkaniowej, występują również w dużej ilości tereny i gospodarstwa rolne w tym tereny zielone obszaru Natura 2000. Nie możemy zakazać prowadzenia działalności w tym związanej z transportem. Możemy przeprowadzić kontrole – tonaż na tej drodze jest ograniczony. Przeanalizuję możliwości wprowadzenia dodatkowych  ograniczeń i ich wyegzekwowanie.


2018-05-08

Internauta Mieszkanka:
Temat:
Place zabaw
Panie Wójcie. Czy rozważał Pan wybudowanie nowego, bądź wyposażenie w nowe "zabawki" place zabaw na terenie Olszewo Borek? Ten na skwerku nie oszukujmy się jest słabo wyposażony. Ten na terenie SP też nie ma nic ciekawego dla dzieciaczków. Jest ciepło dzieci coraz więcej a te place zabaw bardzo bardzo skromne..

Odpowiedź Wójta:
Tak – podjęliśmy już działania nad rozbudową  placów zabaw.


2018-05-08

Internauta rafał:
Temat:
wodociąg
panie wójcie, uprzejmie proszę o konkretną informację, kiedy powstanie wodociąg na ul. zarzecze w białobrzegu dalszym. według pana ostatniej deklaracji podał pan termin 2 połowy tego roku. proszę o potwierdzenie.

Odpowiedź Wójta:
Plany budowy wodociągu w tej części Białobrzega Dalszego uległy zmianie. Zakładaliśmy włączenie Państwa do wodociągu w msc. Łazy – gdzie dostarczamy wodę przy współpracy z OPWiK w Ostrołęce. Po analizie nowych możliwości i korzyści  jakie daje włączenie do nowego wodociągu w części Białobrzega Dalszego – po drugiej stronie Omulwi, podjęliśmy działania nad zmianą i doprojektowaniem przejścia przez Omulew, z założeniem dostarczania wody z SUW-u w Nowej Wsi. Aktualnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę. Państwa inwestycja jest priorytetowa w planowaniu kolejnych działań.


2018-04-26

Internauta Dociekliwy:
Temat:
Maszt
Panie wojcie,czy prawda jest ze w Zabrodziu przy ul Ks.Waltera ma powstac maszt telefoni komórkowej

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Maszt
Panie wojcie co panu wiadomo o budowie masztu telefoni komórkowej w Zabrodziu przyul.ks Waltera,czy takie projekty powstaja po cichu i bez wiedzy mieszkancow


Odpowiedź Wójta:
Gmina  Olszewo-Borki nie prowadziła postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na  budowie masztu  telefonii komórkowej w msc. Zabrodzie. W związku z tym nie mam żadnej wiedzy w zakresie lokalizacji takiej inwestycji.


2018-04-24

Internauta mieszkanka:
Temat:
Łazy ul. Sikorskiego
Panie wójcie, już kilka razy była poruszana sprawa zbyt szybkiej jazdy samochodów ul. Sikorskiego w Łazach. Dlaczego nie ma progów zwalniających czy fotoradaru, przecież to teren zabudowany. Policja staje tam dwa razy do roku, skontrolują ludzi wracających z pracy a problemem są przede wszystkim młodzi kierowcy wieczorami. Czy musi dojśc do tragedii jak niedawno w Sitnem? Dużo osób jeździ rowerami, w weekendy całymi rodzinami a nie ma ani chodnika, ani normalnego pobocza.

Odpowiedź Wójta:
Na ul. gen. Władysława Sikorskiego niedopuszczalny jest montaż progów zwalniających - urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, bowiem przedmiotowa ulica stanowi główny szlak komunikacji drogowej dla wielu miejscowości z terenu gminy i powiatu.  Powodami niedopuszczenia montażu wnioskowanych progów zwalniających na drogach głównych są negatywne ich skutki w zakresie:
1/ ograniczenia prędkości  dojazdu pojazdów uprzywilejowanych - pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji;
2/ brak możliwości przejazdu dla ruchu tranzytowego;
3/ negatywnego oddziaływania na konstrukcję drogi oraz na urządzenia – infrastrukturę znajdującą się w pasie drogowym;
4/ utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni;
5/ częste rozjeżdżanie poboczy i przez kierowców wymijających progi;
6/ zwiększenia hałasu i drgań – co jest szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w bliskości zamontowanego progu.
Szczegółowe wytyczne dotyczące progów zwalniających opisano w załączniku nr 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.2003.220.2181 ze zm.).
Gmina Olszewo-Borki w trosce o poprawę bezpieczeństwa, zwróciła się do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce o zwiększenie ilości  patroli policyjnych na przedmiotowej ulicy.


2018-04-24

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Panie Wójcie na jakim etapie są prace nad nowym MPZP gminy olszewo-borki? Jaka jest przewidywana data zakończenia prac i przekazanie planu do publicznego wglądu?

Odpowiedź Wójta:
Gmina nie pracuje nad nowym MPZP gminy Olszewo-Borki. Obecnie trwają pracę nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego - odsyłam Pana do wcześniejszej odpowiedzi.


2018-04-24

Internauta Marcin:
Temat:
Dofinansowanie
Panie Wojcie kiedy można składać wnioski o dofinansowanie do kotła gazowego, mam już kwiecień. A tak się mówi głośno smog i smog. Byłbym wdzięczny za odpowiedź

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki planowała ubiegać się w imieniu mieszkańców gminy o dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła (kotłowni) ze środków Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, jednak taki program nie został ogłoszony przez WFOŚiGW. W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza przygotowywany jest ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, który realizowany będzie w szczególności przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami. Oferta w zakresie wymiany źródeł ciepła skierowana będzie do osób fizycznych – zgodnie z informacją udostępnioną na stronie internetowej www.wfosigw.pl , oferta zostanie przedstawiona do końca II kwartału 2018 roku.


2018-04-23

Internauta beata:
Temat:
Mzk
Panie wójcie już kiedyś pisałam czy nie da się załatwić aby autobusy MZK jeździły do Nowej wsi ? Na łamach "MOJA OSTROŁEKA" jest napsane, ze jednak beda jezdziły do Kadzidła i Baranowa ale nic nie piszą o Nowej Wsi. Jak ta sprawa wygląda od strony wójta. Mam nadzieję że wójt jest za autobusami do Nowej wsi i sprawe załatwi.

Odpowiedź Wójta:
Proszę rozróżnić informacje związane z ,,prima aprilis” od rzeczywistych informacji. Komunikacja publiczna winna być dostępna na terenie naszej gminy. Od września będziemy funkcjonować w nowych realiach po likwidacji PKS w Ostrołęce i jedynym sensownym jej rozwiązaniem jest powiązanie z dowozem dzieci do szkół.


2018-04-23

Internauta Magdalena:
Temat:
SUiKZP
Panie Wójcie na pytanie odnośnie prac nad SUiKZP pisze pan że trwają prace nas uaktualnieneim map i dokumentacji w oparciu o oodziaływania na środowisko - Tylko że taką odpowiedź to my znamy od 3 lat, nie wspominając że sam proces zmiany SUiKZP rozpoczął się 10 lat temu! Mam wrażenie że dla gminy jest wszystko wazniejsze od sytuacji planistycznej od której tak na prawe zależy rozwój gminy. Czy może Pan napisać kiedy planowane jest zakończenie całego procesu?

Odpowiedź Wójta:
Szanowna Pani Magdaleno! Zapewniam Panią, że obecnie obowiązujące studium zagospodarowania przestrzennego wraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zawierają zapisy umożliwiające pełen rozwój naszej gminy i to dla wszystkich miejscowości. Postępowanie jest prowadzone i będzie zakończone. Nie wpływa ono jednak na uatrakcyjnienie możliwości finansowych od których zależy nasz rozwój, czy braku terenów inwestycyjnych. Posiadamy nadmiar terenów inwestycyjnych i skutkiem uchwalenia nowego studium będzie ich miejscowe ograniczenie.  Przy rozpoczęciu prac nad zmianą studium, napotkaliśmy na szereg różnych przeszkód, które uniemożliwiły skuteczne ich prowadzenie. Organami opiniującymi i zatwierdzającymi nasze studium jest w szczególności  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Wojewoda Mazowiecki. Od tych organów będzie zależeć termin przedłożenia i uchwalenia dokumentu przez Radę Gminy Olszewo-Borki.


2018-04-23

Internauta robert:
Temat:
siec wodociagowa Zabiele wielkie
Witam, mam pytanie odnosnie podlaczenia do sieci wodociagowej miejscowosci Zabiele wielkie. Na jakim etapie jest inwestycja i jakiego terminu mozna sie spodziewac. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie jest na etapie wykonywania dokumentacji projektowej - brak jest uzgodnień z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich na umieszczenie w pasie drogi wojewódzkiej sieci wodociągowej. Zakładam termin wykonania z udziałem środków naboru unijnego na lata 2021-2027.


2018-03-28

Internauta Teresa:
Temat:
Łazy ul. Sikorskiego
Panie wójcie dlaczego ulicą Sikorskiego w Zabrodziu i Łazach ulicą Sikorskiego jeżdżą tiry mimo że jest zakaz wjazdu niszczą nawierzchnię i stwarzają zagrożenie dla innych

Odpowiedź Wójta:
Proszę takie przypadki zgłaszać na policję – zwłaszcza w zakresie dopuszczalnej prędkości. Ponadto proszę zwrócić uwagę, że część pojazdów posiada stosowne zezwolenia. Ze swojej strony wystąpię o przeprowadzenie kontroli na tej ulicy przez policję.


2018-03-28

Internauta Mieszkanka:
Temat:
Oświetlenie
Panie Wójcie kiedy będzie zrobione oświetlenie w Nożewie przy głównej drodze? Pytam w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

Odpowiedź Wójta:
W pewnej części w tym roku – planowana jest wymiana lamp na istniejących słupach.


2018-03-28

Internauta Tomasz:
Temat:
Kanalizacja
Chodzi o budowę kanalizacji w ulicy Podrężewskiej w Drężewie.

Odpowiedź Wójta:
Urząd Gminy posiada dokumentację projektową i prawomocne pozwolenie na budowę z dnia 6 stycznia 2017 r. Zaplanowano kanalizację sanitarną w systemie grawitacyjnym. Oczekujemy na pojawienie się programów, gdzie moglibyśmy złożyć wnioski na dofinansowanie jej budowy.


2018-03-21

Internauta Krzysztof:
Temat:
Fotowoltaika
Dzień doby. Panie Wójcie jak wygląda sprawa z dotacją na fotowoltaikę. W ubiegłym roku zostały wykonane plany projekty instalacji za które zapłacili zainteresowani mieszkańcy. Chcielibyśmy wiedzieć coś więcej niż tylko cyt."Czekamy na dofinansowanie...". 1. Który w kolejce jest "nasz" projekt 2. Kiedy (i czy w ogóle) możemy liczyć na realizację tego projektu.

Odpowiedź Wójta:
Baaardzo proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości – wygląda na to, że wszystko będzie  się pięknie układało. Nasz projekt jest pierwszy w kolejce i zabiegam wszelkimi siłami o jego dofinansowanie.


2018-03-21

Internauta Halina:
Temat:
Studium uwarunkowań
Na jakim etapie są pracę nad studium uwarunkowania przestrzennego?

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy dokumenty z biura projektowego – tekst oraz mapy. Na bazie tych dokumentów trwają prace nad aktualizacją prognozy oddziaływania na środowisko.


2018-03-21

Internauta XXX:
Temat:
Gimnazjum
Panie Wójcie, czemu pan sprzedaje Gimnazjum w Nowej Wsi ?

Odpowiedź Wójta:
Nie sprzedaję – nie wpłynęła żadna oferta. Aż strach pomyśleć, co mamy zrobić z tym budynkiem za rok, kiedy nie będzie tam już ani jednego ucznia.


2018-03-21

Internauta Mieszkańcy:
Temat:
Chodniki Białobrzeg Bliższy
Zwracamy się z prośbą o zrobienie chodników w Bialobrzegu Blizszym.jest to bardzo potrzebne. Proszę być dobrym wójtem i wygospodarować na to środki i nas uszczęśliwić. Prosimy my... Pana wyborcy...Nie odsyła nas pan od Annasza do Kajfasza i nie zbywa brakiem funduszy...Jak wiadomo dla chcącego nic trudnego nie bądźmy sto lat za muzykami, idźmy z duchem czasu mieszka nas tam tyle.....

Odpowiedź Wójta:
Wnioskuje Pan/Pani o budowę chodnika  przy drodze powiatowej – będącej w zarządzie Powiatu Ostrołęckiego. Gmina odpowiada za drogi gminne i na nich może realizować inwestycje. Prześlę Waszą prośbę do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i jestem przekonany, że ścieżka pieszo-rowerowa będzie lepszym rozwiązaniem niż sam chodnik. Będę popierał te prośby i starania, może wspólnymi siłami poprawimy bezpieczeństwo na drodze w Białobrzegu Bliższym.


2018-03-07

Internauta Tomasz:
Temat:
Wodociąg/kanalizacja
Panie Wójcie gdzie gmina ma zamiar zrobić kanalizację w tym roku? W których miejscowościach, ulicach? Buduję dom do którego chciałbym się w tym roku wprowadzić i jestem bardzo zainteresowany tym tematem.. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie budujemy kanalizację sanitarną w msc. Zabrodzie oraz msc. Grabnik i Mostowo, zakończenie planowane zgodnie z umowami marzec/kwiecień br. Proszę o wskazanie konkretnej miejscowości i ulicy gdzie buduje Pan dom – wtedy można udzielić wiążącej odpowiedzi. Na bieżąco można śledzić budżet gminy (BIP Olszewo-Borki), gdzie są wpisywane wszystkie inwestycje, jak również osobiście w urzędzie ustalić interesujące Pana kwestie.


2018-03-05

Internauta Darek:
Temat:
Dofinansowanie na kocioł
Kocioł Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę ...

Odpowiedź Wójta:
Planujemy takie działanie – proszę prześledzić moje wcześniejsze odpowiedzi.


2018-03-05

Internauta Olszewo - Borki:
Temat:
bezdomne zwierzęta
Panie Wójcie - ponawiam pytanie: gdzie udać się na sterylizację bezdomnej kotki, która bytuje na terenie naszej gminy. Proszę poważnie podejść do tematu, za chwilę możemy mieć x razy kocich miotów.

Odpowiedź Wójta:
Proszę zgłosić konieczność sterylizacji do referatu zajmującego się sprawami środowiska pok. 21 w naszym urzędzie lub telefonicznie pod nr. tel. 761-31-078 wew. 121. Pracownicy sprawdzą Pani zgłoszenie i w przypadku stwierdzenia bezdomności zwierzęcia - kotka zostanie wyłapana i poddana sterylizacji. Jest to realizowane na zlecenie podpisane przez Wójta Gminy Olszewo-Borki i opłacone z pieniędzy gminnych. Nie ma innej możliwości dokonania sterylizacji zwierzęcia. Żeby wydać pieniądze gminne na jakiś cel – musi być stwierdzony fakt konieczności jego poniesienia.


2018-02-27

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat:
odpady
witam! p. Wójcie co sądzi pan o podjętych działaniach włodarzy Ostrołęki w zakresie powołania spółki do odbioru odpadów, czy rozważa pan rozmowy lub działania w tym zakresie /przyłączenie się do miasta lub powołanie takiej spółki/ czy jest to panu obojętne??

Odpowiedź Wójta:
Obowiązujący przetarg na odbiór odpadów komunalnych zapewnia nam usługę do 31 grudnia 2019 r. Jest to okres dwóch lat i w tym czasie można rozważać koncepcje różnych dalszych działań. Będę rozważał wszelkie warianty i pomysły współpracy.


2018-02-27

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
ul. ks. J. Popiełuszki w Grabowie
Panie Wójcie czy zamierza Pan coś w końcu zrobić ze stanem fragmentu tej drogi na której nie ma nawierzchni asfaltowej ? Ludzie codziennie jeżdżą do pracy, niszczą zawieszenie w samochodach a jej stan z każdym miesiącem jest coraz gorszy. Czy może zgłaszać się do Gminy z rachunkami za naprawy zawieszenia ?

Odpowiedź Wójta:
Sukcesywnie będziemy poprawiali nawierzchnię dróg gminnych – również ul. Popiełuszki w Grabowie, jak tylko pozwolą nam na to warunki pogodowe.


2018-02-27

Internauta Darek:
Temat:
Kocioł
Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę z automatycznym zasypem paliwa i jednym paleniskiem), kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Odpowiedź Wójta:
Planujemy w tym roku pozyskać dofinansowanie z WFOŚ na wymianę pieców w budynkach mieszkalnych. Kalendarium naborów – zgodnie z informacją na stronie http://www.wfosigw.pl/ planowane jest na pierwszy kwartał br.


2018-02-27

Internauta mieszkaniec:
Temat:
chodnik
Witam.Kiedy powstanie wkoncu jakis chodnik na ul.Warszawskiej (od ul.Popiełuszki do ul.Broniewskiego).Ludzie mieszkający na tym odcinku nie mogo nigdzie wyjść bez samochodu bo strach chodzic poboczem przy takim ruchu samochodów.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga krajowa nr 61, której zarządcą jest GDDKiA w Warszawie. Z dotychczasowych działań  wynika, ze istnieją obiektywne trudności w wykonaniu ułatwień dla pieszych – brak szerokości pasa drogowego. Planuję w m-cu marcu wizytę u dyrektora rejonu warszawskiego GDDKiA – poruszę również ten temat.


2018-02-27

Internauta Wojciech:
Temat:
kanalizacja
Witam.Kiedy doczekamy się wody i kanalizacji na ul. Sezamkowej w Zabrodziu ?

Odpowiedź Wójta:
Budowa kanalizacji na ul. Sezamkowej i Rumiankowej nie jest dużą inwestycją. Istnieje jednak konieczność dodatkowych uzgodnień, ponieważ zrzut ścieków z tych ulic  zaplanowany został na teren gminy Lelis i brak jest formalnych uzgodnień. Posiadamy dokumentację projektową, która aktualnie uzgadniana jest z OPWiK. Mam nadzieję, że wszystkie działania pójdą sprawnie i będzie możliwe zaplanowanie tej inwestycji do realizacji - planujemy pozyskać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.


2018-02-27

Internauta Antoni:
Temat:
Oświetlenie
Sprawa dotyczy oświetlenia ulicznego wykonanego z Funduszu Sołeckiego w msc.Łazy-Pietraki. Oświetlenie zostało wykonane miesiąc temu.Dlaczego do tej pory nie świeci

Odpowiedź Wójta:
Uprzejmie informuję, że wybudowane oświetlenie w msc. Łazy, zostało odebrane 8 lutego 2018r. W dniu 1 lutego 2018r. wystąpiliśmy do PGE Obrót S.A. z wnioskiem o zawarcie umowy na sprzedaż energii zasilającej oświetlenie - wraz z montażem licznika. Aktualnie czekamy na jej realizację. Podobna sytuacja występuje w msc. Stepna Michałki. Proszę o cierpliwość, jak tylko będziemy mieli podpisaną umowę i zamontowany licznik, oświetlenie będzie funkcjonowało. Taka sytuacja nie zachodzi w przypadku nowych inwestycji oświetleniowych włączanych w istniejące układy pomiarowe.


2018-02-23

Internauta Krysia:
Temat:
droga

Drogi Panie Wójcie, zapraszam na spacer ulicami Chopina, Kossaka i Malczewskiego. Dziś sytuacja na drodze jest tragiczna. Wyjście z posesji się nie da, samochodem ciężko przejechać bo jest grząsko i łatwo się zakopać. Wszędzie asfalt badź kostka jest a te ulice są pomijane ponieważ? Chyba zgodzi się Pan ze mną, że do pracy w urzędzie bądź biurze nie wypada przyjść w gumakach? Pozdrawiam, Mieszkaniec Gminy

Odpowiedź Wójta:
Naprawy doraźne niewiele pomogły przy tak wysokim stanie wód gruntowych. Aktualnie duży mróz pomógł nam  w rozwiązaniu problemów dróg żwirowych. Z chwilą dogodnych warunków pogodowych rozpoczniemy bieżące naprawę dróg. Ulica Chopina przygotowana jest do gruntownej przebudowy  w tym roku. Mam nadzieję że w wyniku przetargu znajdziemy dobrego wykonawcę.


2018-02-23

Internauta Ela:
Temat:
uporczywie szczekajacy pies

Panie wojcie. Co mozna zrobic w temacie psa który uporczywie szczeka cala noc na naszym osiedlu Borkach.... Jeden z właścicieli posesji trzyma na niej psa w niewielkim kojcu, gdzie jest mu teraz pewnie zimno i cale noce ujada, szczeka, poszczy....nie daje spac całej okolicy..... Co mozna w tym temacie zrobic (w korespondecji e-mail podam adres tej posesji gdzie ten pies cala noc dręczy okolice)

Odpowiedź Wójta:
Najlepiej w dobrosąsiedzkich kontaktach przedstawić sąsiadowi wskazane uciążliwości i uzgodnić możliwości poprawy. W przypadku nieporozumień sąsiedzkich zgłosić problem na policję.


2018-02-16

Internauta INTERNALTA BENKO ZAPYTAL:
Temat:
ZALEWANIE

PANIE WOJCIE PROSIMY O ODKOPANIE ROWU PRZY UL. ARMI KRAJOWEJ, W OLSZEWIE BORKACH

Odpowiedź Wójta:
Proszę o uszczegółowienie o jaki rów Pan wnioskuje. Ulicę Armii Krajowej przecinają dwa rowy. Pierwszy rów nie jest w pełni drożny, przechodzi przez kilka prywatnych działek, gdzie woda natrafiała na różnego rodzaju przeszkody np. stare opony, śmieci itp. Kilka lat temu robiliśmy przegląd drożności tych cieków. Dbałość o drożność rowu należy do właściciela posesji, na którego terenie rów przebiega lub graniczy. Zobowiązaliśmy właścicieli do udrożnienia rowu - być może rów uległ ponownemu zaśmieceniu.

Drugi rów odprowadza wodę od zaniżenia terenu położonego powyżej ulicy Armii Krajowej w kierunku ul. Partyzantów i Sucharskiego. Jeden z mieszkańców uzyskał pozwolenie na budowę  - zgodę na budowę garażu na rowie. Odbudowa tego odcinka wydaje się niemożliwa. Garaż stoi blisko miejsca, skąd rów brał początek, czyli rozlewiska, które częściowo zostało zasypane i postawiono na nim budynek mieszkalny. Pozwolenia na budowę wydaje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.


2018-02-16

Internauta Darek:
Temat:
Kocioł
Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę z automatycznym zasypem paliwa i jednym paleniskiem), kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Internauta Marcin:
Temat:
ekologia
Witam Panie wójcie czy można składać wnioski na dofinansowania i modernizację kotłowni (wymianę pieca) ze względu na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 
Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki planuje ubiegać się w imieniu mieszkańców gminy o dofinansowanie  przedsięwzięcia polegającego na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła (kotłowni) ze środków  Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska w Warszawie. Nabór wniosków o dofinansowanie w tym zakresie zostanie uruchomiony po ogłoszeniu programu przez WFOŚiGW. Proszę śledzić stronę internetową naszego urzędu – tam na bieżąco zamieszczane są wszelkie informacje dla mieszkańców.


2018-02-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Pies
Witam szanowny panie Wojcie prosze o interwencje w sprawie bezdomnego psa na ulicy Przytulnej i Kochanowskiego poniewaz wczoraj zaatakowal moja córkę która szla do szkoly dziekuje i pozdrawiam
 
Odpowiedź Wójta:
We wtorek 13 lutego pracownicy Referatu Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska sprawdzili ulice Przytulną i Kochanowskiego wraz z przyległym obszarem w Olszewie-Borkach.
Nie stwierdzono jednak przebywania na tym terenie żadnych psów.


2018-02-14

Internauta Ttt:
Temat:
Malczewskiego Olszewo Borki
Drogi Panie Wójcie, czy w najbliższym czasie jest plan modernizacji nawierzchni ulicy Malczewskiego w Olszewie Borkach? / Na jakim etapie jest sprawa? / Kiedy zostanie wszczęte postępowanie? / Czy wykonano analizę projektowa? Czy w ciągu najbliższych dni przewidziano pracę mające na celu poprawić obecna nawierzchnie której stan nie pozwala na przejście pieszo? Niniejsza wiadomościa prosze i nawołuje o interwencję - stan jest tragiczny - auta zakopują się..
 
Odpowiedź Wójta:
Wszystkie ulice w Olszewo-Borkach do czasu pozyskania środków finansowych na ich budowę i przebudowę będą regularnie poprawiane i naprawiane. Pracę muszą uwzględniać panujące warunki atmosferyczne i gruntowe. Gmina posiada pełną dokumentację na budowę i przebudowę dróg gminnych w Olszewie – Borkach, z której wynika że przedmiotowa ulica Malczewskiego oraz pytane w poprzednich wiadomościach ul. Kossaka i Chopina usytułowane są w podmokłej nizinie. Przebudowa ich wiąże się z wprowadzeniem indywidualnych rozwiązań technologii zagospodarowania wód opadowych i gruntowych, z  wymianą gruntu i koniecznością zastosowania wielowarstwowej  podbudowy. Ww. uwarunkowania generują znacznie wyższe koszty realizacji budowy. Pod koniec ubiegłego roku rozpisano przetarg na ul. Chełmońskiego i Chopina, gdzie postepowanie zostało unieważnione z uwagi na bardzo wysokie ceny zaproponowane przez wykonawców, które przewyższały możliwości finansowe gminy.


2018-02-14

Internauta Małgorzata:
Temat: Dotyczy budowy gazociągu

Panie Wójcie chciałabym się dowiedzieć kiedy bedzie dalszy ciąg budowy gazociągu na ul. Sikorskiego w miejscowosci Łazy?
 
Odpowiedź Wójta:
W ubiegłym roku zajmowałem się rozbudową sieci gazowej dla msc. Antonie, Kordowo, Kruki, Nakły, Nowa Wieś i Zabrodzie ul. Księżycowa i Waltera. Byłem w Oddziale PGNiG w Ciechanowie i uzgadniałem z p. kierownik możliwości rozbudowy sieci  gazowych dla ww. miejscowości. Z uzyskanych informacji wynika, że dla istniejących sieci gazowych, gdzie rozbudowa nie wiąże się z dużym nakładem działań inwestycyjnych, podłączanie budynków i rozbudowa w obrębie miejscowości rozpatrywana jest na miejscu w Ostrołęce – warunek do spełnienia trzeba złożyć stosowny wniosek. Odsyłam do biura obsługi w Ostrołęce  http://pgnig.pl/dla-domu/biura-obslugi-klienta, ponieważ rozbudowa sieci gazowej nie jest zadaniem gminy.


2018-02-14

Internauta Ona:
Temat: Informacja

Witam, Szanowny Panie Wójcie miesięczne koszty wywozu odpadów komunalnych w Łęgu Strościńskim wynosi 25zł.i ta sama firma MPK,i jest odalona o 10km.więcej niż Ol-Borki.To dlaczego mamy wzrost opłat o 50%?????
 
Odpowiedź Wójta:
Gmina Lelis podwyższyła ceny odbioru odpadów komunalnych od 1 marca 2018 r. następująco: 40 zł odpady segregowane, 60 zł – odpady zmieszane. Nie ma dodatkowego podziału dotyczącego ilości osób zamieszkałych oraz ulg dla kart dużej rodziny. W nasze gminie nowe ceny również będą obowiązywały od 1 marca br. następująco:  26 zł - dla gospodarstw domowych liczących od 1 do 2 osób, 44 zł - dla gospodarstw domowych liczących 3 i więcej osób, 28 zł - gospodarstwa domowe posiadające kartę dużej rodziny,  64 zł – gospodarstwa w których odpady zbierane i odbierane są w sposób zmieszany (nieselektywny. Firma odbierająca odpady  ma obowiązek dostarczyć każdą niezbędną ilość worków do segregacji odpadów w wymaganych czterech kolorach.


2018-02-14

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Sieć wodociągowa

Witam. Zwracam się z pytaniem kiedy zostanie doprowadzona kanalizacja i wodociąg do miejscowości Żebry Perosy? Pozdrawiam.
 
Odpowiedź Wójta:
Aktualnie budujemy sieć wodociągową w msc. Dobrołęka. Kolejnymi będą Żerań Duży i Żerań Mały i następnie Żebry Perosy. Jeszcze trwa proces kompletowania dokumentacji projektowej, więc w bieżącym roku jest to niemożliwe. Czy budżet na rok 2019 pozwoli nam wykonać tę inwestycję określę pod koniec br. Kanalizacja sanitarna nie jest planowana do budowy – istnieje możliwość budowy oczyszczalni przydomowej  z dofinansowaniem z budżetu naszej gminy.


2018-02-13

Internauta Alicja:
Temat: Podłączenie do kanalizacji

Panie Wójcie czy wieś Białobrzeg Dalszy planuje Pan podłączyć do kanalizacji,dopóki nie położyliśmy kostki i nie uporządkowaliśmy podwórek po podłączeniu do wodociągów.Czy jesteśmy ujęci w planach gminy?
 
Odpowiedź Wójta:
W Białobrzegu Dalszym nie jest planowana zbiorcza kanalizacja sanitarna, istnieje możliwość dofinansowania z budżetu gminy budowy oczyszczalni przydomowych.


2018-02-13

Internauta Joanna:
Temat: Bezpłatna sterylizacja bezdomnej kotki

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy i gdzie mogę bezpłatnie wysterylizować bezdomną kotkę, która błąka się w pobliżu mojego domu?
 
Odpowiedź Wójta:
Sterylizację wolno żyjących kocic z terenu gminy przeprowadza na zlecenie Wójta uprawniony lekarz weterynarii, prowadzący działalność w ramach zakładu leczniczego. Sterylizacja na koszt gminy obejmuje tylko i wyłącznie kocice wolno żyjące. Jeżeli Pani dokarmia kota – to przestaje on być bezdomny. Pracownikom gminy trudno zweryfikować bezdomność zwierzęcia – zwłaszcza kota.


2018-02-05

Internauta Stanisław:
Temat: Utrzymanie dróg

Szanowny Panie Wójcie! Pragnę poinformować Pana, że droga od Ostrołęki do Białobrzegu to istne lodowisko. Czy naprawdę musi dojść do tragedii żeby dopiero zacząć działać.
 
Odpowiedź Wójta:
Jest to droga w zarządzie Starosty Powiatowego – droga powiatowa - przekażę Pana prośbę.


2018-02-05

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat: odpady

Witam p. Wójcie odnośnie odbioru odpadów proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. ile firm złożyło oferty na odbiór odpadów;
2. dlaczego przyjęto b. niskie kryterium ceny odpadu 60% /co dla nas jest b. ważne i kluczowe/
3. kryterium termin płatności faktury za wykonaną usługę – 40 % /dlaczego ???/ jeśli płacę za telefon; raty w banku co miesiąc to również mogę co miesiąc płacić za odpady, p. Wójcie pan nas i nasze interesy reprezentuje;
 
Odpowiedź Wójta:
W postępowaniu przetargowym na odbiór i zagospodarowanie odpadów wpłynęły trzy oferty, jedna z nich została odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp. Kryterium ceny 60% wynika z przepisów prawa - ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Jest maksymalnym dopuszczalnym, kryteria pozacenowe powinny stanowić nie mniej niż 40%. Odsyłam Pana do zapisów ustawy. Oczywiście że może Pan płacić co miesiąc za odbiór odpadów.


2018-02-05

Internauta mieszkaniec:
Temat: ul.Sikorskiego

Sprawa co roku wraca jak bumerang: ul.Sikorskiego Kruki Łazy jest jak lodowisko. Dlaczego nie jest sypana? Niszczona przez ciężarówki, nie ma chodnika, nawet pobocza a ślisko jak na lodowisku.

Internauta Aneta:
Temat: Oblodzenie na drodze

Panie Wójcie. Bardzo proszę o posypanie drogi z Łazach ul. Sikorskigo,dopóki temperatura jest dodatnia. Prognozy wskazują, że będą mrozy i wtedy pozostanie nam jeździć po "lodowisku".

Internauta mieszkanka krukow:
Temat: lodowisko

szanowny panie wojcie kiedy doczekamy sie posypania ul sikorskiego w krukach jest tak slisko ze zamiast jezdzic samochodem musimy zakupic lyzwy


Odpowiedź Wójta:
Utrzymanie dróg zimą  zawsze jest drażliwym tematem. Zapewniam, że odśnieżamy i zwalczamy śliskość na ul. Sikorskiego w pierwszej kolejności.


2018-02-05

Internauta Ola:
Temat: Smieci

Panie wojcie czemu rodziny z kartą dużej rodziny poszły w górę za śmieci to się w głowie nie mieści.

Internauta samotna:
Temat: smieci

Panie wójci rodziny wielodzietne majace +500 stać ich dzis na wywóz śmieci. Dlaczego samotny emeryt czy sklepowa która zarabia 1500 zł ma płacić za śmieci wielodzietnej rodziny. Za swoje nie płaci bo ja po prostu na wiele rzeczy nie stac. Czy nie można ustalic ile kosztuje wywóz dla jednej osoby i zgodnie z ilością zamieszka osób brac opłaty?Jak pan i radni sa tacy charytatywni to niech płaca za śmieci wielodzietnych rodzin

 
Odpowiedź Wójta:
W temacie ,,śmieci” odsyłam do wcześniejszych odpowiedzi. Podwyżki dotknęły również Państwa.


2018-02-05

Internauta Grzegorz:
Temat: Droga

Mam pytanie co do drogi tzw.bobinkowskiej.Czy naprawdę gmina nie jest w stanie wreszcie czegoś z tą drogą zrobić. Przecież tą drogą wozi się dzieci do szkoły. Ludzie jeżdżą do kościoła do lekarza. Może ktoś z gminy niech się przejedzie tą drogą i zobaczy jak jest fajnie. Tyle lat mydli Pan nam oczy że jest problem z właścicielami działek. Czy naprawdę przez tyle lat nic z tym nie mógł Pan zrobić. Czy nie wstyd panu spojrzeć swoim wyborcom w oczy.Mieszkańcy Kordowa
 
Odpowiedź Wójta:
Szanowny Panie Grzegorzu. Jeżeli wie Pan wszystko w tym temacie, to dlaczego zadaje Pan pytania sugerując nieszczerość moich działań i ,,mydlenie oczu”. Nie spojrzałbym w lustro – gdyby tak było. Na jednym z odcinków, droga ma szerokość 3 metry. Aktualnie trwa procedura ,,ZRID” celem pozyskania 2 działek od śp. R. Przychodzenia i 1 działki od mieszkanki Ostrołęki, którzy nie wyrazili zgody na podziały gruntów.


2018-02-05

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Temat ulicy

Panie Wójcie mam pytanie kiedy naprawdę będzie robiona ulica Chełmonskiego widziałem unieważniony przetarg tzn że nasza ulica jeszcze poczeka z remontem proszę o odpowiedz
 
Odpowiedź Wójta:
Rzeczowa odpowiedź brzmi – czekamy na dofinansowanie środkami unijnymi naszego projektu, w którym zaplanowaliśmy budowę 151 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych oraz większość obiektów publicznych. Inne działania nie są planowane.


2018-02-05

Internauta Krzysztof:
Temat: Fotowoltaika

Dzień Dobry. Panie Wójcie jak wyglądają plany dofinansowania budowy przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Jest nowy rok, a co za tym idzie nowy budżet. Proszę o rzeczową odpowiedź.
 
Odpowiedź Wójta:
Rzeczowa odpowiedź brzmi – czekamy na dofinansowanie środkami unijnymi naszego projektu, w którym zaplanowaliśmy budowę 151 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych oraz większość obiektów publicznych. Inne działania nie są planowane.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Śmieci

Panie Wójcie, od nowego roku wzrosły koszty odbioru odpadów, a nie wszyscy mieszkańcy posiadają kosze. Już pisałem w tej sprawie do Pana i do tej pory nie było interwencji. Sprawa dotyczy mieszkańców Szymanowskiego 2 którzy nie posiadają kosza a śmieci wynoszą do sąsiadów lub palą w piecu.
 
Odpowiedź Wójta:
Sprawdzimy Pana zgłoszenie.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Zgadzam sie z Panem Wójtem ze szkola w nowej wsi pochłonęła niezla sumkę.szkola jest super. Wyposazenie eleganckie i nowoczesne za co dziekujemy.ale w wypadku ul kościelnej to trzeba sie porządnie zastanowic.my mieszkańcy tej ul wiemy o tym najlepiej.
 
Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za docenienie wysiłków. Zapewniam, że ,,porządnie” zastanawiam się skąd pozyskać środki finansowe, by wykonać Państwa drogę. Staram się wykorzystać wszelkie dostępne możliwości dla przebudowy dróg na terenie naszej gminy.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Zwracam sie z prosba o naprawienie dziur w asfalcie na ul koscielnej w nowej wsi.(na wysokosci dawnej mleczarni w str cmentarza)sa 2 duze dziury ktore stwarzaja niebezpieczenstwo.
 
Odpowiedź Wójta:
Z chwilą gdy warunki pogodowe pozwolą na naprawy dróg, dokonamy uzupełnień i poprawy nawierzchni.


2018-01-18

Internauta kr:
Temat: droga

Panie wujczie coś panie zrobić że żwirówko bo nie można jeździć bo szok i wyboje grabowo i kordowo bo nie można. Jeździć kawałek drogi nie można ulać asfaltu szesada był pan wstydził sie kawałek asfaltu
 
Odpowiedź Wójta:
Proszę nie przysyłać do mnie tak sformułowanych pytań – nie będę na nie odpowiadał. Jestem z zamiłowania i wykształcenia humanistą – nauczycielem historii. Boli mnie brak umiejętności poprawnego formułowania myśli i zadawania pytań. Język polski jest uroczy, niestety pełen zawiłości ortograficznych i stylistycznych. Proszę o większą staranność.


2018-01-18

Internauta Kasia:
Temat: Szkola

Dlaczego w szkole w Nowej Wsi nie ma dziennika elektronicznego, a w Olszewie-Borkach jest?
 
Odpowiedź Wójta:
Nie znam odpowiedzi na to pytanie, proszę je skierować do p. dyrektor szkoły.


2018-01-18

Internauta rafał:
Temat: smog ul. zarzecze

witam, przede wszystkim życzę pomyślnego roku proszę podjać skuteczną walkę z truciucielami powietrza z jednej z posesji ul. zarzecze b, dalszy z komuna codziennie wydobywa się uciążliwy dym, smog i smród zatruwając okolice ta sytuacja powtarza się co roku, szczególnie w okresie grzewczym
 
Odpowiedź Wójta:
W zakresie używanego opału, w pierwszej kolejności apeluję do mieszkańców o dbałość o powietrze, którym sami oddychają Jednocześnie informuję, że podejmiemy interwencję i spróbujemy ustalić przedmiotową posesję na Zarzeczu.


2018-01-16

Internauta Adam:
Temat: Gospodarka odpadami 2018
Witam, Szanowny Panie Wójcie miesięczne koszty wywozu odpadów komunalnych...

Internauta Mieszkanka:
Temat: Odpady
Dlaczego na stronie UG nie ma informacjii o kosztach za odbiór odpadów...

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Śmieci
To już przesada prawie 50% podwyżki za odbiór śmieci...

Internauta Janek:
Temat: ŚMIECI
ostatni odbiór śmieci odbył się 18 grudnia...

Internauta Marcin:
Temat: Podwyżka cen za odbiór odpadów.
Witam, czy nie uważa Pan, że podwyżka cen za odbiór odpadów...

Internauta samotny:
Temat: odpady
Panie wójcie moim zdaniem krzywdzące jest naliczanie wywozu śmieci od jednej osoby...

Internauta Michal:
Temat: odpady
Panie Wójcie. Nadal na stronie internetowej nie ma podanego terminu odbioru ,,śmieci"...

Internauta Krzysztof:
Temat: odbiór śmieci
Panie Wójcie, dziś rozpoczyna się kolejny tydzień roku 2018, a my nadal nie wiemy kiedy...

Internauta Janko:
Temat: Odpady
Witam. Mam pytanie odnośnie odbioru opadów, czy podwyższenie opłaty o blisko 50%...

Internauta Tomasz:
Temat: Koszt wywozu odpadów
Dzień dobry Panie Wójcie Z czego wynika 45% wzrost ceny za wywóz odpadów (płaciłem 18 bedę płacił 26zł)...

Internauta kasia:
Temat: śmieci
Panie wójcie dostałam cennik wywozu śmieci i chyba 26 zł od jednej osoby to lekka przesada...

Internauta Mikołaj:
Temat: odpady
Witam. Mam pytanie odnośnie kwoty jaką pobiera firma zewnętrzna za odbiór odpadów w sytuacji...

Internauta Mieszkanka:
Temat: odpady komunalne
Panie Wójcie co jest podyktowane faktem, że mieszkańcy Naszej Gminy za segregowane śmieci...

Odpowiedź Wójta:
Szanowni Państwo!
W odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości w sprawie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych oraz ustalonych cen za ich odbiór, udzielę Państwu obszerniejszej odpowiedzi.
W miesiącu styczniu br. śmieci odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, który został  Państwu przekazany przez stronę internetową, sms-y oraz firmę odbierającą odpady.
Przetarg zastał rozstrzygnięty i wyłoniony wykonawca usługi. Jest nim dotychczasowy wykonawca – konsorcjum firm MPK PURE HOME sp. zo.o. i RDF sp. zo.o. – obie z Ostrołęki.
Osoby zainteresowane postępowaniem przetargowym, odsyłam do zakładki zamówienia publiczne na naszym BIP-e http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?k=23
Przesuniecie terminu rozstrzygnięcia przetargu wiązało się z koniecznością uzupełniania dokumentów przez wykonawcę. Obowiązujące przepisy prawa zamówień publicznych nie dają innej możliwości wyboru wykonawcy - staram się ich skrupulatnie przestrzegać.
Po raz pierwszy w naszej gminie realizowaliśmy przetarg przekraczający tzw. ,,progi unijne” – konieczność przeprowadzenie innej - dłuższej procedury wyboru wykonawcy. Stąd wynikły pewne utrudnienia, chociaż przetarg został ogłoszony 10.11.2017 r.
Nowe stawki opłat zostały ustalone na okres obowiązywania obecnej umowy z wykonawcą tj. do 31.12.2019r. (dwa lata).
Cena ustalona na gospodarstwo wynika z oferty wykonawcy i podziału kwoty na wszystkie gospodarstwa domowe w naszej gminie. Tak samo naliczana jest od początku funkcjonowania nowego systemu obioru odpadów komunalnych tj. od 01.07.2014 r.
Rozumiem wszelkie niedogodności naszego systemu naliczania, w szczególności dla jednoosobowych gospodarstw domowych. Wybraliśmy jednak takie rozwiązanie i posiada ono również swoje pozytywne strony np. dla rodzin wielodzietnych.      
Pełen wpływ na wysokość cen ma koszt usługi złożonej w ofercie przetargowej. Jest to zupełnie niezależne od wójta, radnych czy mieszkańców.
Podnoszenie tego jako zarzut skierowany pod adresem samorządu jest niedorzecznością, której nie będę komentował.    
Za śmieci płacimy wszyscy i wyższe opłaty dotyczą również nas wszystkich. W kosztach usługi za którą my mieszkańcy płacimy, są składowe determinujące jej wysokość: opłata środowiskowa (każdego roku wzrasta o blisko 50% za tonę odpadów), podatek VAT, podatek od dochodu, podatek i akcyza od paliwa, wzrost wynagrodzeń minimalnych, podatek transportowy. Są one niezależne od naszej gminy – ustalane na szczeblu rządowym lub województwa mazowieckiego. Ponadto są inne koszty ponoszone przez wykonawcę usługi, jak również jego potencjalny zysk. Jako samorząd gminny mamy wpływ na podatki lokalne i od 2006 roku (12 lat) nie zostały one podniesione w naszej gminie. To jest pozytywna informacja a kolejna to fakt, że cena za odbiór śmieci nie wzrośnie przez najbliższe dwa lata. Dziękuję za uwagę i wierzę, że większość z Państwa ze zrozumieniem przyjmie przytoczone fakty. Życzę zdrowia, pomyślności oraz czystych pól, łąk, lasów i podwórek w Nowym Roku.


2018-01-08

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga

Chcialbym podziekowac za zrobienie zakretu na ulicy Zeromskiego i podsypanie jego gruzem,tylko brak jest jeszcze podsypanie tego gruzu jakims piaskiem ,czy zwirem wtedy by bylo bardzo dobrze.No i ulica Zeromskiego prosi sie o wyrównanie .Pozdrawiam i prosze jeszcze raz o interwencje.

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga

Witam po raz kolejny prosze o poprawe drogi ulicy Żeromskiego.Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku

Odpowiedź Wójta:
Staramy się na bieżąco dbać o stan dróg – nie zdążyłem nawet odpowiedzieć na poprzednie zapytanie. W bieżącym utrzymaniu dróg na 2018 - podsypiemy żwirem i wyrównamy.


2018-01-08

Internauta Kuba:
Temat: Sala/wynajem

Gdzie i jak uzyskać informacje o obiektach do wynajęcia. W głównej mierze chodzi o wynajecie sali do odprawienia urodzin/uroczystości .Przykładem jest sala/świetlica która znajduje się podajże na Żebry Żabin. Prosze o odpowiedz. Z Góry Dziękuje.
 
Odpowiedź Wójta:
W referacie który zajmuje się gospodarką komunalną (Referat Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa) tel. 503154630.


2018-01-08

Internauta Piotrek:
Temat: Dzialki

Dlaczego dzialki budowlane w miejscowosci Olszewo-Borki sa az takie drogie? 8 tysiecy za jeden ar. Ludzie opamietajcie sie
 
Odpowiedź Wójta:
Wszelkie ceny reguluje rynek nieruchomości. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spotkałem się z różnymi cenami.
Są one uzależnione od koniunktury gospodarczej kraju, regionu, migracji ludności i wielu innych czynników.


2018-01-08

Internauta mieszkaniec:
Temat: dofinansowanie

Witam Panie wójcie czy w roku 2018 będzie możliwość dofinansowania na modernizację kotłowni (wymianę pieca) ze względu na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
 
Odpowiedź Wójta:
Planujemy realizację takiej możliwości. Czekamy na ogłoszenie programu i uszczegółowienia przez WFOSiGW.  Będziemy przekazywać informację przez stronę internetową, sms  oraz radnych i sołtysów.


2018-01-08

Internauta B:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Panie Wojcie.a kiedy wkoncu bedzie ujeta w planach przebudowa ul. Koscielnej w Nowe wsi.slyszymy to juz dobrych pare lat ze nie zostala ujeta.przed cmentarzem "parking" ze strach z samochodu wysiąść.bloto bloto i jeszcze raz bloto.do tego dziury jedna na drugiej.jest to piekna wizytowka dla ludzi tu przyjezdzajacych na groby.moze czas wkoncu ogarnac ta ulice.bo tu tez mieszkaja ludzie ktorzy z niej korzystają...
 
Odpowiedź Wójta:
Zgadzam się, iż jest to ulica wymagająca przebudowy, chociaż do cmentarza prowadzi prowadzi asfaltowy ,,dywanik”. Całość wymaga kompleksowego rozwiązania, które jest kosztowne i bez wsparcia finansami zewnętrznymi, trudne do wykonania. Realizacja poszczególnych zadań następuje stopniowo. W czerwcu 2017 roku dokończyliśmy przebudowę szkoły podstawowej w Nowej Wsi – inwestycję potężna, wielomilionową, która gruntownie zmieniała i warunki nauczania, jak również otoczenie zewnętrzne szkoły. Kolejne działania wymagają ,,złapania oddechu” i zabiegów w pozyskaniu środków finansowych.


2018-01-02

Internauta Halina:
Temat: Studium uwarunkowań

Na jakim etapie są pracę nad studium uwarunkowania przestrzennego?
 
Odpowiedź Wójta:
Czekamy na naniesienie poprawek w naszych dokumentach, które zostały zgłoszone do biura projektowego.


2018-01-02

Internauta Marek:
Temat: Śmieci

Dlaczego do dnia 02 . 01 . 2018 nie ma harmonogramu wywozu śmieci. W okresie świąt i sylwestra szybciej zapełni mi się pojemnik ( wiadomo goście itd) . Rozumiem ,że dla gminy to nie jest najważniejsze , ale dla mnie ważne. Mam nadzieję ,że sprawa zostanie załatwiona w trybie pilnym a mieszkańcy nie będą musieli wywozić śmieci do Urzędu Gminy. Jestem zniesmaczony całą sytuacją i opieszałością urzędników w tym temacie
 
Odpowiedź Wójta:
W odpowiedzi na Pana zarzuty informuję, że można gromadzić odpady – śmieci do worka i wystawić razem z pojemnikiem. Wykonawca ma obowiązek odebrania każdej ilości odpadów. Co do opieszałości, to nie mogę się z Panem zgodzić, ponieważ ogłosiliśmy przetarg na świadczenie usługi przez okres dwóch lat i ze względów proceduralnych (trwa uzupełnianie dokumentów przez potencjalnego wykonawcę) nie mogę zakończyć postępowania i podpisać umowy. Proszę śledzić wiadomości na naszej stronie internetowej.


2018-01-02

Internauta Maciej:
Temat: Odbiór odpadów komunalnych w 2018 roku

Witam.Dziękuję za szybka interwencję w sprawie przepalonej lampy na latarni. Następne pytanie...dlaczego gmina nie zamieściła harmonogramu odbioru odpadów komunalnych na 2018 r? Wg. ramówki czasowej z poprzedniego harmonogramu i przyjęcia jego powtarzalności, wywóz powinien nastąpić 02.01.2018, z przesunięciem ze świąt 01 stycznia. Mimo moich poszukiwań na stronie gminy nie odnalazłem żadnej informacji na rok 2018.

Internauta Agara:
Temat: Odpady komunalne

Kiedy będzie podany harmonogram wywobu śmieci na 2018rok?kiedy pierwszy odbiór odpadów w styczniu 2018?

Internauta Krs:
Temat: odpady

Witam jak zwykle koniec roku a harmonogramu odbioru odpadów komunalnych brak to kiedy wystawiamy śmieci po nowym roku Panie Wójcie???
 
Odpowiedź Wójta:
Proszę śledzić wiadomości na naszej stronie internetowej – tam przekazujemy aktualne dane w tym zakresie.


2018-01-02

Internauta Jacek:
Temat: Odpady komunalne

Czy rzeczywiście odpady zmieszane mają być zbierane do pojemników w kolorze czarnym?
 
Odpowiedź Wójta:
W wiadomości zamieszczonej na stronie internetowej, podana była informacja o workach do gromadzenia odpadów zmieszanych. Odpady zmieszane, niemieszczące się do pojemnika należy gromadzić w workach koloru czarnego i wystawiać do odbioru obok pojemnika. Dotychczasowe pojemniki – kosze na odpady zmieszane na ten moment pozostają takie, jakimi dysponują mieszkańcy.


2018-01-02

Internauta beata:
Temat: MZK

Panie wójcie już pytałam ale cyba nie uznał pan za stosowne odpowiedzieć. Czy mieszkancy Nowej Wsi mają szanse na autobusy MZK? Ludzie nie mającu auta w sobote i niedzielę praktycznie nie maja mozliwości wyjazdu ani powrotu do Nowej Wsi. Jest pan gospodarzem nie tylko Olszewa Borek ale Nowej Wsi również.
 
Odpowiedź Wójta:
Pani Beato!
Forma kontaktu z Państwem przez internet – elektronicznie jest moim wyborem, który realizuję w miarę możliwości.
Proszę o cierpliwość, ponieważ koniec roku i natłok obowiązków celem właściwego jego zakończenia, utrudnia komunikację z Państwem. W uzupełnieniu poprzedniej odpowiedzi przekażę Państwu odrobinę danych. Wszelkie działania, które podejmujemy są uzależnione od możliwości finansowych, dotyczy to również bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie innych miejscowości w gminie. Autobusy pojadą tam gdzie zechcemy i za to jednocześnie zapłacimy – rezygnując z innych ważnych działań. Średnio 70 – 80 % naszego budżetu to wydatki bieżące na oświatę i pomoc społeczną. Wszelkie inne wydatki mieszczą się w pozostałym przedziale procentowym – włącznie z inwestycjami, administracją w urzędzie, utrzymaniem OSP, funduszem sołeckim, oświetleniem dróg i ich naprawą (żwirowanie, łatanie, naprawa przepustów, odśnieżanie), funkcjonowanie biblioteki, współpraca z organizacjami pozarządowymi, dożynki, turnieje piłkarskie i biegi sportowe, dopłaty do kursów MZK, wyłapywanie bezpańskich psów, utrzymywanie wodociągów i kanalizacji (w tym oczyszczalnia w Nowej Wsi) i wiele, wiele innych działań. Ta lista jest bardzo długa – tak obfita w działania, jak nasz rok budżetowy. Z treścią projektu budżetu gminy na 2018 rok można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?a=1177
Pomimo racjonalnego gospodarowania, który zaowocował 17 miejscem gminy Olszewo-Borki na 1548 gmin w Polsce w XIII Edycji Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w 2017r., to w budżecie na 2018 rok różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi wzrosła tylko o 597 595 zł do roku poprzedniego, a i tak jest niższa niż w projekcie na 2016r. Jest to  spowodowane głównie znacznym zwiększeniem wydatków bieżących na oświatę (zmiana w systemie oświaty i konieczność utworzenia klas VII w małych szkołach – Grabówek, Przystań, Antonie). Nie chcę zamęczać Pani oraz internautów większą liczbą danych. Dziękuję za uwagę i życzę więcej cierpliwości oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowy 2018 Roku.


2018-01-02

Internauta beata:
Temat: autobusy

Panie wójcie czy istnieje taka możliwość aby do Nowej Wsi jeździły autobusy MZK? Nie chodzi o to, ze są one z Olszewa Borek darmowe, tylko o to, ze z Nowej Wsi w sobote i niedziele nie można wyjechać ani wrócić. Kursy do Przasnysza, Makowa Maz. i inne sa zawieszone bo to nie dzień nauki. Pomysli pan jak można by była tę sprawę załatwić.  
 
Odpowiedź Wójta:
Środki finansowe jakimi w tej chwili dysponujemy, nie pozwalają w przewidywalnym okresie zakładać takiego rozwiązania. Odsyłam do wcześniej udzielonej odpowiedzi w sprawie Białobrzega Bliższego. Dopóki nie zrealizujemy większości pilnych zadań inwestycyjnych, podnoszenie poziomu życia przez świadczenie takich usług musi zostać odłożone w czasie.


2018-01-02

Internauta Marta:
Temat: bezdomne psy

Co się dzieje z bezdomnymi psami w Nowej Wsi?
 
Odpowiedź Wójta:
Bezdomne psy po ich odłowieniu oddawane są do adopcji lub schroniska w Kruszewie.


2018-01-02

Internauta mieszkaniec Nowa Wieś:
Temat: niedrożny rów Nowa Wieś

Witam Panie Wójcie Proszę o interwencję w sprawie niewyczyszczonego i niedrożnego rowu, który biegnie w Nowej Wsi wzdłuż ulicy Przemysłowej i dalej w stronę Zabiele Piliki piszę, ponieważ jest wysoki poziom wód i zaczyna zbierać się woda na polu obok naszego domu i nie chcemy takiego samego scenariusza jak miał Pan w Zabrodziu. Proszę poważnie podejść do sprawy, ponieważ widać wyraźnie, że woda, która się zbiera ma chęć pójścia rowem.
pozdrawiam
 
Odpowiedź Wójta:
Na naszej stronie internetowej został zamieszczony apel do właścicieli gruntów o czyszczenie rowów melioracyjnych.
Wystąpiliśmy również do starostwa powiatowego w Ostrołęce celem podjęcia działań w tym zakresie. Za zaniedbania w tym zakresie grożą kary administracyjne, a osoby, które ucierpią z tego powodu mogą skarżyć właściciela gruntu z powództwa cywilnego o odszkodowanie. Utrzymanie rowów melioracyjnych nie jest zadaniem gminy. Zgodnie z nowym przepisami prawa, od 1 stycznia 2018 r. nadzór nad wodami przeszedł pod nowopowstałą spółkę Wody Polskie, której funkcjonowanie dopiero będziemy poznawać. W celu poprawy sytuacji sprawdzimy drożność przepustów na odcinku Zabiele Piliki - Nowa Wieś – Żebry Chudek – Białobrzeg Bliższy.


2018-01-02

Internauta mieszkaniec:
Temat: droga

Witam Sz.P.Wojcie pisze po raz kolejny w sprawie ul.Kochanowskiego i ul Zeromskiego miał pan zainterweniowac w tej sprawie prawie miesiąc temu i nie ma zadnej reakcji.W tym roku robiłem juz zawieszenie trzy razy tutaj nie da sie jezdzic nie wiem gdzie mam sie zgłosic w gminie nic pan tez nic nie pomoze to gdzie ma pisac.Najgorszy jest zakret ul Kochanowskiego i Zeromskiego tam potrzeba gruzem podsypac i utwardzic .Prosze jeszcze raz o i nterwencje .Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z  uzyskaną informacją przekazuję, że ul.Kochanowskiego oraz skrzyżowanie z ulicą Żeromskiego  w tym roku była naprawiana w zakresie:
- profilowania i równania  wiosną i oraz dwukrotnie jesienią;
- dowozu materiału (żwiru) w ilości 1,5 samochodu dostawczego tj. 27 m3.
Późną jesienią roku 2016,  przedmiotowe skrzyżowanie było podsypywane materiałem osuszającym (piasek) i przykryte żwirem.  Jeżeli podjęte działania naprawcze przyniosły krótkotrwały efekt, to przy dogodnych warunkach pogodowych podejmiemy kolejne interwencje.


2018-01-02

Internauta MIESZKAŃCY BIAŁOBRZEGA BLIŻSZEGO:
Temat: Bezpłatna komunikacja miejska

Szanowny panie wójcie jakie są szanse na uruchomienie komunikacji miejskiej przez Białobrzeg Bliższy.Miało to być od 2017 roku.Inne gminy podróżują za darmo komunikacją miejską tylko nie wiedzieć dlaczego my za dojazdy do gminy lub miasta musimy płacić osobom prywatnym Np panu A.D.Powiadają że nie potrafi się pan dogadać w tym zakresie z miastem ale może chodzi zupełnie o coś innego...?Bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...

Odpowiedź Wójta:
Koszty finansowe funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej, która obejmuje swoim zasięgiem miejscowość gminną są bardzo wysokie. Miasto Ostrołęka wprowadziło bezpłatną komunikację na przełomie października i listopada 2017 r. Nie miałem żadnych problemów w jej uzgodnieniu z panem prezesem MZK.  Wśród korzystających z usług firmy MZK są trzy gminy z terenu naszego powiatu, z których jedna korzysta w zwiększonym zakresie świadczonych usług, ponosząc większe koszty funkcjonowania. Wszyscy mieszkańcy gminy Olszewo-Borki mają możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji po trasach obecnych kursów MZK. Zabiegi, by uruchomić komunikację MZK przez Białobrzeg Bliższy i Kruki, były czynione od dawna, natomiast nie jest mi wiadomym, żeby miała być ona uruchomiona od 2017 r. Determinującym czynnikiem takiego rozwiązania na terenie naszej gminy i oczywistym dla większości, są środki finanse. Przeznaczając je w większej kwocie na komunikację bezpłatną, uniemożliwiamy prowadzenie szeregu inwestycji tak potrzebnych naszym mieszkańcom do właściwego funkcjonowania.

zosia

Copyright - All Rights Reserved
Urzad Gminy Olszewo-Borki
ul. Wl. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo - Borki, tel: (29) 761-31-07

Poprawny CSS!

Poprawny CSS!