• Flaga Uni Europejskiej
 • Dzisiaj jest:
  sobota,
  18 maja 2024
 • Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
 • Temperatura w Gminie Olszewo-Borki:
  13 °C
 • Logo Airly
 • BIP
 • ePUAP
  • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Przystań

4 września 2021 r. o godzinie 11.00, w siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie- Borkach odbędzie się tradycyjne już coroczne czytanie i słuchanie wybitnych utworów należących do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. 

plakat-1.jpeg

"Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. (...)Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji."

 „Narodowe Czytanie” odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już po raz dziesiąty, zawsze w pierwszą sobotę września. Stanowi ono doskonałą okazję, by przypomnieć sobie największe dzieła polskiej literatury, na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter i aktualność. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów i współpracowników. Takie inicjatywy sprzyjają wzmocnieniu wspólnotowości, łączą nas jako naród i społeczność lokalną. 

Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w wydarzeniu, również w charakterze lektora. W celu omówienia zakresu współpracy, proszę o kontakt - tel. 515 993 476.

Zachęcamy do przynoszenia własnych egzemplarzy "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Na każdej z nich zostanie złożony pamiątkowy stempel, związany z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania.

     

  
 

Przewiń do góry