• Flaga Uni Europejskiej
 • Dzisiaj jest:
  poniedziałek,
  24 czerwca 2024
 • Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
 • Temperatura w Gminie Olszewo-Borki:
  15 °C
 • Logo Airly
 • BIP
 • ePUAP
  • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Dworek w Przystani

W dniu 23 maja 2024 r odbyło się spotkanie seniorów z Domu Seniora podczas którego zostały omówione przez pracownika Urzędu Gminy Łukasza Żebrowskiego zasady rządowego Programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych i termomodernizacji budynków.  Omówione zostały również założenia mazowieckiej uchwały antysmogowej oraz zaktualizowany programu ochrony powietrza. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały promocyjne związane z ochroną powietrza.

Seniorzy mogli dowiedzieć się również o zakupie nowego wozu strażackiego w ramach projektu pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Nowa Wieś”. Juliusz Zdanowicz, Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska przedstawił warunki techniczne, jakim ma odpowiadać zakupywany samochód, jego znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa lokalnej społeczności gminy i powiatu, źródła i wielkość dofinansowania zakupu.  Z gminy Olszewo-Borki jednostka OSP Nowa Wieś jako jedna z dwóch jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego otrzymała wsparcie z Unii Europejskiej na zakup nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego w wysokości prawie 1,5 mln. zł. Na zakup złożą się również środki finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,  budżetu Województwa Mazowieckiego oraz gminy Olszewo-Borki i Nadleśnictwa Ostrołęka. 

Wsparcie pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II: „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” Działanie 2.4:”Dostosowanie do zmian klimatu” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 będzie stanowić do 85% wartości zakupu samochodu i dzięki nim Gmina Olszewo-Borki wzbogaci się o nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który stanie się pierwszym takim pojazdem serii ciężkich samochodów pożarniczych, jaki wejdzie na wyposażenie jednostek OSP z terenu gminy.

Nawiązując do tematu związanego z ratownictwem gaśniczym jeden z seniorów (99 lat), który przez wiele lat pracował w OSP w Dobrołęce opowiedział wiele historii ze swojego życia, związanych z pracą strażaka i niesieniu pomocy wszystkim potrzebującym o każdej porze dnia i nocy.                                                                                                                                                                          
Każdy z uczestników miał wiele pytań dotyczących poruszanych tematów na które prelegenci starali się odpowiedzieć.                                                                            
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zostało uwieńczone wspólną fotografią.

 

 

 

belka.jpeg

Przewiń do góry