• Flaga Uni Europejskiej
 • Dzisiaj jest:
  sobota,
  18 maja 2024
 • Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
 • Temperatura w Gminie Olszewo-Borki:
  9 °C
 • Logo Airly
 • BIP
 • ePUAP
  • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Dworek w Przystani

3 września 2022 r. o godzinie 10.00, w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie- Borkach odbędzie się tradycyjne już, coroczne czytanie i słuchanie wybitnych utworów należących do kanonu naszej literatury. W tym roku będą to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

"Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.  „Narodowe Czytanie” odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już po raz jedenasty, zawsze w pierwszą sobotę września. Stanowi ono doskonałą okazję, by przypomnieć sobie największe dzieła polskiej literatury, na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter i aktualność. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów i współpracowników. Takie inicjatywy sprzyjają wzmocnieniu wspólnotowości, łączą nas jako naród i społeczność lokalną."  

Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w wydarzeniu, również w charakterze lektora. W celu omówienia zakresu współpracy, proszę o kontakt - tel. 515 993 476.

Zachęcamy do przynoszenia własnych egzemplarzy "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Na każdej z nich zostanie złożony pamiątkowy stempel, związany z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania.
 

Przewiń do góry