11.jpg21.jpg31.jpg32.jpg41.JPG51.JPG950x284_Baner_Olszewo-Borki_11.png

Odpowiedzi Wójta

2020-11-04

Internauta Przemek
Temat: Studium i MPZP
Dzień dobry. Chciałbym zapytać na jakim etapie jest sporządzenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego? Czy można jeszcze składać wnioski o przekształcenie działek na budowlane? Pytam bo 3 lata temu dostałem informację, że studium jest na ukończeniu i do końca roku będzie gotowe i już nie można wprowadzać zmian i mam czekać na kolejną zmianę kilka a nawet kilkanaście lat. Myślę, że nie jestem jedyną osobą, która odprawiono z kwitkiem

Odpowiedź Wójta:
Prace trwają. Można składać wnioski o przekształcenie działek na budowlane, ale trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to krótki proces.


2020-11-04

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: PSZOK
P. Wójt w nawiązaniu do pani wypowiedzi w sprawie " kiedy będzie otwarcie Selektywnej /zbiórki Odpadów Komunalnych, informuję panią, że to pani pracownik w listopadzie 2019 poinformował mnie że gmina w czerwcu br. uruchomi składowisko to po pierwsze po drugie proszę podać tymczasowe rozwiązanie a nie chować głowę w piasek, to pani rozporządzenia nakładają na nas obowiązek selekcji odpadów a co z odpadami niebezpiecznymi, pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Prace nad projektem budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów trwają. Nie znam żadnej wypowiedzi o tym, że punkt ma ruszyć w czerwcu 2020. Odpady niebezpieczne są obecnie odbierane podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych.


2020-11-04

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gaz
Dzień dobry Pani Wójt. Chciałbym się dowiedzieć kiedy może ruszyć budowa gazociągu w miejscowości Łazy?

Odpowiedź Wójta:
Pytanie jest bardzo ogólne, trudno się do niego odnieść nie znając szczegółowej lokalizacji, w części miejscowości takie prace już trwają.


2020-11-04

Internauta Mieszkanka
Temat: Pijaństwo
Czy można zrobić coś z pijaczkami, którzy zaopatrują sie w alkohol w sklepie BIT i siedzą pod płotami prywatnych posesji, przeklinając i pozostawiają po sobie niedopałki, butelki i puszki. Kupując alkohol są nietrzeźwi, mimo to alkohol zostaje im sprzedany, właściciel może stracić koncesje. Proszę o interwencje bo ci Panowie nie reagują na nic, a są jedynie opryskliwi.

Odpowiedź Wójta:
Miejsce o którym Pani pisze zostało już zaznaczone w policyjnej mapie zagrożeń. Policja po takim zgłoszeniu ma obowiązek zweryfikować zgłoszenie, będzie więc przez jakiś czas kontrolować to miejsce pod kątem niezgodnego z przepisami spożywania alkoholu w miejscach publicznych, co jest karalne oraz demoralizowania dzieci i młodzieży.


2020-11-04

Internauta Mieszkaniec
Temat: Pytania
Po co jest ta możliwość zadawania pytań , skoro p.wojt nie odpowiada na nie ?

Odpowiedź Wójta:
Jak Pan widzi jednak odpowiadam.


2020-11-04

Internauta mieszkanka
Temat: linia energetyczna
Pani Wójt czy mozna zrpbic jaijakis przeglad linii energetycznych? w wielu miejscach pod linia rosna drzewa ktore zagrażają ciągłości linii. ulica sikorskiego ulica Prosta, ul Sw Dominika Wojciecha, Spokojna. Drzewa sie rozrastają i wchodza na linie.

Odpowiedź Wójta:
Zlecimy taki przegląd firmie, która prowadzi usługi dla gminy. W części jednak sprawa dotyczy urządzeń PGE, przekażemy ten sygnał.


2020-11-04

Internauta Wojciech
Temat: Daszkowski
Proszę odpowiedzieć, czy jest w planach budowa kanalizacji w Białobrzegu Dalszym ?, a jeżeli nie, to jak wygląda kwestia partycypowania w kosztach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (szamb ekologicznych), czy decydując się na taką inwestycję można liczyć na pomoc finansową ze strony Gminy ? Z poważaniem.

Odpowiedź Wójta:
Budowa kanalizacji sanitarnej w Białobrzegu Dalszym będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania ze środków zewnętrznych.


2020-11-04

Internauta XXX
Temat: MPK
Szanowna Pani Wójt Dlaczego aplikacja MPK nie działa dla mieszkańców Nakieł Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Aplikacja działa dla wszystkich lokalizacji gminy, nie mam tu żadnych ograniczeń. Być może wystepuje jakiś problem techniczny z urządzeniem.


2020-11-04

Internauta Brak nagrania z ostatniej sesji - rady
Temat: Brak nagrania
Witam? Czemu brak do wgladu dla mieszkańców nagrania z posiedzenia rady? Kiedy się ono ukaże?

Odpowiedź Wójta:
Ze względu na pandemię koronawirusa sesje Rady Gminy odbywają się w większych salach, gdzie nie prowadzimy transmisji bezpośredniej. Wykonane nagrania są niezwłocznie przekazywane do firmy, która w ramach umowy dokonuje niezbędnej obróbki cyfrowej i umieszcza je na serwerze. Nagrania są publikowane niezwłocznie po wykonaniu niezbędnych czynności technicznych.


2020-11-04

Internauta Sadowska
Temat: Taksacja lasów.
Dzień dobry. P.Wojt czy zostały wykonane i opracowane projekty planów urządzeń lasów niepanstwowych? Czy właściciele zostaną poinformowani na piśmie odn w/w planow? Wyłożony projekt do publicznej wiadomości nie zawsze może być zauważony przez właściciela działek.

Odpowiedź Wójta:
Tak, plany zostały wykonane. Wszyscy właściciele lasów są o tym informowani listownie. Plany są wyłożone w Urzędzie Gminy, uwagi do nich można wnosić do 16 listopada.


2020-11-04

Internauta Katarzyna
Temat: Ulica Wyspiańskiego
Kiedy będzie zrobiona ulica Wyspiańskiego? Jest to najszersza ulica w Olszewie-Borkach i jedna ze starszych ulic. W tej chwili śmiem twierdzić, że najstarsza, która nie jest zrobiona. Kiedy doczekamy się ulicy z prawdziwego zdarzenia z chodnikami. Nasze dzieci z tej ulicy oraz ze wszystkich innych pobocznych wędrują nią codziennie do szkoły i ze szkoły.Myślę, że warto by ktoś pomyślał o poprawie ich bezpieczeństwa. Oczekuję na konkretną odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Rozumiem to oczekiwanie, jednak jest to ulica posiadająca nawierzchnię asfaltową. Na terenie gminy w różnych miejscowościch posiadamy wiele dróg nieutwardzonych, żwirowych, w złym stanie technicznym. Tam kierujemy w pierwszej kolejności działania inwestycyjne. Proces budowy i poprawy infrastruktury drogowej będzie się rozwijał. Obecnie nie jestem jednak w stanie podac konkretnej daty przebudowy ul. Wyspiańskiego.


2020-11-04

Internauta Tomasz
Temat: Swiatlowod Antonie
Witam. Chcialbym zapytac czy projekt swiatlowodu w naszej gminie zaklada tez ulice ks.E.Waltera w Antoniach.? Czy wogole mozna gdzies zobaczyc proponowane ulice do projektu.? Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Informacje dotyczące konkretnych lokalizacji można sprawdzać na bieżąco w wyszukiwarce pod adresem: getfibre.pl. Wnioski dotyczące konkretnych przyłączy można także zgłaszać bezpośrednio do spółki FIBEE: www.fibee.pl/kontakt.


2020-11-04

Internauta Michalina
Temat: odpady niebezpieczne
Dzień dobry. Gdzie w naszej gminie są pojemniki do wyrzucania odpadów niebezpiecznych, takich jak opakowania po aerozolach, baterie? Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Takie odpady są odbierane podczas zbórki elektroodpadów (baterie), opakowania po aerozolach odbierane są z odpdami wielkogabarytowymi.


2020-11-04

Internauta Beata
Temat: akcja - bezpłatna sterylizacja kastracja
Witam, mam pytanie czy gmina bierze udział w projektach pt.bezpłatna sterylizacja kastracja? Czy przeprowadza przetargi w tym temacie?

Odpowiedź Wójta:
Gmina posiada stałą umowę z lekarzem weterynarii na zapewnienie opieki zwierzętom w sytuacjach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Obecnie nie prowadzimy akcji sterylizacji czy kastracji.


2020-11-04

Internauta Monika
Temat: Praca urzędników
Witam panią wójt.Moje pytanie jest takie:czy jest szansa zastać pracownika z pokoju w którym wyrabia się dowody osobiste w ktorymkolwiek dniu roboczym?.Byłam już trzy razy w ciągu dwóch tygodni i za każdym razem wisi na drzwiach ta sama kartka, że w dniu dzisiejszym nieczynne a następnego dnia dalej jest nieczynne a osoby z Gminy tłumaczą,że pani będzie jutro lub w poniedziałek.To Jest nieszanowanie petenta.jeśli ktoś jest chory to powinno być zastępstwo.

Odpowiedź Wójta:
Pracujemy w okresie epidemii, wielu pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich. W tej konkretnej sytuacji przez kilka dni obie osoby, które nawzajem się zastępują były chore. Staramy się sprostać sytuacji, ale musimy się też liczyć z utrudnieniami, które wynikają z obecnej sytuacji.


2020-11-04

Internauta Ewa
Temat: Światłowód Drężewo
Czy i kiedy będzie światłowód na ul. Cisowej w Drężewie?

Odpowiedź Wójta:
Prace projektowe cały czas trwają. Przewidywany termin realizacji projektu to koniec 2021 r. Według zapewnień projektantów, pierwsze przyłącza powinny być zrealizowane jeszcze w tym roku w miejscowościach: Nakły, Garbowo, Kordowo. Pytania w sprawie konkretnych lokalizacji proszę zgłaszać bezpośrednio do spółki FIBEE realizującej projekt: www.fibee.pl/kontakt


2020-11-04

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Problem alkoholowy
Witam Pani Wójt czy zostanie coś z robione z mężczyznami Przesiadującymi i pijacymi piwo pod sklepem w Kordowie. I potem zataczajacymi się po ulicach albo wsiadajacych za kierownicę. Tak jak to miało miejsce ostatnio. Sprawa była zgłaszana do dzielnicowego i nic się nie zmieniło. Nadmienie że są to osoby z zakazem lub odrobkami gdzie całymi dniami lub wieczorami przesiaduja pod sklepem.

Odpowiedź Wójta:
Wszelkie niepokojące sytuacje związane z nadużywaniem alkoholu, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym należy niezwłocznie zgłosić odpowiednim służbom.
Dzielnicowi pracujący na terenie gminy Olszewo-Borki:

1. asp. szt. Tomasz Buturla tel. 696-497-143, telefon stacjonarny (47) 704 14 91 adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. mł. asp. Paweł Pierzchała tel. 696-497-147, telefon stacjonarny (47) 704 14 91 adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżurny KMP w Ostrołęce tel. (47) 704 - 14 - 24

Powyższy problem został już zaznaczony przez pracownika gminy na policyjnej Ogólnopolskiej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja w takim przypadku ma obowiązek sprawdzić zgłoszenie w ciągu 7 dni i jeśli się potwierdzi monitorować miejsce, by sytuacje się nie powtarzały.


2020-11-04

Internauta Anna
Temat: Ul. Wierzbowa
Witam. Chciałabym się dowiedzieć dlaczego ul. Wierzbowa jest tak brudna i zaniedbana? Wstyd!

Odpowiedź Wójta:
Ulica Wierzbowa e części należącej do gminy jest w pełni przejezdna, nie ma żadnych ubytków w jezdni. Jej ostatnia część łącząca się z drogą krajową nr 61 należy już do miasta.


2020-11-04

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: Inwentaryzacja źródeł ciepła
Witam. Czy inwentaryzacja źródeł ciepła z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną nie może się odbywać telefonicznie lub on-line poprzez wypełnienie ankiety tak jak to się odbywa w innych gminach, które zachęcają do skorzystania z takiej opcji?

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście można skorzystać z opcji zdalnej, nr telefonu pod którym można dzwpnić to nr 502 757 002, można też wysłać ankietę na adres e-mail Urzędu Gminy.


2020-11-04

Internauta Karina
Temat: Dofinansowanie
Witam Pani Wójt. Chciałabym się zapytać, czy jest możliwość dofinansowania podłączenia do kanalizacji w Grabniku? Proszę też o wyjaśnienie dlaczego podłączenie do kanalizacji kosztuje 10.000zł. Skąd taka cena???

Odpowiedź Wójta:
Gmina wybudowała główny kanał sanitarny na własny koszt, natomiast przyłącze do posesji zleca się we własnym zakresie i nie jest ono objęte dofinansowaniem z UG. Koszt 10 tys. zł wydaje się zbyt wysoki, trudno go jednak ocenić bez znajomości konkretnej sytuacji. Proszę o zgłoszenie się do Referatu Inwestycji w celu wyjaśnienia sprawy.


2020-09-08

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: PSZOK
witam p.Wójt proszę o dop. w sprawie kiedy będzie otwarcie Selektywnej /zbiórki Odpadów Komunalnych, zobowiązała się gmina że do czerwca br. będzie otwarte.

Odpowiedź Wójta:
Trwają obecnie prace projektowe Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie znam zobowiązania dotyczącego otwarcia tego punktu w czerwcu.


2020-09-08

Internauta Michał
Temat: Fotowoltaika
Witam. Czy gmina ubiega się o jakieś dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła jak to miało miejsce w roku ubiegłym. Pytam bo na pewno jest jeszcze sporo osób chętnych skorzystać z dofinansowań na takim poziomie a o poprzednim programie na pewno wszyscy nie wiedzieli.

Odpowiedź Wójta:
Obecnie gmina nie realizuje programów, w których dofinansowywane są instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Jeżeli pojawią się takie nabory ze środków unijnych czy rządowych będziemy do nich przystępować. Zachęcam natomiast do skorzystania z rządowych programów: "Czyste powietrze" bądź "Mój prąd", nabory prowadzone są tam na bieżąco.


2020-09-08

Internauta Przemek
Temat: Światłowód
Witam. Chciałbym się dowiedzieć kiedy rozpocznie się budowa sieci światłowodowej w naszej gminie. Czy będzie możliwość podłączenia się do tej sieci również domów, które dopiero powstają lub powstały w niedalekim czasie?

Odpowiedź Wójta:
Według zapewnień wykonwaców, pierwsze prace będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Będzie możliwość podłączenia także nowych domów, oczywiście w zależności od tego jak będą usytuowane w stosunku do przebiegającej linii światłowodowej. Wnioski w tej sprawie można zgłaszać bezpośrednio do spółki FIBEE: www.fibee.pl/kontakt


2020-09-08

Internauta Łukasz
Temat: Reymonta
Pani Wójt. Ostatnio Pani stwierdziła kilka miesięcy wstecz że lama została zgłoszona do konserwatora celem wyczyszczenia klosza. Jak widać nikogo do tej pory nie było. A tak się składa że klosza w tej lampie brakuje już kilka lat. Tak więc ponawiam prośbę o rozważenie o wymianę całkowitą lampy na nową. Nie wielki koszt dla gminnych podatników tejże ulicy którym zwyczajnie w świecie się to należy..po 40 latach. Liczę na wyrozumiałość i wymianę lampy na nową.

Odpowiedź Wójta:
Lampa w tej lokalizacji zostanie wymieniona w najbliższym czasie.


2020-09-08

Internauta Mieszkaniec
Temat: Ulica koscielna nowa wies
Dzień dobry Pani Wójt.chcialbym się zapytać na jakim etapie są prace zwiazane z ulica koscielna.bo ile radnych tyle sprzecznych informacji.ktos tu chyba probuje zamydlac nam oczy.prosimy o spotkanie.my już mamy dość proszenia żeby ktoś się konkretnie zajął ta ulica.wstyd ludzi.brud błoto itp.

Odpowiedź Wójta:
Prace projektowe dotyczące ul. Kościelnej zostały ukończone. 10 sierpnia 2020 r. został złożony wniosek o dofinansowanie budowy tej ulicy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.


2020-09-08

Internauta Edward
Temat: Krzaki
Ponawiam pytanie,czy ktoś zainteresuje się stanem poboczy,zwłaszcza w okolicach skrzyżowań ulic Batalionów ,Sikorskiego ,Piłsudskiego,Szkolnej w Antoniach.Chodzi o zalegające krzaki ,które utrudniają normalny przejazd.Czy ma dojść do tragedii?.I jeszcze parkowanie samochodów przy skrzyżowaniu ul.Szkolnej i Batalionów. Proszę o przypomnienie przepisów właścicielom działek.

Odpowiedź Wójta:
Pobocza zostały wykoszone, także w okolicy o której Pan pisze. Sprawa parkowania w niedozowolony sposób samochodów została przekazana do nadzoru dzielnicowym policji.


2020-09-08

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Praca
Witam, gdzie są informacje o naborze do pracy ? W gminie pojawiają się coraz to nowe twarze,a informacji nie mogę znaleźć.

Odpowiedź Wójta:
Ogłoszenia o naborze na stanowiska urzędnicze publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce Praca. "Nowe twarze" to także osoby odbywające staże czy praktyki zawodowe. Staramy się pomagać młodym ludziom zdobywać kompetencje zawodowe.


2020-09-08

Internauta Aneta
Temat: Psy ubiegające luzem
Witam, Czy Gmina robi coś z biegajacymi luzem psami,które zagrażają ludziom.Szłam z 3 dzieci i psem na smyczy A za nami wybiegł pies,żeby nie pomoc jednego z mieszkańców niewiem do czego by doszło.To jest nie do pomyślenia żeby nie można było wyjść spokojnie na spacer bo ktoś nie umie dopilnować własnego psa i trzymać go na własnym podwórku. Czy potrzebna jest tragedia?

Odpowiedź Wójta:
Takie sytuacje należy zgłaszć bezpośrednio na policję, jest to wykroczenie, które podlega karze grzywny.


2020-09-08

Internauta Internauta
Temat: Światłowód
Dzień dobry Proszę o informacje kiedy będzie dostępny światłowód do internetu przy ul.Sikorskiego Kruki (07-415 Olszewo-Borki).

Odpowiedź Wójta:
Obecnie trwa proces projektowania i uzyskiwania pozwoleń na budowę dla poszczególnych odcinków. Projekt na terenie gminy będzie realizowany do końca roku 2021.


2020-09-08

Internauta Barbara
Temat: Światłowód
Witam Czy światłowód w miejscowości Kruki będzie tylko na ulicy Prostej czy też na ulicach przyległych do Prostej.Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Założenia prejektowe przewidują umieszczenie  światłowodu w ul. Prostej i ulicach przyległych.


2020-09-08

Internauta bożenna
Temat: sprawa gazu
Czy w planach gminy jest dociągnięcie sieci gazowej do Nożewa

Odpowiedź Wójta:
Inwestycje z zakresu budowy sieci gazowej prowadzi Polska Spółka Gazownictwa. Żeby była ona opłacalna chętni mieszkańcy powinni wystosować w tej sprawie wspólne pismo. Gmina może pośredniczyć w jego przekazaniu. W sytuacji kiedy przyłączenie zadeklaruje niewielu mieszkańców budowa sieci może być odległa w czasie.


2020-09-08

Internauta xxx
Temat: Dożynki
Witam Pani Wójt! Jeżeli dożynki w tym roku się odbędą to gdzie one będą miały miejsce? Nowa Wieś, Olszewo-Borki?

Odpowiedź Wójta:
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym roku nie będą organizowane dożynki gminne. Mam nadzieję, że za rok nic nie stanie na przeszkodzie w ich organizacji.


2020-09-08

Internauta Abc
Temat: Drogi
Dzień dobry, Pani Aneto czy jest taka możliwość żeby na ulicy Promiennej w Olszewie -Borkach postawić drogowzkaz? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź Wójta:
Rozumiem, że chodzi o tabliczke informacyjną z nazwą ulicy? Ustawimy ją podczas następnego uzupełniania tabliczek z nazwami ulic.


2020-09-08

Internauta Iwona
Temat: Azbest
Pani Wójt, kiedy można spodziewać się odbioru wyrobów azbestowych? Inne gminy aktualnie ogłaszają możliwość odbioru a u nas cisza...Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
W ubiegłym roku przeprowadziliśmy akcję odbioru wyrobów azbestowych dwukrotnie. W tym roku odbiór wyrobów azbestowych na terenie gminy Olszewo-Borki odbędzie się do dnia 30 września 2020 roku. Na realizację zadania gmina pozyskała dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 50.000,00 zł. Mieszkańcy zainteresowani nieodpłatnym przekazaniem azbestu zgromadzonego na terenie swoich posesji muszą złożyć w urzędzie gminy informację o wyrobach zawierających azbest (formularz informacji dostępny jest na stronie internetowej urzędu, zakładka: załatwianie spraw - ochrona środowiska). Wnioski realizowane są wg kolejności wpływu do urzędu.


2020-07-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Wyjazd z ul. Sosnowej Łazy
Witam jest duży problem z nawierzchnią drogi Sosnowej i Żurawiej przy wjeździe na ul. Sikorskiego. Chodzi o utwardzenie lub wyrównanie - teraz można już urwać zawieszenie w samochodzie. Buduje się na Sosnowej kilka domów i problem będzie coraz większy. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał. Droga będzie ujęta do realizacji w harmonogramie prac podczas najbliższego wyrównywania nawierzchni.


2020-07-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Światłowód
Czy światłowód internetowy obejmuje miejscowość Nożewo? I czy trzeba składać jakieś wnioski w związku z chęcią podłączenia się do tej linii?

Odpowiedź Wójta:
Zapraszam do korzystania z dedykowanej wyszukiwarki gdzie można znaleźć taką szczegółową informację: getfibre.pl Jeżeli adres nie jest ujęty w planie budowy można go bezpośrednnio zgłosić do firmy FIBEE przez formularz kontaktowy: https://fibee.pl/kontakt.


2020-07-23

Internauta Aaa
Temat: Wakacje
Czy w tym roku będą organizowane jakieś zajęcia wakacyjne dla dzieci?

Odpowiedź Wójta:
W ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi odbędą się:
- zajęcia nauki gry w tenisa ziemnego organizowane przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Tenisowe
- szkolenie sportowe organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół, Dzieci Oddział Powiatowy w Ostrołęce
Warto też śledzić stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Olszewie-Borkach, aktulanie trwa tam nabór na zajęcia fotograficzne.


2020-07-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Zarośnięte pobocza
Pani Wójt dlaczego pobocza są utrzymane w czystości i są wykoszone pobocza na ul.3-Maja ale tylko do kościoła a dalej się nic nie robi. Czy Grabowo to jest inna gmina????W tym roku nawet nikt nie pojawił się by wykosić pobocza.

Odpowiedź Wójta:
Prace porządkowe wykonywane są na bieżąco przez dwóch pracowników gospodarczych Urzędu Gminy, ich możliwości są jednak ograniczone. Mechaniczne koszenie poboczy przy drogach gminnych zotało już zlecone firmie zewnętrznej.


2020-07-23

Internauta Łukasz
Temat: Ulica Władysława Reymonta
Pani Wójt co dalej z lampą na ulicy Władysława Reymonta ? Proponuję wymienić ją na całkiem nową...Co dalej z chodnikami? Kiedy realizować będzie pani chodniki?

Odpowiedź Wójta:
Sprawa lampy oświetleniowej została przekazana do konserwatora. W zakresie chodników na ul. Reymonta nie planuje się w br. prac z tym związanych z uwagi na brak wolnych środków w budżecie gminy. Zadanie będzie rozważane przy konstruowaniu budżetu gminy na kolejne lata.


2020-07-23

Internauta Grazyna
Temat: wodociąg
Pani Wójt, Mija już drugi rok od czasu podciągnięcia wodociągu do części Przystani.Proszę o informacje kiedy nastąpi przyłączenie do pozostałej części wsi Przystań, w tym m.in. ulic Sosnowa.

Odpowiedź Wójta:
Poszukujemy możliwości dofinansowania takiej inwestycji ze środków zewnętrznych. Liczę w tym zakresie na Fundusz Inwestycji Lokalnych, którego uruchomienie zapowiadane jest już na najbliższe tygodnie.


2020-07-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Głośna działalność
Szanowna Pani Wójt.Kto wydał pozwolenie Panu który w miejscowości Nakły pośrodku wsi gdzie wokół jego firmy mieszkają ludzie otworzył tartak lub inne dziadostwo podobno produkując sztachety gdzie od rana do nocy huk maszyn jest nie do wytrzymania.Nie można okna otworzyć nie słychać własnego glosu na podwórku. Co z tego że pan O.ma zabudowaną swoją firme jak dźwięk jest jednostajny i roznosi się wokoło z ogromnym natężeniem i jest nie do zniesienia dzień w dzień.

Odpowiedź Wójta:
Firma funkcjonuje od 2004 roku, do tej pory na działalność przedsiębiorcy nie było żadnych skarg. Pracownicy Urzędu Gminy dokonali wizji lokalnej na terenie firmy i nie stwierdzili, by hałas podczas pracy najgłośniejszej maszyny w tartaku był nadmiernir uciążliwy. Firma posiada ważne świadectwa pomiarów hałasu i zapylenia. Na podstawie sprawozdania z badań hałasu przeprowadzonego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej nie stwierdzono, by poziom hałasu w odległości 1 metra od maszyny przekraczał dopuszczalną normę 115 dB (88,9 dB). Maszyna znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. Okoliczne domy znajdują się co najmniej kilkadziesiąt metrów od posesji, na której zlokalizowany jest zakład, stąd poziom hałasu dochodzący do tych zabudowań jest dużo niższy.


2020-07-23

Internauta Edward
Temat: Krzaki
Proszę o zainteresowanie się stanem poboczy ulic Sikorskiego, Waltera,Piłsudskiego, Szkolnej w miejscowości Antonie.Chodzi o krzaki i wszelkie zalegające zarośla.Trudno jest minąć się z innym pojazdem.Szczególnie proszę zwrócić uwagę w okolicach skrzyżowań.Dodatkowo w obrębie skrzyżowania ul.Szkolnej i Batalionów w Antoniach stoją samochody ograniczając widoczność.

Odpowiedź Wójta:
Zleciliśmy już mechaniczne koszenie poboczy, prace będą wykonane w najbliższych dniach.


2020-07-23

Internauta Małgorzata
Temat: Autobus MZK
Szanowna Pani Wójt, chciałabym zapytać, czy w najbliższym czasie przewidywane jest przedłużenie linii autobusowej do skrzyżowania ulic Wyspiańskiego z Armii Krajowej? Kiedy planowana jest wymiana nawierzchni ul. Armii Krajowej na asfaltową? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Nie planujemy obecnie przedłużania linii autobusowej bo każda taka decyzja wiąże się ze zwiększeniem kosztów utrzymania linii, na co nie dysponujemy środkami. Obecnie nie mamy w planach inwestycyjnych wymiany nawierzchni tej ulicy.


2020-07-07

Internauta Mirka
Temat: Rachmistrz spis rolny
Witam. Nie znalazłam informacji o naborze na rachmistrzów do spisu Rolnego w naszej gminie, czy jeszcze można się zgłaszac?

Odpowiedź Wójta:
Informacja o naborze rachmistrzów jest dostępna w siedzibie urzędu gminy, zgłoszenia można składać do 8 lipca 2020 r. w godzinach pracy urzędu.


2020-07-07

Internauta Jusa
Temat: krzaki
W Łazach na ulicy Sosnowej przed niektórymi posesjami rosną takie krzaki ,że niedługo las wyrośnie.Czy gmina coś z tym zrobi.

Odpowiedź Wójta:
Pracownicy gospodarczy gminy otrzymali już zlecenie uporządkowania tego miejsca.


2020-07-07

Internauta Mieszkaniec
Temat: ..
Witam chciałbym zwrócić się z prośbą o zajęcie się sprawą kilku panów którzy często pod wplywem alkoholu śpią pod drzewami i na ławkach na skwerku w Olszewie Borkach. Ci panowie krążą również przed sklepami szczególnie pod Biedronką. Zaczepiają dzieci, żądają od nich pieniędzy, chodzą za nimi.

Odpowiedź Wójta:
Sprawa została przekazana policji, policja zna problem z tzw. "Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa"  w której zaznaczono te miejsca na skwerku oraz przy sklepie Biedronka. Oba obszary będą częściej monitorowane przez funkcjonariuszy. O wszelkich nowych zdarzeniach proszę również na bieżąco informować Komendę Policji w Ostrołęce.


2020-06-23

Internauta Marcelina
Temat: Dbajmy razem o środowisko
W poprzedni weekend widziałam pracownika gminy (miał żółtą koszulkę z napisem Olszewo-Borki), który zbierał śmieci wzdłuż pasa drogowego. I chciałam podziękować Pani za słuszną inicjatywę. Mieszkamy w pięknej okolicy którą niestety niektórzy delikatnie mówiąc nie potrafią docenić (śmiecenie, palenie śmieciami itp.) I tu moje pytanie. Czy gmina planuje jakieś akcje informacyjne bądź inne które będą miały na celu poprawę szeroko rozumianej ochrony środowiska?

Odpowiedź Wójta:
Tak, będziemy przeprowadzać takie akcje informacyjne.


2020-06-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Nawierzchnia w Zabrodziu, ul. Sikorskiego
Pani Wójt, czy mogłaby Pani zacząć interesować się remontowaną nawierzchnią ulicy Sikorskiego w Zabrodziu? Pragnę nadmienić, że Pani postawa nie jest godna funkcji, jaką Pani piastuje. Nie interesują Panią liczne protesty związane z tą remontowaną nawierzchnią, której sposób wykonania nie mieści się w żadnych normach i nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa. Prośba o kontakt (którego tak Pani unika) z mieszkańcami.

Odpowiedź Wójta:
Tą sprawą interesuję się od początku kadencji. Odbyłam na ten temat wiele różnych spotkań, w tym z mieszkańcami tej ulicy. Nie jest prawdą stwierdzenie, że "droga nie mieści się w żadnych normach". Projekt posiada pozwolenie na budowę i wszystkie wymagane uzgodnienia. Liczę, że po ostatnich rozmowach z mieszkańcami wyjaśniającymi wątpliwości i odpowiadającymi na zgłaszane postulaty, uda się dokończyć w najbliższych tygodniach inwestycję.


2020-06-23

Internauta ./*
Temat: Korty
Kiedy zostaną założone siatki na kortach przy ulicy chopina w Olszewie-Borkach?

Odpowiedź Wójta:
Siatka na kortach tenisowych została zamontowana w dniu 3 czerwca br. Przypominam, że w przypadku chęci skorzystania z kortu tenisowego należy skontaktować się z Urzędem Gminy w celu rezerwacji kortu oraz podpisania oświadczenia o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.Osoby zainteresowane winny skontaktować się z Referatem Oświaty i Sportu w celu rezerwacji i złożenia oświadczenia dot. przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Więcej informacji pod numerem tel. 029 761-37-07 wew. 115


2020-06-23

Internauta ROBERT
Temat: DROGA GMINNA
Pani słowa z ostatniej odpowiedzi "Droga dojazdowa do Pana jest drogą prowadzącą do jednego gospodarstwa i będzie poprawiana w ramach bieżącego utrzymania" Moje pytanie "KIEDY" i jakie przewiduje pani na to koszty z ostatniej odpowiedzi usłyszałem że pojedyncze dojazdy są pomijane w inwestycjach bo dotyczy to małej grupy osób. Utrzymanie dróg leży po stronie samorządu proszę remontować i te pojedyncze dojazdy wszyscy zasługują na równe traktowanie.

Odpowiedź Wójta:
Sznowny Panie, gmina dysponuje ograniczonymi środkami na inwestycje drogowe, w pierwszej kolejności budujemy te drogi z których korzysta więcej osób, innym drogom zapewniamy przejezdność w ramach bieżącego utrzymania.


2020-06-23

Internauta Azbest
Temat: Eternit (azbest) falisty z pokrycia dachowego.
Szanowna Pani Wojt, Czy w roku 2020 nasza Gmina odbiera od mieszkańców Azbest ze starych pokryć dachowych? W owym roku nie ma zadnej informacji na ten temat tak jak w 2019. Gdzie mozna pobrac wniosek do odbioru przez służby eternitu, czy dofinansowanie pokrywa 100% kosztow juz zenontowanego i przygotowanego eternitu?Jak zabezpieczyc go przed wywozem, ofoliowac na paletach? Z gory dziekuje i Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Gmina planuje kontynuację działań związanych z odbiorem i utylizacją wyrobów zawierających azbest od mieszkańców gminy, dlatego złożony został wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o udzielenie dofinansowania na ten cel. Właściciele nieruchomości, którzy posiadają wyroby zawierające azbest i są zainteresowani przekazaniem tych wyrobów do unieszkodliwienia muszą złożyć w urzędzie "Informację o wyrobach zawierających azbest". Druk informacji dostępny jest na stronie internetowej urzędu - zakładka: Załatwianie spraw - Ochrona środowiska - Informacja o wyrobach zawierających azbest. Dofinansowanie obejmuje 100% kosztów związanych z odbiorem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest zdemontowanych z pokryć dachowych budynków znajdujących się na terenie gminy. Zdemontowany eternit należy przygotować do odbioru poprzez ułożenie na paletach i ofoliowanie.


2020-06-23

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Dofinansowanie
Witam uprzejmie panią wójt, mam pytanie czy gmina oferuje dofinansowania sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów ?

Odpowiedź Wójta:
Gmina nie oferuje dofinansowania sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów. Jesteśmy w trakcie podpisania umowy na sfinansowanie zakupu laptopów do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli szkół z terenu gminy Olszewo-Borki. Zakupiony sprzęt zostanie przekazany szkołom, a później użyczony najbardziej potrzebującym.


2020-06-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Światłowody Olszewo - Borki
Witam Szanowną Panią Wójt. Chciałbym zapytać kiedy najwcześniej światłowody będzie można podłączyć do domu w Olszewie - Borkach?

Odpowiedź Wójta:
Projekt budowy linii światłowodowych na terenie gminy będzie realizowany do końca roku 2021, wkrótce w komunikacie na stronie internetowej przekażemy więcej informacji.


2020-06-23

Internauta Pytajacy
Temat: Droga w Mostowie
Witam Pani Wójt mam pytanie odnosnie drogi w miejscowości Mostowo czy droga bedzie robiona w dalszej części do samego lasu (żwirowa) czy tylko do zakrętu? Bardzo proszę o odpowiedź bo są bardzo sprzeczne spekulacje co do tej drogi a chcialabym odpowiedź z rzetelnego źródła.

Odpowiedź Wójta:
Droga będzie wykonana na odcinku 800 m od skrzyżowania z drogą powiatową. Dokładny opis zadania można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce Przetargi, gdzie zamieszczona jest cała dokumentacja techniczna.


2020-06-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: ul.kościelna
Mam pytanko dotyczące ul.kościelnej w Nowej Wsi. Jak wygląda sytuacja, kiedy możemy się spodziewać jakiejś zmiany. Trochę długo to wszystko trwa...

Odpowiedź Wójta:
Mamy gotowy projekt drogowy. Obecnie zostało wszczęte postępowanie Starosty Ostrołęckiego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na prowadzenie inwestycji drogowej. Informacja w tej sprawie została umieszczona w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej.


2020-06-23

Internauta Andrzej
Temat: ul. Sosnowa Przystań
Pani Wójt; Czy są plany utwardzenia nawierzchni ul. Sosnowej w Przystani? Obecna droga kończy się na posesji p. Sołtys. Na pytania kiedy możemy sie spodziewać czegokolwiek słyszymy że nie ma pieniędzy. A teraz czytam o przyznaniu dofinansowania na drogi dojazdowe do pól uprawnych. Też ważne ale mieszkańcy maja dosyć piasku i kurzu. Prosze o odpowiedź

Odpowiedź Wójta:
W pierwszej kolejności przebudowujemy drogi na które udaje się pozyskać dofinansowanie. W Przystani będą w najbliższym czasie przebudowane dwie drogi - przy Szkole Podstawowej (Zabytkowy Dworek) ze wsparciem środków z Funduszu Dróg Samorządowych i droga dojazdowa na pola dofinansowana z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Obecnie nie mamy w planach budowy ul. Sosnowej.


2020-06-23

Internauta Mieszkanie gminy
Temat: Wykoszenie poboczy przy drogach
Czy gmina w tym roku planuje wykoszenie poboczy przy drodze Łazy - Pietraki, przypominam, że rok temu nie zrobiono tego.

Odpowiedź Wójta:
Tak, będziemy prowadzić wykaszanie poboczy przy drogach gminnych.


2020-05-18

Internauta Drezewo
Temat: Maseczki
Wiele gmin i miast kupuje maseczki dla mieszkancow. Czy Pani Wojt pomyslala o tym?

Odpowiedź Wójta:
Tak pomyślałam o zakupie maseczek. W pierwszej kolejnośći otrzymały je osoby najbardziej potrzebujące. Teraz za pośrednictwem sołtysów czekamy na kolejne zgłoszenia. Maseczki już szyją koła gospodyń wiejskich, brakujące ilości zostaną też zakupione i przekazane do Państwa Sołtysów do dystrybucji.


2020-05-18
Temat: Maseczka
Czy Pani nie przesadza z tym, że ludzie mają biegać do sołtysa, aby zgłosić, kto chce maseczkę???!!!! Chyba każdy powinien ją mieć i gmina powinna zapewnić każdemu mieszkańców. Nie jest chyba, dla urzędu tajemnicą, ile jest osób w każdym gospodarstwie?? Wzorem innych, np listonosze powinni roznosić maseczki.

Odpowiedź Wójta:
Informuję, że gmina nie ma obowiązku zakupu maseczek dla mieszkańców. Mieliśmy informacje, że spora liczba mieszkańców gminy Olszewo-Borki zaopatrzyła się indywidualnie w maseczki ochronne jeszcze przed 16 kwietnia br. Wychodząc jednak na przeciw osobom potrzebującym wsparcia zwróciłam się z prośbą, aby sołtysi zorientowali się w potrzebach na terenie swoich sołectw, by zakupić tyle maseczek ile będzie rzeczywiście potrzebnych.


2020-05-18

Internauta Mieszkaniec mostowa
Temat: Droga mostowo
Pani Wójt pytam o drogę w Mostowie.było dofinansowanie 75 tyś. Czy nabór został rozstrzygnięty? Odcinek który wymaga utwardzenia to około 1 km to teren zabudowany.obecna droga jest piaszczysta co utrudnia ruch rowerem czy pieszo bo po przejechaniu auta unosi się tuman kurzu.kiedy można spodziewać się długo wyczekiwanego asfaltu.

Odpowiedź Wójta:
Na wniosek jaki złożyłam do Funduszu Dróg Samorządowych otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 70% przy szacowanej wartości inwestycji 698 tys. zł. Wkrótce nastąpi ogłoszenie przetargu na budowę. Realizacja inwestycji powinna się zamknąć w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z Wojewodą.


2020-05-18

Internauta T.D
Temat: Droga
Witam Pani wòjt czy można się dowiedzieć czy na ulicy Wrzosowej będzie poprawiona w końcu nawierzchnia w tej sprawie było już składane wiele pism obok się robi ulica Sikorskiego i przy okazji wykorzystując sprzęt i materiały firmy prowadzącej remont można by poprawić naszą ulice, która jest w fatalnym stanie.

Odpowiedź Wójta:
Prace związane z bieżącym utrzymaniem dróg już się rozpoczęły i będą trwały sukcesywnie w kolejnych miesiącach.


2020-05-18

Internauta Sołtys
Temat: Światłowód Żebry-Chudek
Witam Panią Wójt, mam pytanie dotyczące informacji o podłączenie światłowodów, która "rzekomo" została dostarczona. Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób i kiedy została przekazana, nie dostałem żadnej wiadomości elektronicznej ani pocztowej. Dla mieszkańców sprawa jest bardzo ważna, dlatego proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam Sołtys wsi Żebry-Chudek.

Odpowiedź Wójta:
Informacja dotycząca budowy światłowodów była przekazana na spotkaniu sołtysów jakie odbyło się w Urzędzie Gminy. Zaproszenie otrzymał każdy z sołtysów. Jeżeli ktoś z jakichś powodów nie wziął w nim udziału, zapraszam do kontaktu bezpośredniego. Mam nadzieję, że obecnie uzyskał Pan niezbędne informacje.


2020-05-18

Internauta Adam
Temat: Kompleks Sportowy Stepna
Proszę mi wyjasnic po co komu ten obiekt?Nie ma tam szkoły, przedszkoli? Kto z tego obiektu bedzie korzystał? Dbał o niego? Plac zabaw ok, boisko zwykłe ok, Ale cos takiego to kpina i niesprawiedliwość wobec innych wsi.Pytanie:Czy w takim razie teraz chociaż w każdej wsi możemy sie spodziewać chociaż placu zabaw z prawdziwego zdarzenia?W moim i nie tylko w moim ale wielu mieszkańców odczuciu to niesprawiedliwość i marnowanie pieniedzy.Ten obiekt nigdy nie bedzie wykorzystwany w 100%.

Odpowiedź Wójta:
W ten sposób realizowana jest obietnica złożona w poprzednich latach. Mieszkańcy miejscowości Stepna Stara przekazali na rzecz gminy działkę wspólnoty wiejskiej pod Stację Uzdatniania Wody, w zamian za budowę w sąsiedztwie kompleksu rekreacyjnego. Gmina uzyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości blisko 400 tys. zł co było dodatkowym argumentem za inwestycją. W związku z tym wspólnie z Radą Gminy zdecydowaliśmy o jej realizacji, mam nadzieję, że będzie ona służyć dobrze mieszkańcom całej gminy.


2020-05-18

Internauta Rafał
Temat: Program Czyste Powietrze
Dzień Dobry Chciałbym zapytać czy w naszej gminie jest realizowany program "Czyste powietrze" ? Czy można składać wniosek na do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie? Pozdrawiam mieszkaniec gminy Olszewo Borki ;)

Odpowiedź Wójta:
Program "Czyste Powietrze" jest realizowany na terenie całego kraju przez właściwe terytorialnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski należy składać we właściwym wojewódzkim funduszu, w przypadku Gminy Olszewo-Borki jest to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Ostrołęce, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 38, 07-410 Ostrołęka. Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać w punkcie konsultacyjnym programu znajdującym się w siedzibie WFOŚiGW w Ostrołęce. Obecnie z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną punkty konsultacyjne zostały zamknięte, z pracownikami funduszu można kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


2020-05-18

Internauta Jan
Temat: Wybory
Szanowna Pani Wójt, Chciałbym się dowiedzieć czy w związku ze zbliżającymi się wyborami dane mieszkańców Olszewa-Borek zostały przekazane Poczcie Polskiej? Jeżeli tak to kiedy zostały one przekazane? W ilu egzemplarzach? I komu tak naprawdę, kto podpisał się pod tą prośbą ze strony Poczty Polskiej? Chciałby też się dowiedzieć na podstawie których konkretnie przepisów prawa zostały One przekazane?

Odpowiedź Wójta:
Spis wyborców został udostępniony Poczcie Polskiej za pośrednictwem platformy e-puap, czyli oficjalnego państwowego kanału komunikacji elektronicznej, na podpisany i poprawnie złożony wniosek członków zarządu Poczty Polskiej, w jednym egzemplarzu, z zastrzeżeniem, że dane mogą wykorzystane wyłącznie na potrzeby wyborów prezydenta RP. Decyzja została podjęta po analizie prawnej złożonego wniosku w oparciu o art. 99 obowiązującej od 18 kwietnia 2020 r. ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695), a także stanowisko Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Wojewody Mazowieckiego.


2020-05-18

Internauta mieszkaniec
Temat: odbiór odpadów szklanych
Pani Wójt, proszę o interwencję u firmy odbierającej odpady komunalne. Ostatnio przy odbiorze odpadów szklanych samochód nie zabrał odpadów szklanych tylko dlatego chyba, że były w innym worku. Worek przeznaczony na szkło niestety rozpadł się, jest nietrwały. Pomimo bardzo wysokich opłat - uważam, że jest to ignorancja. Jakie jest stanowisko urzędu w tej sprawie? może się mylę, następnym razem wystawimy te śmieci w podartym worku,czy tak będzie ok?

Odpowiedź Wójta:
Odpady ze szkła należy gromadzić w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach lub workach koloru zielonego oznaczonych napisem "SZKŁO" i takie worki są odbierane przez wykonawcę w terminach odbioru odpadów ze szkła. Do worków na szkło nie należy wrzucać szkła potłuczonego, wówczas worek nie powinien się rozerwać.


2020-05-18

Internauta Anna
Temat: Dofinansowanie do wymiany pieca
Dzień dobry, czy obecnie istnieje możliwość dofinansowania do wymiany pieca i termomodernizacji budynku? Czy i ewentualnie kiedy przewidywane jest doprowadzenie gazu do miejscowości Nakły?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła, ocieplenia przegród budynku czy wymiany stolarki okiennej i drzwiowej przewiduje Program Priorytetowy Czyste Powietrze, który jest realizowany na terenie całego kraju przez właściwe terytorialnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski należy składać we właściwym wojewódzkim funduszu, w przypadku Gminy Olszewo-Borki jest to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Ostrołęce, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 38, 07-410 Ostrołęka. Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać w punkcie konsultacyjnym programu znajdującym się w siedzibie WFOŚiGW w Ostrołęce. Obecnie z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną punkty konsultacyjne zostały zamknięte, z pracownikami funduszu można kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W sprawie przyłączenia do sieci gazowej należy skontaktowć się z Polską Spółką Gazownictwa


2020-05-18

Internauta Olszewo Borki
Temat: Plan zagospodarowania
Dzień dobry. Chciała bym się zapytać czy to prawda że będzie zniesiony plan zagospodarowania? Że będzie można bez problemu pobudować / przekształcić , przenieść powiększyć gospodarstwo ? Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Obecny plan zagospodarowania przestrzennego (uchwalony w roku 2006) zawiera w pewnych obszarach istotne sprzeczności. W związku z tym został przekazany wojewodzie mazowieckiemu z prośbą o analizę prawną i decyzję w zakresie ewentualnego uchylenia błędnych zapisów. Urząd Gminy oczekuje na decyzję w tej sprawie. Dalsze działania będą zależne od stanowiska wojewody.


2020-05-18

Internauta ROBERT
Temat: DROGA GMINNA
Pani Wójt odnośnie dojazdu do mojego domu w m. Mostowo. Doskonale zna pani sprawę. Dużo pani obiecywała i co NIC pani nie zrobiła. Opisane na stronach internetowych sukcesy gminy odnośnie inwestycji w obiekty rekreacyjne, czy sportowe na duże kwoty wspaniałe wieści naprawdę. Proszę wspomnieć o inwestycjach w drogi dojazdowe mieszkańców pochwalić się na internecie takimi inwestycjami które są zdecydowanie ważniejsze a budżet gminy na ten cel PUSTY.

Odpowiedź Wójta:
Droga dojazdowa do Pana jest drogą prowadzącą do jednego gospodarstwa i będzie poprawiana w ramach bieżącego utrzymania. Gminy niestety nie stać na budowę indywidualnych dojazdów na kilkusetmetrowych odcinkach, nie składałm takiej obietnicy. Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe to właśnie w okolicy Mostowa trwa budowa drogi powiatowej Grabnik-Grabówek-Mostowo (i dalej) dofinansowanej z budżetu gminy w wys. 800 tys. zł. W samym Mostowie będzie wkrótce przebudowany blisko kilometrowy odcinek drogi gminnej (z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych) o wartości blisko 700 tys. zł. Warto to zauważyć.


2020-05-18

Internauta Olszewo Borki
Temat: POMOC
Dzień Dobry! Zwracamy się do Pani Wójt z prośbą żeby Pani nam pomogła w przywróceniu kursu autobusu MZK o godz. 7.21.Nie mamy jak dojechać do pracy do Ostrołęki na godz. 8,00.Pisałyśmy do MZK to odpisali że się pomyślą i dalej milczą. Nie mamy siły przebicia. Osoby przed emeryturą czasami jadą tym kursem 6.50 , a potem siedzą i czekają na dworcu PKS. Bardzo prosimy. Pozdrawiamy . Miłego dnia.

Odpowiedź Wójta:
Gmina jest w trakcie wyjaśniania zasad funkcjonowania obecnego rozkładu jazdy z MZK. Wysłaliśmy pisma w tej sprawie. Czekamy na wyjaśnienia. Częściowe ograniczenia kursów związane są jednak z pandemią koronawirusa i będą przywrócone po jej ustaniu.


2020-05-18

Internauta Mieszkaniec
Temat: Wodociąg
Ja mam pytanie kiedy zostanie skończony wodociąg w miejscowości Żeran Duży i Mały.

Odpowiedź Wójta:
Głównym problemem w budowie wodociągów jest brak możliwości dofinansowania dla tych inwestycji. Planuję jednak kolejne rozmowy i spotkania w tej sprawie urzędzie wojewódzkim i ministerstwie środowiska, niestety sytuacja epidemiczna bardzo utrudnia ten proces. Zapewniam jednak, że dołożę wszelkich starań żeby inwestycje wodociągowe prowadzić.


2020-05-18

Internauta Wiesław
Temat: Droga gminna Zabiele Wielkie - Zabiele Piliki
Witam. Mam pytanie kiedy będzie naprawiana droga gminna Zabiele Wielkie - Zabiele Piliki. Myślę, że za Pani rządów o budowę nowej nie ma co nawet marzyć. Czy Pani Wójt widziała w jakim ona jest stanie - "dziura na dziurze". Poprzednik przynajmniej na początku dziury łatał asfaltem, potem betonem a na koniec żwirem. Chłop starał się jak mógł. Pani nie robi nic. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Erozja tej drogi postępuje od bardzo wielu lat, znam jej stan. W ubiegłym roku  w pierwszej kolejności zdecydowałam żeby zostały tam kompleksowo naprawione ubytki asfaltu. Mija się więc pan z prawdą, że jako wójt "nie robię nic". Przebudowa tej drogi wymaga jednak zaangażowania środków zewnętrznych i będę o nie zabiegać, trudno jednak wieloletnie zaniedbania naprawić w krótkim czasie. Mam jednak marzenia żeby sprostać tym wyzwaniom i nie zasypywać żwirem dziur w asfalcie.


2020-05-04

Internauta Wielogabaryty
Temat: Wielogabaryty
Witam Pani Wojt Kiedy bedzie odbior wielogabarytow. Miala pojawic sie informacja, lecz mija prawie miesiac i nic. Kiedy bedzie odbior. Ludzie powyciagali gabaryty. Niektórzy starsi nie sa. W stanie ich spowrotem wniesc, co zasmieca okolice. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Z uwagi na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną zbiórka odpadów wielkogabarytowych została przełożona wstępnie na miesiąc czerwiec br. O dokładnym terminie zbiórki zostaną Państwo poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.


2020-05-04

Internauta Justyna
Temat: Przedszkole
Pani wójt jakie będzie stanowisko organu prowadzącego w sprawia powrotu dzieci do przedszkola z dniem 6 maja?

Odpowiedź Wójta:
Trwają przygotowania do tego aby od 6 maja 2020 r. na terenie naszej gminy otwarte były przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Szczegółowe informacje będzie także można uzyskać ze stron internetowych placówek bądź kontaktując się bezpośrednio telefonicznie z daną placówką.


2020-04-09

Internauta mieszkańcy wsi
Temat: Światłowód Żebry Chudek
Witamy szanowną Panią Wójt. Mamy pytanie dot. przyłącza internetowego - światłowodu. W dobie obecnych czasów i globalnej cyfryzacji gospodarstwo domowe bez SZYBKIEGO i przede wszystkim STAŁEGO (w przeciwieństwie do internetu bezprzewodowego) dostępu do internetu nie może normalnie funkcjonować. Coraz więcej spraw jest załatwianych przez internet - od spraw urzędowych po zakupy online. I tu pytanie: czy w Żebrym Chudku będzie dociągnięty światłowód? Jeśli tak to kiedy?

Odpowiedź Wójta:

Na terenie naszej gminy rozpoczęły się już prace projektowe budowy sieci światłowodowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, z dofinansowaniem UE.  Projekt ma być zrealizowany do jesieni 2021 r. Będę dążyć do tego żeby światłowody znalazły się na jak największym obszarze gminy. To gdzie takie przyłącza się pojawią zależy jednak w dużej mierze od zainteresowania mieszkańców danej miejscowości. Przekazaliśmy prośbę sołtysom żeby dokonali takiego rozeznania i poinformowali o tym Urząd Gminy. Z miejscowości Żebry Chudek taka informacja jeszcze nie wpłynęła.


2020-04-09

Internauta Mat
Temat: Fotowoltaika
Szanowna Pani Wójt, czy są w naszej gminie dofinansowania na fotowoltaikę?

Odpowiedź Wójta:
Jeżeli będą ogłoszone programy dofinansowania z tego zakresu gmina do nich przystąpi. Obecnie gmina nie posiada środków na takie dofinansowania. Na zakup i montaż instalacji OZE można skorzystać jednak z dofinansowania z NFOŚiGW w ramach programu "Mój Prąd".


2020-04-09

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Odbiór odpadów niebezpiecznych
Witam p. Wójt co z odbiorem pojemników po farbach, rozpuszczalnikach, spray itp.

Odpowiedź Wójta:
Takie pojeminiki od mieszkańców odbierane są razem z odpadami wielkogabarytowymi. Wtedy należy je wystawić.


2020-04-09

Internauta MIESZKANIEC
Temat: SOŁTYS
Pani Wójt dlaczego w BIAŁOBRZEGU DALSZYM niema sołtysa i kiedy zostaną ogłoszone wybory.....

Odpowiedź Wójta:
Uchwałę w tej sprawie podjęła już Rada Gminy. Wybory sołtysa będą zarządzone niezwłocznie po ustaniu zagrożenia epidemicznego.


2020-04-09

Internauta Internauta mieszkaniec
Temat: Ulica Piaseczna
Czy w najbliższej przyszłości planowany jest remont ulicy Piasecznej w Zabrodziu.Najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie asfaltu.Na dzień dzisiejszy równanie tej żwirowo-piaskowej drogi wystarcza na kilka dni.Robią się doły a jak pada deszcz ogromne kałuże.Mieszkańcy proszą o zainteresowanie się naszym problemem.

Odpowiedź Wójta:
W tym roku prowadzimy jeszcze w Zabrodziu wielomilionową inwestycję na sąsiednich ulicach: Marsowej, Pisarki, Sikorskiego. Gmina nie dysponuje obecnie środkami na ułożenie asfaltu na ul. Piasecznej. Droga gminna została jednak włączona do bieżącego utrzymania w zakresie którego jest żwirowanie i wyrównywanie nawierzchni. Te prace rozpoczną się niebawem.


2020-04-09

Internauta Tomek
Temat: Korty Tenisowe Olszewo Borki
Proszę o informację informację od kiedy czynne będą korty w Olszewo Borkach tzn. kiedy zostaną założone siatki aby można było rozgrywać mecze?

Odpowiedź Wójta:
Otrzymałam już wcześniej kilka sygnałów w tej sprawie. W obecnej sytuacji korty nie mogą być jednak uruchomione. Otworzymy je po ustąpieniu zagrożenia epidemicznego.


2020-02-19

Internauta miszkaniec
Temat: Uszkodzenie nawierzchni ulicy Mickiewicza
Dlaczego nie została udzielona odpowiedź na pytanie dotyczące uszkodzenia ulicy Mickiewicza podczas podlączenia do posesji? Ponownie zasypano ubytek jakimś kruszywem...

Odpowiedź Wójta:
Uszkodzenie nawierzchni ul. Mickiewicza zostanie naprawione podczas wiosennego, cząstkowego remontu dróg gminnych.


2020-02-19

Internauta Łukasz
Temat: Ulica Władysława Reymonta
Witam. Tak jak w temacie wiadomości. Pytanie dotyczy zapomnianej krótkiej ulicy Władysława Reymonta. Dokładnie o położenie kostki na chodnikach jak i też wymianę lampy. Bo na tej ulicy jest tylko jedna która świeci jak przez mgłę. Przypominam że na tej ulicy mieszkają osoby starsze i o niebo lepiej czulyby się bezpieczniej mając przejrzyste wyjście ze swoich posesji. Proszę o interwencję w tej sprawie. Z góry dziękuję i Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
W budżecie inwestycyjnym gminy na br. nie przewidziano środków na budowę chodników w ciągu ul. W. Reymonta. Sprawa lampy oświetleniowej została przekazana do konserwatora celem wyczyszczenia klosza.


2020-02-19

Internauta Kruki
Temat: ul. Prosta
Witam. Szanowna Pani Wójt kiedy mieszkańcy Kruków doczekają się asfaltu na ul. Prostej? Dojazd asfaltowy do wsi wiedzie tylko przez drewniany mostek, a wiadomo że, tonaż jest tam ograniczony. Mieszkańcy od lat proszą o wyasfaltowanie tego odcinka i ciągle cisza...

Odpowiedź Wójta:
Długoterminowe plany inwestycyjne przewidują przebudowę ul. Prostej przy udziale środków zewnętrznych. Obecnie gmina realizuje kilka inwestycji drogowych przy udziale środków zewnętrznych. Mieszkańcy ul. Prostej muszą jescze cierpliwie poczekać na przebudowę ulicy. Aktualnie  prowadzone są rozmowy z projektantami drogowymi w sprawie opracowania dokumentacji technicznej.


2020-02-19

Internauta Maciej
Temat: Trujący dym i smog
Szanowna Pani Wójt, Chciałem zapytać dlaczego Olszewo-Borki przymykają oko na problem paleniem w piecach Bóg wie czym. Na co dzień mieszkam w Warszawie, gdzie problem smogu jest powszechny ale nie bagatelizowany. Przyjechałem do rodziny na święta i jestem zatrwożony jak Państwo trujecie siebie na wzajem. W Olszewo-Borkach nie tylko jest smog, ale dymy które wydobywają się z kominów mają po prostu duszącą woń. Dlaczego nic się z tym nie robi?

Odpowiedź Wójta:
Najpierw sami mieszkańcy powinni być odpowiedzialni za to czym palą w piecach, świadomi zagrożeń jakie stwarzają. Jako władze gminy możemy apelować i prosić, prowadzić edukację ekologiczną. W newralgicznych sytuacjach należy jednak wzywać policję.


2020-02-19

Internauta Pytajacy
Temat: Konta
Witam chciałam się dowiedzieć na jakiej podstawie ludzie otrzymujący świadczenia do ręki są zmuszani do zakładania kont bankowych czy nie można rozwiązać tego w inny sposób przy tym panie w banku są niemiłe i straszą nie wypłaceniem świadczeń czy jest to uregulowane prawnie w jaki kolwiek sposób.

Odpowiedź Wójta:
Wypłaty świadczeń z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej są realizowane za pomocą wypłat gotówkowych bądź przelewów na rachunek bankowy. Po odbiór świadczeń w formie gotówki wypłacanych w Banku zgłaszać może się jedynie osoba, na którą świadczenie jest wystawione. W związku z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych nie ma możliwości, aby osoby trzecie mogły odebrać świadczenie za inną osobę. Wypłata świadczeń w formie gotówki rodzi obowiązek przyjazdu do Banku w określonych dniach miesiąca i tylko w godzinach pracy placówki. Dodatkowo osoba odbierająca świadczenie musi podpisać się na kilku dokumentach poświadczających odbiór gotówki, co rodzi dodatkową biurokrację oraz znacznie wydłuża czas odbioru gotówki. Wygodną formą odbioru świadczenia jest przelew na rachunek bankowy. Świadczeniobiorca może w dowolnym dniu miesiąca pobrać pieniądze ze swojego rachunku bankowego. Dodatkowo posiadając kartę do bankomatu nie jest zobligowany przyjeżdżać do placówki bankowej, może ją pobrać w wybranym przez siebie bankomacie. Może również upoważnić do rachunku wybraną przez siebie osobę, która będzie mogła pobrać pieniądze z rachunku. Grażyna Agnieszka Krukowska – Kierownik GOPS


2020-02-19

Internauta Ba
Temat: Ulica Sikorskiego
Pani Wójt czy jest w planach dalsza przebudowa ulicy Sikorskiego. Jesli nie to czy chociaż kanalizacja bedzie dalej rozbudowywana w kierunku Łazów

Odpowiedź Wójta:
Długoterminowe plany inwestycyjne przewidują przebudowę ul. Sikorskiego do skrzyżowania z drogą powiatową w Bialobrzegu Bliższym. Zlecone jest opracowanie dokumentacji technicznej na odc. od mostu na rzece Piasecznica domostu na rzece Omulew. Gmina posiada opracowaną dokumentację na budowę kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulicy Sikorskiego. Niestety wysokie koszty zadania wymagają pozyskania środków zewnętrznych na realizacje. Na chwilę obecną brak jest naborów o dofinansowanie.


2020-02-19

Internauta Adamus
Temat: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Witam Pani Wójt Mijają lata a My nadal nie mamy informacji co z MPZP. 1. Jaki jest aktualnie status w tej sprawie? Na jednym z posiedzeń ponad 2 m-c temu powiedziała Pani, że rozmowy trwają z Ochroną Środowiska. 2 Jakie są tego rezultaty?? Pisała Pani też w jednej z odp:tu na"forum",że Ochrona Ś robi jakieś problemy blokują wyłożenie studium czym jest to spowodowane co im przeszkadza w naszej gminie?

Odpowiedź Wójta:
Na obszarze gminy zlokalizowane są dwa obszary NATURA 2000 oraz siedliska kraski. Skutkuje to wnikliwą analizą ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska co do rozserzenie obszarów przewidzianych pod zabudowę, lokalizację usług i inwestycji celu publicznego. Obecnie pojawił się także inwestycja obwodnicy łączącej drogi krajowej 53 i 61  przez teren naszej gminy. Jej przebieg będzie miał również wpływ na kształt studium i musi tam zostać uwzględniony.


2020-02-19

Internauta Mieszkaniec
Temat: Sieć Kanalizacyjna
Chciałbym się dowiedzieć kiedy będzie realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej na osiedlu Kwiatowym w Krukach i czy w ogóle jest w planie?

Odpowiedź Wójta:
Gmina posiada opracowaną dokumentację na budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Kwiatowym. Niestety realizacja zadania to szacunkowa kwota aż 11 mln zł. Dla realizacji zadania konieczne jest pozyskanie środków zewnętrznych. Na chwilę obecną brak jest naborów o dofinansowanie.


2020-02-19

Internauta Magda
Temat: Plac zabaw przy ul. Modrzewiowej w Drężewie
Witam, czy w roku 2020, gmina przewiduje środki na zaopatrzenie placu zabaw dla dzieci przy ul. Modrzewiowej w Drężewie? Plac zabaw został usunięty w 2019r.

Odpowiedź Wójta:
W przygotowanym budżecie na rok 2020 nie przewidzieliśmy takiej inwestycji. Nie wykluczam jednak, że może uda się nam pozyskać dofinansowanie do odtworzenia placu zabaw w ramach programu Otwartych Stref Aktywności.


2020-02-19

Internauta Mieszkańcy ul.Koscielnej NWZ
Temat: Droga
Dzien dobry Pani Wójt.my mieszkancy tej ulicy pytamy co dalej z tą drogą.na sesjach to cisza jest o tej drodze.caly czas zamydlane są nam oczy.czy za ta drogę sie ktos weźmie.

Odpowiedź Wójta:
Sprawa jest cały czas w realizacji. Opracowany został już projekt drogi, gmina nie dysponuje jednak wszystkimi gruntami dla tej inwestycji, dlatego musi uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zwaną „decyzją ZRID”. To są procedury, których ominąć nie można i które kolejno realizujemy. Po uzyskaniu decyzji ZRID planuję złożyć wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie tego zadania.


2020-02-19

Internauta ROBERT
Temat: Znaki drogowe
Pani Wójt już informowałem rok temu w 2019 o braku tablicy informującej na temat dojazdu na kolonie w m.Mostowo. Realizacja działania ZEROWA. Pomocnej tablicy informującej nie ma i Czy nasza gmina ma, aż tak poważne zadłużenia i zobowiązania że przez rok nie ma na takie drobne inwestycje ułatwiające życie ich mieszkańców. Proszę się nad tą sprawą pochylić!

Odpowiedź Wójta:
Przekazałam to zlecenie do realizacji Referatowi Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa. Zamówienie pojedynczej tablicy niesie większy koszty. Takie zamówienia realizujemy zbiorczo.


2020-02-18

Internauta Kasia
Temat: komunikacja podmiejska
Czy w roku 2020 jest planowane uruchomienie trasy autobusu podmiejskiego przez ul. Sikorskiego w Łazach lub do Kruków?

Odpowiedź Wójta:
Nie przewidujemy takiego połączenia podmiejskiego.


2020-02-18

Internauta Mieszkaniec
Temat: Most kolejowy na rz. Narew
Chciałbym się dowiedzieć czy gmina podjęła jakieś działania dotyczące utworzenia ścieżki rowerowej na modernizowanym obiekcie. W chwili obecnej przejazd przez most jest niebezpieczny jednak przebudowa mostu stwarza możliwość na dostosowanie go do ruchu pieszego/rowerowego.

Odpowiedź Wójta:
Wydzielona ścieżka rowerowa została zlokalizowana na przebudowanym tzw. starym moście w Ostrołęce. Most kolejowy jest zlokalizowany na terenie miasta, a jego modernizacja leży po stronie PKP. Jako gmina nie byliśmy stroną konsultacji w tej sprawie.


2020-02-18

Internauta Mieszkaniec
Temat: Odbiór smieci itp
Dlaczego przy odbiorze odpadów segregowanych np.metali i szkła,np 22 i 31stycznia Olszewo-Borki pozostawione przez pracownika firmy nowe worki,są poprostu rzucane na grunt a nie zawieszane np na ogrodzeniu? Nie muszę chyba dodawać,że gdy jest wiatr to worki fruwaja po całej ulicy(tak było 22stycznia), po za tym, oddałem dwa worki ze szkłem, a pracownik zostawił tylko jeden. Przecież nie zawsze jest ktoś w domu,aby pilnować ilości i rzuconych worków.

Odpowiedź Wójta:
Przekażemy uwagi firmie odbierającej śmieci, dziękuję za ten sygnał.


2020-02-18

Internauta Mieszkańcy
Temat: ulica Marsowa Zabrodzie
Mieszkańcy ulicy Marsowej proszą o informacje w sprawie budowy w/w drogi. Czemu odcinek idący od ulicy Stacha Konwy nie jest już ujęty w projekcie (a był) i czemu jest robiony odcinek tejże ulicy, który nie był ujęty w projekcie.

Odpowiedź Wójta:
Projekt przebudowy ulic Sikorskiego-Marsowa-Pisarki na przestrzeni ubiegłych lat ulegał kilkakrotnie modyfikacji. W zasadniczym kształcie jest realizowany w zakresie jaki został zgłoszony do rządowego dofinansowania jeszcze w kadencji poprzedniego wójta. Dodatkowo realizowane są roboty infrastrukturalne, które były niezbędne do realizacji wykonaniem nawierzchni.


2020-02-18

Internauta Mieszkanka
Temat: Gminy
Pierwszą sprawą na którą chciałam zwrócić uwagę są zjazdy z dróg w miejscowości Żebry-Wierzchlas oraz Skrzypek. Wiem że nie odpowiada Pani za to co działo się za poprzedniego wójta ale chyba jest coś nie tak skoro mieszkańcy ww. wsi muszą jeździć po tych dołach a np. na pola albo kompletnie nieuczęszczane drogi mają normalne zjazdy. Czy są podejmowane jakieś kroki aby te nawierzchnie poprawić? Drugą sprawa również jest związana z drogami ale tym razem chodzi mi o zachowanie mieszkańców Olszewo-Borki z ul. Broniewskiego w stronę Nakieł którzy zostawiają na wąskiej drodze przy swoich posesjach samochody. Przez co samochody gdy jadą w przeciwnych kierunkach nie mogą się wyminąć przez co to stwarza się zagrożenie O ile jest to w zakresie kompetencji urzędu gminy, proszę o o przeanalizowanie i interwencje w tej sprawie.

Odpowiedź Wójta:
Przygotowaliśmy już założenia do przetargu na bieżące utrzymanie dróg w roku 2020 - w tym ich równanie i żwirowanie.Pierwsze prce naprawcze powinny ruszyć w najbliższych tygodniach po ustabilizowaniu się warunków pogodowych. Jeżeli chodzi o zastawianie ul. Broniewskiego, wystąpię w tej sprawie do Zarządu Dróg Powiatowych żeby ocenił sytuację pod kątem bezpieczeństwa i ewentualnej zmiany organizacji ruchu (znaki zakazu zatrzymywania się i postoju).


2020-02-18

Internauta Internauta Mieszkaniec
Temat: POSIEDZENIE KOMISJI
Szanowna Pani Wójt.Czy istnieje szansa podania do publicznej wiadomości kiedy są posiedzenia komisji radnych tak jak mi wiadomo to nawet władze takie jak sołtysi nie są powiadamiani ...Za odp. z góry dziękuje ...

Odpowiedź Wójta:
Zawiadomienia o terminach  posiedzeń stałych komisji  Rady Gminy  są podawane do publicznej wiadomości  w biuletynie informacji publicznej, w zakładce: Rada Gminy- Komisje rady- Posiedzenia komisji.


2020-02-18

Internauta robert
Temat: siec wodociagowa
Witam, na jakim etapie sa prace zwiazane z podlaczeniem Zabiela Wielkiego do sieci wodociagowej. Dziekuje z gory za szybka odpowiedz.

Odpowiedź Wójta:
Trwają prace projektowe. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy szukać źródeł finansowania na realizację zadania.


2020-02-18

Internauta Mieszkaniec
Temat: Przeksztalcenia
Witam! Na jakim etapie są przekształcenia gruntów ornych na budowlane?

Odpowiedź Wójta:
Przekształcenie gruntu rolnego na działkę budowlaną odbywa się w kilku etapach. Konieczne jest dokonanie zmiany przeznaczenia gruntu poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, później wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Obecnie trwają prace nad zmianą Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dopiero po jego uchwaleniu będzie możliwa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego.


2020-02-18

Internauta Tomek
Temat: Odpady segregowane
Pani Wójt chciałbym wiedzieć dlaczego została zniesiona zniżka dla posiadaczy karty dużej rodziny na odbiór odpadów?

Internauta Kazimierz
Temat: Odpady
Witam do tej pory na odpadki dla dużych rodzin z KDR przysługiwała zniżka obecnie nikt nie wie jak to wygląda, czy zniżka przysługuje i na jakich zasadach bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Stawka za odbiór odpadów komunalnych została ujednolicona i jest naliczana od osoby. Uchwała Rady Gminy nie przewiduje ulg dla posiadaczy karty wielkiej rodziny. Niestety jako gmina nie posiadamy obecnie możliwości ich sfinansowania.


2020-02-18

Internauta mieszkaniec
Temat: opłata za śmieci
Szanowna Pani wójt.Czy ma Pani świadomość że nowe ceny opłat za śmieci dla rodziny 2+4 a są rodziny gdzie dzieci jest więcej lub 2+3 oznaczają roczny koszt w ponad tysiącu złotych a nawet i dwóch tysięcy? Czy Pani ma świadomość podejmowania takich decyzji? Oddać jedną wypłatę jedynie na śmieci? Ceny droższe niż w mieście i innych gminach.A co z osobami które nie są zameldowane a mieszkają i wystawiają śmieci?

Odpowiedź Wójta:
Mam świadomość wzrostu opłat za odpady komunalne, ten problem dotyczy obecnie praktycznie wszystkich gmin w Polsce. Jako gmina nie zarabiamy na odpadach, opłaty mieszkańców pokrywają wyłącznie koszty odbioru i zagospodarowania odpadów przez firmę wyłonioną w przetargu. Opłatę powinny uiszczać wszystkie osoby zamieszkujące nieruchomość niezależnie od faktu zameldowania. Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielu nieruchomości.


2020-02-18

Internauta Mieszkaniec
Temat: Śmieci
Dlaczego Urząd Gminy nie kontroluje mieszkańców czy wszyscy posiadają kosze na śmieci? Przy odbiorze widać kto nie ma kosza i podrzucane są śmieci do koszy innych mieszkańców. Cena za wywóz drastycznie wzrosła to niech wszyscy płacą równo a nie podrzucają sąsiadom.

Odpowiedź Wójta:
Informuję, że będą prowadzone kontrole. Obecnie trwa proces składania nowych deklaracji za gospodarowanie odpadami. Po jego zakończeniu przejdziemy do etapu weryfikacji i kontroli złożonych dokumetów, a także posesji.


2019-12-23

Internauta Marek
Temat: Hala sportowa
Witam, czy jest możliwość wynajęcia hali do siatkówki raz w tygodniu jak to ma miejsce w innych gminach?

Odpowiedź Wójta:
Tak, jest taka możliwość. Proszę w tej sprawie zwracać się bezpośrednio do dyrektorów szkół.


2019-12-23

Internauta Mieszkaniec
Temat: Danuta
Szanowna Pani Wójt.Czy istnieje szansa na zwiększenie częstotliwości jazdy autobusów mzk z Olszewa Borek?Odstępy między kursami są czasem ponad 2 godzinne.O powrocie ze szkół z Wojciechowic nawet czasem nie ma mowy bo autobusy między sobą nie wspolgrają.

Odpowiedź Wójta:
Zwiększenie częstotliwości kursów oznacza wyższe opłaty ze strony gminy. Nie dysponujemy dodatkowymi środkami na ten cel. Prowadziliśmy natomiast konsultacje dotyczące pewnych korekt czasowych kursów. Czekamy na decyzję MZK w tej sprawie.


2019-12-23

Internauta Mieszkanka
Temat: zjazd w Dobrołęce
Witam, chciałabym uzyskać informację czy i dlaczego dano firmie budującej chodniki w Dobrołęce na zniszczenie zjazdu z drogi krajowej w kierunku wsi Żebry Stara Wieś? Firma rozkuła go aby zapewne wykonać pewne prace, ale dlaczego nie doprowadziła go do stanu pierwotnego? Dziurawy zjazd znacznie utrudnia bezpieczny wyjazd na drogę krajową.

Odpowiedź Wójta:
W odpowiedzi na poniższy e-mail GDDKiA O/Warszawa Rejon w Ostrołęce wyjaśnia: Podczas wykonywanego remontu odwodnienia w ciągu DK 61 na odc. w m. Dobrołęka wykonane zostały rowy drogowe oraz poza rowem w pasie  drogi krajowej pasy do bezpiecznego poruszania się pieszych utwardzone destruktem. W celu uzyskania ciągłości odwodnienia wyremontowane zostały również przepusty na skrzyżowaniach z podporządkowanymi drogami bitumicznymi. Na skrzyżowaniu DK61 z drogą powiatową do m. Żebry Stara Wieś w tym celu został rozebrany fragment nawierzchni. Odtworzenie nawierzchni bitumicznej na rozebranych powierzchniach skrzyżowań dróg (gminne, powiatowa) było zaplanowane przez Zarządcę drogi podczas liniowego remontu nawierzchni na odc. Dobrołęka – Nożewo. Niestety odcinek nie uzyskał finansowania w roku bieżącym, dlatego też nawierzchnia bitumiczna zostanie wykonana w II kwartale 2020 roku podczas remontów nawierzchni po sezonie zimowym 2019/2020 r. Do tego czasu nawierzchnia jest i będzie utrzymywana w bezpiecznej przejezdności przez służby drogowe Rejonu.


2019-12-23

Internauta Mieszkanic Mostowa
Temat: Droga w Mostowie
Pani Wójt, po raz trzeci pytam o drogę w Mostowie, było dofinansowanie - w kwocie 85 tysięcy- i dalej cisza, nic się nie dzieje. Jak długo jeszcze mamy czekać...

Odpowiedź Wójta:
Przewidywane wcześniej dofinansowanie z FOGR wynosiło 75 tys zł, a nie 85 tys. zł było więc znikomą częścią inwestycji wycenianej na 660 tys. zł. Dlatego został złożony kolejny wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych gdzie można uzyskać dofinansowanie 80% jej wartości, a więc nawet ponad 500 tys. zł czekamy na rozstrzygnięcie naboru.


2019-12-23

Internauta Użytkowniczka ul. Sikorskiego
Temat: Remont ul. Sikorskiego
Pani Wójt, Odnośnie remontowanej drogi - ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Ks. Brzoski do mostku. Czy nowa nawierzchnia asfaltowa będzie jeszcze w jakikolwiek sposób wyrownywana, frezowana? Kto czuwa nad jakością wykonywanych prac? Asfalt pełen jest nierówności, ubytków, a to przecież zupełnie nowa nawierzchnia.

Odpowiedź Wójta:
Inwestycja nie jest zakończona, a nawierzchnia będzie posiadać jeszcze kolejną warstwę ścieralną. Prace w terenie nadzoruje bezpośrednio inspektor branży drogowej.


2019-12-23

Internauta Maja
Temat: W sprawie 500+
Witam Panią wójt chciałam się zapytać czy świadczenia będą wypłacane przed świętami. I zapytać czy mozna ustalić harmonogram wypłat świadczeń tak jak to jest q 8nnych gminach żeby każdy kto jest zainteresowany mógł mieć wygląd kiedy może się spodziewać pieniążków na koncie.

Odpowiedź Wójta:
Tak, od 18 grudnia realizowana jest wypłata świadczeń rodzinnych w kasie i na konta bankowe. Od 01.01.2020r. świadczenia rodzinne i wychowawcze  na rachunek bankowy będą przekazywane w terminie ostatnich  dwóch dni roboczych miesiąca. Wypłata świadczeń w formie gotówkowej pozostaje bez zmian.


2019-12-23

Internauta mieszkanka
Temat: autobus
A kiedy będzie jakiś autobus podmiejski przez Biaóbrzeg Bliższy??

Odpowiedź Wójta:
Na chwilę obecną nie przewiduję kursów autobusów podmiejskich do tej miejscowości. Zapraszam do korzystania z kursów szkolnych do Olszewa-Borek i dalej do miasta.


2019-12-23

Internauta Mieszkanka
Temat: Fetor
Proszę mi wyjaśnić ,zgodnie z przepisami rolnicy mogą wywozić gnojówkę do 30 listopada a w naszej wsi 3 rolników notorycznie wywozi gnojowice i szambo na pola.

Odpowiedź Wójta:
W tej sprawie proszę o przekazanie do Referatu Ochrony Środowiska konkretów dotczących miejscowości i osób, które dopuszczają się takich praktyk, bądź zgłoszenie jej bezpośrednio policji.


2019-12-19

Internauta Pawel
Temat: Drogi
Pani Aneto czy ul. Kochanowskiego w Olszewo Borkach jest przewidziana w planach na modernizację ( chodzi o asfalt) ?

Odpowiedź Wójta:
Na rok 2020 nie ma takich planów, ale nie wykluczam ich na przyszłość.


2019-12-19

Internauta Grażyna Grażyna
Temat: Wieś
Witam Mam pytanie dlaczego Pani wójt wydaje pieniądze na byle co dba głównie o Olszewo Borki i Nową Wieś a inne wsie Panią nie interesują. Przed wyborami obiecała Pani dużo że zadba np. Zabiele, Grabówek, Rżaniec i co Pani zrobiła???? NIC Pisma które trafiają do Pani nawet nie przeczyta Pani tylko udaje że przeczyta i co kiedy Pani ma zamiar zadbać o Rżaniec Grabówek i inne wsie???

Odpowiedź Wójta:
Interesuje mnie cała gmina i każdy z mieszkańców, proszę więc nie przekazywać nieprawdziwych opinii. A teraz konkrety: jednostka OSP w Zabielu Wielkim otrzymała nowy wóz strażacki, w Rżańcu na budynku szkolnym zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, po raz pierwszy odbył się tam letni festyn dofinansowany przez gminę. Szkoła w Grabówku również otrzymała nowoczesną instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła. W 2020 r. zostanie przebudowany z udziałem gminy wynoszącym prawie 900 tys. zł ostatni odcinek drogi powiatowej relacji Grabnik-Grabówek-Jastrząbka. Dla wszystkich miejscowości wykonana jest dokumentacja sieci wodociągowej. Czy to rzeczywiście nic?


2019-12-19

Internauta mieszkaniec
Temat: wykoszenie poboczy
Kiedy zostanie wykoszone pobocze Łazy-Siarki tz.Pietraki ? Droga jest wąska i trudno mijać się z samochodami,autobusem szkolnym,a o pieszych nawet nie wspomnę.

Odpowiedź Wójta:
Kompleksowe koszenie poboczy przy drogach gminnych zostanie wykonane wiosną przyszłego roku.


2019-12-19

Internauta Internauta
Temat: Skrzyżowanie
Witam. Bardzo proszę o interwencję w sprawie wyjazdu z ulicy Lelewela na ulice 3 Maja, widoczność jest bardzo utrudniona z powodu zastawionych aut na parkingu.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał. Przeanalizuję tę sytuację pod kątem bezpieczeństwa i ew. zmian w organizacji ruchu.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Gminy
Temat: Azbest
Kiedy będzie odbiór eternitu

Odpowiedź Wójta:
Podpisana została już kolejną umowę na odbiór azbestu na sumę 50 tys. zł. Prace są już realizowane.


2019-12-19

Internauta Beata
Temat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Witam. Pani wójt i co z tymi polaczeniami autobusowymi? Czytam, ze gmina Czarnia i Myszyniec oraz Troszyn mogą liczyć na nowe linie bo złożyły wnioski a co z miejscowościami z naszej Gminy? Wychodzi na to, ze Przystan mala miejscowosc a autobusów ma wiecej niz Nowa Wies. My dalej czekamy.

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani wnioski zostały przez gminę Olszewo-Borki złożone do pana Starosty, kóry zgodnie z ustawą jest organem właściwym dla wystąpienia do wojewody o dofinansowanie kursów łączących miejscowości gminne z Ostrołęką. Nowe linie ruszyły w ostatnich tygodniach, także przez Nową Wieś, rozkład kursów dostępny jest na stronie internetowej gminy. Ponowiłam także wystąpienie o kolejne kursy od nowego 2020 roku, w tym kursy sobotnio-niedzielne.


2019-12-19

Internauta Mieszkanka Grabowa
Temat: Brak drogi asfaltowej
Witam. Jakie są szanse i plany na powstanie drogi asfaltowej w końcowej części ul. Popiełuszki w Grabowie? Około rok temu dostaliśmy informacje o planowanej budowie kanalizacji, a wkrótce po tym- o odwołaniu tego przedsięwzięcia. Co mamy o tym myśleć? Kiedy coś tu będzie się faktycznie działo? Żwirówka co chwilę wymaga napraw.

Odpowiedź Wójta:
Ulica księdza Popiełuszki w Grabowie jest ważnym oddcinkiem komunikacyjnym, podobnie jak droga Bobinkowska. Planuję zgłoszenie obu dróg do przebudowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.


2019-12-19

Internauta Stefan
Temat: woda w Zeraniu Małym
Ponownie pytam sie Pani Wójt co z wodą w Zeraniu Małym żyjemy w XXI wieku a my nie mamy wody studnie suche jak długo można żyć bez wody radni litości kiedy w końcu zaczniecie coś robić my was wybraliśmy do pracy na rzecz ludzi a wy robicie z tego kabaret.

Odpowiedź Wójta:
Pana opinia o rzekomym "kabarecie" jest krzywdząca, pracujemy z radnymi na rzecz gminy, rozwiązujemy wiele różnych problemów. Spraw zaległych od lat nie da się nadrobić z dnia na dzień. Tak jak mółwiłam, sprawa wodociągów jest dla mnie bardzo ważna i będę dążyć do tego, aby systematycznie budować kolejne odcinki.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Żebry Wierzchlas
Temat: Droga
Pani Wójt kiedy będzie zrobiona droga nr.215 na której ustalenie granic i rozgraniczenie było przeprowadzone trzy lata temu i dalej rosną drzewa a przejeżdzać trzeba działką sąsiada

Odpowiedź Wójta:
Pamiętam o tej sprawie, w miarę posiadanych środków w budżecie będę planować jej realizację. Wniosek o wycinkę drzew został złożony do Starostwa Powiatowego. Czekam na decyzję.


2019-12-19

Internauta ............
Temat: oświetlenie ulic
Pani Wójt Chciałam zapytać kiedy zostanie zrobione oświetlenie. ul Rzemieślnicza w Olszewie Borki. Jest to ulica przy której nie ma chodnika, a oświetenie jest takie że nie widać osób które poruszają się poboczem.

Odpowiedź Wójta:
Oświetlenie uliczne na terenie całej gminy jest stopniowo rozbudowywane. Liczę, na to że w przyszłym roku na ulicy Rzemieślniczej uda się poprawić jego jakość także na ulicy Rzemieślniczej.


2019-12-19

Internauta Mieszkaniec Mostowa
Temat: Drogi gminne żwrowe
Pan Wójt,co wiadomo na temat budowy drogi w Mostowie? Były środki o czy mówiła Pani na spotkaniu, minęło lato i nic się nie dzieje...kolejna jesień, zima i wiosna w błoie ne dającym ani przejść ani przejechać!Kiedy również zostanie zrobiona droga po budowie oświetlenia do Mostowa- kolonii? Drogi - to zadanie własne gminy- to są Pani słowa z kampanii przedwyborczej!Podobno Pani Sołtys się upomina o te drogi ale jakoś bez efektu.

Odpowiedź Wójta:
W pierwszej kolejności budowane są drogi na które udaje się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W tym zakresie systematycznie pozyskiwane są kolejne środki i realizowane inwestycje. Tak wniosek został przygotowany i złożony również na drogę w miejscowości Mostowo, czekam na wyniki naboru. W pierwszej kolejności przebudowywane są drogi o dużym natężeniu komunikacyjnym, te z mniejszym natężeniu muszą poczekać. Gmina ma ograniczone możliwości inwestycyjne, także z powodu istniejącego zadłużenia.


2019-11-26

Internauta mieszkaniec Zabrodzia
Temat: wywóz śmieci
Witam p. Wójt chciałbym się przypomnieć o negocjacjach w sprawie wywozu śmieci - chodzi o uwzględnienie dwutygodniowym wywozie śmieci biodegradalnych w okresie letnim pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości w gminach, Rada Gminy jest zobowiązana do dostosowania lokalnych uchwał do nowych przepisów. Przyjmuję ten postulat jako głos w dyskusji, którą będziemy na pewno odbywać na komisjach Rady Gminy.


2019-11-26

Internauta Rafał
Temat: Fotowoltanika
Mam pytanie Pani Wójt kiedy bedzie kolejna tura dofinansowania do fotowoltaniki?

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na rządowe bądź unijne programy w tym zakresie. Na pewno jako gmina będziemy chcieli w nich uczestniczyć. Obecnie można skorzystać indywidualnie z rządowego programu "Mój Prąd". Nabór wniosków jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


2019-11-26

Internauta Kossaka, Malczewskiego, Witkiewicza
Temat: Kossaka, Malczewskiego, Witkiewicza
Witam, jakiś czas temu Sołectwo Olszewo Borki poinformowało o uzyskaniu dotacji na modernizację w/w ulic. Na jakim etapie jest sprawą? Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac?

Odpowiedź Wójta:
Został ogłoszony przetarg nieograniczony na to zadanie, wpłynęły już oferty wykonawców. Komisja przetargowa jest w trakcie ich oceny i wyłonienia wykonawcy.  Planowany termin realizacji inwestycji to 31.08.2020r.


2019-11-20

Internauta zosia
Temat: nie odebrane budynki
Szanowna pani dlaczego w miejscowości Chojniki ludzie mieszkają w nie odebranych domach i nie odprowadzają podatku tak można u was

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z art. 6 ust. 6 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170) właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia. Po otrzymaniu informacji ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce o odbiorze budynku Podatnik jest wzywany do złożenia informacji o dokonaniu odbioru budynku mieszkalnego. Jeśli budynek mieszkalny jest zamieszkały, a właściciel nie posiada meldunku to trudno nam ustalić stan faktyczny. Jeżeli organ podatkowy będzie miał wiedzę o zamieszkaniu w budynkach bez odbioru rozpocznie procedurę mającą na celu opodatkowanie nieruchomości..


2019-11-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Porządek
Witam,Pani Wójt chcę podziękować za porządek jaki panuje na terenie Olszewo-Borek jednakże pragnę zauważyć, ze końcówka ul. Lelewela zawsze jest omijana przy pracach porządkowych trawa nigdy nie była tam wykaszana a prawą strona chodnika nie da się przejść bo krzaki z posesji mieszkańców aż kładą sie na ten chodnik, mam jednak nadzieję że problem zostanie usunięty i będzie można swobodnie przejść naszym pięknym chodnikiem.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, przekazałam sprawę naszym pracownikom gospodarczym gminy do realizacji.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Most w Białobrzegi Dalszym
I 3 sprawa most niedaleko placu zabaw także w Białobrzegu D. ma duże braki w barierkach,brakuje W niektórych miejscach po dwie metalowe tralki. 40 cm przerwy. Stwarza to realne niebezpieczeństwo.

Odpowiedź Wójta:
Sprawa została przekazana do Referatu Inwestycji Gospodarki i Drogownictwa jako zadanie remontowe do wykonania.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Urządzenia na placu zabaw w Białobrzegi dalszym
Czy urządzenia na placu zabaw w Białobrzegu Dalszym tzn. siłownia jest przez kogoś konserwowana?? urządzenia są pordzewiałe i schodzą z nich płaty farby, może przed zimą warto byłoby coś tym zrobić.

Odpowiedź Wójta:
Pracownicy gospodarczy gminy dokonają przeglądu urządzeń i wykonają możliwe prace konserwacyjne przed zimą. Ich kompleksowa renowacja może być przeprowadzona wiosną, być może przez serwis zewnętrzny.


2019-11-05

Internauta E
Temat: Zarośnięte skrzyżowanie
UPRZEJMIE proszę o wycięcie krzaków zasłaniających skrzyżowanie Białobrzeg Dalszy/Białobrzeg Bliższy jest utrudniona ocena jadąc prosto przez most w stronę Łazów, czy nic nie jedzie od strony B.B.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-31

Internauta Rodzic
Temat: Decyzja 500+
Jak będą dostarczane decyzje o świadczenie 500+? Pani podczas składania wniosku mówiła, że email. Składałam w sierpniu i decyzji dalej brak?

Odpowiedź Wójta:
Od 1 lipca 2019r. świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+" przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowych zasadach można było składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą). Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w Olszewie - Borkach   przesyła wnioskodawcy na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej informację potwierdzającą przyznanie świadczenia, zaś w przypadku braku adresu e-mailowego osoba ta może osobiście  odebrać informację o przyznaniu świadczenia w postaci papierowej.

    • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
    • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
    • Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
    • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020  r.
    • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.
W razie  jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt osobisty lub telefoniczny z GOPS.


2019-10-17

Internauta Joanna
Temat: Upul
Witam. Proszę o informację, czy w miesiącach wrześniu, lub październiku 2019r., został w Gminie podany, w jakikolwiek sposób do publicznej wiadomości ( jeżeli tak, to w jaki) plan urzadzenia lasow, tzw. Upul. Jeżeli nie, proszę o informację, w jakim okresie jest to planowane i w jaki sposób (czy mogę oczekiwać zawiadomienia pisemnego, jak przewiduje ustawa?). Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Projekty uproszczonych planów urządzenia lasów nie zostały jeszcze wyłożone do publicznego wglądu. Jest planowane jeszcze w miesiącu październiku, informacja w tym zakresie została zamieszczona na stronie internetowej urzedu. Każdy z właścicieli lasów otrzyma także pisemne zawiadomienie o wyłożeniu projektu uproszczonego planu urządzenia lasu.


2019-10-17

Internauta mieszkanka gminy
Temat: zakład usług komunalnych
mam pytanie, kiedy powstanie Gminy ZUK i jak będą zatrudniani pracownicy ,do kogo składać podania o zatrudnienie .Mam nadzieje że pracownicy będą zatrudniani w pierwszej kolejności z terenu gminy a nie przeniesie się pół ostrołeki,jak przykładowo dyrektorka podstawówki sprowadziła wożnego z miasta ,jakby nie było ludzi z terenu gminy.Kiedy będzie żwirowanie dróg gminnych.

Odpowiedź Wójta:
Trwają jeszcze procedury prawne. Pracownicy będą zatrudniani po powołaniu prezesa spółki, który będzie podejmował takie działania kierując się kompetencjami i przygotowaniem zawodowym osób. Zgodnie z prawem nie można uzależniać tego czy ktoś będzie zatrudniony bądź nie, od tego gdzie zamieszkuje. Żwirowanie rozpoczniemy niebawem.


2019-10-17

Internauta Alicja
Temat: Białobrzeg Dalszy
Pani Wójt proszę o informację czy w Białobrzegu Dalszym planowane są chodniki i kanalizacja.Chciała bym zrobić wjazd na posesję już docelowo. Niedawno rozbierałam wszystko przez kładzenie gazu i wody nie chciała bym po raz kolejny ponosić kosztów.Może jest jakaś szansa.

Odpowiedź Wójta:
Jeżeli mieszka Pani przy drodze powiatowej to należy dokonać uzgodnienia wykonania takiego zjazdu z Zarządem Dróg Powiatowych. Obecnie nie przewidujemy budowy kanalizacji w Białobrzegu Dalszym, wykonanie chodników i przebudowa drogi są natomiast w gestii Starostwa.


2019-10-17

Internauta mieszkaniec
Temat: Oswietlenie
P.wojt kiedy bedzie oswietlenie ulicy Slowackiego w Olszewo-borkach mija ponad rok od zebrania soleckiego na ktorym podjeta decyzje o oswietleniu tej ulicy.

Odpowiedź Wójta:
Wysłaliśmy zapytania ofertowe do wykonawców. Po wyborze oferty ruszą prace. Będą to najbliższe tygodnie.


2019-10-17

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Witam, Uprzejmie proszę o naprawę głębokich ubytków nawierzchni na ul. Popiełuszki w Grabowie.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Drogi, ul Prosta
Witam Proszę o informację czy na ul. Prostej w miejscowości Łazy będzie dosypany żwir i ulica zostanie wyrównana ? Wyjazd z tej ulicy na ul. Sikorskiego jest makabryczny. Czy ktoś z gminy sprawdza jakość wykonywanych prac drogowych ? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Rozstrzygnęliśmy przetarg. Żwirowanie i wyrównywanie dróg będzie prowadzone w najbliższych tygodniach pod nadzorem pracownika Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Wiaty Przystankowe
Pani Wójt kiedy zostaną zamontowane przystanki w m-ci NOŻEWO? Rozpoczął się już rok szkolny, dzieci mokną i marzną. Prosimy o interwencję i przyśpieszenie stawiania przystanków.

Odpowiedź Wójta:
Zebraliśmy już oferty na zakup wiat przystankowych. Niebawem dokonamy zakupu. Problemem jest jednak ustawienie przy drogach innych niż gminne i powiatowe. Wymagane są w tym celu dodatkowe uzgodnienia z zarządami dróg wojewódzkich i krajowych, uzyskanie prawa do terenu, który nie zawsze należy do nas. To niestety wydłuża cały proces.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gaz
W nawiązaniu do zapytania z dnia 15.01.19 do Pani Wójt a "mianowicie kiedy Do szkoły w Przystani będzie doprowadzony gaz ....." Odp. Pani była następując"Będę zabiegać o przyłączenie szkoły do sieci gazowej..itd......" Ponawiam ponownie te pytanie czy w tym temacie coś się zmieniło?

Odpowiedź Wójta:
Polska Spółka Gazownictwa przysłała nam w tej sprawie aneks do zawartej umowy na rok 2019, obecnie planowany termin przyłączenia to rok 2021.


2019-10-17

Internauta
Temat: fotowoltaika
W jaki sposób będzie od nas pobrana opłata za fotowoltaikę. W momencie składania wniosków mieliśmy informację o ratach 0%. Jaka jest prawda? Czy wiadomo coś nowego w tej kwestii?

Odpowiedź Wójta:
Płatności można dokonać jednorazowo albo w trzech ratach rozliczanych w roku 2019. Do każdego z uczestników projektu zostały już wysłane informacje w tej sprawie, obecnie przyjmujemy deklaracje dotyczące wyboru sposobu płatności.


2019-10-17

Internauta Mieszkańcy Nowej Wsi
Temat: Światłowód Nowa Wieś
Witam szanowną Panią Wójt Mamy wielkie pytanie i problem gdyż w naszej Miejscowosci jest dużo osób idących w kierunku E-Sportu,Streamingu jestesmy osobami próbującymi dojść do czołówki w Polsce a jest to bardzo możliwe ze się to uda jednak jest taki problem ze mieszkancy naszej Mieściny sa ograniczani przez słabe przyłącza internetowe. Prosimy o rozpatrzenie tej możliwości E-Sport pnie sie do góry w Polsce bardzo szybko a miło by było zobaczyć kogoś na scenie od nas.

Odpowiedź Wójta:
Już w przyszłym roku ruszy budowa wielu odcinków  sieci światłowodowej na terenie naszej gminy, także w Nowej Wsi. Dostęp do szybkiego Internetu na terenie gminy jest dla mnie bardzo ważny.


2019-10-17

Internauta MAMA
Temat: Obiady w SP Olszewo Borki
Witam.Tyle Pani mówiła o równym traktowaniu mieszkańców gminy.Wiec pytanie: Czy dzieciaki w SP będą traktowane jednakowo?Chodzi nam rodzicom o obiady. Dzieci z Budynku D mają pełny obiad, natomiast młodsze dzieciaki tylko zupę. Czy ktoś myśli nad rozwiązaniem tego problemu. Czy ulepszeniu kuchni w starej części?A może o przechodzeniu chociaż przez jakiś czas dzieciaków na obiady do 2 budynku. Wiele rodziców pracuję,dzieci odbierane są późno ze świetlicy.

Odpowiedź Wójta:
Problem nie powstał w ostatnim roku, a trudno w krótkim czasie zaradzić wieloletnim zaległościom. Stołówka w budynku B jest nieprzystosowana do  przygotowywania obiadów dwudaniowych. Pomieszczenie kuchni wymaga gruntownej modernizacji: między innymi instalacja elektryczna, wyposażenie socjalne, wentylacja pomieszczeń kuchennych. Stara część szkoły w Olszewie-Borkach wymaga gruntownej modernizacji, mam tego świadomość i będziemy nad tym pracować. Jest to także jedno z głównych zadań nowej pani dyrektor.


2019-10-17

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Witam, Uprzejmie proszę o naprawę głębokich ubytków nawierzchni na ul. Popiełuszki w Grabowie.

Odpowiedź Wójta:
Przyjęliśmy to zgłoszenie do realizacji.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Drogi, ul Prosta
Witam Proszę o informację czy na ul. Prostej w miejscowości Łazy będzie dosypany żwir i ulica zostanie wyrównana ? Wyjazd z tej ulicy na ul. Sikorskiego jest makabryczny. Czy ktoś z gminy sprawdza jakość wykonywanych prac drogowych ? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Rozstrzygnęliśmy przetarg. Żwirowanie i wyrównywanie dróg będzie prowadzone w najbliższych tygodniach pod nadzorem pracownika Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa.


2019-10-17

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Wiaty Przystankowe
Pani Wójt kiedy zostaną zamontowane przystanki w m-ci NOŻEWO? Rozpoczął się już rok szkolny, dzieci mokną i marzną. Prosimy o interwencję i przyśpieszenie stawiania przystanków.

Odpowiedź Wójta:
Zebraliśmy już oferty na zakup wiat przystankowych. Niebawem dokonamy zakupu. Problemem jest jednak ustawienie przy drogach innych niż gminne i powiatowe. Wymagane są w tym celu dodatkowe uzgodnienia z zarządami dróg wojewódzkich i krajowych, uzyskanie prawa do terenu, który nie zawsze należy do nas. To niestety wydłuża cały proces.


2019-09-09

Internauta Przystan
Temat: Szkoła
Teren wokół budynku szkoły podstawowej w Przystani to plac budowy. Jak długo potrwa remont i jak wpłynie on na organizację roku szkolnego?

Odpowiedź Wójta:
Prace potrwają jeszcze kilka tygodni, a rok szkolny rozpoczął się bez przeszkód. Wykonawca zabezpieczył i wydzielił plac budowy.


2019-09-09

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
Pani Wójt dlaczego w naszej miejscowości nie będzie Placu zabaw DLA DZIECI?? CZY DZIECI Z BIALOBRZEGU BLIZSZEGO SA GORSZE OD TYCH W NOWEJ WSI? BO TAM ZAPLANOWANO OPCJE TYPU FULL A W NASZEJ MIEJSCOWOSCI MYDLI SIE OCZY OTWARTA STREFA AKTYWNOSCI CZYM JEST ZWYCZAJNA SILOWNIA POD CHMURKA DLA DOROSLYCH. PYTAMY OTWARCIE KIEDY PLAC ZABAW DLA DZIECI????

Internauta Plac zabaw?
Temat: Mieszkańcy
Pani wojt mówi Pani o integracji mieszkańców w tym dzieci w miejscowości Białobrzeg Bliższy? Gdzie te dzieci mają się integrować? Na tych orbitrekach? Ta przestrzeń należało wykorzystać jako plac zabaw dla dzieci , dlaczego Pani nie słucha naszych próśb?

Odpowiedź Wójta:
Przykro mi, że krytycy nie doceniają tego, że całość inwestycji została sfinansowana ze środków gminy i rządowego programu właśnie dla miejscowości Białobrzeg-Bliższy. Tłumaczyłam też wcześniej, że ze względu na ograniczoną ilość miejsca ten plac ma inny charakter niż w miejscowości Żebry Stara Wieś gdzie jest dużo więcej miejsca. Ze swojej strony mieszkańcy w ramach funduszu sołeckiego mogą zakupić zabawki i doposażyć istniejącą altanę. Tak więc to kiedy będzie plac zabaw dla dzieci zależy również od woli samych mieszkańców.


2019-09-09

Internauta Białobrzeg
Temat: Dofinansowanie do przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych.
Witam Szanowną Panią Wójt. Czy Urząd Gminy prowadzi dofinansowania do przyłączy kanalizacyjnych lub/i wodociągowych. Chodzi mi o przyłącze między istniejącą kanalizacją a nowo wybudowanym domem jednorodzinnym.pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Doprowadzenie przyłącza od granicy działki do wybudowanego domu należy do właściciela, gmina nie buduje przyłączy kanalizacyjnych czy wodociągowych na prywatnych gruntach.


2019-09-09

Internauta Beata
Temat: Dowoz
Witam pani wojt. Podaje pani dowoz do szkol na tetenir gminy a co z autobusami do szkol w Ostrolece?’ Obiecała pani na zebraniach przed wyborczych zlote gory miedzy innymi komunikację miedzy np Nowa Wsią a Ostrołęką. Poprzedni wójt mowił ze nic sie nie da zrobic , pani uwazala ze wszystko da sie zrobic. Poprzednik przynajmniej na rok Szkolny jakies autobusu urochomil i rozklady juz wisialy i byly dostepne na stronie gminy. Co pani planuje z tym zrobic?  Program rzadowy jakos

Odpowiedź Wójta:
Już zrobiłam. Zgodnie z ustawą o przewozach autobusowych wystąpiliśmy wspólnie z innymi wójtami do starosty ostrołęckiego o złożenie stosownych wniosków dla połączeń międzygminnych do wojewody mazowieckiego. Dofinansowanie otrzymało 5 kursów międzygminnych, w 3 z nich uwzględnione są miejscowości gminy Olszewo-Borki, w tym Nowa Wieś. Obecnie trwa ustalanie przez Starostwo szczegółów dotyczących rozkładów jazdy, kursy ruszą niebawem.


2019-09-09

Internauta Darek
Temat: Woda i przepompownia
Witam.Pani wójt.Czy jest planowane nowe ujęcie wody dla Olszewa-Borek??Kiedyś była przepompownia w olszewi-borkach,a woda z ujścia rzeki.Odkąd woda jest dostarczana ze Stepny Starej jakość jest tragiczna.Dużo kamienia w wodzie,słabe oczyszczanie.Czy gmina planuje poprawę względem jakości wody?

Odpowiedź Wójta:
Jest pan w błędzie. Miejscowość Olszewo-Borki jest wciąż zasilana z ujęcia w Ostrołęce. Stacja Uzdatniania w Stepnie Starej dostarcza wodę bardzo dobrej jakości, niestety obecnie trafia ona do bardzo niewielkiej ilości mieszkańców. Planujemy jej lepsze wykorzystanie i przyłącznie do niej okolicznych miejscowości, w tym Olszewa-Borek.


2019-09-09

Internauta Katarzyna
Temat: wydmy na terenie Olszewa-Borek
Dzień dobry, Czy wydmy na terenie Olszewa-Borek podlegają ochronie? Niepokoi mnie ich niszczenie. Proceder trwa od kilku lat. I zniszczenie terenu bardzo się pogłębia. Chodzi o wydmy położone między łąkami od strony ulicy Karola Wojtyły a ciągnące się do drogi z Nakłami.

Odpowiedź Wójta:
Wydmy na terenie miejscowości Olszewo-Borki nie podlegają ochronie obszarowej, jednak wydmy i porastająca je roślinność nie powinny być niszczone. Teren, o którym Pani pisze jest własnością prywatną. Pracownik Urzędu Gminy pouczył właścicielkę działek, że wydobywanie piasku i zmiana ukształtowania terenu wymagają stosownych zezwoleń.


2019-09-09

Internauta Mjeszkaniec.
Temat: Bjeg. 3. Pe. Przelajem. Przez. Przystań
Co. Roku. Odbywały. Się. Bjegi. W. Pszystani. A. W. Tym. Roku. Zero. Troche. Trzeba. Się. Zastanowić. Pani. Wójt. Prosze. Podać. Przyczynę. Dlaczego. Się. One. Nie. Odbedo się z. Giry. Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Ze względu na trwające prace remontowe przy zabytkowym dworku w Przystani w tym roku nie planujemy biegu "Przełajem przez Przystań".


2019-09-09

Internauta Darek
Temat: oczyszczalnia i woda olszewo-borki
Witam serdecznie.Czy jest w planach budowa oczyszczalnia w olszewie borkach?

Odpowiedź Wójta:
Nie planujemy budowy oczyszczalni ścieków w Olszewie-Borkach, rozpoczynamy natomiast budowę nowej przepompowni ścieków, a w dalszej kolejności modernizację systemu kanalizacji sanitarnej.


2019-09-09

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: dofinansowanie PKS-u
Witam, czy gmina złożyła wniosek o dofinansowanie połączeń PKS? Jeszcze kilka lat temu można było z małej wsi dojechać bezpośrednio do miasta, teraz można dojechać autobusem szkolnym do Borek i 3 do miasta, ale powrót jest o wiele bardziej skomplikowany. Rozkład jazdy "3" nie jest kompatybilny z autobusami szkolnymi. Co z dziećmi uczącymi się w Ostrołęce na drugą zmianę?

Odpowiedź Wójta:
Tak gmina złożyła wnioski o dofinansowanie połączeń PKS i przekazała je Starostwu Powiatowemu. Czekamy na uruchomienie kursów na 3 trasach, które uwzględniają miejscowości naszej gminy. Jestem też na etapie konsultacji dotyczącej rozkładu jazdy linii nr 3 obsługiwanej przez MZK.


2019-08-27

Internauta MAMA
Temat: Nowy rok szkolny
Czy możemy w tym miesiącu liczyć na wcześniejsze wpłaty świadczeń rodzinnych. Tak żebyśmy mogli na spokojne przygotować dzieci na nowy rok szkolny?

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z przepisami regulującymi przyznanie i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz świadczeń rodzinnych, świadczenia te wypłacane są w okresach miesięcznych. Informacja o terminie wypłaty świadczenia zawarta jest w przyznanej decyzji/informacji. Realizacja przyznanych świadczeń w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej następuje w terminie do ostatniego dnia miesiąca. W miesiącu sierpniu 2019r. wypłaty świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych oraz świadczenia " Dobry start" są wypłacane sukcesywnie od 26.08.2019r.


2019-08-27

Internauta mieszkaniec
Temat: Droga
Witam, Czy mieszkańcy Grabnika i Mostowa doczekają się w końcu drogi ? Pracę nad remontem miały zacząć już się kilka lat temu, a jakoś rezultatów nie widać...

Odpowiedź Wójta:
Witam serdecznie, za wcześniejsze lata nie odpowiadam. Wniosek na przebudowę tej drogi w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, został złożony w Urzędzie Wojewódzkim 26 sierpnia 2019 r. przez Starostę Ostrołęckiego, gdyż jest to droga powiatowa.


2019-08-27

Internauta Sławomir
Temat: Wiata przystankowa.
Witam Panią Wójt mam pytanie odnośnie wiaty przystankowej która miała być zakupiona dla miejscowości Nakły i zamontowana przy zatoczce autobusowej. Od września zaczyna się nowy rok szkolny mam nadzieję że naze pociechy będą mogły znaleźć chwilowe zabezpieczenie od deszczu i śniegu czekając na autobus. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Wiaty przystankowe zostaną ustawione równocześnie w kilku miejscowościach. Obecnie wystąpiłam do zarządców dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych z prośbą o ewentualne dofinansowanie obiektów usytuowanych przy tych drogach. Po uzyskaniu odpowiedzi podejmę decyzje dotyczące konkretnych lokalizacji w zależności od możliwości finansowych.


2019-08-27

Internauta Mrek
Temat: temat już był ul. Sikorskiego
"Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku." Z wcześniejszych informacji wynika że tylko niewielki odcinek ul. Sikorskiego. Co z pozostałą częścią ulicy od mostku ? Odpowiedź Wójta: Dofinansowanie na przebudowę ulicy Sikorskiego zostało uzyskane na odcinek do mostku na Piasecznicy. itd ............... Już sierpień , żadnych prac nikt nie przeprowadza- rozumiem ,że zaczną Listopadzie-a potem ZIMA i STOP

Odpowiedź Wójta:
Mam dla Pana dobrą informację, mimo wielu napotkanych problemów przebudowa została rozpoczęta. Niestety wcześniej zaistniała konieczność wykonania dodatkowych prac projektowych. Etap przygotowawczy i przetargowy uległ wydłużeniu także dlatego, że konieczne było uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę. Jednocześnie należało uwzględnić nie przewidzianą rozbudowę infrastruktury podziemnej: w ul. gen. Wł. Sikorskiego - budowę sieci grawitacyjno-ciśnieniowej kanalizacji sanitarnej wraz z brakującymi przyłączami. Podobnie w ul. Pisarki - uzupełnienie istniejącej sieci w przyłącza wodno – kanalizacyjne. W zastanej dokumentacji brakowało aktualnych przedmiarów i kosztorysów robót budowlanych. Okazało się też, że oprócz dofinansowania ze środków zewnętrznych na przebudowę dróg, inwestycja wymaga dodatkowego wkładu własnego gminy na  rozbudowę infrastruktury podziemnej i należało takie środki zabezpieczyć w budżecie.


2019-08-27

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
A w którym miejscu w Białobrzegu Bliższym Pani Wójt usytuowana będzie Otwarta Strefa Aktywności? Co rozumieć przez takie sformułowanie? Jakiego typu będzie to sprzęt? Podkreślamy że prosimy o strefę zabaw stricte dla dzieci

Odpowiedź Wójta:
Otwarta strefa aktywności będzie usytuowana obok altany na placu gminnym (za dawną zlewnią mleka). Jak wskazuje nazwa - będzie to plac na którym znajdą się urządzenia do aktywności na świeżym powietrzu. Wariant podstawowy OSY jest ściśle określony przez wytyczne ministerstwa sportu (dofinansowującego zadanie) i obejmuje: - siłownię plenerową (minimum 6 urządzeń, może być kilka urządzeń na jednej konstrukcji), - strefę relaksu (ławki , minimum dwa urządzenia do gier edukacyjnych montowanych na stałe do podłoża np. szachy/warcaby otp. zagospodarowanie zieleni- nasadzenia. W miejscowości Białobrzeg Bliższy zaplanowano z uwagi na możliwości terenu wariant podstawowy.


2019-08-27

Internauta Mieszkańcy Białobrzegu Bliższego
Temat: Plac zabaw Białobrzeg Bl.
A w którym miejscu w Białobrzegu Bliższym Pani Wójt usytuowana będzie Otwarta Strefa Aktywności? Co rozumieć przez takie sformułowanie? Jakiego typu będzie to sprzęt? Podkreślamy że prosimy o strefę zabaw stricte dla dzieci

Odpowiedź Wójta:
Otwarta strefa aktywności będzie usytuowana obok altany na placu gminnym (za dawną zlewnią mleka). Jak wskazuje nazwa - będzie to plac na którym znajdą się urządzenia do aktywności na świeżym powietrzu. Wariant podstawowy OSY jest ściśle określony przez wytyczne ministerstwa sportu (dofinansowującego zadanie) i obejmuje: - siłownię plenerową (minimum 6 urządzeń, może być kilka urządzeń na jednej konstrukcji), - strefę relaksu (ławki , minimum dwa urządzenia do gier edukacyjnych montowanych na stałe do podłoża np. szachy/warcaby otp. zagospodarowanie zieleni- nasadzenia. W miejscowości Białobrzeg Bliższy zaplanowano z uwagi na możliwości terenu wariant podstawowy.


2019-08-27

Internauta Mieszkaniec Białobrzeg Bliższy
Temat: Śmieci w lesie
Czy gmina może zająć się śmietnikiem w lesie w Białobrzegu Bliższym. W lasach znajdują się stare maszyny rolnicze, eternit i śmieci. Macie wydział środowiska przecież,który może się tym zająć. Czy jest możliwość ustawienia większej ilości koszów na śmieci we wsi to może pozwoli żeby było mniej śmieci w lesie.

Odpowiedź Wójta:
Pracownicy gospodarczy gminy systematycznie prowadzą prace porządkowe, niestety w wielu miejscach śmieci szybko pojawiają się ponownie. To przykre ale za taki stan odpowiadają przede wszystkim także niektórzy mieszkańcy, którzy dopuszcaają się takich działań. Część tych przedmiotów może być zlokalizowana na działkach prywatnych i właściciel ma wtedy obowiązek uprzątnąć śmieci. Bez osobistej odpowiedzialności, kultury i troski o ekologię nie wyeliminujemy jednak skutecznie takich zjawisk. Rozważymy też rozstawienie kolejnych koszy w Białobrzegu Bliższym.


2019-08-27

Internauta Mieszkaniec wsi
Temat: Ścieki
Chcę zapytać dlaczego niektórzy mieszkańcy Grabnika wylewają zawartość szamba za swoje posesje, smrodząc przy tym na okolicę, a przecież mamy kanalizację.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście takie zdarzenia nie powinny mieśc miejsca. Proszę wtedy kiedy będą miały miejsce o ich zgłaszanie bezpośrednio do Referatu Ochrony Środowiska i Spraw Obywatelskich bądź bezpośrednio na policję.


2019-08-27

Internauta Jurek
Temat: MPZP
Pani Wójt Od wielu lat mieszkańcy gminy Olszewo-Borki czekają na uchwalenie nowego plany zagospodarowania przestrzennego. Prace nad tym dokumentem przeciągają się od 10 lat i mieszkańcy nadal nie mają informacji na temat czy jest coś robione w tym kierunku. Prosimy o odpowiedź na następujące pytania. 1.Kiedy planuje Pani przekazać pod obrady Rady Gminy projekt studium uwarunkowań MPZP 2.Do kiedy pierwotnie miał być sporządzony MPZP oraz studium uwarunkowań

Odpowiedź Wójta:
Rada Gminy Olszewo-Borki w dn. 23 kwietnia 2008r podjęła uchwałę Nr XX/149/08 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Olszewo-Borki. Pierwszy termin przygotowania opracowania upływał w sierpniu 2009 r., później był kilkakrotnie aneksowany. Gmina w poprzednich latach kilka razy przedkładała projekt studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Ostrołęce. Nie uzyskano jednak pozytywnej opinii RDOŚ. Odbyłam już kilka spotkań w tej sprawie, obecnie planiści dokonują zmian zgodnych ze wskazaniami i zmieniającymi się przepisami prawa w tym zakresie. Projekt studium zostanie przedłożony pod obrady Rady Gminy po uzyskaniu pozytywnych opinii od organów opiniujących, uzgodnienia trwają. Po uchwaleniu studium Rada Gminy może przystąpić do zmian MPZP. Termin sporządzenia planu jest ściśle związany ze zmianą studium. Chcę aby dokonało się to możliwie szybko.


2019-08-27

Internauta Mieszkanka
Temat: Drogi
Witam,kiedy w końcu będą DOBRZE zrobione"piaskowe" drogi przechodzące przez oba mosty w Białobrzegu Dalszym. Wyjazd z kolonii jest utrudniony, nie wspominając, że można uszkodzić sobie samochód. Wasze podsypywanie piasku na żwir tylko pogorszyło sprawę tak samo, jak rozgarnianie go na boki, przez co droga się obniża i trudniej wjechać.Jak się kogoś zatrudnia z zewnątrz, to pasowałoby sprawdzić i dopiero zatwierdzić,a nie zapłacić i mieć problem z głowy.

Odpowiedź Wójta:
Ogłosiliśmy właśnie przetarg na żwirowanie i profilowanie dróg. Ta droga zostanie również objęta pracami naprawczymi.


2019-08-27

Internauta Antoni
Temat: Instalacja gazu w Łazach
Witam, Proszę o informacje dot. Budowy sieci gazowej w łazach. Informacja ta jest niezbedna Dla mieszkanców planujacych wymiane piecow co na ekologiczne.

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gazociąg w miejscowości Nakły
Witam mam pytanie odnośnie gazyfikacji miejscowości Nakły czy są jakiejkolwiek plany żeby w najbliższym czasie była możliwość podłączenia się do instalacji?

Odpowiedź Wójta:
Inwestycje gazowe prowadzi Polska Spółka Gazownictwa kierując się min. liczbą złożonych przez mieszkańców wniosków na przyłącza gazowe. Należy więc indywidualnie lub wspólnie złożyć taki wniosek bezpośrednio w Polskiej Spółce Gazownictwa, która zdecyduje o inwestycji. Można to zrobić przez internet: https://www.psgaz.pl/przylaczenie-do-sieci-gazowej1.Z przekazanych gminie informacji wynika, że w tym roku spółka rozpoczęła proces inwestycyjny (w tym projektowy) budowy gazociągów dla miejscowości: Antonie, Kordowo, Nowa Wieś, Zabrodzie i w części miejscowości Łazy.


2019-07-26

Internauta ULICA POGODNA KRUKI
Temat: OŚWIETLENIE
Witam na naszej ulicy jest brak oswietlenia.Jest tu 4 domy każdy ma małe dzieci.W zimę szybko robi się ciemno a bez latarki nie widać nawet furtki do ogrodzenia.Problem był już zgłaszamy Pani Sołtys rok temu.Mieszkamy przy lesie w zimę jest bardzo ciemno.Z podwórka nie widać nawet samochodu przed bramą.Zgodzilismy się na składkę na latarnię na słupie okazało się że nie ma projektu.Prosimy o zamontowanie chociaż jednej latarni.Inne ulice są oświetlone.

Odpowiedź Wójta:
Montaż lamp przy ul. Pogodnej to zadanie inwestycyjne, które wymaga przyłączenia nowego obiektu do sieci dystrybucyjnej i doprowadzenie linii energetycznej. Nie zostało ono przewidziane w budżecie gminy do realizacji w 2019 r. Zachęcam do aktywności podczas zebrania wiejskiego i zgłoszenia propozycji do  funduszu sołeckiego.


2019-07-26

Internauta mieszkanka
Temat: wycinka krzaków
Witam. Proszę o wycięcie krzaków na osiedlu kwiatowym w Krukach (ulice Tęczowa,Bławatkowa,Jaśminowa)z powodu bardzo ograniczonej widoczności.

Odpowiedź Wójta:
Prace zostały już wykonane, widoczność została poprawiona.


2019-07-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Oświetlenie
Czy w najbliższym czasie planowane jest wykonanie oświetlenia ulicznego przy ul. Wrzosowej w Krukach?

Odpowiedź Wójta:
Budowa oświetlenia ulicznego w msc. Kruki w ul. Wrzosowej jest to zadanie inwestycyjne, które wymaga zaplanowania środków finansowych w budżecie gminy. Nie zostało ono przewidziane w budżecie gminy do realizacji w 2019 r. Zachęcam do udziału w zebraniu wiejskim jakie odbędzie się 30 sierpnia i zgłoszenia inwestycji w ramach funduszu sołeckiego. W ten sposób powstaje bardzo wiele odcinków oświetlenia.


2019-07-26

Internauta Tomasz
Temat: Odnawialnych Źródeł Energii
Czy Gmina planuje rozpocząć nowy program dot. Odnawialnych Źródeł Energii (fotowoltaika). Wiem, że większość osób nie wiedziała o obecnie będącym w realizacji.

Odpowiedź Wójta:
Tak. Jeżeli pojawią się środki rządowe bądź unijne przeznaczone na programy gminne, będziemy chcieli w nich uczestniczyć. Obecnie rusza program rządowy „Mój prąd” zakładający dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, będzie obsługiwać go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski należy jednak składać indywidualnie do Funduszu, kwota dotacji do instalacji wynosi do 5000 zł. Warto zapoznać się z jego zasadami.


2019-07-26

Internauta ja to ja
Temat: przegląd na placu zabaw
Witam Pani Wójt. Jak często robione są przeglądy sprzętu na placach zabaw? Chodzi konkretnie o plac zabaw w Nakłach w urzadzeniu wioślarz brakuje 1 śruby a druga jest poluzowana tylko chwila i bedzie z tego tragedia. Czy może się ktoś tym zająć w trybie pilnym?

Odpowiedź Wójta:
Przeprowadzamy przeglądy roczne i doraźne w razie potrzeby. Zgłoszone usterki zostały już usunięte, a plac uporządkowany.


2019-07-26

Internauta Leszek
Temat: budynek gimnazjum
Pani Wójt proszę o odpowiedź jakie ma plany dotyczące zagospodarowania budynku po Gimnazjum w Nowej Wsi. Obecnie stoi on nie wykorzystany, a wyposażenie jest wywożone (mion zdaniem rozgrabiane) m.in zastawa stołowa.

Odpowiedź Wójta:
Chcę aby budynek po byłym gimnazjum dalej służył społeczności naszej gminy. Trwają rozmowy  na temat utworzenia tam środowiskowego domu samopomocy bądź placówki o podobnym charakterze, służącej osobom niepełnosprawnym czy starszym. Sala gminastyczna będzie dalej wykorzystywana przez Szkołę Podstawową. Jeżeli chodzi o wyposażenie obiektu - część zostanie w  nim zachowana, a część może być przekazana innym placówkom oświatowym z terenu gminy. Wcześniej sporządzimy stosowną dokumentację inwentaryzacyjną, sprawdzając dokładnie stan majątku szkoły.


2019-07-26

Internauta Paweł
Temat: Fotowoltaika
Czy na terenie gminy trwają już prace montażowe instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź Wójta:
Trwają ostatnie ustalenia projektowe i techniczne z udziałem inspektorów nadzoru. Prace montażowe powinny ruszyć w najbliższych dniach.


2019-07-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Wycinka i oczyszcanie pobocza ulicy 3-Maja Grabowo
Pani Wójt.Czy sołtys J.Kurzych zgłośił temat w którym pisze odnośnie pobocza ulicy??Cała ul.Popiełuszki od ul.Warszawskiej jest zarośnięta krzewy gałęzie. Owszem widziałem że porządki były robione ale nie tam co było zgłoszone tylko jak zawsze przy kościele np.parking.Interesuje mnie kiedy będzie to zrobione bo myślę że Grabowo to też gmina Olszewo-Borki.

Odpowiedź Wójta:
Państwo sołtysi zgłaszają problemy do Urzędu Gminy w wielu sprawach. Staramy się je rozwiązywać na bieżąco na miarę możliwości gminy. Tę sprawę również przyjęliśmy jako zgłoszenie do realizacji.


2019-07-12

Internauta Mieszkańcy
Temat: Plac zabaw
Pani Wójt kiedy doczekamy się placu zabaw w Białobrzegu Bliższym?

Odpowiedź Wójta:
Ogłoszono już przetarg na wykonanie Otwartej Strefy Aktywności w Białobrzegu Bliższym, udało się też pozyskać na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Planowany termin wykonania prac to wrzesień.


2019-07-12

Internauta remi
Temat: kanalizacja
Pani Wójt. Na jakie lata przewiduje Pani budowę kanalizacji i wodociągu w Zabrodziu na ulicy Kowalskiej. Prace projektowe były rozpoczęte za byłego wójta. Kiedy więc przewiduje Pani realizację tej inwestycji?

Odpowiedź Wójta:
Termin realizacji tego zadania jest uzależniony od możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Czekam na ogłoszenie stosownych programów, wtedy wspólnie z radą gminy podejmiemy decyzje inwestycyjne.


2019-07-12

Internauta XXX
Temat: Dożynki
Droga Pani Wójt na kiedy są zaplanowane dożynki? I my jako mieszkańcy jakich atrakcji,zespolów możemy się spodziewać.

Odpowiedź Wójta:
Dożynki zostały zaplanowane na 24 sierpnia, odbędą się w Olszewie-Borkach. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia dotyczące programu, szczegóły przekażę niebawem.


2019-07-12

Internauta Internauta
Temat: remont budynku szkoły w Rżańcu
Szanowna Pani Wójt chciałbym zapytać,jaki jest postęp prac przy remoncie budynku SP w Rżańcu?. Na zebraniu wiejskim w roku ubiegłym ustalono,że fundusz sołecki na rok 2019 zostanie przeznaczony na remont budynku SP w Rżańcu.Są wakacje czyli właściwy moment na remont budynku, w którym od września mają się uczyć nasze dzieci. Tymczasem nic się nie dzieje.Chyba nie pójdzie Pani śladami poprzednika i nie przesunie prac na październik czy listopad?

Odpowiedź Wójta:
Oczekiwałam na konkretne propozycje remontu ze strony Rady Sołeckiej. Stosowny wniosek wpłynął 1 lipca i dotyczy zakupu oraz wymiany okien, drzwi, naprawy powierzchni podłóg. Pracownicy referatu inwestycyjnego dokonają w przyszłym tygodniu szacunkowej wyceny prac i wyłonienia wykonawcy. Zakładam, że będą one zrealizowane do końca sierpnia.


2019-07-12

Internauta Nakły
Temat: Plac zabaw
Witam chciałbym uprzejmie zapytać kiedy teren boiska oraz plac zabaw zostanie uprzątnięty i zostaną wykoszone chwasty oraz trawa która sięga do kolan, by dzieci mogły znów z nich korzystać.

Odpowiedź Wójta:
Place zabaw porządkowane są sukcesywnie. Niestety urząd gminy dysponuje tylko niewielkimi kosiarkami i kosami spalinowymi, nie posiadamy dużych urządzeń, które przyśpieszyłyby ten proces. Dlatego min. zgłosiłam pomysł utworzenia gminnej spółki komunalnej, która systemowo zajęłaby się porządkowaniem obiektów gminnych.


2019-07-12

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga żwirowa
Witam, Pani Wójt bardzo proszę o uwzględnienie w planach położenie asfaltu na ul. Bielowej w Zabrodziu. Nie da się mieszkać przy tej ulicy. Unoszący się kurz na kilkanaście metrów po przejechaniu samochodu powoduje że nie ma czym oddychać. Pragnę zaznaczyć, że ruch na tej drodze jest bardzo duży,a na dodatek niektórzy kierowcy jeżdżą z bardzo dużą prędkością, co powoduje, że ten kurz unosi się jeszcze bardziej. Jest to naprawdę bardzo uciążliwe.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Bielowa w większości biegnie przez pola, kilka budynków znajduje się bezpośrednio przy skrzyżowaniu z asfaltową ul. Zagórną. Mam świadomość tego, że mogą tam występować  uciążliwości. Posiadamy na terenie gminy wiele takich dróg, będziemy je stopniowo przebudowywać, ale jest to proces, który wymaga czasu.


2019-07-12

Internauta Halina mieszkaniec Nowej Wsi
Temat: komunikacja w dni wolne od nauki szkolnej
Szanowna Pani Wójt głosowaliśmy na Panią aby Pani realizowała nasze najgłówniejsze problemy. Temat komunikacji publicznej toczy się od 20 czerwca 2018r.Wszystko na nic.Proszę powiedzieć czy seniorzy z Nowej Wsi przez okres wakacji będą mogli dojechać autobusem aby skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w Ostrołęce i Olszewie Borkach. Prosimy o realizację połączeń autobusowych Nowa Wieś - Ostrołęka.Co dalej z komunikacją publiczną?Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Tak jak już wspominałam, czekamy na rządowy program dofinansowania połączeń lokalnych. Ruszy on w najbliższych tygodniach. Bez tego dofinansowania gmina niestety nie jest w stanie z własnego budżetu opłacić dodatkowych połączeń autobusowych.


2019-07-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Światłowód
Czy są podejmowane działania w kierunku budowy infrastruktury światłowodowej na terenie gminy?

Odpowiedź Wójta:
Tak. Na terenie gminy będą prowadzone prace związane z budową światłowodów. Jesteśmy już po wstępnym spotkaniu z firmą INEA, która będzie je realizować. Najpierw światłowody zostaną przyłączone do naszych szkół. Przyłącza indywidualne do mieszkańców będą wykonywane od wiosny przyszłego roku. Trwaja prace projektowe. O dalszych szczegółach będziemy informować na stronie internetowej gminy.


2019-07-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Ul. PROSTA
Pani Wójt chciałbym się dowiedzieć co jest zakopywane wzdłuż ulicy Prostej Łazy

Odpowiedź Wójta:
W ulicy Prostej trwają prace budowlane polegające na budowie sieci elektroenergetycznej kablowej średniego napięcia 15 kV i niskiego napięcia 0,4 kV.


2019-06-27

Internauta
Temat: ul.koscielna Nowa wies.
Witam Pania Wojt.my mieszkancy ul koscielnej w Nowej Wsi pytamy Pania na jakim etapie jest budowa naszej ulicy.po zebraniu na ktorym bylismy -cisza.co dalej jest robione w zwiazku z ta ulica?prosimy o konkretna odpowiedz.a jezeli trzeba przybedziemy ponownie na zebranie.

Odpowiedź Wójta:
Dla odcinka nieuregulowanego prawnie, zostanie niebawem ogłoszone zamówienie publiczne na wykonanie dokumentacji projektowej z zastosowaniem procedury specustawy drogowej tzw. ,,ZRID’’, finansowane ze środków Funduszu Sołeckiego wyodrębnionych na rok 2019 dla miejscowości Nowa Wieś. Dokumentacja opracowana zostanie do końca bieżącego roku.
Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, będziemy mogli ubiegać się o zewnętrzne wsparcie finansowe na jej przebudowę.


2019-06-27

Internauta ja to ja
Temat: Fotowoltaika
Pani wójt czy to prawda że za fotowoltaikę będziemy musieli zapłacić od razu za całą instalację a nie jak było wcześniej mówione w ratach 0% nawet przez 2 lata?

Internauta Adam
Temat: fotowoltaika
W jaki sposób będzie od nas pobrana opłata za fotowoltaikę. W momencie składania wniosków mieliśmy informację o ratach 0% A ostatnio dochodzą do nas słuchy o zapłacie jednorazowej (5-8 tyś jednorazowo to bardzo dużo) Jaka jest prawda?

Odpowiedź Wójta:
Projekt na wykonanie paneli fotowoltaicznych musi być rozliczony przez gminę z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych w bieżącym roku. Jest to zadanie jednoroczne. Wkład własny mieszkańców (20% wartości instalacji) również powinien być wniesiony tym okresie, ewentualne raty dotyczyć więc będą tego roku.
W żadnych dokumentach jakimi dysponuję z etapu przygotowania wniosku, czy podpisanej umowy, nie ma informacji o dłuższych okresach wpłat. Jeżeli wcześniej były składane takie obietnice, przykro mi to stwierdzić, ale wykraczają poza zakres jaki został określony w umowie i budżecie gminy. Kwoty powyżej 5 tys. złotych (brutto) dotyczą 52 instalacji, w tym gminnych. Pozostałe 134 instalacje to sumy od 2 do 5 tys. złotych. Szczegóły rozliczeń przekażemy niebawem, po zakończeniu procesu audytu i dokładnym ustaleniu harmonogramu montażu instalacji.


2019-06-27

Internauta Anna
Temat: Przedszkole
Droga Pani Wójt czy zostaną poprawione warunki w przedszkolu. Może czas pomyśleć nad zmianą budynku przedszkole jest w fatalnym stanie nikt o tym głośno nie mówi bo nie mamy innego przedszkola w poblizu. Przyjrzy się Pani przedszkolom w sąsiednich gminach. To jest niedopuszczalne by w sali 20m2 przebywało 10 godzin 25 dzieci.Brak sali do ćwiczeń do przedstawień. Brak placu zabaw stołówki. Pomyśli pani o dzieciach. Chyba że remonty dróg sa ważniejsze jak dzieci.

Odpowiedź Wójta:
Warunki w każdej placówce oświatowej prowadzonej przez Gminę Olszewo-Borki są systematycznie i w miarę możliwości finansowych gminy poprawiane. Ewentualna zmiana usytuowania przedszkola bądź wybudowanie nowego obiektu będzie możliwe po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego. Będziemy poszukiwać takich środków. Gmina musi zaspokajać potrzeby mieszkańców w wielu obszarach, także poprzez poprawę infrastruktury drogowej, sportowej, rozbudowy sieci wodociągowo- kanalizacyjnej czy rozbudowę oświetlenia. Zapewniam, że jako mama i wójt rozumiem potrzeby dzieci oraz konieczność zapewnienia im właściwych warunków wychowania i kształcenia.


2019-06-27

Internauta Grażyna
Temat: Plac zabaw w Drężewie
Szanowna Pani Wójt, czy w planach jest powtórne zagospodarowanie placu zabaw w Drężewie. Plac świeci pustkami, od początku sezonu niekoszony. Czas wakacji, plac był ulubionym miejscem zabaw dzieci. Łatwiej jest rozbierać i burzyć niż tworzyć. Czekamy z nadzieją, co Pani Wójt postanowi zrobić z tym miejscem.

Internauta Dominik J
Temat: Prośbą od młodych mieszkańców Gminy
Dzień dobry. Niedawno zdemontowano uszkodzone urządzenia z placu zabaw w Drężewie.Czy można liczyć na to, że znajdą się w tym miejscu nowe urządzenia do zabawy i rekreacji (w szczególności rampa)? Brakuje w Gminie miejsca z rampami, które dawałoby możliwości rozwijania sportowych pasji przez młodych mieszkańców (sport to przecież nie tylko piłka nożna).Dziękuję.Dominik J

Odpowiedź Wójta:
Plac zabaw nie został "zburzony". Musieliśmy zdemontować stare i zaniedbane urządzenia zabawowe, które zagrażały bezpieczeństwu dzieci. Niebawem postaramy się wykosić trawę, robimy to stopniowo w kolejnych miejscach. Będę z pewnością rozważać zagospodarowanie tego placu przy wsparciu ze środków zewnętrznych. Na pewno udałoby się plac wyposażyć w więcej urządzeń gdyby mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć na ten cel również środki z funduszu sołeckiego, to także jeden z pomysłów na rewitalizację tego obszaru.


2019-06-27

Internauta Mieszkaniec
Temat: Kruki - most
Szanowna Pani Wójt. Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie wycięcia krzaków, które mocno ograniczają widoczność przy drewnianym moście na Krukach.

Odpowiedź Wójta:
Przekazałam to zlecenie do realizacji, dziękuję za sygnał.


2019-06-11

Internauta Michał
Temat: kolektory słoneczne
Czy gmina dofinansowuje kolektory słoneczne do podgrzewania wody.

Odpowiedź Wójta:
Nie, obecnie w gminie nie mamy programu dofinansowania kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Realizowany jest projekt instalacji paneli fotowoltaicznych.


2019-06-11

Internauta mieszkaniec
Temat: remont drogi
Czy w najbliszych planach jest remont ul. Ks. popiełuszki. na dziurach, które tam są można urwać koło jadąc nawet 15 km na h.

Odpowiedź Wójta:
Ubytki są już doraźnie załatane mieszanką pospółki z destruktem asfaltowym.


2019-06-11

Internauta Mieszkaniec
Temat: Kanalizacja
Pani Wójt. Proszę mi wytłumaczyć dlaczego ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Sikorskiego, planuje tylko budowe kanalizacji od ul. prostej do końca Sikorskiego skoro po drodzę zostają inne ulice np. Spokojna, Dębowa, Wenusowa itp.?

Odpowiedź Wójta:
Budowa kanalizacji jest finansowana wyłącznie ze środków własnych gminy, realizujemy więc odcinek ściśle związany z przebudową drogi, tak żeby ponownie nie rozkopywać jej w przyszłości. Obecnie niestety nie dysponujemy możliwościami finansowymi budowy kanalizacji w ulicach przyległych, będzie to możliwe po uzyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.


2019-06-03

Internauta Ewa
Temat: Droga na ulicy Pogodnej
Dzień dobry W tamtym roku u nas na ulicy było straszne błoto i doły owszem nawieziony został piach ale sypki, który nie nadaje się na drogę.Jak tylko popada mamy błoto a znowu jak jest sucho dzieci nawet na drogę wyjść na rower nie mogą gdyż się nie da są koleiny nawet ciężko po tym przejść.Czy jest możliwość żeby nawieziono nam chociaż przyczepę twardego piachu?

Odpowiedź Wójta:
Postaramy się poprawić nawierzchnię tej drogi podczas prowadzonych na terenie gminy prac żwirowania nawierzchni.


2019-06-03

Internauta Mieszkaniec Olszewa -Borek
Temat: Azbest
Mam pytanie - kiedy będzie zbiórka wyrobów azbestowych , stoją na chodnikach , wiatr rozrywa folię zabezpieczjącą

Odpowiedź Wójta:
Niebawem ogłosimy zapytanie przetargowe na odbiór i zagospodarowanie wyrobów azbestowych. Oczekujemy jeszcze na informację dotyczącą możliwości otrzymania dodatkowych  środków na ten cel z funduszów celowych ochrony środowiska.


2019-06-03

Internauta Xxx
Temat: Koniec roku
Czy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów dostaną w tym roku nagrodę wójta ?

Odpowiedź Wójta:
Tak, uczniowie mogą liczyć na takie nagrody.


2019-06-03

Internauta Marek
Temat: Kruki ul. Prosta
Witam! Szanowna Pani Wójt, czy są jakieś plany na położenie asfaltu na ul. Prostej w Krukach ?

Odpowiedź Wójta:
To ważna droga. Obecne możliwości finansowe gminy nie pozwalają jednak na realizację tak dużego przedsięwzięcia. Będę starała się sukcesywnie pozyskiwać zewnętrzne środki finansowania przebudowy dróg gminnych, w tym m.in. ul. Prostej.


2019-06-03

Internauta Mieszkaniec gminy
Temat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanowna pani wójt zbliżają się wakacje czy znów mieszkańcy Nowe Wsi i pobliskich wiosek zostaną bez połączenie nawet z Ostrolęką. Poprzednik pani nic w tej kwestii nie zrobil . Pani program wyborcy głosił poprawę tej sytuacji a nawet naprawę. Zasłanianie się , że rzad myśli o reaktywowaniu PKS u jest unikaniem od problemu. Może kiedyś rząd to i zrobi ale dla mieszkańców liczy sie co pani zrobi tu i teraz czyli za miesiąc. Już i tak jest problem z sobota i niedziela.

Odpowiedź Wójta:
Nie zasłaniamy się propozycjami rządowymi ale bez wsparcia z budżetu państwa, sami jako gmina nie sprostamy tej sytuacji. Corocznie na dowóz dzieci do szkół i dofinansowanie kursów MZK już przeznaczamy kilkaset tysięcy złotych, nie mamy środków na dalsze powiększanie tej sumy. Liczymy zatem na dopłaty z "Funduszu rozwoju przewozów autobusowych". Ustawa już została przyjęta przez Sejm, czekamy teraz na szczegółowe przepisy. Będziemy w tym zakresie działać także w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym


2019-06-03

Internauta mieszkaniec
Temat: Fotowoltaika
Czy jest możliwość zapisania się jeszcze i realizacji na instalacje Paneli Fotowoltaicznych?

Odpowiedź Wójta:
Takie zapisy przyjmujemy obecnie tylko na listę rezerwową, niestety na tym etapie nie istniej możliwość rozszerzenia zakresu wniosku.


2019-05-28

Internauta Mieszkanka
Temat: Psy
Witam. Pragnę zwrócić uwagę na dużą ilość psów w miejscowości Zebry Stara Wieś. U jednego starszego Pana jest ich chyba z 6 ! Psy nie są w boksach,wybiegają na drogę wprost pod nadjeżdżające auta. Nie wspomne o tym, że droga również na rowerach przejeżdżają dzieci. Można coś z tym zrobić?

Odpowiedź Wójta:
Zgłoszenia przypadków niewłaściwego utrzymywania psów przez właścicieli oraz niezachowywania ostrożności przy ich utrzymywaniu można kierować bezpośrednio na Policję, ale może wcześniej warto zwrócić uwagę właścicielowi. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi, że "kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany".


2019-05-28

Internauta Martyna
Temat: ul. Popiełuszki- Grabowo
Upraszamy się o częstsze naprawy, tj. zasypywanie dziur w nawierzchni ulicy Popiełuszki począwszy od Warszawskiej, skoro nie można zrobić tego pożądniej- na dłużej. Obecne działania prowadzone są stanowczo za rzadko, bo od kilku miesięcy musimy przejeżdżać przez te ogromne DZIURY! Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Prace naprawcze o charakterze tymczasowym zostały zlecone. Przewidywany termin realizacji bieżący tydzień.


2019-05-22

Internauta Artur
Temat: Fotowoltaika
Zwracam się z pytaniem na jakim etapie jest wykonanie zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”?

Odpowiedź Wójta:
Wykonawca został wyłoniony, mamy już inspektorów nadzoru dla tej inwestycji, za nami pierwsze spotkania robocze. Już w najbliższych dniach zaprosimy wszystkich uczestników projektu na spotkania informacyjne. Planowany termin to 28 maja. Szczegóły przekażemy indywidualnie oraz w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej gminy.


2019-05-22

Internauta Dariusz
Temat: Nadmierna prędkość
Witam, Pani Wójt bardzo proszę o ograniczenie prędkości na ul. Bema w msc. Kruki na drodze żwirowej do 20 km/h . To z jakimi prędkościami jeżdżą tu kierowcy woła o pomstę do nieba, zero wyobraźni. Mam nadzieję, że nie dojdzie na tej drodze do tragedii. Kurzu jaki po takim wyścigu się unosi na kilkaset metrów powoduje że nie ma czym oddychać. Bardzo proszę o interwencję.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Bema stanowi główny szlak komunikacyjny dlatego ustalono tam prędkość dopuszczalną 50 km/h.  Ograniczenie prędkości do 20 km / h zasadniczo ustanawia się w strefie zamieszkania na drogach wewnętrznych, osiedlowych, z dopuszczeniem ruchu pieszego w całej szerokości pasa drogowego, bez wydzielenia jezdni i chodnika. Sprawę przekraczania dozwolonej prędkości jazdy przekażemy jednak Policji, prosząc o zwiększone kontrole.


2019-05-21

Internauta Mama
Temat: Nauczanie
Witam. Pragnę poruszyć sposób nauczania i opieki nad dziećmi w SP w Olszewo - Borkach. Rozumiem, że materiał jaki muszą przerobić nauczyciele jest ogromny ale czy musi się to odbywać kosztem naszych dzieci? Nauczyciele mieli czas strajkować a teraz dzieci mają nawał nauki, spr, kartkówki plus inne dodatkowe zajęcia. Dużo też spr czy kartkowek jest niezapowiedzianych. ....swój wolny czas z dzieckiem spędzam nad książkami.

Odpowiada dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach Jolanta Rostkowska:
Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, w tym podstawy programowej. Zasady funkcjonowania szkoły określa Statut. W szkole osiągnięcia edukacyjne ucznia podlegają ocenie. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających podstawę programową. Ocena osiągnięć edukacyjnych ucznia uwzględnia: umiejętności; wiadomości – znajomość faktów i rozumienie pojęć; wykorzystanie wiedzy w sytuacjach typowych i nowych; stosowanie języka przedmiotu; umiejętność interpretacji i uzasadniania; sposób prowadzenia rozumowania; rozwiązywanie problemów i zadań; stosowanie wiedzy w sytuacjach praktycznych; aktywność na lekcji; pracę w grupach, wkład pracy ucznia. Narzędziami pomiaru są: odpowiedź ustana; sprawdziany (wypracowania, testy, rozwiązywanie zadań rachunkowych i problemowych); kartkówki, praca w grupach; rozwiązywanie problemów, przygotowanie do lekcji; aktywność na lekcji; praca domowa; prowadzenie zeszytu; prace projektowe; aktywność poza lekcjami (prace nadobowiązkowe); zadania praktyczne. Sprawdziany są obowiązkowe, są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. W tygodniu odbywają się maksymalnie trzy sprawdziany, a w jednym dniu jeden. Kartkówki nie wymagają zapowiadania. We wrześniu 2018 roku w uzgodnieniu z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, zgodnie z przepisami prawa oświatowego ustalono dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych obowiązujące w szkole w roku 2018/2019, były to:
2 listopada 2018r.
10,11,12 kwietnia 2019r. – egzamin gimnazjalny
15,16,17 kwietnia 2019r. – egzamin ósmoklasisty
2 maja 2019r.


2019-05-10

Internauta Mieszkanka Olszewa-Borek
Temat: Brak flagi.
Szanowna Pani Wójt Dlaczego w Olszewie-Borkach, nad niedawno wzniesionym pomnikiem z okazji stulecia Niepodległości Polski, zabrakło w majowy weekend powiewu jednej z trzech flag? Chodzi tu o flagę Unii Europejskiej. Przykre, że zniknęła akurat na czas, kiedy to cała Polska tak pięknie świętowała 15-lecie wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Czy Naszej Gminy nie stać na to, by godnie uczcić Nasze Polskie Majowe Święta?

Odpowiedź Wójta:
Na skwerze Niepodległości Polski powiewają flagi narodowe bo taki jest charakter tego miejsca. Honorowaliśmy też w ten sposób święta narodowe: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 maja. Flaga Unii Europejskiej jest i była obecna na budynku Urzędu Gminy. Natomiast fakt 15-lecia wstąpienia do UE zaznaczamy min. organizując Dni Otwarte Funduszy Europejskich.


2019-05-10

Internauta Mieszkaniec Nożewa
Temat: Droga bisówka
Jak długo jeszcze samochody ciężarowe będą rozjeżdżały nowo wybudowaną drogę w Nożewie? Pisałem już 2 miesiące temu i nie odpisała mi Pani wójt na pytanie. Pobocze już jest w fatalnym stanie, zwłaszcza że firma Pana X ma wyjazd bezpośrednio ze swojej działki na drogę krajową. Czekam na odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Nie odnotowałam takiego zgłoszenia dwa miesiące temu, ale odpowiadam na wpis. Opisywana droga ma status drogi publicznej o kategorii drogi krajowej, może z niej korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku jazdy po poboczu i niewłaściwego korzystania z drogi proszę interwencję zgłaszać bezpośrednio policji.


2019-05-10

Internauta internauta
Temat: stoły do tenisa stołowego
Witam,mam pytanie do pani wójt czy pomiędzy kortem tenisowym i placem zabaw można by było postawić 2 stoły do tenisa stołowego, ponieważ najbliższy jest na Leśnej.

Odpowiedź Wójta:
Pomysł jest bardzo ciekawy, plac wymaga jednak wcześniej utwardzenia i szerszego zagospodarowania. Aktualna nawierzchnia nie jest dobra dla ustawienia stołów do tenisa stołowego (problemem będzie kurz, a po deszczu grząskość nawierzchni). Będziemy szukać środków na dofinansowanie tego zadania.


2019-05-10

Internauta Inrernauta
Temat: Fatalny stan drogi w miejscowości Zabiele-Piliki
Szanowna Pani Wójt, czy miała Pani może kiedyś okazje, żeby przejechać się drogą w miejscowości Zabiele-Piliki? Stan drogi jest fatalny. W drodze jest tyle dziur, że nie wchodzi już w grę nawet jazda slalomem. Chciałbym się dowiedzieć kiedy konktretnie zamierza Pani podjąć jakiekolwiek działania w tej sprawie. Przypominam, że mamy XXI wiek.

Odpowiedź Wójta:
Niebawem dokonamy bieżącej naprawy drogi. Jej docelowa przebudowa wymaga bardzo dużych nakładów finansowych i regulacji stanu prawnego przebiegu. Według mojej oceny najbardziej korzystne będzie ubieganie się o pieniądze na przebudowę z tzw. funduszu klęskowego i takie działania podejmiemy jeszcze w tym roku. Liczę też na pewną wyrozumiałość, ponieważ trudno w ciągu kilku miesięcy rozwiązać problemy, które narastały przez wiele lat.


2019-04-26

Internauta Mieszkaniec
Temat: Imperezy
Witam, czy gmina planuje tak jak w ubiegłych latach rajd rowerowy do Przystani, a jeżeli tak to kiedy. Ponadto czy Gmina będzie organizowała dla dzieci Dzień dziecka (jaka będzie formuła, jakie będą planowane atrakcje. Czy Gmina będzie organizować jakieś imprezy plenerowe jak sąsiednie gminy jak Miodobranie w Myszyńcu, Niedziela Kadzidlańska, dożynki w Lelisie itp. Czy jak w innych gminnach istniej jakiś kalendarz wydarzeń dla mieszkańców.

Odpowiedź Wójta:
Na rajd rowerowy w Przystani zapraszam 11 maja. W czerwcu planujemy dwie imprezy biegowe "Zabiegaj o Borki" i "Love'las Run", w sierpniu czekają nas dożynki gminne. Szczegóły będziemy podawać na naszej stronie internetowej. Chcę aby inicjatywę w zakresie organizacji różnych wydarzeń oraz opracowania ich kalendarza przejął docelowo Gminny Ośrodek Kultury, ale potrzeba jeszcze trochę cierpliwości, bo jest to nowa jednostka, która dopiero rozpoczyna działalność.


2019-04-26

Internauta Xxx
Temat: Konkurs
A uczniowie nadal z konkursu recytatorskiego Kurpie Zielone który odbył się w październiku nie dostali dyplomów za miejsca.

Odpowiedź Wójta:
Wyjaśnienie p. Elżbiety Nakielskiej, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w w Olszewie-Borkach:

Eliminacje gminne do XXXV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" odbyły się 29 października 2018 r. Rozpoczęły się o godzinie 10.00. Na godzinę 13.00, w tym samym dniu, zostało zaplanowane spotkanie z Panem Wiesławem Raboszukiem Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego. Ze względu na to że obie imprezy odbywały się w tej samej sali i zachodziła konieczność szybkiego przygotowania świetlicy do spotkania, konkurs został skrócony. Komisja konkursowa wysłuchała prezentacji uczestników. Po ogłoszeniu werdyktu laureaci otrzymali nagrody a  wszyscy uczestnicy drobne upominki za udział. Wszyscy uczniowie, zgłoszeni do konkursu, otrzymali przygotowane wcześniej dyplomy za udział w konkursie.
Po zakończeniu strajku nauczycieli oraz przeprowadzeniu Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortofrajda 2019" przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach odwiedzą wszystkie placówki oświatowe w gminie, aby wręczyć nagrody i dyplomy z konkursów: Konkursu Plastycznego "Palma Wielkanocna" dla grup przedszkolnych, uczniów klas I - VIII ze szkół podstawowych i klas III gimnazjów, Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortofrajda 2019" oraz dyplomy za miejsca w eliminacjach gminnych XXXV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze".


2019-04-26

Internauta Magdalena
Temat: Korty tenisowe
Szanowna Pani Wójt. Chciałabym zapytać kiedy będzie można korzystać z nowych kortów tenisowych w Olszewie-Borkach? Obiekt ten nie jest jeszcze czynny, a już ktoś próbuje rozkradać stojak dla rowerów (powyrywana kostka brukowa i podkręcane śruby). Proszę również o usunięcie z chodnika na ul. Chopina palet z kostka brukowa, które zalegają tam od zeszłego roku. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

Internauta Karol
Temat: Korty tenisowe przy ulicy Szymonowskiego/Chopina
Witam, Czy jest możliwość zainstalowania jakichś kamer lub czegokolwiek co poprawiłoby bezpieczeństwo na kortach? Z tego co obserwuję wieczorami jest to miejsce posiedzeń pijanej młodzieży dewastującej teren (ogrodzenie, próba wyrwania stojaków na rowery). Szkoda by miejsce które na dobrą sprawę nie zostało jeszcze nawet otwarte zamieniło się w "pijacki zakątek" gdzie strach wieczorami spacerować.
Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Z kortów już można korzystać, oficjalne otwarcie odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godz. 10.00. Dokonaliśmy przeglądu gwarancyjnego, wykonawca usuwa usterki i zmieni zamocowanie stojaków do rowerów. Zgłosiliśmy także konieczność poprawienia mocowania słupków przy furtkach, naciągów siatki i piłkochwytów. Zabierzemy też palety z kostką brukową. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na kortach - poprosiłam już policję o częstsze monitorowanie obiektu, liczę też na odpowiedzialność osób korzystających z tego miejsca, mam nadzieję, że będą to zachowania kulturalne.


2019-04-26

Internauta Rodzice
Temat: AP WALECZNI
Jako rodzice jesteśmy bardzo zawiedzeni postawą Pani Wójt na którą wielu z nas głosowało.Proszę nam wytłumaczyć jak można tak być zamkniętym na rozwój dzieci. Z tego co wiemy Orlik boisko jest udostępniane dzieciom za darmo. Od dzieci z klubu Waleczni chce Pani pobierać opłaty.I to nie mało. Na koszulkach dzieci mają symbole gminy.Na wyjazdach dumnie reprezentują gminę. W wielu mediach mówiono o gminie. Więc pytamy czemu gimna nie wspiera klubu a wręcz odwrotnie.

Odpowiedź Wójta:
Nie zgadzam się z taką opnią. Staramy się wspierać wszelkie inicjatywy służące rozwojowi fizycznemu naszych dzieci, także Akademii Piłkarskiej "Waleczni". Urząd Gminy jest w stałym kontakcie z władzami stowarzyszenia, dlatego poprosiłam Pana prezesa o odniesienie się do tej anonimowej opinii.
Grzegorz Głażewski - Prezes Stowarzyszenia AP Waleczni:
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia AP Waleczni informuję, że sprawy związane ze współpracą naszego klubu z Władzami Gminy załatwiamy każdorazowo w sposób oficjalny, tj. pismami podpisanymi przez upoważnione osoby. Pragnę wyjaśnić, że ukazujące się zapytania do Wójta czy też komentarze podpisane "AP Waleczni" nie pochodzą od Zarządu Stowarzyszenia i nie uzyskały wcześniejszej aprobaty do ich opublikowania w jego imieniu. Informuję również, że w ramach współpracy z Gminą nasze Stowarzyszenie otrzymało rabat na korzystanie z obiektów sportowych. Ponadto pozytywna ocena naszego wniosku na organizację wydarzenia sportowego skutkuje przyznaniem Stowarzyszeniu AP Waleczni środków na to przedsięwzięcie. Dziękujemy Gminie za owocną współpracę.


2019-04-26

Internauta Halina
Temat: Odcinek drogi
Mam uwagę do odcinka drogi łączącej ul. Zagórną w Zabrodziu z ul. Mazurską w Antoniach. Równanie tego odcinka pogorszyło tylko stan drogi powstała tzw. „tarka”Czy jest możliwa poprawa tej drogi w postaci żwirowania,a najlepiej by było żeby pomyśleć o połączeniu tych dwóch ulic asfaltem, ponieważ ten odcinek od zawsze jest w tragicznym stanie i nawożenie nowej warstwy żwiru pomaga tylko na krótki czas. Pragnę zaznaczyć również, że mieszkańcy z Zabrodzia z ul. Bielskiej, Bielowej i Zagórnej, nie mają nawet jednej ulicy połączonej w całości asfaltem w celu dogodnego dojazdu do Ostrołęki.

Odpowiedź Wójta:
Chodzi zapewne o ulicę Bielową. Poprawimy jej stan przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (po opadach deszczu), z czasem uzupełnimy też żwir. Niestety na budowę nawierzchni asfaltowej nie dysponujemy obecnie środkami finansowymi, będziemy rozważać taką inwestycję w kolejnych latach.


2019-04-26

Internauta Zbigniew O.
Temat: plac zabaw - ruina
Szanowna Pani Wójt. Bardzo proszę o zabezpieczenie(rozebranie, remont ) urządzeń (huśtawki, rampa i inne) znajdujących się na palcu zabaw w m. Drężewo przy ul. Świerkowej. Stan tych zabawek jest tak zły, że zagrażają one bezpośrednio życiu i zdrowiu dzieci.

Odpowiedź Wójta:
Przeprowadziliśmy kontrolę tego placu zabaw. Urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa zostaną zdemontowane.


2019-04-17

Internauta Krzysztof
Temat: Fotowoltaika
Dzień dobry Pani Wójt. Czytając odpowiedzi w sprawie fotowoltaiki w gminie Olszewo-Borki, mam wrażenie że nie ma żadnych konkretów. Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.
1. Kiedy rozpoczną się prace w związku z instalacją paneli na budynkach mieszkańców.
2. Jaka firma wygrała przetarg.
Myślę że ponad 160 osób które zgłosiły swój akces do ww programu jest tym żywo zainteresowana. Dziękuję.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście konkrety już są, a informacje są systematycznie zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej, zapraszam do zapoznania się ze szczegółami: http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?a=1264

Przetarg został rozstrzygnięty, a ogłoszenie w tej sprawie opublikowaliśmy 11.04.2019 r. Za najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania, Komisja Przetargowa uznała złożoną przez firmę Vertigo Green Energy z miejscowości Złotniki, za sumę brutto 6 mln 932 tys. 836, 67 zł. Wybraliśmy również firmę do pełnienia usługi nadzoru inwestorskiego. Najkorzystniejszą ofertę złożyła WDI Obsługa Inwestycji Sp. z o.o. z Ostrołęki, która zaoferowała realizację zamówienia za cenę brutto 49.200,00 zł.

Przed nami podpisanie umowy z wykonawcą projektu, ale musimy się też liczyć z ewentualną procedurą odwoławczą przewidzianą ustawą prawo zamówień publicznych. Po dopełnieniu formalności przystąpimy niezwłocznie do realizacji prac. Wszyscy z Państwa, którzy biorą udział w projekcie będą zaproszeni wcześniej na spotkanie gdzie przekażemy wszelkie szczegóły i odpowiemy na pytania.


2019-04-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Zaparkowane auta na chodniku.
Witam, Chciałbym zaalarmować że mieszkaniec ulicy Lelewela (...) w Olszewie Borkach parkując swój samochód na chodniku zalewa olejem chodnik, który nie dawno był robiony i już jest cały czarny od plam oleju a nie wspomnę że olej to nie jest substancja przyjazna środowisku. W oczekiwaniu na szybą interwencję. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Pracownik Urzędu Gminy będzie monitorował sytuację. W przypadku powtarzających się zaplamień zwrócimy się do policji z prośbą o kontrolę, nie wykluczam też wystąpienia do właściciela z wnioskiem o wyczyszczenie nawierzchni.


2019-04-17

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga
Kiedy gmina zajmie się zapomnianą ul. Bielową w Zabrodziu, Położeniem asfaltu i postawieniem lamp. Droga jest w kiepskim stanie, w okresie wiosenno letnim strasznie sie kurzy jest to bardzo uciążliwe, gdyż w brew pozorom jest to droga bardzo uczęszczana przez samochody.

Odpowiedź Wójta:
Droga nie jest zapomniana przez gminę. Uzupełniamy ubytki żwiru, jest także okresowo wyrównywa. Jej przebieg w większości prowadzi przez pola, dlatego mogą występować pewne uciążliwości z tym związane. Obecnie nie jest planowana jej przebudowa, natomiast oświetlenie jest możliwe do realizacji w ramach funduszu sołeckiego, taką decyzję może podjąć zebranie wiejskie. Warto jednak zauważyć, że w Zabrodziu trwają prace przy budowie ulic Gwiezdnej, Jowiszowej i Planetarnej. Niebawem ogłosimy także przetarg na ulicę Sikorskiego i Pisarki.


2019-04-12

Internauta Karol Mazurska
Temat: Mazurska Antonie
Kiedy gmina zrobi asfalt tu tak się kurzy ze nie da się Żyć dramat ps płacimy podatki głosujemy na was ale nie dostajemy nic pozdrawiam wszystkich czytających mój komentarz

Internauta Internauta mieszkaniec gminy
Temat: Mazurska
Droga Gmino kiedy ulica Mazurska W Antoniach doczeka się asfaltu? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
W tej sprawie odbyło się już w Urzędzie Gminy spotkanie z udziałem pani Sołtys i mieszkańców ulicy. Pierwszą przeszkodą dla budowy tej drogi jest brak uregulowania stanu prawnego na całości jej przebiegu. Dopiero po uzyskaniu przez gminę prawa własności wszystkich niezbędnych gruntów po których ona przebiega będzie możliwe przygotowanie projektu budowlanego, a później wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji. Jesteśmy w trakcie rozmów i konsultacji na ten temat, liczę, że będą one owocne.


2019-04-12

Internauta mieszkaniec
Temat: Olszewo - Borki
Mam pytanie na zebraniu soleckim przeglosowano budowe oswietlenia na ul,Slowackiego i Sienkiewicza w Olszewo-Borkach kiedy bedzie realizacja

Odpowiedź Wójta:
Zleciliśmy już wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tych ulic, powinna być ona gotowa do końca maja. Następnym działaniem będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonawstwo.


2019-04-12

Internauta Adam
Temat: Droga Żeromskiego Kochanowskiego
Witam szanowną Panią Wójt chciałbym się zapytać o poprawe tych dróg tzn położenie asfaltu chyba te ulice zostały zapomniane w centrum Olszewo Borek przez tyle lat tutaj nie da się jeździć no i brak oświetlenia żadnej latarni przecież tutaj dzieci do szkoły chodzą. Rozmawiałem z panią osobiście na ten temat myślę że wkoncu coś się zmieni. Pozdrawiamy mieszkańcy ulicy Żeromskiego i Kochanowskiego

Odpowiedź Wójta:
Znam stan tych dróg, niestety stan prawny ul. Kochanowskiego jest nieuregulowany, pas drogowy wymaga poszerzenia. Stopniowo będziemy starać się porządkować takie sytuacje i realizować inwestycje, wymaga to jednak czasu.


2019-04-12

Internauta radek
Temat: plac zabaw
Nowy plac zabaw koło kortów tenisowych - "suwnica" blokuje się przy skrajnym położeniu. Zapewne jest na to jakaś gwarancja?

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, przeprowadzimy przegląd gwarancyjny tego placu zabaw i zgłosimy ewentualne usterki.


2019-04-12

Internauta Mieszkaniec
Temat: wodociąg w Przystani
Pani Wójt, Proszę o informacje kiedy nastąpi przyłączenie do wodociągu pozostałej części wsi Przystań, w tym m.in. ulic Sosnowa, Nadrzeczna.

Odpowiedź Wójta:
Tak jak wspominałam w poprzednich odpowiedziach - nasze możliwości finansowe są ograniczone, czekamy na rządowy program wsparcia dla takich inwestycji. Czekamy na jego ogłoszenie i wtedy zapadną decyzje dotyczące terminów realizacji konkretnych zadań.


2019-04-12

Internauta Lidia
Temat: Przedszkole
Pani Wójt czy istnieje możliwość zmiany nawierzchni placu zabaw w Przedszkolu Samorządowym. Ten pytel latem to jakaś masakra. Dzieci mają pozacierane stopy. Wracają do domów całe w piachu, szczególnie we włosach. Nie mowa już żeby dziewczynki ubrać w spódniczki. Czy dzieciom nie należy się normalny plac zabaw jak nie z pianką to chociaż z trawą.

Odpowiedź Wójta:
Rozważymy taką możliwość, przeprowadzimy w tej sprawie  konsultacje z dyrektor przedszkola.


2019-04-05

Internauta Intetnauta
Temat: Przystań
Chciałabym się dowiedzieć po co jest referat ochrony środowiska.W Przystani jeden z mieszkańców notorycznie wypala śmieci Pani z OŚ.po zgłoszeniu stwierdziła,ze dziś ma wolne może dlatego, że to nie jej środowisko.Gdzie mam to zgłosić jeżeli w myśl art.379 prawa ochrony środowiska obowiązek przyjęcia zgłoszenia ma gmina.

Odpowiedź Wójta:
Za wypalanie traw grożą kary i mandaty nakładane m.in. przez policję, a także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat. Zgłoszenia przypadków wypalania traw oraz nieużytków rolnych można również kierować do urzędu gminy, jednakże z uwagi na fakt, iż w Gminie Olszewo-Borki nie powołano straży gminnej, ograniczone są możliwości w zakresie karania za ten proceder. Pana zgłoszenie telefoniczne wpłynęło w dzień wolny od pracy urzędu, osoba przyjmująca zgłoszenie udzieliła jednak szczegółowych informacji na ten temat.


2019-04-05

Internauta Mieszkaniec
Temat: Dofinansowanie Czyste powietrze
Witam. W jaki sposób mogę ubiegać się o dotację na wykonanie ocieplenia domu. Gmina bierze udział w programie czyste powietrze ?

Odpowiedź Wójta:
Beneficjentami Programu priorytetowego "Czyste Powietrze" są osoby fizyczne, a nie jednostki samorządu terytorialnego. Indywidualne wnioski o dofinansowanie można składać bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wersji elektronicznej poprzez aplikację internetową (tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie WFOŚiGW). Oddział WFOŚiGW w Ostrołęce mieści się przy ul. Piłsudskiego 38, tel. (29) 760 03 32.


2019-04-05

Internauta mieszkaniec
Temat: Podziękowanie
Dziękuję Pani Wójt za profilowanie drogi ul. Tęczowa Kruki, o której pisałem. Mam nadzieję, że odcinek ze zjazdu z ul. Sikorskiego w Tęczową (ponad 100 m) zostanie zagęszczony tj. zasypany trwalszym materiałem. W przeciwnym razie doły znów będą po dwóch tygodniach.

Odpowiedź Wójta:
Cieszę się, że stan drogi uległ poprawie. Będziemy prowadzić żwirowanie i naprawę dróg gminnych.


2019-04-05

Internauta ROBERT
Temat: LAMPA
Dzień dobry. Chciał bym uzyskać odpowiedz , co trzeba zrobić aby gmina zamontowała lampę oświetleniową na ulicy Pogodnej między numerami 10 a 11 KRUKI. Od byłego wójta nie otrzymałem pomocy,może Pani pomoże

Odpowiedź Wójta:
Zadania oświetleniowe na ten rok na terenie gminy zostały już zaplanowane, ale zachęcam do skorzystania jednej z dwóch form możliwego działania:
- skorzystania z Inicjatywy Lokalnej zgodnie z uchwałą nr XLVI/307/10 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 26 maja 2010r.- partycypacja mieszkańców w kosztach inwestycji wynosi 30%;
- zgłoszenia zadania do Funduszu Sołeckiego dla miejscowości Kruki.
Propozycję do Funduszu Sołeckiego należy składać do Sołtysa wsi.


2019-04-05

Internauta Dariusz
Temat: Kanalizacja na ul. Podrężewskiej, Polnej i Klonowej w Drężewie oraz Bema w Krukach
Pani Wójt zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie konkretnego terminu w jakim dojdzie do budowy kanalizacji na przedmiotowych ulicach. Jest to bardzo ważne dla mieszkańców zarówno Drężewa jak i Kruków ze względu na natężony ruch samochodów. Z informacji jaką uzyskaliśmy od ówczesnego Wójta dopóki nie zostanie wykonana kanalizacja nie mogą rozpocząć się prace przy budowie jedni i chodników. Ruch samochodów jest naprawdę duży i zagraża to bezpieczeństwu.

Odpowiedź Wójta:
Tak powinien wyglądać proces budowlany, najpierw wykonanie infrastrutury podziemnej, a następnie chodników i ulic. Niestety nie mogę Panu dzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie o termin budowy kanalizacji. W budżecie na rok 2019 na ten cel, na obszarze całej gminy, przewidziano zaledwie 100 tys. zł. Nie poradzimy sobie bez wsparcia zewnętrznego. Czekamy na ogłoszenie rządowego programu dofinansowania w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, wtedy będziemy podejmować decyzje inwestycyjne. Na spotkaniu w Olszewie-Borkach minister środowiska zapowiedział takie działania w tym roku.


2019-04-05

Internauta Marek
Temat: Ulica Wyspiańskiego
Chciałbym się dowiedzieć kiedy będzie zrobiona ulica Wyspiańskiego.Były radny P.Dobrowolski w poprzedniej kadencji starał się o wykonanie tej ulicy, jednak nie miał siły przebicia, może obecnie ktoś nam pomoże i zrobi cała ulicę z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko do zakładu pogrzebowego.

Odpowiedź Wójta:
Wiem, że to ważna ulica. Niestety w tegorocznym budżecie nie przewidziano środków na tę inwestycję. W pierwszej kolejności realizujemy zadania na które uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.


2019-04-05

Internauta Sasiadka
Temat: Pan notorycznie oddający mocz w miejscu publicznym
Czy to jest normalne , że sąsiad który sika codziennie na ruchliwej ulicy w Kordowie i bądź na nie bądź widzą to nie tylko dzieci również zażenowani są ludzie wracający z kościoła.Do Pana G...może to robić pan w mniejcu ustronnym. Nie cieszy widok mieszkańców , że robi to pan w.miejscu pi licznym .nie dorobił się pan łazienki ..chętnie dorzucę cegiełkę do zrobienia łazienki w pana domu

Odpowiedź Wójta:
Takie zachowanie podlega karze wynikającej z art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks Wykroczeń zgodnie z którym: „kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”. W związku z tym powinna Pani bezpośrednio zawiadomić Policję wskazując osobę, która dopuszcza się takich zachowań. Ze swojej strony także przekażę ten sygnał Policji.


2019-04-05

Internauta Wiesław
Temat: Łątka (Żerań Duży)
Nasza stodoła pokryta jest eternitem zawierającym azbest. Czy Gmina ma plan i w jakiś sposób może pomóc w pozbyciu się tego rakotwórczego materiału. Będę wdzięczny za informację jak to zrobić i z kim mogę się kontaktować w tej sprawie.

Odpowiedź Wójta:
Należy złożyć wniosek o usunięcie wyrobów zawierających azbest. Zapraszam do kontaktu Referatem Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy, tel. 29 761 31 07 wew. 123. 


2019-04-05

Internauta Daniel
Temat: Rownanie drogi
Witam Pania Wojt. Mam pytanie dlaczego ulica Zacisze w msc Olszewo Borki zostala pominieta podczas rownania drog gminnych wykonanych w dniu dzisiejszym. Kiedy to zostanie wykonane i dlaczego zostaliśmy pominieci?

Odpowiedź Wójta:
Nie zostali Państwo pominięci, prace wciąż trwają, ulica Zacisze zostanie wyrównana razem z drogami z miejscowości Nakły. 


2019-04-02

Internauta mieszkaniec
Temat: drogi
Kiedy zostaną rozpoczęte prace drogi Grabnik - Mostowo? I czy w ogóle się zaczną.

Odpowiedź Wójta:
Mam nadzieję, że prace rozpoczną się w tym roku. Powiat Ostrołęcki zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy tej drogi z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, jeżeli otrzyma on dofinansowanie nasza gmina będzie również partycypować w tej inwestycji.


2019-04-02

Internauta tadeusz r
Temat: wodociąg
szanowna pani prosze o konkretną informacje w sprawie realizaji wodociagu na ul. zarzecze białobrzeg dalszy. kiedy mieszkańcy tej ulicy zostana zaopatrzeni w wode z publicznego wodociągu?

Internauta Wyborca
Temat: Wodociąg w Przystani
Kiedy do wsi Przystań będzie do prowadzona kanalizacja wody

Internauta Mieszkaniec
Temat: wodociąg w Przystani
Pani Wójt, Proszę o informacje kiedy nastąpi przyłączenie do wodociągu pozostałej części wsi Przystań, w tym m.in. ulic Sosnowa, Nadrzeczna.


Odpowiedź Wójta:
Szanowni Państwo, w naszej gminie jest niestety wiele miejscowości, które nie mają dostępu do bieżącej wody. Zapewniam, że budowa wodociągów jest zadaniem, które chcę traktować priorytetowo. Niestety w tym roku nie jest możliwe rozpoczęcie istotnych inwestycji w tym zakresie. W obecnym budżecie gminy na takie zadania zarezerwowano łącznie kwotę 100 tys. zł, a budowa tylko tych przywołanych odcinków to sumy wielokrotnie przekraczające budżetowe zapisy. Bez wsparcia zewnętrznego nie poradzimy sobie z tym zadaniem, dlatego poruszyłam ten problem w rozmowie z ministrem środowiska panem Henrykiem Kowalczykiem. Pan minister zapowiedział uruchomienie rządowego programu wsparcia dla inwestycji wodno-kanalizacyjnych, czekamy na jego ogłoszenie i wtedy zapadną decyzje dotyczące terminów realizacji konkretnych zadań.


2019-03-28

Internauta Marcin
Temat: Jakość Wody Białobrzeg Bliższy
Witam, mam pytanie o jakość wody z wodociągu w Białobrzegu Bliższym. Woda ta ma bardzo intensywny zapach oraz smak substancji uzdatniających. Bez dodatkowej filtracji własnej praktycznie nie nadaje się do spożycia ze względu na walory smakowe i zapachowe. Zostawia niesamowite zacieki na urządzeniach AGD oraz łazienkach które bardzo ciężko się usuwa. W porównaniu z jakością wód z innych wodociągów jest bardzo słabo.Czy i kto przeprowadza kontrolę nad jakością wody?

Odpowiedź Wójta:
Woda do mieszkańców w miejscowości Białobrzeg Bliższy dostarczana jest ze Stacji Uzdatniania Wody "Leśna" Ostrołęka. Sieć jest administrowana przez OPWiK Ostrołęka. Woda jest badana zarówno przez samo przedsiębiorstwo jak też przez służby sanitarne. Na stronie Urzędu Gminy  www.bip.olszewo-borki.pl w zakładce Informacje ogólne ->Ochrona środowiska zamieszczone są wyniki oceny jakości wody z tego ujęcia ujęcia wraz z pismem szczegółowo opisującym procedurę oceny jakości wody.


2019-03-28

Internauta Kaja
Temat: Budynek po Gimnazjum w Nowej Wsi
Witam. Pani Wojt, prosze o informacje co powstanie w budynku po wygaszanym obecnie gimnazjum w Nowej Wsi? Czy sa jakies plany wobec tego budynku? Czy w zwiazku z tym powstana nowe miejsca pracy?

Odpowiedź Wójta:
Chcemy aby ten obiekt dalej służył mieszkańcom naszej gminy, szczególnie w zakresie wsparcia potrzeb społecznych w różnych obszarach. Szczegółowe rozwiązania przedstawię jednak po konsultacjach moich pomysłów i propozycji z Radą Gminy. Zakładam, że mogą tam także powstać nowe miejsca pracy.


2019-03-28

Internauta Paweł
Temat: Uchwała Antysmogowa-obowiązkowa wymiana piecy.
Czy w związku z uchwała antysmogową, która przewiduje obowiązkową wymianę piecy w ciagu najbliższych 8 lat (do 2027), na te posiadającą klasę 5 eco, będą przewidziane dofinansowania?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła jest realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu priorytetowego "Czyste Powietrze". Oddział Funduszu mieści się w Ostrołęce przy ul. Piłsudskiego 38, tam można uzyskać szczegółowe informacje. Dofinansowaniu w ramach ww. programu podlegają przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie lub uniknięcie niskiej emisji, w szczególności demontaż i wymiana źródeł ciepła na paliwo starej generacji.


2019-03-28

Internauta Mieszkaniec
Temat: Remont drogi
Mam pytanie dotyczącej drogi w opłakanym stanie w miejscowości Mostowo kiedy zostanie poprawiony stan tej drogi po okresie zimowym, jazda ta droga grozi uszkodzeniu auta nawet na najmniejszym biegu proszę o odpowiedź

Internauta Mieszkaniec
Temat: Droga asfaltowa
Pani wójt kiedy jest planowana droga asfaltowa w miejscowości Mostowo?

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na decyzję dotyczącą ewentualnego dofinansowania tej drogi z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Stan bieżący po okresie zimowym będzie poprawiony wkrótce, przystępujemy do profilowania dróg.


2019-03-28

Internauta ALICJA
Temat: chodnik dla pieszych
Pani Wójt chciałam zapytać kiedy planujecie poszerzenie ulicy Ostrołęckiej w Białobrzegu Dalszym o chodnik dla pieszych tu też mieszkają ludzie a samochody os.i tiry jeżdżą tak często ze trudno przejść spokojnie z dzieckiem w wózku czy starszym na wózku.proszę o odpowiedz Białobrzeg był zapomniany przez tamtego Wójta.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa i jej przebudowa należy do Starostwa Powiatowego. W miarę naszych możliwości będziemy wspierać projekt jej przebudowy, mamy jednak ograniczone możliwości finansowe dlatego działania te będą musiały być rozłożone w czasie.


2019-03-28

Internauta mieszkaniec
Temat: Skarga z TO
Skrzynka skarg:
co z ulicą Tęczową w Krukach?
Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Czy władze gminy zamierzają zrobić coś w zakresie poprawy jakości przejazdu ulicą Tęczową w Krukach. Ulicą nie da się już bezpiecznie jeździć i można uszkodzić auto. Jeszcze nigdy ta droga nie wyglądał tak źle. Pisałem o tym w pytaniu do Pani Wójt, ale odpowiedzi bark. Profilowanie nie wystarczy. Tam ciągle jest to samo bo takie miejsce trzeba wsypać coś do utwardzenia.

Odpowiedź Wójta:
Przyjmuję ten sygnał, rozpoczynamy już profilowanie dróg po okresie zimowym, a wkrótce niezbędne naprawy dróg.


2019-03-22

Internauta Barbara
Temat: ul. Sikorskiego.
"Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku." Z wcześniejszych informacji wynika że tylko niewielki odcinek ul. Sikorskiego. Co z pozostałą częścią ulicy od mostku ?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie na przebudowę ulicy Sikorskiego zostało uzyskane na odcinek do mostku na Piasecznicy. Pozostały dłuższy odcinek jest planowany do przebudowy w latach przyszłych. Będziemy również zabiegać o środki na ten cel.


2019-03-22

Internauta ROBERT
Temat: LAMPA
Dzień dobry. Chciał bym uzyskać odpowiedz , co trzeba zrobić aby gmina zamontowała lampę oświetleniową na ulicy Pogodnej między numerami 10 a 11 . Od byłego wójta nie otrzymałem pomocy,może Pani pomoże

Odpowiedź Wójta:
Podał Pan ulicę natomiast nie wymienił miejscowości, bardzo proszę o doprecyzowanie pytania.


2019-03-21

Internauta Daniel
Temat: Drogi
Witam, chcialbym spytac czy zostanie wkoncu posypana droga zwirem na ul.Wenusowej i ul.Piasecznej? A takze kiedy jest przewidywany remont drogi Sikorakiego?

Odpowiedź Wójta:
Do naprawy dróg gminnych w tym żwirowania przystąpimy niebawem, przygotowujemy zapytanie ofertowe na wykonanie takich prac na terenie gminy. Przebudowa ulicy Sikorskiego i Pisarki zaplanowana jest na ten rok, niestety zastany przeze mnie projekt wymaga aktualizacji i poprawek. Po ich wykonaniu i dopełnieniu procedur budowlanych ogłosimy przetarg.


2019-03-21

Internauta Mieszkaniec
Temat: Bilbord wyborczy
Szanowna Pani Wójt. Czy długo jeszcze będziemy musieli znosić bilbord wyborczy Pana Jędrzejczyka na ulicy Warszawskiej w podwórku Pana handlującego łożyskami? Czy Pana Karola nie obowiązuje żadne prawo? Od wyborów minęły miesiące.

Odpowiada zastępca wójta:
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy co do zasady są obowiązani usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Wspomniany obowiązek nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach prywatnych i pozostają tam za zgodą właściciela. Policja jest natomiast obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.


2019-03-21

Internauta Marcin
Temat: Droga w miejscowości Zabiele-Piliki
Witam. Czy są jakieś plany na poprawienie stanu drogi w miejscowości Zabiele-Piliki? Droga jest w opłakanym stanie, tak zaniedbana jeszcze nigdy nie była. Za poprzedniej kadencji starano się latać dziury, czasem nieudolnie lecz coś robiono. Za tej kadencji o tej drodze całkowicie zapomniano. Nie wspominając o całkowitej przebudowie tej drogi.

Odpowiedź Wójta:
Niebawem przystąpimy do naprawy dróg gminnych, także w miejscowości Zabiele-Piliki.


2019-03-21

Internauta rafał
Temat: wodociag ul. zarzecze
Dzień dobry. Mieszańcy ul. zarzecze w białobrzegu dlszym od wielu lat oczekują na podłączenie do sieci wodociśgowej. Pani poprzednik obiecywł ze jest wykonany projekt a realizcja nastąpi w tym roku. Proszę o informację kiedy doczekamy sie sfinalizowania tematu.

Odpowiedź Wójta:
Problem braku sieci wodociągowej dotyczy wciąż wielu miejscowości na terenie naszej gminy. Jego rozwiązanie jest dla mnie bardzo ważne. Niestety w budżecie na ten rok na rozbudowę sieci wodociągowej na terenie całej gminy została przewidziana kwota 100 tys. zł, a według kosztorysu jaki posiadamy, budowa tylko tego opisanego odcinka to suma ponad 1 mln 200 tys. zł. Czekamy na rządowy program wsparcia budowy wodociągów, który powinien ruszyć w tym roku, liczę, że pozwoli nam on nam ruszyć z inwestycjami w tym obszarze.


2019-03-15

Internauta Mieszkaniec
Temat: ul. ks. Popiełuszki w Grabowie
Chciałbym się zapytać kiedy będą spełnione obietnice poprawy stanu tej drogi na całym odcinku od ulicy Warszawskiej do końca wsi, na spotkaniu z mieszkańcami wsi było to obiecane jednak nadal jest tak, jak było

Odpowiedź Wójta:
Postaramy się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne na przebudowę tej drogi tak żeby rozwiązać problem docelowo, nie mogę jednak obecnie podać wiążącego terminu inwestycji, ponieważ sytuacja finansowa gminy jest bardzo trudna. Niebawem rozpoczniemy jednak prace naprawcze dróg, po okresie zimowym, min. uzupełnianie masą bitumiczną ubytków w jezdni.


2019-03-15

Internauta
Temat: Ulica Wierzbowa
Kiedy będzie poprawiona ulica Wierzbowa w olszewie-borkach? A właściwie jej kawałek wychodzący na ulicę Warszawską? Tam nie da się jeździć dziura przy dziurze.... Do kogo należy ten kawałek że od lat nie można tam położyć 100 m asfaltu po prostu porażka...

Odpowiedź Wójta:
Utrzymanie opisywanego odcinka drogi leży w kompetencji Miasta Ostrołęki, ten odcinek drogi przebiega w granicach miasta. Gmina niestety nie posiada możliwości jego przebudowy.


2019-03-15

Internauta Marcin
Temat: Droga w miejscowości Zabiele-Piliki
Witam. Chciałbym zadać pytanie czy są jakiekolwiek plany załatania dziur w drodze w miejscowości Zabiele-Piliki? O całkowitej przebudowie drogi już nie wspomnę. Droga jest w opłakanym stanie. Za poprzedniej kadencji wójta łatano drogę dosyć często, często w nieudolny sposób ale cos było robione. Za tej kadencji zostaliśmy pozostawieni sami sobie.

Odpowiedź Wójta:
Gmina niebawem rozpocznie prace naprawcze dróg gminnych, po okresie zimowym, min. uzupełnianie masą bitumiczną ubytków w jezdni, w tym również opisywanej.


2019-03-11

Internauta Mieszkańcy
Temat: Kanalizacja
Kiedy mieszkańcy miejscowości Kruki ( osiedle kwiatowe) mogą spodziewać się przyłączenia do sieci kanalizacyjnej???

Odpowiedź Wójta:
Nie mamy jeszcze konkretnego terminu. Inwestycje związane z przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej są bardzo kosztowne, na rok 2019 w budżecie gminy zapisano na modernizację i rozbudowę sieci kanalizacyjnej na terenie całej gminy łączną kwotę 100 tys zł. W pierwszej kolejności realizujemy więc zadania na które uda się nam pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, dotyczy to zarówno dróg jak tez innych zadań infrastrukturalnych.


2019-03-11

Internauta AAA
Temat: Wybór sołtysa
Pani Wójt dlaczego nie ma informacji na stronie o wyborze sołtysa w Antoniach. Tak jak to jest w przypadku innych wyborów

Odpowiedź Wójta:
Informacja o wszystkich wybranych sołtysach została zamieszczona na stronie internetowej tuż po ich zakończeniu (trwały one blisko dwa miesiące), wcześniej w trakcie wyborów publikowane były dane cząstkowe. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli w wyborach udział, gratuluję raz jeszcze wszystkim Sołtysom i Radom Sołeckim zaufania jakim zostali obdarzeni.


2019-03-11

Internauta Mrek
Temat: ul Sikorskiego
Czy już nie czas naprawić WIELKIE DZIURY na ul Sikorskiego W Zabrodziu , Antoniach Łazach . zasypywanie ich piaskiem ( w/g pani Wójt - naprawa tymczasowa)starcza na jeden dzień a DZIURY SA WIELKIE i coraz trudniej je omijać. Temperatury moim zdaniem są jak najbardziej sprzyjające.

Odpowiedź Wójta:
Wiem, że problem niedostatecznej jakości przejazdu na drogach gminnych (nie tylko na tej ulicy) jest po okresie zimowym dość duży. Gmina Olszewo-Borki posiada ok. 300 km dróg z czego ¾ o nawierzchni żwirowej. Niebawem rozpoczniemy niezbędne prace naprawcze min. profilowanie dróg gminnych oraz łatanie powstałych dziur i ubytków. Ulica Sikorskiego w Zabrodziu jest przewidziana do kompleksowej przebudowy jeszcze w tym roku.


2019-03-11

Internauta Łukasz Kowalski
Temat: Praca w urzędzie gminy
Witam Panią Wójt mam pytanie czy w najbliższym czasie będzie możliwość uzyskania pracy w urzędzie gminy ? Z tego co wiem zwolniło się parę miejsc pracy?

Odpowiedź Wójta:
Ogłoszenia o naborze na wolne stanowiska urzędnicze, w tym urzędnicze stanowiska kierownicze umieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy informacyjnej w siedzibie Urzędzie Gminy. Zapraszam do ich obserwowania i ewentualnego aplikowania podczas prowadzonych naborów. Jeżeli chodzi o drugą część pytania, wyjaśniam, że kilka umów o pracę zostało rozwiązanych z powodu upływu czasu, na który zostały zawarte.


2019-03-11

Internauta mieszkaniec Zabrodzia
Temat: odpady
Witam P. Wójt piszę w kwestii odbioru odpadów,czy nie można byłoby zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów BIO trzymanie ich miesiąc lub 1,5 jest b. uciążliwe ze względu na rozkład i zapach oraz osiadające muchy, proszę o rozważenie zbliża się okres wiosenno-letni.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z uchwałą Nr XLIII/278/17 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 29 listopada 2017 roku, w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, odbiór odpadów ulegających biodegradacji na terenie gminy odbywa się co najmniej jeden raz w miesiącu. I taka częstotliwość odbioru tych odpadów została już zawarta w obowiązującej umowie z Wykonawcą usługi. Weźmiemy pod uwagę ewentualne zwiększenie częstotliwości odbioru bioodpadów podczas przygotowywania przetargu na usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od 2020 roku.


2019-03-08

Internauta Gtr
Temat: Szczepienie psów
Witam. Czy jest przewidziane szczepienie psów w miejscowości Zabrodzie?

Odpowiedź Wójta:
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie w miejscowości Zabrodzie odbyło się na przełomie stycznia i lutego. W dn. 9 marca (sobota) odbędzie się szczepienie w miejscowości Kruki, natomiast 16 marca – w miejscowości Drężewo. Jeżeli jest taka potrzeba, to weterynarz może w tych dniach zaszczepić psy również w miejscowości Zabrodzie – kontakt telefoniczny do weterynarza: 603 050 676.


2019-03-08

Internauta Radek
Temat: Fotowoltaika
Witam. Ostatnia informacja w sprawie paneli fotowoltaicznych jest, że gmina wystąpiła z prośbą o zmianę terminu realizacji projektu do 31.12.2019. Czy coś konkretnego wiadomo?

Odpowiedź Wójta:
Został już ogłoszony przetarg w celu wyłonienie wykonawcy robót dla zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”. Szersza informacja w tej sprawie znajduje się na naszej stronie internetowej. Po jego rozstrzygnięciu zorganizujemy spotkanie z osobami, które przystąpiły do projektu i przekażemy szczegółowe informacje dotyczące planowanego przebiegu prac.


2019-03-08

Internauta Andrzej
Temat: GAZ w Nowej Wsi
Prosze o podanie terminu realizacj gazowniczej sieci w Nowej Wsi I Przstani

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy informację, że Polska Spółka Gazownictwa przystąpiła już do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie sieci gazowej w Nowej Wsi. Przewidywany termin realizacji zadania to 4 lata. Nie posiadamy jeszcze informacji dotyczących Przystani.


2019-03-08

Internauta Ola
Temat: Poczta
Witam czy mogłaby się Pani postarać żeby była poczta w nowej wsi Zach.nawet nie ma gdzie rachunków opłacić.

Odpowiedź Wójta:
Podejmiemy starania w tym kierunku, mam pewne pomysły na lokalizację punktu Poczty Polskiej w Nowej Wsi.


2019-03-06

Internauta Mieszkaniec Kruki
Temat: Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Dzień dobry, jestem w trakcie budowy domu i mam pytanie czy Gmina w obecnym czasie dofinansowuje przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jeżeli tak to proszę o kontakt do osoby za to odpowiedzialnej.

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków określa Uchwała nr XXXVIII/255/17 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 27 września 2017 roku w sprawie zasad i trybu udzielania ze środków budżetu Gminy Olszewo-Borki dotacji celowych na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska oraz sposobu jej rozliczania. Więcej informacji na można uzyskać w Referacie Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa tel. 510 475 819.


2019-03-06

Internauta Agata
Temat: Drogi
Witam pani wójt a co z obiecana modernizacja drogi i chodnikiem przy ulicy Sikorskiego te obietnice są już tak od 14 lat i dalej nic się nie dzieje proszę popatrzeć jak rozwijają się inne gminy. I w jakim tempie powstają chodniki i drogi ponadto co z drogami na nowych osiedlach które powstają od ulicy Sikorskiego co jest w planach oo tej stronie gminy ?

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy dobrą informację od wojewody mazowieckiego o dofinansowaniu przebudowy ulic Sikorskiego i Pisarki w miejscowości Zabrodzie ze środków rządowych. Obecnie trwają jeszcze poprawki dokumentacji projektowej. Niebawem powinniśmy ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji.


2019-03-06

Internauta mieszkaniec
Temat: kanalizacja
Witam Panią Wójt. Czy w tym roku będzie realizowana budowa instalacji kanalizacji w Zabrodziu na ulicy Kowalskiej?

Odpowiedź Wójta:
Obecnie trwają prace nad szczegółami porozumienia międzygminnego pomiędzy gminami ws. włączenia sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej gminy Olszewo-Borki do sieci gminy Lelis. Po jego podpisaniu będą możliwe kolejne działania. Jednak środki jakie zostały zaplanowane w budżecie gminy na rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej na terenie gminy wynoszą łącznie 100 tys. zł. Bez dofinansowania zewnętrznego nie będzie możliwe wybudowanie sieci kanalizacji tego odcinka w tym roku.


2019-03-06

Internauta mieszkańcy Białobrzega Blizszego
Temat: komunikacja miejska
Nawiązując do naszego pytania :czy miejscowość Białobrzeg Bliższy ma jakiekolwiek i kiedykolwiek szanse na komunikację miejską. mamy trzy zakłady w Krukach i dużo dzieci i młodzieży dojeżdzającej do i z miasta.

Odpowiedź Wójta:
W budżecie na rok 2019 na dowóz dzieci do szkół na terenie gminy i dofinansowanie do komunikacji podmiejskiej przewidziano już kilkaset tysięcy złotych. Czekamy na szczegóły rządowego programu przywrócenia połączeń komunikacyjnych do mniejszych miejscowości, jeżeli je otrzymamy wtedy będą możliwe nowe połączenia.


2019-03-06

Internauta mieszkaniec
Temat: komunikacja
Pani wójt chodziło mi bardziej o komunikacje MZK do Nowej Wsi.Były wójt twierdził, ze nie da się załatwić . Pani na zebraniu przed wyborczym obiecała MZK do Nowej Wsi. To, że ludzie nie piszą nie oznacza, że nie pamiętają obietnic. Proszę w ferie zimowe wyjechać do Ostrołęki.

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na szczegóły rządowego programu przywrócenia połączeń komunikacyjnych do mniejszych miejscowości, będziemy występować o dofinansowanie do kursów na terenie naszej gminy.


2019-02-21

Internauta Ursz
Temat: Chodniki Białobrzegi Dalszy 2
...interesują mnie wyniki tego pomiaru.

Odpowiedź Wójta:
Urząd Gminy nie dysponuje wynikami takich pomiarów.


2019-02-21

Internauta Ursz
Temat: Chodniki Białobrzegi Dalszy
Pytałam już 2 razy i nie doczekałam sie odpowiedzi, kiedy mieszkańcy Białobrzega Dalszego będą mieli zrobione chodniki lub pas drogi wydzielony dla pieszych. W ubiegłym roku było badane natężenie ruchu miedzy Balobrzegiem B.i D?

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa, jej przebudowa należy do zadań Starostwa Powiatowego. Otrzymałam informację o możliwej przebudowie tego odcinka w perspektywie kilku najbliższych lat.


2019-02-21

Internauta Ola
Temat: Dozynki
Witam czy w tym roku będą dozynki w nowej wsi wójt tamten obiecywał że w tym roku będą a wiec Pani się pytam.

Odpowiedź Wójta:
Chcemy aby dożynki gminne odbywały się w różnych miejscowościach, w tym roku wstępnie planujemy dożynki w miejscowości Żebry Perosy.


2019-02-21

Internauta Radek
Temat: Fotowoltaika
Witam. Ostatnia informacja w sprawie paneli fotowoltaicznych jest, że gmina wystąpiła z prośbą o zmianę terminu realizacji projektu do 31.12.2019. Czy coś konkretnego wiadomo?

Odpowiedź Wójta:
W dniu 29 stycznia br. podpisany został aneks do umowy na mocy którego wydłużono okres realizacji projektu do 31.12.2019 r. Obecnie kończymy opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia niezbędnej dla ogłoszenia przetargu.


2019-02-21

Internauta GREGORY
Temat: ŚMIECI
Z PYTANIEM DO PANI WÓJT W SPRAWIE POSESJI KTÓRE WŁAŚCICIELE NIE POSIADAJĄ KOSZY NA ŚMIECI.CZY ZE STRONY GMINY JEST PRZEPROWADZANA JAKAŚ KONTROL.

Odpowiedź Wójta:
Na terenie gminy Olszewo-Borki, zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Olszewo-Borki, obowiązuje system zbiórki odpadów komunalnych mieszany, tj. odpady komunalne zbierane są w pojemniki lub w worki do zbierania odpadów. Dopuszcza się, aby mieszkańcy, którzy jeszcze nie posiadają pojemników na odpady, zbierali odpady w worki. Planujemy przeprowadzenie kontroli w zakresie złożonych deklaracji i opłat za odpady.


2019-02-12

Internauta Kibic
Temat: Klub sportowy AP Waleczni
Mam pytanie jako rodzic. Czemu w naszej gminie nie jest wspierany rozwój naszych dzieci. Rodzice wyszli z fajną inicjatywą. Poświęcili wolny czas i wyniki widać. Więc pytanie czemu gmina tego nie wspiera. Rachunek jaki jest wystawiany za użytkowanie sali sportowej jest bardzo duży. W innych gminach młodzi piłkarze trenują bez płacenia za salę sportową. Nie mamy przedszkola poważnego. Szkoła podstawowa w opłakanym stanie. To czy chociaż nad warto było by udostępnić sale?

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki jest otwarta na współpracę z mieszkańcami oraz wspiera ich inicjatywy w zakresie organizacji zajęć sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych. Inicjatywa rodziców klubu sportowego AP Waleczni również, otrzymała wsparcie z urzędu gminy poprzez pomoc przy formalnościach w trakcie rejestracji klubu. Dodatkowo informowaliśmy o możliwościach jakie klub posiada w celu pozyskania dodatkowych środków dla organizacji pozarządowych, również z budżetu gminy Olszewo-Borki. Wysokość opłaty za wynajem sali gimnastycznej jest preferencyjna i uwzględnia 50% zniżki. Koszty najmu pokrywają tylko w podstawowym zakresie wydatki związane z utrzymaniem czystości, energii czy ogrzewania, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat.


2019-02-12

Internauta Mieszkaniec ulicy
Temat: Ul.koscielna Nowa wies.
Witam Panią Wójt.chciałbym się dowiedzieć jakie sa plany co do ulicy koscielnej w nowej wsi..jest bardzo duzo glebokich dziur.bloto.czy my doczekamy sie tu kiedys asfaltu.parkingow pod cmentarzem.bo az wstyd dla ludzi co przychodza do zmarlych.zapraszamy Pania Wojt na wiosne.jak sa roztopy.samochodem nie mozna przejechac.pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Niestety ta droga nie ma uregulowanego statusu prawnego, przed przystąpieniem do prac projektowych musimy dysponować prawem własności gruntu na całym przebiegu drogi. Musimy najpierw przeprowadzić prace z tego zakresu


2019-02-12

Internauta Mama
Temat: żłobek
Czy w gminie np.w przedszkolu samorządowym planowany będzie oddział dla dzieci do grupy żłobkowej?Najbliższy żłobek jest w Ostrołęce, ma on tylko kilka miejsc,a pierwszeństwo mają mieszkańcy Ostrołęki, są tam również żłobki prywatne ale wiążą się z tym wysokie opłaty,nadmieniam,iż w mniejszych gminach takich jak Troszyn czy Czerwin są zapewnione miejsca do opieki dla dzieci do lat 3,czyli wspomniane wcześniej żłobki.

Odpowiedź Wójta:
Niestety w Olszewie-Borkach nie posiadamy obecnie odpowiedniego lokalu, który może zostać wykorzystany na organizację żłobka. Nasze placówki oświatowe maksymalnie wykorzystują swoje pomieszczenia szkolne, także przedszkole samorządowe w Olszewie- Borkach nie posiada odpowiedniego zaplecza lokalowego na utworzenie grupy żłobkowej. Rozwiązanie tej sprawy wymaga dłuższego okresu czasu.


2019-02-08

Internauta Michał
Temat: parkujący TIR
Dlaczego w Chojnikach przy drodze powiatowej przejazd utrudnia parkujący na stałe na poboczu TIR? Jest to naprzeciwko Pani zamieszkania.

Odpowiedź Wójta:
Na tym odcinku drogi powiatowej nie wprowadzono zakazu parkowania, w mojej ocenie pojazd nie utrudnia ruchu.


2019-02-08

Internauta mieszkaniec gminy
Temat: sprzedaż działki 35/62. 8 arów
witam. wójt sprzedała działkię nr 35/62 w drodze zarządzenia nr 3/19 cytuję- Zbywa się w drodze umowy sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomość gruntową niezabudowaną stanowiącą własność Gminy Olszewo-Borki, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr ewidencyjnym 35/62 o pow. 0,0832 ha położoną w miejscowości Olszewo-Borki,- 1-moje pytanie dotyczy kto to kupił z imienia i nazwiska 2-za jaką kwotę ją nabył. proszę o rzeczowa odpowiedz

Odpowiedź Wójta:
Nieruchomość oznaczona nr 35/62 położona w miejscowości Olszewo-Borki stanowiąca własność Gminy Olszewo-Borki nie została zbyta. Zarządzenie nr 3/19 dotyczące zbycia powyższej nieruchomości zostało uchylone.


2019-02-08

Internauta Mariusz
Temat: Odśnieżanie
Dlaczego nie odpowiada Pani Wójt na pytania odnośnie odśnieżania?

Odpowiedź Wójta:
Odpowiadam na takie pytania, proszę przejrzeć odpowiedzi już zamieszczone. Na sygnały od radnych, sołtysów czy mieszkańców, pracownicy gminy odpowiadający za odśnieżanie reagują na bieżąco.


2019-02-08

Internauta Mama harcerza
Temat: Harcówka ZHR
Szanowna Pani Wójt. Mamy w miejscowości Olszewo-Borki 2 drużyny harcerskie ZHR-chłopców i dziewcząt.Poprzedni wójt przez 2 lata obiecywał i zwodził w kwestii niewielkiego pomieszczenia dla dzieci by w zimę nie musiały spotykać się po lasach lub parkach na zbiórkach.Czy jest szansa by Pani skinęła swoją ręką i pomogła tym dzieciom by mogły promować piękną ideę harcerstwa w swoim spokojnym ciepłym i bezpiecznym miejscu?

Odpowiedź Wójta:
Zapraszam na spotkanie do Urzędu Gminy, mam propozycję takiego pomieszczenia i wsparcia harcerzy.


2019-02-08

Internauta mieszkaniec ul. Pisarki
Temat: ulica osiedlowa
Witam Panią Wójt! proszę o informację dotyczącą wykonania ul. Pisarki w 2019?

Odpowiedź Wójta:
Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji przetargowej na przebudowę min. tej ulicy, w ramach większego projektu dofinansowanego ze środków rządowych. Realizacja zadania jest przewidziana w tym roku.


2019-02-08

Internauta Elżbieta
Temat: Oświetlenie
Pani Wójt, pisałam na temat oświetlenia na ul. Sikorskiego w Krukach i nic pani nie odpowiedziała. Dlaczego nie na wszystkie pytania pani odpowiada?

Odpowiedź Wójta:
Proszę o ponowienie pytania. Nie otrzymałam zapytania nt. oświetlenia na ul. Sikorskiego w Krukach.


2019-02-08

Internauta Mariusz
Temat: Odśnieżanie dróg
Mam pytanie, dlaczego w tym roku w naszej gminie drogi nie są w ogóle odśnieżane? Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby bać się wyjechać z domu i martwić się o swoich bliskich czy wrócą bezpiecznie. Czy naprawdę nie widać tego co się dzieje za oknem? W tym roku nie widziałem żadnego pojazdu, który się tym zajmuje. Zima nadal trwa, a nasza gmina jest zaniedbana jak żadna inna.

Odpowiedź Wójta:
Drogi są odśnieżane, zgodnie ze standardami zimowego utrzymania, mamy podpisaną stosowną umowę. Stosujemy zasadę odśnieżania w pierwszej kolejności głównych szlaków komunikacyjnych. Trudno mi się też zgodzić z opinią, że nasza gmina jest w tym zakresie zaniedbana.


2019-02-06

Internauta Ewa
Temat: Droga gminna
Od czego i od kogo zależy załatanie 3 wielkich dziur w nawierzchni na trasie Łazy-Ostrołęka?

Odpowiedź Wójta:
Termin uzupełnienia ubytków w drogach gminnych uzależniony jest od warunków atmosferycznych, w okresie zimowym wykonanie trwałej naprawy jest niemożliwe. Wykonamy jednak naprawy tymczasowe.


2019-02-06

Internauta mieszkaniec ulicy
Temat: kanalizacja i wodociąg
Mam pytanie do Pani Wójt. Kiedy ulica Słoneczna w Nowej Wsi może liczyć na budowę kanalizacji i wodociągu

Odpowiedź Wójta:
W połowie roku powinniśmy już dysponować projektami budowy wodociągów dla obszaru całej gminy. Kolejność i zakres wykonywanych prac będzie zależał głównie od możliwości pozyskania na tel cel dofinansowania zewnętrznego. Czekamy na ogłoszenie programów rządowych związanych z tym obszarem.


2019-02-04

Internauta T
Temat: Azbest
Witam. Czy w 2019 roku będą prowadzone dofinansowania na - wymianę - pokrycia dachowego z azbestu? Obecnie dofinansowanie polega tylko i wyłącznie na odebraniu składowanego azbestu z posesji co i tak w większości przypadków nie daje docelowego rozwiązania. W innych regionach kraju, takie dofinansowania są realizowane, czy w naszej gminie będą takie dotacje przeprowadzane?

Odpowiedź Wójta:
Zamierzamy pozyskać na ten cel środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie województwa mazowieckiego”. W zeszłym roku otrzymaliśmy z WFOŚiGW w formie dotacji kwotę 35.868,97 zł. Dofinansowanie może obejmować koszty zbierania, transportu i unieszkodliwienia wyrobów azbestowych, nie będzie natomiast obejmować kosztów związanych z demontażem starej konstrukcji dachu oraz zakupu i wykonania nowego pokrycia dachowego.


2019-01-30

Internauta Mieszkańcy Białobrzega Bliższego
Temat: komunikacja miejska
Brak odpowiedzi pani wójt na zapytania z grudnia o komunikację miejską w naszej miejscowości

Odpowiedź Wójta:
Przepraszam, ale nie otrzymałam takiego pytania na skrzynkę. Proszę o ponowne przesłanie zapytania.


2019-01-30

Internauta Zaciekawiony
Temat: Oświetlenie
Szanowna Pani Wójt skąd biorą się środki na oświetlenie stodół w miejscowości Nożewo, a brak pieniędzy na oświetlenie głównej drogi? Czy ta miejscowość doczeka się oświetlenia jak przystało na XXI wiek?

Odpowiedź Wójta:
Oświetlenie uliczne przy drogach gminnych w miejscowości Nożewo, wykonywane  jest w ramach realizacji zadań finansowanych z funduszy sołeckich i na wniosek mieszkańców.  Oświetlenie drogi krajowej nr 61, leży w kompetencji jej Zarządcy w tym przypadku, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapraszam do udziału w zebraniach sołeckich (wiejskich), na których mieszkańcy podejmują decyzje w sprawie rozdysponowania należnych wsi środków z funduszy sołeckich.


2019-01-30

Internauta mieszkaniec
Temat: komunikacja
Szanowna pani wójt od 20 czerwca 2018 roku toczy się temat komunikacji publicznej. Pan Szewczyk nie załatwił tego tematu ale pani obiecała. Jaką szansę ma np. Nowa Wieś na połączenie z Przasnyszem, Makowem Maz czy Ostrołęka w dni wolne od nauki szkolnej? Z Makowem Maz. czy Przasnyszem to i w dni powszednie zero komunikacji. Zdaje sobie sprawę, że ludzie młodzi mają własne auta ale co z młodzieżą czy starszymi osobami? Jakie jest pani zdanie na ten temat?

Odpowiedź Wójta:
Został już uruchomiony kurs linii regularnego przewozu osób Ostrołęka – Sypniewo - Maków Mazowiecki realizowany przez przewoźnika:  DB TRANS Przewozy autokarowe Dariusz Bączek z Kadzidła. Obecnie autobus kursuje w dni powszednie. Jeśli będzie duże zapotrzebowanie na uruchomienie przejazdów w dni  wolne od nauki, zasygnalizujemy przewoźnikowi taką potrzebę.


2019-01-25

Internauta Joanna
Temat: Przedszkole
Droga Pani Wójt piszę zapytaniem czy wy jako gmina wiecie że jest w gminie przrdszkole bo chyba o nim zapomieliscie. Dzieci uczą się w masakrycznych warunkach nie do przyjecia jest to że prawie 30 dzieci spędza pół dnia w sali wielkości pomieszczenia na szczotki!Nie mają sali do ćwiczeń nie mają normalnej szatni. Po co ten nowy budynek gminy po co dom seniora myślcie o dzieciach to jest przyszłość gminy chyba trzeba pomyśleć nad dofinansowanie zajęć w przedszkolu.

Odpowiedź Wójta:
Wspólnie z państwem radnymi nowej kadencji zapoznaliśmy się na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Praworządności i Spraw Społecznych z warunkami w placówkach oświatowych całej gminy, także przedszkoli. Warunki są różne, nie zawsze idealne, natomiast zajęcia mogą się w nich odbywać w sposób bezpieczny. Na pewno będziemy rozmawiać o możliwych inwestycjach w obszarze oświaty, czy dodatkowych zajęciach. Takie działania wymagają jednak czasu.


2019-01-22

Internauta Xxxx
Temat: Droga
Co zdrogo w mieiscowosci antonie ul. Ksiedza. Edmunda. Walttera droga. Laczy sie ze spokojno niedosc. Ze grunty odane za. darmo to nic. sie w tej sprawie. Nie. Dzieje.

Odpowiedź Wójta:
Zapoznałam się z przedstawionym problemem.  Sprawa jednak należy do skomplikowanych, aktualnie Gmina nie posiada środków finansowych na budowę przeprawy mostowej pomiędzy ulicami  gen. Wł. Sikorskiego i ks. Edmunda Waltera. 


2019-01-22

Internauta Zebry Perosy
Temat: Wodociąg
Witam, czy w budżecie na 2019 rok przewidziano podłączenie wodociągu do miejscowości żebry perosy?

Odpowiedź Wójta:
Tak, budowa wodociągu planowana jest w tym roku.


2019-01-15

Internauta Mieszkaniec
Temat: Gaz
Mam pytanie Do Pani Wójt ,a mianowicie kiedy do szkoły w Przystani będzie oprowadzony gaz. Bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska a z komina ze szkoły wydziela się smog.Przecież gaz jest niedaleko od szkoły ,Przy okazji przyłączyli by się okoliczni mieszkańcy.

Odpowiedź Wójta:
Będę zabiegać o przyłączenie szkoły do sieci gazowej. Liczę, że na terenie gminy dojdzie do przyśpieszenia prac związanych z projektowaniem i budową tych sieci. Wystąpiłam w tej sprawie do spółki PGNiG, oczekujemy na spotkanie i rozmowy.


2019-01-15

Internauta Monika
Temat: Ulica Popiełuszki do połowy sypana piachem
Witam. Jestem mieszkanką wsi Grabowo. Mam pytanie w sprawie ulicy Popiełuszki, która zaczyna się od ul. Warszawskiej. W pewnym momencie kończy się asfalt, a zaczyna żwirówka, która w tym momencie jest bardzo oblodzona. Asfalt był już dawno sypany piachem, natomiast dalej już nie. Jakie są tego przyczyny? Nadmieniam, że dalej mieszka ok. 12 rodzin

Odpowiedź Wójta:
Bieżące działania w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych są wykonywane na głównych szlakach komunikacyjnych, ze szczególnym naciskiem na trasy przejazdu publicznego transportu zbiorowego. Ulica ks. Jerzego Popiełuszki stanowi główny szlak komunikacyjny łącząc się z ulicą 3 – go Maja. Odcinek drogi, o którym Pani pisze posiada nazwę ul. ks. Jerzego Popiełuszki,  jednak  stanowi odcinek drogi wewnątrzosiedlowej.  Ponieważ standardy utrzymania tej kategorii dróg są niższe więc mogła wystąpić taka sytuacja.


2019-01-15

Internauta skutek odpowiedzialności
Temat: Droga bisowa przy DK61 Kordowo
Droga pani wójt zwracam się z zapytaniem czy droga bisowa w Kordowie wogólę powstanie ? Pani poprzednik wraz z sołtysem i radnym Kordowa oznajmili na zebraniu w świetlicy wiejskiej, że nikt nie uzyska zjazdu indywidualnego do posesji i do obsługi agrotechnicznej gruntu przy drodze krajowej DK61. Wiedz dlaczego rolnicy uzyskali zjazdy na swoje grunty? Czy to jest realizacja planu zagospodarowania przestrzennego ? Czy też problem sołtysa z dojazdem do własnego gruntu.

Odpowiedź Wójta:
Gmina zgodnie w 2018 r. rozpoczęła proces realizacji ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w zakresie wykupu gruntów pod wskazaną drogę. Jednak proces pozyskania nieruchomości jest długotrwały, ponieważ nie wszyscy właściciele nieruchomości zgodzili się na dobrowolne przekazanie gruntów. Wobec tego, właściciele działek przyległych do drogi krajowej nr 61, posiadający nieruchomości bez możliwości przejścia i przejazdu do drogi gminnej, uzyskali zgody na budowę zjazdów tymczasowych z drogi krajowej nr 61 od jej Zarządcy. Kompetencje Gminy w tym zakresie są ograniczone. Jak sama nazwa wskazuje są to zjazdy tymczasowe, zapewniające obsługę działek wyłącznie do czasu zrealizowania przez Gminę ciągu komunikacyjnego ustalonego w planie zagospodarowania przestrzennego.


2019-01-11

Internauta Nakły
Temat: gaz Nakły
Czy w najbliższym czasie planowana jest instalacja gazowa w miejscowości NAKŁY?

Odpowiedź Wójta:
Według mojej wiedzy z miejscowości Nakły wpłynęły do PGNiG 52 deklaracje przyłączenia do sieci gazowej. Łącznie z innych miejscowości wpłynęło ponad 330 wniosków. Właśnie wystosowałam w tej sprawie pismo do spółki z propozycją spotkania i rozmów o planowanych inwestycjach gazyfikacji miejscowości na terenie naszej gminy. O ich przebiegu będę na bieżąco informować.


2019-01-09

Internauta Mieszkaniec Gminy
Temat: Agregaty Prądotwórcze Nowa Wieś
Szanowna Pani Wójt, z racji częstych braków w dostawie prądu elektrycznego w miejscowości Nowa Wieś, Żebry Chudku czy Grabnik, chciałbym poruszyć temat zakupu agregatów prądotwórczych, po to by w trakcie przerwy od dostawcy nasza stacja była wciąż aktywna (dostarczała mieszkańcom wodę), ponieważ do tej pory wraz z brakiem prądu elek.jest automatyczny brak wody. Kilka gmin zaopatrzyło się w owe urządzenia, ich koszt to kilka tys. zł. Na co możemy liczyć w tej kwesti teraz?

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za sygnał, będę analizować możliwości techniczne i koszty takiego rozwiązania. Niezależnie wystąpimy do PGE z pytaniem o przyczyny przerw w dostawie prądu.


2019-01-08

Internauta mieszkaniec
Temat: droga
Czy i kiedy jest szansa zrobienia nawierzchni asfaltowej na ulicy Zarzecze w Białobrzegu Dalszym tak jak obiecała PANI w kampanii na spotkaniu z mieszkańcami.

Odpowiedź Wójta:
Plany rozwoju dróg gminnych są w fazie planowania z perspektywą kilku lat na przyszłość, ulica Zarzecze też  będzie brana w nich pod uwagę. W tym roku skupiamy się inwestycjach już rozpoczętych i tych, które mają szanse na uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.


2019-01-08

Internauta Mieszkanka Łazów, ul. Sikorskiego
Temat: Ul. Sikorskiego
Jakie kryteria musi spełniać dana miejscowość, aby została dobrze zadbana w okresie zimowych? Konkretnie chodzi mi o uszorstnienie oblodzonej nawierzchni i zgarnięcia błota pośniegowego. Na ul. Sikorskiego obecnie są zamarznięte koleiny, które utrudniają bezpieczną jazdę. Chciałabym tylko nadmienić, że w miejscowości obok, w Białobrzegu Bliższym droga jest zadbana należycie. Czy można coś w tą sytuacją zrobić oraz traktować jednakowo mieszkańców gminy?

Odpowiedź Wójta:
Ulica Sikorskiego jest drogą zakwalifikowaną klasy  dróg publicznych (G- Gminna) , zaś w Białobrzegu do klasy wyższej (P- Powiatowa), z tego wynika różnica w standardzie zimowego utrzymania. Podejmujemy bieżące działania w zakresie utrzymania przejezdności dróg gminnych, zwracając szczególną uwagę na trasy najbardziej uczęszczane. Drogi są przejezdne. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, okresowo mogą jednak na pewnych odcinkach występować pewne niedogodności.


2019-01-08

Internauta Teresa
Temat: Droga
Zwracałam się z prośbą o naprawę drogi w Zabrodziu-chodzi o ulicę Piaseczną. Nie wiem czemu pani wójt nie odpowiedziała na moje pytania.Może jak by mieszkał przy tej ulicy radny albo sołtys to wtedy byłby tam nawet asfalt.

Odpowiedź Wójta:
Ulica Piaseczna wymaga wyrównania nawierzchni. Przy panujących warunkach atmosferycznych nie jest to jednak możliwe. Zabieg zostanie wykonany  w czasie zbiorczego równania dróg gminnych w okresie wiosennym. Jeżeli chodzi o brak odpowiedzi na pytanie, mógł on wynikać z błędu w działaniu serwera pocztowego. Proszę w takiej sytuacji o ponowienie pytania wysłanego na skrzynkę kontaktową, tak jak Pani to zrobiła, bądź na adres e-mail Urzędu Gminy.


2019-01-08

Internauta mieszkanka
Temat: zanieczyszczanie środowiska
Co z wywożeniem przez rolników z Białobrzegu Bliższego gnojówki i obornika

Odpowiedź Wójta:
Nawozy naturalne w postaci stałej lub płynnej należy stosować wyłącznie w okresach zgodnych z Programem azotanowym – Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. z 2018 r. poz. 1339). Wywożenie gnojowicy i obornika na pole poza terminami nawożenia określonymi w ww. programie jest zabronione i stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny.


2019-01-08

Internauta Azbest
Temat: Azbest
Witam, czy na rok 2019 są przewidziane programy mające na celu dofinansować zmiany pokrycia dachowego z azbestu?

Odpowiedź Wójta:
Tak, w roku 2019 działania związane z realizacją „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Olszewo-Borki na lata 2017-2032” będą kontynuowane. Dofinansowanie kosztów unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z posesji znajdujących się na terenie gminy rozpoczniemy po uzyskaniu przez przez gminę dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


2019-01-08

Internauta Azbest
Temat: Azbest
Witam, czy na rok 2019 są przewidziane programy mające na celu dofinansować zmiany pokrycia dachowego z azbestu?

Odpowiedź Wójta:
Tak, w roku 2019 działania związane z realizacją „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Olszewo-Borki na lata 2017-2032” będą kontynuowane. Dofinansowanie kosztów unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z posesji znajdujących się na terenie gminy rozpoczniemy po uzyskaniu przez przez gminę dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


2019-01-08

Internauta Małgorzata
Temat: Zalewanie wadą
Pani wójt na pewno znana jest pani sytuacja o carocznym z zalewaniem wody posesji znajdujących się w Zabrodziu przy ul Księżycowej Chciałabym się dowiedzieć czy są już poczynione jakieś konkretne plany w związku z zapobieganiem zalewania posesji wodami napływającymi od zimy do wiosny.

Odpowiedź Wójta:
Temat zalewania ul. Księżycowej omawiany był już min. na wspólnym spotkaniu z udziałem strażaków, którzy uczestniczyli w akcji odwadniania terenów zalanych przez wodę. W 2018 roku zostały zakupione przez gminę dwie działki o nr 620/1 i 619/7, o łącznej powierzchni 0,1772 ha (łączny wymiar obu działek to 25 metrów na ok. 70 metrów). Znajdują się po drugiej stronie ul. ks. E. Waltera i dają możliwość odprowadzenia nadmiaru wody z zalewanego obszaru. Przygotowane zostały dwie koncepcje odwodnienia terenu. Niebawem rozpoczniemy rozmowy w celu wyłonienia wykonawcy docelowego projektu. Projekt realizowany będzie łącznie z uzyskaniem pozwolenia wodno-prawnego na realizację inwestycji. Dopiero po wykonaniu projektu, możliwe będzie wyłonienie wykonawcy i praktyczna realizacja zadania w terenie.


2019-01-04

Internauta Norbert
Temat: Nowy plan zagospodarowania przestrzennego
Gmina Olszewo-Borki wciąż operuje planem zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku. Kiedy przewiduje Pani uchwalenie nowego planu?

Odpowiedź Wójta:
Gmina kontynuuje prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium jako akt planistyczny określa politykę przestrzenną gminy i wiąże organy gminy przy sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan musi być zgodny ze studium uwarunkowań dlatego też dokonanie zmiany planu będzie zasadne po uchwaleniu studium. Aktualnie obowiązującym aktem w sprawie zagospodarowania przestrzennego jest Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Olszewo-Borki uchwalony Uchwałą Nr XXX/193/06 Rady Gminy Olszewo-Borki z dnia 30 czerwca 2006r.w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Olszewo-Borki (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego  z 2006r. Nr 165 poz. 6505)


Copyright - All Rights Reserved
Urzad Gminy Olszewo-Borki
ul. Wl. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo - Borki, tel: (29) 761-31-07

Poprawny CSS!

Poprawny CSS!