Dzień Sołtysa
Dzień Sołtysa tradycyjnie obchodzony jest 11 marca. Sołtysi są liderami swych miejscowości, z olbrzymim kapitałem zaufania od mieszkańców. Najbliżej ludzi, ich spraw, trosk i problemów. W Gminie Olszewo-Borki uczciliśmy ten dzień uroczystym spotkaniem, na które zostali zaproszeni obecni i ustępujący Sołtysi z terenu naszej gminy.
Na wstępie spotkania Wójt Aneta Larent podziękowała Sołtysom za ich trud i pracę, jako wkładają każdego dnia w rozwój naszej małej ojczyzny oraz przywitała nową wybranych sołtysów.
W tego rocznych wyborach sołeckich, nowymi sołtysami zostali.
- Edmund Grezky – Sołtys sołectwa Antonie;
- Radosław Murzyn - Sołtys sołectwa Grabowo;
- Dominika Drężek – Sołtys sołectwa Nakły;
- Barbara Prusaczyk – Sołtys sołectwa Nowa Wieś;
- Monika Zabielska – Sołtys sołectwa Przystań;
- Grzegorz Kuciej – Sołtys sołectwa Rżaniec;
- Patryk Banaszek – Sołtys sołectwa Zabrodzie;
- Marzena Cybulska – Sołtys sołectwa Żebry-Ostrowy I;
- Agnieszka Głodkowska – Sołtys sołectwa Żebry-Żabin;
- Janusz Kossakowski – Sołtys sołectwa Żerań Duży;
- Anna Mosakowska – Sołtys sołectwa Żerań Mały.
Dzień ten był szczególny dla trzech gospodarzy sołectw, którzy tego dnia obchodzili jubileusz pełnienia funkcji sołtysa. Podziękowania i pamiątkowe nagrody w związku z jubileuszem otrzymali Pani Jadwiga Juźwik – była Sołtys sołectwa Przystań, Pan Adolf Kowalski – były Sołtys sołectwa Zabrodzie oraz Pan Edward Pędzich – Sołtys sołectwa Kordowo.
Podczas spotkania zostały omówione przez Wójt Anetę Katarzynę Larent zasady rządowego Programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych i termomodernizacji budynków. Przedstawiono również założenia mazowieckiej uchwały antysmogowej oraz zaktualizowany programu ochrony powietrza. Wręczono wszystkim zainteresowanym uczestnikom spotkania materiały promocyjne związane z ochroną powietrza.
W związku z dofinansowaniem Projektu pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Nowa Wieś” Pan Bogdan Święcicki, Komendant OSP przedstawił warunki techniczne, jakim ma odpowiadać zakupywany samochód, jego znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa lokalnej społeczności gminy i powiatu, źródła i wielkość dofinansowania zakupu. Z gminy Olszewo-Borki jednostka OSP Nowa Wieś jako jedna z dwóch jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego otrzymała wsparcie z Unii Europejskiej na zakup nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego w wysokości prawie 1,5 mln. zł. Na zakup pojazdu złożą się ponadto środki finansowe powiatu ostrołęckiego, gminy Olszewo-Borki i Nadleśnictwa Ostrołęka w łącznej wysokości 15% wartości zakupu pojazdu.
Środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II: „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” Działanie 2.4:”Dostosowanie do zmian klimatu” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 będą stanowiły do 85% wartości zakupu samochodu i dzięki tym środkom, Gmina Olszewo-Borki wzbogaci się o nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który stanie się pierwszym takim pojazdem serii ciężkich samochodów pożarniczych, jaki wejdzie na wyposażenie jednostek OSP z terenu gminy.