11.jpg21.jpg31.jpg41.JPG51.JPG52.jpg

Odpowiedzi Wójta

2018-12-10

Internauta Mieszkanka Olszewo-Borek:
Temat: zastępca wójta
Szanowna Pani Wójt, co spowodowało, że Pani powołała swojego zastępcę (do tej pory nigdy nie było takiego stanowiska). Jakie dodatkowe prace-obowiązki pojawiły się w gminie że zdecydowała się Pani na stworzenie nowego stanowiska i obciążenie budżetu gminy dodatkowymi wydatkami?

Odpowiedź Wójta:
Powołanie zastępcy wójta wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym (art. 26a ust. 1 u.s.g.), a najnowsze orzecznictwo organów nadzorczych wskazuje, że jest to również obowiązek. Mój zastępca jest wieloletnim samorządowcem, jego praca będzie dotyczyć usprawnienia działania Urzędu Gminy i jednostek gminnych, informatyzacji oraz aktywnych działań na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych dla gminy. Jestem przekonana, że doświadczenie i wiedza zastępcy wójta zaowocują wsparciem i rozwojem wielu ważnych obszarów gminy.


2018-11-30

Internauta MAMA:
Temat: Sklepik w Szkole Podstawowej
Większość rodziców ma zastrzeżenia co do asortymentu sprzedawanego w sklepiku szkolnym. Nikt nie ma nad tym kontroli. A oferowane tam słodycze są straszne. Dajemy dziecku na bułeczki a kupują jakieś dziadostwo. Tam powinny być bułeczki, soki, owoce, można było by pomyśleć żeby tosty sprzedawać czy prostego hot doga bułeczka i ciepła parówka skoro na obiad dzieci nie mogą liczyć to chociaż same by mogły kupić coś ciepłego.

Odpowiedź Wójta:
"Szkoła Podstawowa w Olszewie-Borkach informuje że: Sklepik prowadzi podmiot zewnętrzny, za zgodą Urzędu Gminy Olszewo-Borki i Szkoły (umowa z Urzędem Gminy w Olszewie- Borkach). Produkty sprzedawane w sklepiku są zgodne z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016r. poz. 1154). Dyrektor szkoły doraźnie kontroluje sprzedawany w sklepiku asortyment. Sklepik zgłoszony jest do Sanepidu, podlega kontroli przez ten organ. W szkole nie ma możliwości technicznych  ani sanitarnych do produkcji tostów, hot dogów czy zapiekanek. Każdy rodzic może wykupić dla dziecka gotowane w szkolnej kuchni zupy w cenie 1 złoty dziennie. Od ponad 10 lat szkoła uczestniczy w „Programie dla szkół”. „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie. W roku szkolnym 2018/2019 w programie uczestniczy 317 uczniów z  klas I–V naszej szkoły. Dzieci otrzymują bezpłatnie, przez 12 tygodni w I semestrze: 3 razy w tygodniu mleko i przetwory mleczne oraz 2 razy owoce i warzywa oraz soki. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego są im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, owoce (jabłka, gruszki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki) oraz soki, mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci uczestniczą w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkołę, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień."


2018-11-30

Internauta Klaudusia:
Temat: Przedszkole Olszewo Borki
Mam pytanie czemu panie przedszkolanki otwieraja okna podczas gdy dzieci przebywaja w sali. Czy naprawde tak bardzo zależy wam by jak najwiecej dzieci chorowało? A jeśli paniom jest tak gorąco to niech same wychodza na powietrze....zreszta i tak często dzieci sa pozostawiane same w sali bez opieki.

Odpowiedź Wójta:
W porozumieniu z Panią Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach, wyjaśniam: Zgodnie z §12 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn. zm) oraz regulaminem bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Olszewie-Borkach (Rozdział I §12) istotne jest zapewnienie dzieciom dostępu do świeżego powietrza . Efektywne wietrzenie sal pozwala na zmniejszenie zawartości dwutlenku węgla w sali nagromadzony podczas zajęć. Nadmieniam, że w każdej grupie jest po 25 dzieci które spożywają w swoich salach posiłki. Obowiązkowe wietrzenie sal odbywa się pod nieobecność dzieci. W okresie grzewczym może być uchylone jedno okno, tak aby nie powodowało przeciągów. Krzywdzące dla nas jest stwierdzenie, że dzieci są pozostawiane same bez opieki. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce proszę o kontakt z dyrektorem przedszkola.


2018-11-08

Internauta Wacław:
Temat: Ulica Akacjowa w Drężewie.
Witam. Kiedy zostanie zrobiona ulica Akacjowa w Drężewie? Jest to ostatnia droga nie utwardzona na tym osiedlu.

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy, proszę pytania zadawać i  oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta Aga:
Temat: Egzamin z Języka Gimnazjium Nowa Wieś
Powracając do pytania z jednej mam ucznia Gimnazium Nowa Wieś.Nadal oczekujemy odpowiedzi co do podejścia nauczycieli prowadzących zajęcia z języka angielskiego i niemiecka.Z wypowiedzi Pani Dyrektor nic nie wynika jeżeli chodzi o zapytanie. " Internauta Krystyna: Temat: Egzamin gimnazjalny Jak można pomóc młodzieży z Gimnazjum w Nowej Wsi podjąć decyzję odnośnie wyboru języka zdawanego na egzaminie? itp"

Odpowiedź Wójta:
Na pytanie odpowiedzi udzielam zgodnie z informacją od Pani dyrektor: ‘’Nauczyciel języka angielskiego przekazał uczniom informacje o konieczności zdawania języka na dwóch poziomach i trudnościach jakie stwarza poziom rozszerzony wielu uczniom. Nauczyciel języka niemieckiego poinformował uczniów, że przy wyborze tego języka będą pisać tylko poziom podstawowy oraz że w szkole z języka niemieckiego (jako drugiego języka) mieli mniej godzin niż z języka angielskiego, więc przygotowanie do tego egzaminu wymaga więcej pracy w domu. Jesteśmy do dyspozycji rodziców. Zapraszamy, aby razem z nauczycielami i ze mną porozmawiać na ten temat i wspólnie wyjaśnić zastrzeżenia i wątpliwości.” W przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi proszę pytania zadawać nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta *:
Temat: Kilka pytań o Olszewo Borki
P.Wójcie gdzie ten remont Szkoły Podstawowej w Olszewie Borkach tak hucznie przez Pana zapowiadany.Jakie warunki zapewnił Pan dzieciom przechodzacym do budynku gimnazjum że z braku sal muszą mieć lekcje na stołówce szkolnej. Domyslamy się że jest już Pan tak bardzo pewny kolejnej kadencji w gminie że można dawać kolejne obietnice bez pokrycia bo ludzie znowu uwierzą.Dla harcerzy kolejny rok nie ma obiecanej! przez Pana sali.Chyba pora żeby tvn obejrzał warunki dzieci w tej szkole

Odpowiedź Wójta:
Harcerzom użyczyliśmy na sobotnie spotkania salę do dyspozycji w Domu Seniora w Olszewie-Borkach. O pozostałą część proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-08

Internauta Ela:
Temat: Ścieżka lub chodnik
Jaka jest szansa, żeby Białobrzegu Dalszym był chodnik lub miejsce wyznaczone dla pieszych. Obecnie jest problem przejść drogą trzeba iść prawie rowem, żeby nie zostać potrącony przez jadące samochody.

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-07

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat: wykonanie ul. Pisarki
Witam! p. wójcie a kiedy ul Pisarki będzie wykonana infrastruktura jest, projekt jest pieniądze są na co czekamy!!!! /skoro wykłada pan na ul Księżycową Jowiszową i Planetarną/ a swoją drogą są pieniądze ze zmiany umowy na odbiór śmieci - zmniejszenie ilości odbiorów

Odpowiedź Wójta:
W związku z zakończeniem pracy proszę pytać i oczekiwać odpowiedzi od nowej Pani Wójt Gminy.


2018-11-07

Internauta mieszkaniec:
Temat: szkoła
Witam Panie Wójcie dlaczego na stronie gminy w zakładce Jednostki Oragnizacyjne nie ma wymienionej szkoły podstawowej w Grabówku?

Odpowiedź Wójta:
Szkoła nie posiada swojej strony internetowej, dlatego nie jest tam wymieniona. Umieścimy informację o facebooku.


2018-11-02

Internauta Sebastian:
Temat: Suszowe
Panie Wójcie czy interweniuje pan w sprawie podpisania przez wojewode protokołów suszowych przypominam że 15 października minął 1 miesiąc a termin składania wniosków do 30

Odpowiedź Wójta:
Protokoły z oszacowania zakresu i wysokości szkód spowodowanych suszą, zostały odebrane 25 października br. w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce i są do odbioru w urzędzie gminy, pok. nr 31.


2018-10-30

Internauta mieszkaniec gminy olszewo-borki:
Temat: plac zabaw
Panie wojcie, z uwagi na bezpieczenstwo przedszkolakow z nowej wsi, mam pytanie : czy przedszkole w nowej wsi nie powinno miec oddzielnego placu zabaw?? Pytam poniewaz z tego placu zabaw jednoczesnie korzystaja zarowno dzieci ze szkoly (duzo starsze) jak i maluchy z przedszkola. Dzieci jest wtedy za duzo i jest to niebezpieczne

Odpowiedź Wójta:
Za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają nauczycielki i p. dyrektor. Zgłoszę tę sprawę dyrekcji szkoły.


2018-10-30

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia drogi w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
Droga w Drężewie jest w budowie. Wykonawca, firma Ostrada ma za zadanie wykonać je do końca października.


2018-10-30

Internauta Sebastian:
Temat: oświetlenie na ulicy Armii Krajowej
Panie Wójcie czy istniej możliwość założenia lampy oświetleniowej na ulicy Armii Krajowej od strony ulicy Hubalczyków? Na ulicy Armii Krajowej przybywa mieszkańców, dzieci są coraz starsze i poruszają się sam do szkoły a na rogu ulicy Hubalczyków i Armii Krajowej lokalni obywatele urządzają sobie pijalnie "wódki i piwa". Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście że tak – zapraszam do inicjatywy lokalnej, pok. 23 lub 24 w urzędzie. Zgłosimy problem ,,spotkań” na policję,


2018-10-30

Internauta Martyna:
Temat: plac zabaw Grabowo
Witam serdecznie! Panie Wójcie, czy istnieją jakieś plany na powstanie placu zabaw w Grabowie? Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Plany mogą być realne tylko wtedy, gdy będziemy posiadać jakiś plac - teren gdzie postawimy zabawki. Obecnie jeszcze go brak.


2018-10-30

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy będzie dokończona ulica Brzozowa w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
ul. Brzozowa w Drężewie jest drogą wojewódzką... może Pan pyta o ul. Wierzbową? Jeżeli tak, to wtedy gdy zmieni się podejście władz miasta Ostrołęki do tego tematu.


2018-10-02

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Przyłącza wody i kanalizacji
Witam, pisze zapytanie o termin realizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na ulicy Miłej w Olszewo-Borkach?

Odpowiedź Wójta:
Dnia 8 sierpnia 2018r. została zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej z przyłączami w ul. Miłej. Termin realizacji wykonania dokumentacji do 30 listopada 2018r.


2018-10-02

Internauta Krystyna:
Temat: Egzamin gimnazjalny
Jak można pomóc młodzieży z Gimnazjum w Nowej Wsi podjąć decyzję odnośnie wyboru języka zdawanego na egzaminie? Nauczyciele nie pomagają. Pani od angielskiego odradza angielski, bo sobie nie poradzą z poziomem rozszerzonym, który przy deklaracji tego języka jest obowiązkowy, a pani z niemieckiego twierdzi, że ma zbyt mało zajęć i nie jest w stanie przygotować uczniów do egzaminu. Co w takiej sytuacji ma robić uczeń?

Odpowiedź Wójta:
Poniżej przedstawiam wyjaśnienia p. dyrektor Jolanty Godziny:
,,Deklarację wyboru języka obcego nowożytnego, który uczeń będzie zdawał na egzaminie gimnazjalnym wypełniają rodzice. W Gimnazjum w Nowej Wsi deklaracje rozdawałam osobiście uczniom i przekazałam informacje na temat możliwości wyboru języka angielskiego lub niemieckiego oraz obowiązku przystąpienia ucznia do części egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym z języka angielskiego lub tylko na poziomie podstawowym z języka niemieckiego. Uczniów informowałam również o możliwości zmiany deklaracji w styczniu. Pod koniec września odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym przekazałam informacje związane z egzaminem. Niestety było niewielu rodziców. Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego opisali uczniom na lekcjach szczegółowy przebieg tej części egzaminu, mówili o trudnościach jakie uczniowie mogą napotkać, poziomie trudności poszczególnych części. Na lekcjach i zajęciach dodatkowych uczniowie będą przygotowywani do egzaminu z tego języka, który zadeklarują. W poprzednich latach uczniowie wybierali przeważnie język angielski. Wyniki z tego egzaminu były zawsze wyższe niż średnie wyniki w naszym powiecie. Rozumiem, że egzamin gimnazjalny jest pierwszym egzaminem w życiu ucznia, który ma wpływ na jego dalszą drogę kształcenia, a także na karierę zawodową. Dlatego zależy nam, żeby każdy uczeń wypadł na tym egzaminie jak najlepiej. Wraz z nauczycielami języków obcych odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości związane z egzaminem gimnazjalnym i pomożemy w podejmowaniu decyzji.”


2018-10-02

Internauta Maciej:
Temat: Oświetlenie uliczne
Witam.Po wczorajszym wydłużonym do godziny 18-remoncie sieci energetycznej na ulica Średniej, Mickiewicza, Reymonta itp. nie działają w nocy lampy oświetlenia ulicznego. Dlaczego?

Odpowiedź Wójta:
Brak oświetlenia w nocy z czwartku na piątek był spowodowany pracami przy stacji transformatorowej. Była to jednorazowa przerwa w dostawie energii. Po wykonaniu prac oświetlenie uliczne będzie działać prawidłowo.


2018-10-02

Internauta Jakub:
Temat: Sport
Panie Wójcie czy jest możliwość naprawienia jednego z koszy do koszykówki na obiekcie sportowym w Olszewie-Borkach oraz dokupienie siatek na kosze?

Odpowiedź Wójta:
Oczywiście ze tak. Przekażę do realizacji.


2018-10-02

Internauta Internauta Kazimierz:
Temat: krzaków rosnących na poboczu i skrzyżowaniu drogi
Panie Wójcie bardzo proszę o spowodowanie wycięcia krzaków rosnących na poboczu drogi asfaltowej w miejscowości Łazy-Pietraki, które zwężają szerokość drogi oraz uzupełnienie w tym miejscu ubytku w poboczu. Proszę również o wycinkę krzaków na skrzyżowaniu drogi Łazy-Siarki z drogą Łazy-Przystań, gdyż brak widoczności na tym skrzyżowaniu może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Z poważaniem.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie – przekażę do realizacji.


2018-10-02

Internauta Kamil:
Temat: Droga Zabrodzie
Witam. Panie wójcie. Czy to prawda , że na ul. Planetarniej w Zabrodzie ma zostać położony asfalt ?

Odpowiedź Wójta:
Część ulicy Planetarnej, ulica Jowiszowa i część ulicy Gwiezdnej powinna być przebudowana do 30 czerwca 2018 roku. Wykonawca – firma Ostrada nie wykonała prac zgodnie z umową, podpisana została ugoda, wydłużająca termin realizacji prac do 15 października 2018 roku. Niestety nie jestem w stanie określić, czy wykonawca wywiąże się ze swoich zobowiązań w terminie.


2018-10-02

Internauta Teresa:
Temat: Wnioski suszowe
Czy wiadomo co dalej z wnioskami suszowymi?Niedługo mają się zacząć wypłaty a mieszkańcy naszej gminy nie otrzymali żadnej informacji a wnioski trzeba podobno podpisywać.Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Wnioski zostały podpisane przez mieszkańców, ostatnią partię wniosków  złożyłem osobiście w czwartek 27 września, w Warszawie, w biurze podawczym Wojewody Mazowieckiego.


2018-10-02

Internauta Anna:
Temat: Rytmika w przedszkolu
Szanowny Panie Wójcie chciałabym poruszyć temat naszego publicznego przedszkola w Olszewie-Borkach. Głównie chodzi mi o płatne zajęcia obowiązkowe z rytmiki 70 zł na semestr. Zajęcia muzyczne powinna potrafić przeprowadzić każda nauczycielka wychowania przedszkolnego. Według MEN nie można organizować zajęć dodatkowych płatnych w przedszkolu i to na dodatek w godzinach porannych, kiedy w sali są wszystkie dzieci. To mija się z prawem.

Odpowiedź Wójta:
W złożonych wyjaśnieniach p. dyrektor informuje: ,, ...  dziękuję za troskę i uwagi dotyczące pracy Naszego przedszkola. Jesteśmy placówką „otwartą” i bardzo chętnie współpracujemy z rodzicami celem świadczenia na rzecz naszej społeczności usług o najwyższym standardzie, zaś dobro naszych dzieci jest dla nas celem nadrzędnym. ... Z inicjatywy Rady Rodziców w naszym przedszkolu są prowadzone dodatkowe zajęcia taneczne. ... w miesiącu wrześniu zajęcia odbywają się w godzinach porannych celem przedstawienia oferty maksymalnej liczbie dzieci. Zaś w kolejnych miesiącach plan ulegnie zmianie zgodnie z rozporządzeniem MEN.


2018-10-02

Internauta jacek:
Temat: droga
kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia drogi w Drężewie

Odpowiedź Wójta:
Droga w Drężewie – ulica Dębowa jest przebudowywana. Prace podzielone są na dwa etapy:  pierwszy - wykonanie podbudowy, drugi – wykonanie nawierzchni bitumicznej. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z zawartą umową, wykonawca winien zakończyć prace do 31 października bieżącego roku.


2018-09-26

Internauta Ggg:
Temat: Maszt
Witam. Panie wojcie czy wie Pan teraz coś na temat masztu telefonii komórkowej w Zabrodziu? Bo teraz już stoi.

Internauta Anna:
Temat: Maszt
Witam chciałabym zapytać czy już pan wie coś na temat masztu w Zabrodziu? W tej chwili już stoi A żadnej informacji od Pana wójta nie można było wcześniej uzyskać. Wypadałoby chociaż poinformować najbliższych mieszkańców A nie stawiać przed faktem dokonanym.

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki nie prowadzi postępowań w zakresie pozwoleń na budowę lub ,,zgłoszeń” prac budowlanych – realizuje to Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Nie była wydawana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na  budowie masztu telefonii komórkowej przy ul Waltera w Zabrodziu,  w związku z tym nie posiadamy wiedzy o lokalizacji inwestycji.


2018-09-14

Internauta Mieszkańcy Białobrzeg Blizszy:
Temat: Ujadajacych psy
Panie Wojcie była już prośbą odnośnie ujadajacych psów nocą .Odnośnie tego iż strach w dzień przejezdzac rowerem przy posesji 21.czy naprawdę musi dojść do tragedii??My okoliczni mieszkańcy mamy juz tego dość.Noce nieprzespane.w dzień smród rozciagajacy się do kilometra Gospodarz co 2 co 3 dni wylewa gnojowice na pola.W tej wsi nie da się normalnie żyć.jak nie psy to koguty piejace .to smród.Wiec coś tu nie tak

Odpowiedź Wójta:
Właściciel posesji na spotkaniu w urzędzie gminy, został poinformowany o obowiązujących przepisach prawa w zakresie prowadzenia gospodarstwa w tym utrzymania psów gospodarskich. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, wszelkie niedogodności należy zgłaszać na policję.


2018-09-14

Internauta Ewelina:
Temat: Dofinansowania do wymiany kotłów
Witam, kiedy będzie jakaś informacja dotycząca dofinansowania do wymiany kotłów starej generacji na nowe z programu NFOŚiGW Czyste Powietrze. Czy będą organizowane szkolenia informacyjne dla mieszkańców naszej gminy? Jeśli tak to kiedy. Czy można liczyć na dofinansowanie jeszcze w tym roku? Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam, Ewelina, mieszkanka gminy Olszewo-Borki

Odpowiedź Wójta:
Spotkania informacyjno-szkoleniowe w gminach już się rozpoczęły. Jak tylko uzgodniony zostanie termin dla naszej gminy, podamy go do wiadomości publicznej. Szczegóły informacji dostępne są w linku: http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy2018/OF oraz http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/aktualnosci/20963


2018-09-07

Internauta mieszkanka gminy:
Temat: dot. budowy sieci gazowej
Witam Panie Wójcie Posiadam działkę przy ul Sikorskiego na Łazach interesuje mnie ogrzewanie gazowe gazem ziemnym W przyszłym roku mam zamiar zamieszkać ale jest problem gdyż do pewnego monemtu jest linia z gazem odległośc od mojej działki 350 m . Wiem że sąsiedzi od dłuższego czasu walczą z gazownią o przyłącze , składają wnioski ale nie ma żadnego odzewu . Bardzo proszę o informacje kiedy zostanie to pobudowane ?

Odpowiedź Wójta:
Budowa sieci gazowych nie jest zadaniem własnym gminy. Występowałem do Polskiej Spółki Gazownictwa w sprawie rozbudowy sieci gazowych na terenie gminy Olszewo-Borki w tym dla msc. Kruki i Antonie. Odpowiedź jest dostępna na naszej stronie internetowej z datą publikacji 13 lipca br. Wszelkich informacji może Pani uzyskać w Sekcji Obsługi Klienta w Ciechanowie tel. 23/ 673-06-38.


2018-09-07

Internauta Krzysztof:
Temat: Fotowoltaika
Panie Wójcie, chciałbym odświeżyć temat fotowoltaiki. Z tego co udało mi się doczytać zostały uruchomione kolejne środki budżetowe na odnawialne źródła energii. Jak wygląda sprawa projektu na odnawialne źródła energii (fotowoltaika) w gminie Olszewo-Borki.

Odpowiedź Wójta:
Dnia 30 sierpnia 2018r. otrzymaliśmy informację o przyznaniu dotacji Gminie Olszewo-Borki na realizację projektu nr RPMA.04.01.00-14-6873/16  pn. „Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki”. Obecnie trwa procedura przygotowywania dokumentów do zawarcia umowy o dotację. O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco poprzez system SMS i stronę internetową.


2018-08-31

Internauta Emil:
Temat: powiadomienia sms
Otrzymujemy od czasu do czasu powiadomienia gminne o informacjach ,,ważnych". Czy nie można takich informacji jak ,,brak wody w danym dniu" również podać w formie sms-a? Ostatnio często zamykanie dostęp do wody na wiele godzin - nie każdy przegląda strony www gminne a sms-a każdy odczyta. Proszę o następnym razem powiadamianie tego typu ważnych informacjach również podawać w formie sms-a

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za przypomnienie o takiej możliwości. Przekażę do realizacji.


2018-08-31

Internauta Anna:
Temat: Autobusy / dojazdy
Panie Wójcie, z końcem czerwca przestały kursować jakiekolwiek autobusy z Ostrołęki w stronę Nowej Wsi (do niektórych miejscowości gminnych można dojechać autobusem prywatnym,do Nowej Wsi nie jeździ żaden autobus), stąd pytanie czy w dalszym ciągu mieszkańcy gminy nie będą mieli czym dojeżdżać do miasta do pracy, do lekarza czy dzieci do szkół średnich? Dlaczego nie chce Pan dołożyć pieniędzy prywatnym przewoźnikom aby wykonywali kursy w stronę Nowej Wsi?

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z uzgodnieniami z firmą Eskapada, będą trzy kursy relacji Baranowo, Nowa Wieś, Ostrołęka oraz kursy powrotne do Baranowa Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na naszej stronie internetowej oraz tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach. Informację przekazywaliśmy na niedzielnych mszach w parafii w Nowej Wsi. Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza Bogdana Najdy.


2018-08-31

Internauta Agata:
Temat: Fundusz sołecki w Rżańcu
Panie Wójcie środki z funduszu sołeckiego zaplanowane w roku 2018 w Rżańcu miały być przeznaczone na remont dachu w budynku SP, tymczasem połowa wakacji minęła i nie widać aby w szkole cokolwiek się działo. Na stronie gminy są zapytania ofertowe dotyczące realizacji funduszu na place zabaw i inne natomiast nie ma oferty na remont dachu. Czyżby znowu ktoś zapomniał o nas?

Odpowiedź Wójta:
Wykonawca prac remontowych jest wybrany. Powinien do końca września ukończyć prace.
Uzupełnienie 2018-09-07
W uzupełnieniu informacji w sprawie remontu budynku szkoły w Rżańcu informuję, że na ostatnim zebraniu wiejskim 29 sierpnia br. mieszkańcy zmienili przeznaczenie środków finansowych z remontu na przebudowę budynku szkoły. Jest to zadanie inwestycyjne, które zatwierdziłem do realizacji. Niezbędnym jest wykonanie dokumentacji projektową przebudowy budynku, która będzie uwzględniać zmianę konstrukcji dachu, docieplenie budynku, wymianę okien, przebudowę komina i inne niezbędne prace do poprawy stanu obiektu. Z wykonawcą wybranym do wykonania remontu, uzgodniliśmy zmniejszony zakres niezbędnych prac do wykonania w tym roku.


2018-08-31

Internauta Monika:
Temat: Remonty w gminie
Panie Wójcie. Mamy już piękny budynek gminy, piękny Dom Seniora a kiedy doczekamy się pięknej szkoły. Czy zamierza Pan remontować szkołę podstawową czy wszystkie dzieci przejdą do budynku po gimnazjum?

Internauta Rodzic:
Temat: Szkoła Podstawowa
Panie Wójcie kiedy nasze dzieci doczekają się remontu szkoły ?Wokół szkoły piękny budynek gminy dom seniora a szkoła wymaga kapitalnego remontu.


Odpowiedź Wójta:
Nie wszystkie prace można prowadzić jednocześnie ze względów finansowych, jak również organizacyjnych. Szkoła podstawowa w Olszewie-Borkach planowana jest do remontu i rozbudowy. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy pewien zakres prac. Wszystkie dzieci nie zmieszczą się w budynku gimnazjum.


2018-08-31

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Plac Zabaw
Panie Wójcie, piszę odnośnie placu zabaw we Wsi Mostowo. Z tego co mi wiadomo we wszystkich wsiach w gminie już od dawna istnieją place zabaw z zabawkami(zjezdzalnie,piaskownica itd) dla dzieci oraz boiska do piłki nożnej czy siatkówki dla młodzieży. Nasza wieś jest stale pomijana. Kiedy nasz wiejski teren zostanie wyposażony w zabawki ? Czy powstanie boisko do piłki czy też siatkówki ? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Nie we wszystkich miejscowościach są place zabaw, a już boiska tylko w niektórych (mamy 38 sołectw). W Mostowie rozpoczęliśmy prace od podstaw – czyli od zakupu gruntu. Każdego roku część środków z funduszów sołeckich przeznaczana jest na cel wyposażenia placów zabaw i budowy boisk. Mieszkańcy Mostowa mają do tego takie same prawo. Sukcesywnie będziemy kupować zabawki i poprawiać wyposażenie. nia.


2018-08-31

Internauta Aga:
Temat: Kościelna
Witam, kiedy będzie zrobiona droga w Nowej Wsi na ul. kościelnej i "studzienki odpływowe"? Na wiejskim spotkaniu mówiono,że do końca 2017 roku, a nas jak zalewało tak zalewa po każdym deszczu...

Odpowiedź Wójta:
Każda informacja o zadaniach inwestycyjnych powinna znaleźć swoje potwierdzenia w budżecie gminy na dany rok. Na rok 2017 zaplanowano wykonanie dokumentacji projektowej, która jest podstawą starań się o zewnętrzne środki finansowe. Nasze starania determinuje wzrost cen w inwestycjach drogowych. W przeciągu ostatnich 2 lat, budowa jednego kilometra asfaltu wzrosła o 200 %, obecnie wynosi ok. 1,5 mln zł. Taki wzrost nie daje możliwości realnego planowania.


2018-08-31

Internauta Rafał:
Temat: Zdemolowane place zabaw na terenie gminy
Chciałbym zapytać Pana Wójta o zniszczone i zdewastowane place zabaw? Mieszkam na Drężewie [na tym samym osiedlu co Pan] i szlag mnie trafia że móje małe dziecko nie może się pobawić na placu zabaw, ba nawet na plac zabaw w Krukach i co ? wszystko porozwalane i zagrażające zdrowiu i życiu dzieci może to doprowadzić do katastrofy i nieszczęścia. Czy nikt nie może tego naprawić lub całkowicie tego rozebrać. widzę że nie.Wykonałem zdjęcia i sprawę przekażę dalej.

Odpowiedź Wójta:
Ma Pan rację, że część zabawek wymaga gruntownego remontu lub nawet rozebrania. Rozmowy z potencjalnym wykonawcą remontów nie przyniosły efektu, ponieważ koszt napraw był porównywalny z zakupem nowych urządzeń. W związku z tym, w budżecie na 2019 rok zaplanuję finanse na zakup nowych urządzeń, bardziej trwałych i odpornych na różne warunki atmosferyczne. Dotyczy to placów zabaw usytuowanych na terenach gminnych, w tym również w Drężewie.


2018-07-17

Internauta Katarzyna:
Temat: Pomoc poszkodowanym
Witam.Mam pytanie czy Pan wójt zainteresuje się poszkodowanymi po czwartkowej wichurze w miejscowości Chojniki? Dotychczas nikt się nie zgłosił ani się tą rodziną niezainteresował.Potrzebna jest kazda pomoc.Moze by Pan wójt się zainteresował.

Odpowiedź Wójta:
Cieszę się i dziękuję za troskę o naszych mieszkańców, jednak obawy Pani o brak zainteresowania z mojej strony są nieuzasadnione. Informuję, że kontaktowałem się bezpośrednio z poszkodowanym mieszkańcem i uzgodniliśmy niezbędne działania celem udzielenia pomocy ze strony samorządu. Rodzina w dniu 27 czerwca złożyła stosowne dokumenty do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i skorzysta z naszej pomocy. Również prosiłem GOPS o sprawdzenie konieczności pomocy dla dwóch innych rodzin, których budynki gospodarcze ucierpiały na terenie naszej gminy.


2018-07-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga
Witam chciałbym spytać czy w tym roku nastąpi przebudowa drogi Grabnik -Mostowo i czy w tych miejscowościach będzie chodnik czy ścieżka rowerowa.

Internauta XXX:
Temat: Droga
Panie Wójcie, czy w tym roku Grabnik i Mostowo doczeka się nowej drogi?


Odpowiedź Wójta:
Powiat Ostrołęcki nie dostał dofinansowania do przebudowy tej drogi, w związku z tym nie będzie ona realizowana w 2018 roku. Założenia projektowe zakładają podobne rozwiązania jak w msc. Grabówek i Mostówek.


2018-07-16

Internauta Daniel:
Temat: Droga ul Słoneczna
Panie wójcie czy w gminie jest jakaś osoba myśląca na temat poprawienia drogi.06.07.2018 nasypano jakiegoś piachu i rozgarnieto ale jest gorzej,samochody terenowe się zakopują.Dlaczego ta pani od drogi nie wjedzie autem gminnym na te drogie,bo sie zakopie i coś urwie.Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Ulica Słoneczna w Olszewo-Borkach położona jest w podmokłym terenie, w związku z tym  bezwzględnie wymaga konstrukcji warstwowej. Wykonane prace jesienią ubiegłego roku pozwoliły przygotować warstwę konstrukcyjną - dowieziono i wykonano podbudowę z gruzu i piasku kwarcowego. Obecnie ułożono warstwę nawierzchniową z pospółki żwirowej. Sprawdzę jej stan w najbliższym tygodniu.


2018-07-16

Internauta Krystyna:
Temat: Remont drogi
Kiedy doczekamy się remontu drogi Chojniki- Rataje?

Odpowiedź Wójta:
Pytanie należy kierować do starosty w Powiecie Ostrołęckim, który zarządza drogami powiatowymi. Wiem, że powiat zabiega o środki na ten cel z budżetu państwa tzw. ,,kryzysowych”.


2018-07-16

Internauta Katarzyna:
Temat: Chodniki, ścieżka pieszo-rowerowa w Białobrzegu Bliższym
Pisałam już wcześniej ale mój post nie został umieszczony - niewiadomo czemu? Otóż bodajże w marcu ktoś pytał o możliwość zrobienia chodników w Białobrzegu Bliższym. Miał Pan dowiedzieć się w starostwie czy jest taka możliwość oraz popierać ten pomysł. Czy wiadomo jest coś już na ten temat? Czy jest możliwość by mieszkańcy mieli chodniki/ścieżki pieszo-rowerowe jak inne dużo mniejsze miejscowości w gminie?

Odpowiedź Wójta:
Odpowiedziałem we wcześniejszej korespondencji na pytanie dotyczące budowy chodników i ścieżek rowerowych w Białobrzegu Bliższym, proszę ją prześledzić. Zabiegamy o działania na Państwa terenie. Otrzymaliśmy odpowiedź ze starostwa, którą w skrócie można określić, jako odsunięcie w czasie tej inwestycji. Nie ma jej w planach powiatu na lata 2018/19. Po więcej szczegółów odsyłam do zarządcy drogi lub zapraszam do mnie na spotkanie, gdzie uszczegółowię temat.


2018-07-16

Internauta RODZICE:
Temat: PRZEDSZKOLE

Niepokoi nas zaistniała sytuacja. Brakuje miejsc w przedszkolu dla naszych dzieci. Na Panu spoczywa obowiązek, by im zapewnić. Pomieszczenia w GOK idą pod wynajem, czy nasze dzieci nie zasługują na godne warunki. To miejce byłoby idealne. Jakie widzi Pan rozwiązanie tej sytuacji?

Odpowiedź Wójta:
Każdego roku rozwiązujemy te problemy – zapewniam, ze również teraz zostaną rozwiązane. Wszelkie ustalenia dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w tym przedszkola w Olszewie-Borkach, będą znane po 15 sierpnia br. Wielkość budynku przedszkola w Olszewie-Borkach jest taka sama od wielu lat i ilość miejsc nie uległa zmianie. Zmieniła się świadomość rodziców w zakresie potrzeb wychowawczo-edukacyjnych dzieci – uważam, to za dobry kierunek zmian. Od wielu lat wspomagamy się dodatkowym pomieszczeniem na 6 oddział. Tegoroczna sytuacja jest trudniejsza, ponieważ brakuje miejsca na dwa oddziały  (6 i 7). Dziękuję za kierowane sugestię, takie pomysły były również rozpatrywane. Małe wyjaśnienie, obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach został nałożony na samorządy – w naszym przypadku na gminę, nie bezpośrednio na wójta. Ja jestem wykonawcą tych obowiązków, które staram się realizować możliwie najlepiej w tych możliwościach, jakie posiadam.


2018-07-16

Internauta mieszkanka:
Temat: przycięcie krzaków

Witam serdecznie. Panie Wójcie przydałoby się zrobić porządek z krzakami na osiedlu kwiatowym na Krukach .przy skręcie w ulicę Bławatkową nie ma widoczności. Telefony do Urzędu Gminy w tej sprawie są ignorowane przez pracowników.Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Z moich ustaleń wynika, iż informacja o utrudnieniach widoczności przejazdu na przedmiotowej ulicy nie trafiła do osoby merytorycznie zajmującej się drogami gminnymi. W przyszłości w sprawach drogowych proszę o kontakt bezpośrednio z podinspektorem ds. drogownictwa Panią Agnieszką Głosek. W celu zażegnania poruszonego problemu, dokonana będzie wizja w terenie i po ustaleniu ilości i własności przedmiotowych zarośli, podjęte zostaną czynności naprawcze.


2018-07-16

Internauta mieszkaniec:
Temat:

Panie wójcie czy podjął pan juz temat komunikacji Ostrołęka - Nowa Wieś -Grabnik i tak dalej. Od 1.07 a właściwie od 22 .06 2018 PKS Mobiles zawiesza wszystkie dotychczasowe kurs. Mam nadzieję, że gmina zadba o mieszkańców tych miejscowości i znajdzie sposób a by mieszkańcy mogli wyruszyć dalej niż do kościoła w Nowej Wsi.

Internauta beata:
Temat:

Panie wójcie juz pytałam ale odpowiedzi nie było. Więc pytam jeszcze raz co z komunikacja PKS z Nowej Wsi, Grabówka, Grabnika czy też Zabiela Wielkiego oraz innych miejscowości. Dziś 2 lipca i z tych miejscowości do Ostrołęki można jechać rowerem lub zamówić TAXi. Nie wszyscy mają samochody i nie wszyscy mieszkancy mają uprawnienia do tego, żeby mieć samochód i nim kierować. Jako wójt powinien pan zadbać aby z tych miejscowości ludzie też mieli okno na świat.


Odpowiedź Wójta:
W sprawie komunikacji publicznej na terenie naszego powiatu trwają rozmowy z państwową firmą Polonus oraz prywatnymi przewoźnikami. Są one prowadzone przy współpracy  prezydenta miasta i starosty, z udziałem wszystkich gmin. Mam nadzieję, że uda się wypracować solidne rozwiązania dla wszystkich podróżnych.


2018-07-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
ujadające psy
Witam .Panie Wójcie My mieszkańcy wsi Białobrzeg Bliższy prosimy o pomoc w rozwiązaniu problemu z ujadającymi psami w nocy przy posesjii Białobrzeg Blizszy 22 Proszę uwieżyc ze nie da sie przespac nawet jednej nocy w spokoju ponieważ ta rodzina ma conajmniej 3 psy ktore biegają bespańsko po ulicy ,ze strach przejechać rowerem ,czy iść z dzieckiem na spacer a noce są nie do zniesieniani. My mieszkańcy wiemy ze jest tez policja ,ale to nie jest sposob.Wierzymy w Pana moc.

Odpowiedź Wójta:
Z poczynionych ustaleń wynika, że na posesji pod adresem: Białobrzeg Bliższy 22 znajduje się jeden pies, który przebywa w ogrodzeniu. Zainterweniuję u właściciela o reakcję i pomoc w rozwiązaniu problemu.


2018-06-25

Internauta Renata:
Temat:
Zabiegaj
Dlaczego w ogłoszeniu było napisane że atrakcje dla dzieci będą do godziny 19 a obsługa wyprosiła dzieci już o 17:45? Trochę nie fajnie

Odpowiedź Wójta:
Nie znam tej sprawy, pytanie proszę skierować do stowarzyszenia – organizatora naszego festiwalu biegowego.


2018-06-25

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Zapytanie
Szanowny Panie Wójcie.Czy to prawda że poszukiwane są osoby do pracy w przedszkolu w Olszewie-Borkach?Czy jest szansa żeby osoba spoza kręgu znajomości z Panem lub Panią dyrektor uzyskała pracę w tej placówce? Czy o wolnych etatach mógłby Pan informować także resztę mieszkańców a nie tylko tych "wtajemniczonych"?

Odpowiedź Wójta:
Nic nie wiem o poszukiwaniu pracowników w przedszkolu - proszę kontaktować się z dyrektorem placówki. Jeżeli poszukuje Pan pracy, najważniejszym jest złożenie stosownej informacji do potencjalnego pracodawcy tj. CV + podanie. Jeżeli Pan tego nie zrobił, to nie widzę szans na skuteczne poszukiwanie pracy. Prawem pracodawcy jest wybieranie najlepszych, spośród złożonych ofert.


2018-06-15

Internauta Katarzyna:
Temat:
Chodniki w Białobrzegu Bliższym
Panie Wójcie, w marcu tego roku odpowiadał Pan za zadane pytanie odnośnie budowy chodnika lub ścieżki pieszo-rowerowej w Białobrzegu Bliższym. Wspomniał Pan, że prześle Pan prośbę do Starostwa Powiatowego odnośnie próśb mieszkanców Białobrzegu Bl. i będzie Pan popierał te prośby i starania. I tu pytanie... Czy wiadomo jest coś, co mogłoby sie przyczynić do budowy takich chodników czy też ścieżek pieszo-rowerowych?

Odpowiedź Wójta:
Nie wszystkie tematy można omówić w kontakcie elektronicznym przez stronę internetową. Zapraszam do urzędu – jestem dostępny we wtorki (najbliższy - 19.06 br. nie będzie mnie), zapoznam Panią z odpowiedzią jaką otrzymaliśmy w podnoszonej sprawie od Powiatu Ostrołęckiego.


2018-06-15

Internauta Mirosław:
Temat:
Dobrowolski
Chciałbym się zapytać o skrzyżowanie drogi Ul.Średniej i Rzemieślniczej i rosnące drzewo na posesji , które zasłania wyjazd z ulicy Rzemieślniczej ,tylko czekać jak dojdzie do wypadku

Odpowiedź Wójta:
Zgłosiliśmy konieczność podcięcia gałęzi mieszkańcowi, który zapewnił nas, że w możliwie najszybszym czasie dokona tych prac.


2018-06-15

Internauta Bartek:
Temat:
Drogi
Panie wojcie czy jest jakas szansa zeby ul. Kochanowskiego w Olszewie-Borkach doczekala sie asfaltu?

Internauta Pawel:
Temat:
Drogi
Czy jest szansa panie wojcie zeby ulica kochanowskiego w olszewie-borkach doczekala sie remontu?


Odpowiedź Wójta:
Ulica Kochanowskiego w Olszewie-Borkach posiada jeszcze nieuregulowany przebieg i stan własności działek przeznaczonych pod drogę. Zapewniam, że podejmujemy działania nad jej uregulowaniem. Po zakończeniu tych prac będziemy zabiegali o środki finansowe na realizację tej ulicy, jak również innych na terenie całej gminy.


2018-06-15

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie to proszę się postarać o dożynki.dlaczego nigdy u nas nie ma dożynek ??

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani Alu. Wezmę pod uwagę Pani sugestie i prośby.


2018-06-15

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie to proszę się postarać o dożynki.dlaczego nigdy u nas nie ma dożynek ??

Odpowiedź Wójta:
Droga Pani Alu. Wezmę pod uwagę Pani sugestie i prośby.


2018-06-15

Internauta Tadeusz:
Temat:
Wymiana pieców
Panie Wójcie. Dlaczego gmina Olszewo-Borki nie wystąpiła o dotacje na wymiane starych pieców? Na stronie wfosigw był ogłoszony Konkurs z działań 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń. Termin składania wniosków upływa 06.06.2018. Po rozmowie z jednym z pracowników urzędu gminy dowiedziałem się, że nie ma w tej chwili żadnego programu na dotacje dla domów jednorodzinnych. Program obejmuje jedynie wymiany pieców w budynkach publicznych co jest kompletna nieprawda.

Odpowiedź Wójta:
Z uwagi na niską alokację (środki finansowe) przeznaczoną na konkurs w Działaniu 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie 4.3.1 – Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej – Typ projektu: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych, nr RPMA.04.03.01-IP.01-14-078/18, Gmina Olszewo-Borki nie ubiegała się o dofinansowanie na realizację przedmiotowego zadania. W bieżącym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska nie ogłaszał programów związanych z modernizacją indywidualnych kotłowni. Jednakże w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza przygotowywany jest ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, który realizowany będzie w szczególności przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami. Z informacji udostępnionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że oferta w zakresie wymiany źródeł ciepła skierowana do osób fizycznych, zostanie przedstawiona do końca II kwartału 2018 roku. Szczegółowe warunki i zasady naboru wniosków o dofinansowanie wraz z drukami wniosków zostaną z wyprzedzeniem zamieszczone na stronie internetowej Funduszu, przed ogłoszeniem naboru wniosków.


2018-06-15

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Wyjazd ze szkoly w Olszewie Borkach
Panie Wójcie czy mógłby Pan rozważyć zamontowanie lustra na wysokosci wyjazdu ze szkoly podstawowej? Autobusy szkolne całkowicie zasłaniają widoczność tamtej strony jezdni. Tylko czekać kiedy zdarzy się jakaś kolizja. Poza tym chyba przepisy zabraniają postoju ww autobusów w tej zatoczce. Służy ona do wysadzania i zabierania dzieci a nie do parkowania autobusów.

Odpowiedź Wójta:
Montaż lustra nie jest koniecznością. Sprawimy by autobusy nie utrudniały widoczności podczas wyjazdu z parkingu szkoły.


2018-06-15

Internauta mieszkaniec ul. Pisarki:
Temat:
ulica
Witam! Panie Wójcie kiedy rozpocznie pan wykonanie ulicy Pisarki w Zabrodziu, czy można zainstalować lustro na skrzyżowaniu Pisarki z ul. ks. Brzózki

Odpowiedź Wójta:
Na przebudowę ulic na Zabrodziu w tym ul. Pisarki, nie otrzymaliśmy środków finansowych o które występowaliśmy w 2017 roku, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Aktualnie jesteśmy na etapie odwołania od oceny komisji i trudno określić czy nasze starania przyniosą pożądany efekt, jak również kiedy on nastąpi. Pracownik ds. drogownictwa sprawdzi konieczność montażu lustra.


2018-05-30

Internauta mieszkaniec:
Temat:
Dotacje i dofinansowania panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne
Czy w naszej gminie, na dzień dzisiejszy są jakieś dofinansowania na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne.

Odpowiedź Wójta:
Gmina nie uruchamia nowych działań - czekamy na możliwość realizacji złożonego wniosku. Proszę śledzić takie możliwości w programach środowiskowych, kierowanych do osób fizycznych przez fundusze ochrony środowiska.


2018-05-30

Internauta mieszkaniec gminy:
Temat:
fotowoltaika
Panie Wójcie, czy wiadomo już czy gmina otrzyma dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych? Z tego co pamiętam, informował Pan jakiś czas temu, że decyzja zapadnie na pewno do końca marca bieżącego roku. Czy już coś się wyjaśniło w tej kwestii? Pozdrawiam

Panie Wójcie jak wygląda sytuacja z fotowoltaiką w naszej gminie. Czy doczekamy się jakichś konkretów czy tylko będzie nas Pan zwodził do najbliższych wyborów?

Odpowiedź Wójta:
Nasz projekt pn. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Olszewo-Borki, jest na pierwszym miejscu listy oczekujących do dofinansowania. Cały czas podejmuję działania w celu kolejnego zwiększenia alokacji i przyznanie środków gminie na realizację przedmiotowego projektu. Zachęcam do śledzenia informacji w przedmiotowej sprawie na stronie https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych/. Złożenie wniosku na realizację tego projektu oraz podejmowane przeze mnie działania, nie mają nic wspólnego z wyborami. Takie postawienie sprawy wydaje się mocno krzywdzące. Proszę nie sugerować niecnych działań, ponieważ decyzja w tej konkretnej sprawie nie zapada w Olszewie-Borkach lecz w Warszawie oraz Brukseli.


2018-05-30

Internauta Małgorzata:
Temat:
zakopanie rowów
Panie wójcie Mam pytanie kiedy zamierza pan podjąć decyzję o zakopaniu rowów i przywróceniu wyglądu posesji do stanu pierwotnego , biegnących przez ul Księżycowej

Odpowiedź Wójta:
Zakopanie rowu tymczasowego biegnącego przez prywatne posesje w Zabrodziu ustaliłem na spotkaniu z mieszkańcami na jesieni 2017 r. Określiliśmy tam termin na wykonanie prac, na wiosnę br. Prace zostały już wykonane, użyliśmy małej koparki, tak by nie zniszczyć Państwa posesji i przywrócić do stanu pierwotnego. Dziękuję w tym miejscu wszystkim Państwu za współpracę i zrozumienie. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli wracać do takiego rozwiazywania naszego wspólnego problemu.


2018-05-14

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Droga
Witam Panie Wójcie mam pytanie odnośnie chodnika i drogi w miejscowościach Grabnik Mostowo kiedy będą zrealizowane ,czy wogóle uda się to wykonać ,czy były to tylko obiecanki.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa i o realizację ,,obiecanek”  proszę upominać się u naszych radnych powiatowych. Ja mogę poinformować jedynie, że został złożony wniosek o dofinansowanie -rozstrzygnięcie pod koniec maja. Przy realizacji jej przebudowy, Gmina Olszewo-Borki udzieli dotacji na jej realizację.


2018-05-14

Internauta Alicja:
Temat:
Kanalizacja
Panie Wójcie czy planowana jest kanalizacja we wsi Białobrzeg Dalszy?

Odpowiedź Wójta:
Nie jest planowa – udzielamy dotacji na budowę oczyszczalni przydomowych.


2018-05-14

Internauta Ala:
Temat:
Dozynki
Panie wojcie czy będą dożynki w nowej wsi zachodniej.

Odpowiedź Wójta:
Tak, ale nie wiem czy w tym roku. Drobne spostrzeżenie, nie ma w nazwie ,,Zachodniej”.


2018-05-14

Internauta Zenon:
Temat:
Nielegalna wycinka prywatnych lasow
Witam panie wojcie. Mam problem odnosnie wycinki drzew przezbprywatna firme w obrebie miejscowosci Rzaniec na terenie prywatnych lasow nad ktorymi przechodza linie energetyczne wysokiego napiecia. Mianowicie zostaly 25.04. wyciete drzewa w mojej dzialce ktore maja powyzej 10 lat a z tego co wiem powinna byc wyrazona zgoda gminy i wlasciciela dzialki .Czy gmina wyrazila zgode na wycinke? Sam takiej zgody nie wyrazalem. Prosze jesli jest taka mozliwosc o informacje jaka firma wycinala te drzewa .

Odpowiedź Wójta:
Nie posiadam takich informacji. Proszę zgłosić się do Rejonu Energetycznego w Ostrołęce. Proszę pamiętać jednak, że pod liniami energetycznymi pielęgnacja drzew jest koniecznością i nie jest wymagana zgoda na takie zabiegi.


2018-05-14

Internauta mieszkaniec ulicy Malczewskiego:
Temat:
dlaczego ulica Malczewskiego wygląda jak jedna wielka piaskownica?
Panie Wójcie, co z ulicą Malczewskiego? Kiedy możemy spodziewać się normalnej drogi jak jest na innych ulicach i osiedlach? Został wysypany piach. Było trochę miejsc zielonych przy płotach. W tej chwili przypomina to piaskownice. Proszę przyjechać i obejrzeć stan ulicy. W domach pełno piachu, samochody sie kurza, rowerem strach wyjechać żeby się nie przewrócić, bo koła lęgną w tym piachu.

Internauta mieszkaniec ulicy Malczewskiego:
Temat:
stan ulicy Malczewskiego
Panie Wójcie, dlaczego stan ulicy Malczewskiego jest dużo gorszy niż przed Pana modyfikacjami? Mieszkańcy ulicy zapraszają Pana Wójta, radnego Dobrowolskiego i Panią od budowy autostrad na przejażdżkę rowerową, bądź spacer z wózkiem dziecięcym.

Internauta mieszkaniec:
Temat:
ulica Malczewskiego
Witam Panie Wójcie. Co z ulicą Malczewskiego, Witkiewicza i Kossaka? Malczewskiego jest w fatalnym stanie po "udoskonaleniach" wprowadzonych przez gminę. Czekam na Pana odpowiedź w tej kwestii


Odpowiedź Wójta:
Po trudnym okresie wiosennym, droga częściowo została naprawiona. Po ostatnim objeździe dróg podjęliśmy decyzje o kolejnych niezbędnych pracach na Państwa ulicy – do realizacji do końca maja.
Informuję, że na ul. Malczewskiego wykonano tymczasowe zabiegi naprawcze polegające na budowie drogi żwirowej z konstrukcją warstwową (piach warstwa odsączająca + nawierzchniowa konstrukcyjna żwir). Pobocza zostały wykonane jako chłonne z powodu małej saturacji wody w terenach zielonych.  Przedmiotowa ulica położona jest na piaskach wysadzinowych i  w najniższej rzędnej terenu względem pozostałych ulic w Olszewo-Borkach.  Co powoduje, że wiosną tego roku jej  nawierzchnia przypominała grzęzawisko, w przedmiotowych terenach zielonych tworzyły się zastoiny  wody  opadowej i droga była  kompletnie nieprzejezdna. Brak był też możliwości przejścia po niej pieszo . Biorąc pod uwagę powyższe, wykonane zabiegi były niezbędne w celu przywrócenia  jej funkcji użyteczno-technicznych. Przedmiotowa ul. Malczewskiego oraz kilka ulic  powiązanych z nią komunikacyjnie o nawierzchni żwirowej  została ujęta do realizacji w złożonym wniosku o dofinansowanie w ramach rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Aktualnie czekamy na ogłoszenie przez Wojewodę zakwalifikowanych wniosków do realizacji.


2018-05-14

Internauta Piotr:
Temat:
chodnik
Mjał pan byc w marcu w warszawie u GDDIA .Czy poruszał pan temat chodnika na ulicy Warszawskiej i co pan otrzymał w tej sprawie.

Odpowiedź Wójta:
W Warszawie nie byłem - prowadziłem ustalenia telefoniczne i osobiste u mnie w gabinecie. Przy tej wielkości pasa drogowego na odcinku Grabowa i Olszewa-Borek,  niestety w tej chwili brak miejsca na budowę chodnika.


2018-05-14

Internauta Teresa:
Temat:
ul. Sikorskiego
Panie wójcie mieszkam przy ul. Sikorskiego w Łazach czy nasze osiedle należy do strefy przemysłowej czy mieszkaniowej od kilku lat mieści się tu baza transportowa tiry niszczą drogę policja nie reaguje ponieważ nie ma zakazu dla wjazdu pow. 12 ton dla mieszkańców proszę o interwencję

Internauta Teresa:
Temat:
ul. Sikorskiego
Panie wójcie w Łazach przy ul. Sikorskiego mieści się baza transportowa, tiry są uciążliwe dla mieszkańców, kontroli policji nie ma, właściciel firmy jako mieszkaniec może bezkarnie prowadzić działalność na osiedlu domów jednorodzinnych?


Odpowiedź Wójta:
Ulica Sikorskiego przebiega przez miejscowości Zabrodzie, Kruki, Antonie Łazy, Białobrzeg Bliższy. Jest najdłuższą ulicą na naszej gminie – blisko 6 km. Trudo tereny zlokalizowane wzdłuż tej drogi przyporządkować do jednej określonej strefy. Z całą pewnością nie są to tereny przemysłowe. Obok gęstej zabudowy mieszkaniowej, występują również w dużej ilości tereny i gospodarstwa rolne w tym tereny zielone obszaru Natura 2000. Nie możemy zakazać prowadzenia działalności w tym związanej z transportem. Możemy przeprowadzić kontrole – tonaż na tej drodze jest ograniczony. Przeanalizuję możliwości wprowadzenia dodatkowych  ograniczeń i ich wyegzekwowanie.


2018-05-08

Internauta Mieszkanka:
Temat:
Place zabaw
Panie Wójcie. Czy rozważał Pan wybudowanie nowego, bądź wyposażenie w nowe "zabawki" place zabaw na terenie Olszewo Borek? Ten na skwerku nie oszukujmy się jest słabo wyposażony. Ten na terenie SP też nie ma nic ciekawego dla dzieciaczków. Jest ciepło dzieci coraz więcej a te place zabaw bardzo bardzo skromne..

Odpowiedź Wójta:
Tak – podjęliśmy już działania nad rozbudową  placów zabaw.


2018-05-08

Internauta rafał:
Temat:
wodociąg
panie wójcie, uprzejmie proszę o konkretną informację, kiedy powstanie wodociąg na ul. zarzecze w białobrzegu dalszym. według pana ostatniej deklaracji podał pan termin 2 połowy tego roku. proszę o potwierdzenie.

Odpowiedź Wójta:
Plany budowy wodociągu w tej części Białobrzega Dalszego uległy zmianie. Zakładaliśmy włączenie Państwa do wodociągu w msc. Łazy – gdzie dostarczamy wodę przy współpracy z OPWiK w Ostrołęce. Po analizie nowych możliwości i korzyści  jakie daje włączenie do nowego wodociągu w części Białobrzega Dalszego – po drugiej stronie Omulwi, podjęliśmy działania nad zmianą i doprojektowaniem przejścia przez Omulew, z założeniem dostarczania wody z SUW-u w Nowej Wsi. Aktualnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę. Państwa inwestycja jest priorytetowa w planowaniu kolejnych działań.


2018-04-26

Internauta Dociekliwy:
Temat:
Maszt
Panie wojcie,czy prawda jest ze w Zabrodziu przy ul Ks.Waltera ma powstac maszt telefoni komórkowej

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Maszt
Panie wojcie co panu wiadomo o budowie masztu telefoni komórkowej w Zabrodziu przyul.ks Waltera,czy takie projekty powstaja po cichu i bez wiedzy mieszkancow


Odpowiedź Wójta:
Gmina  Olszewo-Borki nie prowadziła postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na  budowie masztu  telefonii komórkowej w msc. Zabrodzie. W związku z tym nie mam żadnej wiedzy w zakresie lokalizacji takiej inwestycji.


2018-04-24

Internauta mieszkanka:
Temat:
Łazy ul. Sikorskiego
Panie wójcie, już kilka razy była poruszana sprawa zbyt szybkiej jazdy samochodów ul. Sikorskiego w Łazach. Dlaczego nie ma progów zwalniających czy fotoradaru, przecież to teren zabudowany. Policja staje tam dwa razy do roku, skontrolują ludzi wracających z pracy a problemem są przede wszystkim młodzi kierowcy wieczorami. Czy musi dojśc do tragedii jak niedawno w Sitnem? Dużo osób jeździ rowerami, w weekendy całymi rodzinami a nie ma ani chodnika, ani normalnego pobocza.

Odpowiedź Wójta:
Na ul. gen. Władysława Sikorskiego niedopuszczalny jest montaż progów zwalniających - urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, bowiem przedmiotowa ulica stanowi główny szlak komunikacji drogowej dla wielu miejscowości z terenu gminy i powiatu.  Powodami niedopuszczenia montażu wnioskowanych progów zwalniających na drogach głównych są negatywne ich skutki w zakresie:
1/ ograniczenia prędkości  dojazdu pojazdów uprzywilejowanych - pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji;
2/ brak możliwości przejazdu dla ruchu tranzytowego;
3/ negatywnego oddziaływania na konstrukcję drogi oraz na urządzenia – infrastrukturę znajdującą się w pasie drogowym;
4/ utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni;
5/ częste rozjeżdżanie poboczy i przez kierowców wymijających progi;
6/ zwiększenia hałasu i drgań – co jest szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w bliskości zamontowanego progu.
Szczegółowe wytyczne dotyczące progów zwalniających opisano w załączniku nr 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.2003.220.2181 ze zm.).
Gmina Olszewo-Borki w trosce o poprawę bezpieczeństwa, zwróciła się do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce o zwiększenie ilości  patroli policyjnych na przedmiotowej ulicy.


2018-04-24

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Panie Wójcie na jakim etapie są prace nad nowym MPZP gminy olszewo-borki? Jaka jest przewidywana data zakończenia prac i przekazanie planu do publicznego wglądu?

Odpowiedź Wójta:
Gmina nie pracuje nad nowym MPZP gminy Olszewo-Borki. Obecnie trwają pracę nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego - odsyłam Pana do wcześniejszej odpowiedzi.


2018-04-24

Internauta Marcin:
Temat:
Dofinansowanie
Panie Wojcie kiedy można składać wnioski o dofinansowanie do kotła gazowego, mam już kwiecień. A tak się mówi głośno smog i smog. Byłbym wdzięczny za odpowiedź

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki planowała ubiegać się w imieniu mieszkańców gminy o dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła (kotłowni) ze środków Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, jednak taki program nie został ogłoszony przez WFOŚiGW. W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza przygotowywany jest ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, który realizowany będzie w szczególności przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami. Oferta w zakresie wymiany źródeł ciepła skierowana będzie do osób fizycznych – zgodnie z informacją udostępnioną na stronie internetowej www.wfosigw.pl , oferta zostanie przedstawiona do końca II kwartału 2018 roku.


2018-04-23

Internauta beata:
Temat:
Mzk
Panie wójcie już kiedyś pisałam czy nie da się załatwić aby autobusy MZK jeździły do Nowej wsi ? Na łamach "MOJA OSTROŁEKA" jest napsane, ze jednak beda jezdziły do Kadzidła i Baranowa ale nic nie piszą o Nowej Wsi. Jak ta sprawa wygląda od strony wójta. Mam nadzieję że wójt jest za autobusami do Nowej wsi i sprawe załatwi.

Odpowiedź Wójta:
Proszę rozróżnić informacje związane z ,,prima aprilis” od rzeczywistych informacji. Komunikacja publiczna winna być dostępna na terenie naszej gminy. Od września będziemy funkcjonować w nowych realiach po likwidacji PKS w Ostrołęce i jedynym sensownym jej rozwiązaniem jest powiązanie z dowozem dzieci do szkół.


2018-04-23

Internauta Magdalena:
Temat:
SUiKZP
Panie Wójcie na pytanie odnośnie prac nad SUiKZP pisze pan że trwają prace nas uaktualnieneim map i dokumentacji w oparciu o oodziaływania na środowisko - Tylko że taką odpowiedź to my znamy od 3 lat, nie wspominając że sam proces zmiany SUiKZP rozpoczął się 10 lat temu! Mam wrażenie że dla gminy jest wszystko wazniejsze od sytuacji planistycznej od której tak na prawe zależy rozwój gminy. Czy może Pan napisać kiedy planowane jest zakończenie całego procesu?

Odpowiedź Wójta:
Szanowna Pani Magdaleno! Zapewniam Panią, że obecnie obowiązujące studium zagospodarowania przestrzennego wraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zawierają zapisy umożliwiające pełen rozwój naszej gminy i to dla wszystkich miejscowości. Postępowanie jest prowadzone i będzie zakończone. Nie wpływa ono jednak na uatrakcyjnienie możliwości finansowych od których zależy nasz rozwój, czy braku terenów inwestycyjnych. Posiadamy nadmiar terenów inwestycyjnych i skutkiem uchwalenia nowego studium będzie ich miejscowe ograniczenie.  Przy rozpoczęciu prac nad zmianą studium, napotkaliśmy na szereg różnych przeszkód, które uniemożliwiły skuteczne ich prowadzenie. Organami opiniującymi i zatwierdzającymi nasze studium jest w szczególności  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Wojewoda Mazowiecki. Od tych organów będzie zależeć termin przedłożenia i uchwalenia dokumentu przez Radę Gminy Olszewo-Borki.


2018-04-23

Internauta robert:
Temat:
siec wodociagowa Zabiele wielkie
Witam, mam pytanie odnosnie podlaczenia do sieci wodociagowej miejscowosci Zabiele wielkie. Na jakim etapie jest inwestycja i jakiego terminu mozna sie spodziewac. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie jest na etapie wykonywania dokumentacji projektowej - brak jest uzgodnień z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich na umieszczenie w pasie drogi wojewódzkiej sieci wodociągowej. Zakładam termin wykonania z udziałem środków naboru unijnego na lata 2021-2027.


2018-03-28

Internauta Teresa:
Temat:
Łazy ul. Sikorskiego
Panie wójcie dlaczego ulicą Sikorskiego w Zabrodziu i Łazach ulicą Sikorskiego jeżdżą tiry mimo że jest zakaz wjazdu niszczą nawierzchnię i stwarzają zagrożenie dla innych

Odpowiedź Wójta:
Proszę takie przypadki zgłaszać na policję – zwłaszcza w zakresie dopuszczalnej prędkości. Ponadto proszę zwrócić uwagę, że część pojazdów posiada stosowne zezwolenia. Ze swojej strony wystąpię o przeprowadzenie kontroli na tej ulicy przez policję.


2018-03-28

Internauta Mieszkanka:
Temat:
Oświetlenie
Panie Wójcie kiedy będzie zrobione oświetlenie w Nożewie przy głównej drodze? Pytam w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

Odpowiedź Wójta:
W pewnej części w tym roku – planowana jest wymiana lamp na istniejących słupach.


2018-03-28

Internauta Tomasz:
Temat:
Kanalizacja
Chodzi o budowę kanalizacji w ulicy Podrężewskiej w Drężewie.

Odpowiedź Wójta:
Urząd Gminy posiada dokumentację projektową i prawomocne pozwolenie na budowę z dnia 6 stycznia 2017 r. Zaplanowano kanalizację sanitarną w systemie grawitacyjnym. Oczekujemy na pojawienie się programów, gdzie moglibyśmy złożyć wnioski na dofinansowanie jej budowy.


2018-03-21

Internauta Krzysztof:
Temat:
Fotowoltaika
Dzień doby. Panie Wójcie jak wygląda sprawa z dotacją na fotowoltaikę. W ubiegłym roku zostały wykonane plany projekty instalacji za które zapłacili zainteresowani mieszkańcy. Chcielibyśmy wiedzieć coś więcej niż tylko cyt."Czekamy na dofinansowanie...". 1. Który w kolejce jest "nasz" projekt 2. Kiedy (i czy w ogóle) możemy liczyć na realizację tego projektu.

Odpowiedź Wójta:
Baaardzo proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości – wygląda na to, że wszystko będzie  się pięknie układało. Nasz projekt jest pierwszy w kolejce i zabiegam wszelkimi siłami o jego dofinansowanie.


2018-03-21

Internauta Halina:
Temat:
Studium uwarunkowań
Na jakim etapie są pracę nad studium uwarunkowania przestrzennego?

Odpowiedź Wójta:
Otrzymaliśmy dokumenty z biura projektowego – tekst oraz mapy. Na bazie tych dokumentów trwają prace nad aktualizacją prognozy oddziaływania na środowisko.


2018-03-21

Internauta XXX:
Temat:
Gimnazjum
Panie Wójcie, czemu pan sprzedaje Gimnazjum w Nowej Wsi ?

Odpowiedź Wójta:
Nie sprzedaję – nie wpłynęła żadna oferta. Aż strach pomyśleć, co mamy zrobić z tym budynkiem za rok, kiedy nie będzie tam już ani jednego ucznia.


2018-03-21

Internauta Mieszkańcy:
Temat:
Chodniki Białobrzeg Bliższy
Zwracamy się z prośbą o zrobienie chodników w Bialobrzegu Blizszym.jest to bardzo potrzebne. Proszę być dobrym wójtem i wygospodarować na to środki i nas uszczęśliwić. Prosimy my... Pana wyborcy...Nie odsyła nas pan od Annasza do Kajfasza i nie zbywa brakiem funduszy...Jak wiadomo dla chcącego nic trudnego nie bądźmy sto lat za muzykami, idźmy z duchem czasu mieszka nas tam tyle.....

Odpowiedź Wójta:
Wnioskuje Pan/Pani o budowę chodnika  przy drodze powiatowej – będącej w zarządzie Powiatu Ostrołęckiego. Gmina odpowiada za drogi gminne i na nich może realizować inwestycje. Prześlę Waszą prośbę do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i jestem przekonany, że ścieżka pieszo-rowerowa będzie lepszym rozwiązaniem niż sam chodnik. Będę popierał te prośby i starania, może wspólnymi siłami poprawimy bezpieczeństwo na drodze w Białobrzegu Bliższym.


2018-03-07

Internauta Tomasz:
Temat:
Wodociąg/kanalizacja
Panie Wójcie gdzie gmina ma zamiar zrobić kanalizację w tym roku? W których miejscowościach, ulicach? Buduję dom do którego chciałbym się w tym roku wprowadzić i jestem bardzo zainteresowany tym tematem.. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie budujemy kanalizację sanitarną w msc. Zabrodzie oraz msc. Grabnik i Mostowo, zakończenie planowane zgodnie z umowami marzec/kwiecień br. Proszę o wskazanie konkretnej miejscowości i ulicy gdzie buduje Pan dom – wtedy można udzielić wiążącej odpowiedzi. Na bieżąco można śledzić budżet gminy (BIP Olszewo-Borki), gdzie są wpisywane wszystkie inwestycje, jak również osobiście w urzędzie ustalić interesujące Pana kwestie.


2018-03-05

Internauta Darek:
Temat:
Dofinansowanie na kocioł
Kocioł Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę ...

Odpowiedź Wójta:
Planujemy takie działanie – proszę prześledzić moje wcześniejsze odpowiedzi.


2018-03-05

Internauta Olszewo - Borki:
Temat:
bezdomne zwierzęta
Panie Wójcie - ponawiam pytanie: gdzie udać się na sterylizację bezdomnej kotki, która bytuje na terenie naszej gminy. Proszę poważnie podejść do tematu, za chwilę możemy mieć x razy kocich miotów.

Odpowiedź Wójta:
Proszę zgłosić konieczność sterylizacji do referatu zajmującego się sprawami środowiska pok. 21 w naszym urzędzie lub telefonicznie pod nr. tel. 761-31-078 wew. 121. Pracownicy sprawdzą Pani zgłoszenie i w przypadku stwierdzenia bezdomności zwierzęcia - kotka zostanie wyłapana i poddana sterylizacji. Jest to realizowane na zlecenie podpisane przez Wójta Gminy Olszewo-Borki i opłacone z pieniędzy gminnych. Nie ma innej możliwości dokonania sterylizacji zwierzęcia. Żeby wydać pieniądze gminne na jakiś cel – musi być stwierdzony fakt konieczności jego poniesienia.


2018-02-27

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat:
odpady
witam! p. Wójcie co sądzi pan o podjętych działaniach włodarzy Ostrołęki w zakresie powołania spółki do odbioru odpadów, czy rozważa pan rozmowy lub działania w tym zakresie /przyłączenie się do miasta lub powołanie takiej spółki/ czy jest to panu obojętne??

Odpowiedź Wójta:
Obowiązujący przetarg na odbiór odpadów komunalnych zapewnia nam usługę do 31 grudnia 2019 r. Jest to okres dwóch lat i w tym czasie można rozważać koncepcje różnych dalszych działań. Będę rozważał wszelkie warianty i pomysły współpracy.


2018-02-27

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
ul. ks. J. Popiełuszki w Grabowie
Panie Wójcie czy zamierza Pan coś w końcu zrobić ze stanem fragmentu tej drogi na której nie ma nawierzchni asfaltowej ? Ludzie codziennie jeżdżą do pracy, niszczą zawieszenie w samochodach a jej stan z każdym miesiącem jest coraz gorszy. Czy może zgłaszać się do Gminy z rachunkami za naprawy zawieszenia ?

Odpowiedź Wójta:
Sukcesywnie będziemy poprawiali nawierzchnię dróg gminnych – również ul. Popiełuszki w Grabowie, jak tylko pozwolą nam na to warunki pogodowe.


2018-02-27

Internauta Darek:
Temat:
Kocioł
Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę z automatycznym zasypem paliwa i jednym paleniskiem), kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Odpowiedź Wójta:
Planujemy w tym roku pozyskać dofinansowanie z WFOŚ na wymianę pieców w budynkach mieszkalnych. Kalendarium naborów – zgodnie z informacją na stronie http://www.wfosigw.pl/ planowane jest na pierwszy kwartał br.


2018-02-27

Internauta mieszkaniec:
Temat:
chodnik
Witam.Kiedy powstanie wkoncu jakis chodnik na ul.Warszawskiej (od ul.Popiełuszki do ul.Broniewskiego).Ludzie mieszkający na tym odcinku nie mogo nigdzie wyjść bez samochodu bo strach chodzic poboczem przy takim ruchu samochodów.

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga krajowa nr 61, której zarządcą jest GDDKiA w Warszawie. Z dotychczasowych działań  wynika, ze istnieją obiektywne trudności w wykonaniu ułatwień dla pieszych – brak szerokości pasa drogowego. Planuję w m-cu marcu wizytę u dyrektora rejonu warszawskiego GDDKiA – poruszę również ten temat.


2018-02-27

Internauta Wojciech:
Temat:
kanalizacja
Witam.Kiedy doczekamy się wody i kanalizacji na ul. Sezamkowej w Zabrodziu ?

Odpowiedź Wójta:
Budowa kanalizacji na ul. Sezamkowej i Rumiankowej nie jest dużą inwestycją. Istnieje jednak konieczność dodatkowych uzgodnień, ponieważ zrzut ścieków z tych ulic  zaplanowany został na teren gminy Lelis i brak jest formalnych uzgodnień. Posiadamy dokumentację projektową, która aktualnie uzgadniana jest z OPWiK. Mam nadzieję, że wszystkie działania pójdą sprawnie i będzie możliwe zaplanowanie tej inwestycji do realizacji - planujemy pozyskać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.


2018-02-27

Internauta Antoni:
Temat:
Oświetlenie
Sprawa dotyczy oświetlenia ulicznego wykonanego z Funduszu Sołeckiego w msc.Łazy-Pietraki. Oświetlenie zostało wykonane miesiąc temu.Dlaczego do tej pory nie świeci

Odpowiedź Wójta:
Uprzejmie informuję, że wybudowane oświetlenie w msc. Łazy, zostało odebrane 8 lutego 2018r. W dniu 1 lutego 2018r. wystąpiliśmy do PGE Obrót S.A. z wnioskiem o zawarcie umowy na sprzedaż energii zasilającej oświetlenie - wraz z montażem licznika. Aktualnie czekamy na jej realizację. Podobna sytuacja występuje w msc. Stepna Michałki. Proszę o cierpliwość, jak tylko będziemy mieli podpisaną umowę i zamontowany licznik, oświetlenie będzie funkcjonowało. Taka sytuacja nie zachodzi w przypadku nowych inwestycji oświetleniowych włączanych w istniejące układy pomiarowe.


2018-02-23

Internauta Krysia:
Temat:
droga

Drogi Panie Wójcie, zapraszam na spacer ulicami Chopina, Kossaka i Malczewskiego. Dziś sytuacja na drodze jest tragiczna. Wyjście z posesji się nie da, samochodem ciężko przejechać bo jest grząsko i łatwo się zakopać. Wszędzie asfalt badź kostka jest a te ulice są pomijane ponieważ? Chyba zgodzi się Pan ze mną, że do pracy w urzędzie bądź biurze nie wypada przyjść w gumakach? Pozdrawiam, Mieszkaniec Gminy

Odpowiedź Wójta:
Naprawy doraźne niewiele pomogły przy tak wysokim stanie wód gruntowych. Aktualnie duży mróz pomógł nam  w rozwiązaniu problemów dróg żwirowych. Z chwilą dogodnych warunków pogodowych rozpoczniemy bieżące naprawę dróg. Ulica Chopina przygotowana jest do gruntownej przebudowy  w tym roku. Mam nadzieję że w wyniku przetargu znajdziemy dobrego wykonawcę.


2018-02-23

Internauta Ela:
Temat:
uporczywie szczekajacy pies

Panie wojcie. Co mozna zrobic w temacie psa który uporczywie szczeka cala noc na naszym osiedlu Borkach.... Jeden z właścicieli posesji trzyma na niej psa w niewielkim kojcu, gdzie jest mu teraz pewnie zimno i cale noce ujada, szczeka, poszczy....nie daje spac całej okolicy..... Co mozna w tym temacie zrobic (w korespondecji e-mail podam adres tej posesji gdzie ten pies cala noc dręczy okolice)

Odpowiedź Wójta:
Najlepiej w dobrosąsiedzkich kontaktach przedstawić sąsiadowi wskazane uciążliwości i uzgodnić możliwości poprawy. W przypadku nieporozumień sąsiedzkich zgłosić problem na policję.


2018-02-16

Internauta INTERNALTA BENKO ZAPYTAL:
Temat:
ZALEWANIE

PANIE WOJCIE PROSIMY O ODKOPANIE ROWU PRZY UL. ARMI KRAJOWEJ, W OLSZEWIE BORKACH

Odpowiedź Wójta:
Proszę o uszczegółowienie o jaki rów Pan wnioskuje. Ulicę Armii Krajowej przecinają dwa rowy. Pierwszy rów nie jest w pełni drożny, przechodzi przez kilka prywatnych działek, gdzie woda natrafiała na różnego rodzaju przeszkody np. stare opony, śmieci itp. Kilka lat temu robiliśmy przegląd drożności tych cieków. Dbałość o drożność rowu należy do właściciela posesji, na którego terenie rów przebiega lub graniczy. Zobowiązaliśmy właścicieli do udrożnienia rowu - być może rów uległ ponownemu zaśmieceniu.

Drugi rów odprowadza wodę od zaniżenia terenu położonego powyżej ulicy Armii Krajowej w kierunku ul. Partyzantów i Sucharskiego. Jeden z mieszkańców uzyskał pozwolenie na budowę  - zgodę na budowę garażu na rowie. Odbudowa tego odcinka wydaje się niemożliwa. Garaż stoi blisko miejsca, skąd rów brał początek, czyli rozlewiska, które częściowo zostało zasypane i postawiono na nim budynek mieszkalny. Pozwolenia na budowę wydaje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.


2018-02-16

Internauta Darek:
Temat:
Kocioł
Panie Wójcie czy i kiedy będzie w naszej gminie dofinansowanie na zakup ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, elektryczne, ogrzewane na paliwo stałe lub biomasę z automatycznym zasypem paliwa i jednym paleniskiem), kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Internauta Marcin:
Temat:
ekologia
Witam Panie wójcie czy można składać wnioski na dofinansowania i modernizację kotłowni (wymianę pieca) ze względu na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 
Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki planuje ubiegać się w imieniu mieszkańców gminy o dofinansowanie  przedsięwzięcia polegającego na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła (kotłowni) ze środków  Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska w Warszawie. Nabór wniosków o dofinansowanie w tym zakresie zostanie uruchomiony po ogłoszeniu programu przez WFOŚiGW. Proszę śledzić stronę internetową naszego urzędu – tam na bieżąco zamieszczane są wszelkie informacje dla mieszkańców.


2018-02-16

Internauta Mieszkaniec:
Temat:
Pies
Witam szanowny panie Wojcie prosze o interwencje w sprawie bezdomnego psa na ulicy Przytulnej i Kochanowskiego poniewaz wczoraj zaatakowal moja córkę która szla do szkoly dziekuje i pozdrawiam
 
Odpowiedź Wójta:
We wtorek 13 lutego pracownicy Referatu Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska sprawdzili ulice Przytulną i Kochanowskiego wraz z przyległym obszarem w Olszewie-Borkach.
Nie stwierdzono jednak przebywania na tym terenie żadnych psów.


2018-02-14

Internauta Ttt:
Temat:
Malczewskiego Olszewo Borki
Drogi Panie Wójcie, czy w najbliższym czasie jest plan modernizacji nawierzchni ulicy Malczewskiego w Olszewie Borkach? / Na jakim etapie jest sprawa? / Kiedy zostanie wszczęte postępowanie? / Czy wykonano analizę projektowa? Czy w ciągu najbliższych dni przewidziano pracę mające na celu poprawić obecna nawierzchnie której stan nie pozwala na przejście pieszo? Niniejsza wiadomościa prosze i nawołuje o interwencję - stan jest tragiczny - auta zakopują się..
 
Odpowiedź Wójta:
Wszystkie ulice w Olszewo-Borkach do czasu pozyskania środków finansowych na ich budowę i przebudowę będą regularnie poprawiane i naprawiane. Pracę muszą uwzględniać panujące warunki atmosferyczne i gruntowe. Gmina posiada pełną dokumentację na budowę i przebudowę dróg gminnych w Olszewie – Borkach, z której wynika że przedmiotowa ulica Malczewskiego oraz pytane w poprzednich wiadomościach ul. Kossaka i Chopina usytułowane są w podmokłej nizinie. Przebudowa ich wiąże się z wprowadzeniem indywidualnych rozwiązań technologii zagospodarowania wód opadowych i gruntowych, z  wymianą gruntu i koniecznością zastosowania wielowarstwowej  podbudowy. Ww. uwarunkowania generują znacznie wyższe koszty realizacji budowy. Pod koniec ubiegłego roku rozpisano przetarg na ul. Chełmońskiego i Chopina, gdzie postepowanie zostało unieważnione z uwagi na bardzo wysokie ceny zaproponowane przez wykonawców, które przewyższały możliwości finansowe gminy.


2018-02-14

Internauta Małgorzata:
Temat: Dotyczy budowy gazociągu

Panie Wójcie chciałabym się dowiedzieć kiedy bedzie dalszy ciąg budowy gazociągu na ul. Sikorskiego w miejscowosci Łazy?
 
Odpowiedź Wójta:
W ubiegłym roku zajmowałem się rozbudową sieci gazowej dla msc. Antonie, Kordowo, Kruki, Nakły, Nowa Wieś i Zabrodzie ul. Księżycowa i Waltera. Byłem w Oddziale PGNiG w Ciechanowie i uzgadniałem z p. kierownik możliwości rozbudowy sieci  gazowych dla ww. miejscowości. Z uzyskanych informacji wynika, że dla istniejących sieci gazowych, gdzie rozbudowa nie wiąże się z dużym nakładem działań inwestycyjnych, podłączanie budynków i rozbudowa w obrębie miejscowości rozpatrywana jest na miejscu w Ostrołęce – warunek do spełnienia trzeba złożyć stosowny wniosek. Odsyłam do biura obsługi w Ostrołęce  http://pgnig.pl/dla-domu/biura-obslugi-klienta, ponieważ rozbudowa sieci gazowej nie jest zadaniem gminy.


2018-02-14

Internauta Ona:
Temat: Informacja

Witam, Szanowny Panie Wójcie miesięczne koszty wywozu odpadów komunalnych w Łęgu Strościńskim wynosi 25zł.i ta sama firma MPK,i jest odalona o 10km.więcej niż Ol-Borki.To dlaczego mamy wzrost opłat o 50%?????
 
Odpowiedź Wójta:
Gmina Lelis podwyższyła ceny odbioru odpadów komunalnych od 1 marca 2018 r. następująco: 40 zł odpady segregowane, 60 zł – odpady zmieszane. Nie ma dodatkowego podziału dotyczącego ilości osób zamieszkałych oraz ulg dla kart dużej rodziny. W nasze gminie nowe ceny również będą obowiązywały od 1 marca br. następująco:  26 zł - dla gospodarstw domowych liczących od 1 do 2 osób, 44 zł - dla gospodarstw domowych liczących 3 i więcej osób, 28 zł - gospodarstwa domowe posiadające kartę dużej rodziny,  64 zł – gospodarstwa w których odpady zbierane i odbierane są w sposób zmieszany (nieselektywny. Firma odbierająca odpady  ma obowiązek dostarczyć każdą niezbędną ilość worków do segregacji odpadów w wymaganych czterech kolorach.


2018-02-14

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Sieć wodociągowa

Witam. Zwracam się z pytaniem kiedy zostanie doprowadzona kanalizacja i wodociąg do miejscowości Żebry Perosy? Pozdrawiam.
 
Odpowiedź Wójta:
Aktualnie budujemy sieć wodociągową w msc. Dobrołęka. Kolejnymi będą Żerań Duży i Żerań Mały i następnie Żebry Perosy. Jeszcze trwa proces kompletowania dokumentacji projektowej, więc w bieżącym roku jest to niemożliwe. Czy budżet na rok 2019 pozwoli nam wykonać tę inwestycję określę pod koniec br. Kanalizacja sanitarna nie jest planowana do budowy – istnieje możliwość budowy oczyszczalni przydomowej  z dofinansowaniem z budżetu naszej gminy.


2018-02-13

Internauta Alicja:
Temat: Podłączenie do kanalizacji

Panie Wójcie czy wieś Białobrzeg Dalszy planuje Pan podłączyć do kanalizacji,dopóki nie położyliśmy kostki i nie uporządkowaliśmy podwórek po podłączeniu do wodociągów.Czy jesteśmy ujęci w planach gminy?
 
Odpowiedź Wójta:
W Białobrzegu Dalszym nie jest planowana zbiorcza kanalizacja sanitarna, istnieje możliwość dofinansowania z budżetu gminy budowy oczyszczalni przydomowych.


2018-02-13

Internauta Joanna:
Temat: Bezpłatna sterylizacja bezdomnej kotki

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy i gdzie mogę bezpłatnie wysterylizować bezdomną kotkę, która błąka się w pobliżu mojego domu?
 
Odpowiedź Wójta:
Sterylizację wolno żyjących kocic z terenu gminy przeprowadza na zlecenie Wójta uprawniony lekarz weterynarii, prowadzący działalność w ramach zakładu leczniczego. Sterylizacja na koszt gminy obejmuje tylko i wyłącznie kocice wolno żyjące. Jeżeli Pani dokarmia kota – to przestaje on być bezdomny. Pracownikom gminy trudno zweryfikować bezdomność zwierzęcia – zwłaszcza kota.


2018-02-05

Internauta Stanisław:
Temat: Utrzymanie dróg

Szanowny Panie Wójcie! Pragnę poinformować Pana, że droga od Ostrołęki do Białobrzegu to istne lodowisko. Czy naprawdę musi dojść do tragedii żeby dopiero zacząć działać.
 
Odpowiedź Wójta:
Jest to droga w zarządzie Starosty Powiatowego – droga powiatowa - przekażę Pana prośbę.


2018-02-05

Internauta mieszkaniec Zabrodzia:
Temat: odpady

Witam p. Wójcie odnośnie odbioru odpadów proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. ile firm złożyło oferty na odbiór odpadów;
2. dlaczego przyjęto b. niskie kryterium ceny odpadu 60% /co dla nas jest b. ważne i kluczowe/
3. kryterium termin płatności faktury za wykonaną usługę – 40 % /dlaczego ???/ jeśli płacę za telefon; raty w banku co miesiąc to również mogę co miesiąc płacić za odpady, p. Wójcie pan nas i nasze interesy reprezentuje;
 
Odpowiedź Wójta:
W postępowaniu przetargowym na odbiór i zagospodarowanie odpadów wpłynęły trzy oferty, jedna z nich została odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp. Kryterium ceny 60% wynika z przepisów prawa - ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Jest maksymalnym dopuszczalnym, kryteria pozacenowe powinny stanowić nie mniej niż 40%. Odsyłam Pana do zapisów ustawy. Oczywiście że może Pan płacić co miesiąc za odbiór odpadów.


2018-02-05

Internauta mieszkaniec:
Temat: ul.Sikorskiego

Sprawa co roku wraca jak bumerang: ul.Sikorskiego Kruki Łazy jest jak lodowisko. Dlaczego nie jest sypana? Niszczona przez ciężarówki, nie ma chodnika, nawet pobocza a ślisko jak na lodowisku.

Internauta Aneta:
Temat: Oblodzenie na drodze

Panie Wójcie. Bardzo proszę o posypanie drogi z Łazach ul. Sikorskigo,dopóki temperatura jest dodatnia. Prognozy wskazują, że będą mrozy i wtedy pozostanie nam jeździć po "lodowisku".

Internauta mieszkanka krukow:
Temat: lodowisko

szanowny panie wojcie kiedy doczekamy sie posypania ul sikorskiego w krukach jest tak slisko ze zamiast jezdzic samochodem musimy zakupic lyzwy


Odpowiedź Wójta:
Utrzymanie dróg zimą  zawsze jest drażliwym tematem. Zapewniam, że odśnieżamy i zwalczamy śliskość na ul. Sikorskiego w pierwszej kolejności.


2018-02-05

Internauta Ola:
Temat: Smieci

Panie wojcie czemu rodziny z kartą dużej rodziny poszły w górę za śmieci to się w głowie nie mieści.

Internauta samotna:
Temat: smieci

Panie wójci rodziny wielodzietne majace +500 stać ich dzis na wywóz śmieci. Dlaczego samotny emeryt czy sklepowa która zarabia 1500 zł ma płacić za śmieci wielodzietnej rodziny. Za swoje nie płaci bo ja po prostu na wiele rzeczy nie stac. Czy nie można ustalic ile kosztuje wywóz dla jednej osoby i zgodnie z ilością zamieszka osób brac opłaty?Jak pan i radni sa tacy charytatywni to niech płaca za śmieci wielodzietnych rodzin

 
Odpowiedź Wójta:
W temacie ,,śmieci” odsyłam do wcześniejszych odpowiedzi. Podwyżki dotknęły również Państwa.


2018-02-05

Internauta Grzegorz:
Temat: Droga

Mam pytanie co do drogi tzw.bobinkowskiej.Czy naprawdę gmina nie jest w stanie wreszcie czegoś z tą drogą zrobić. Przecież tą drogą wozi się dzieci do szkoły. Ludzie jeżdżą do kościoła do lekarza. Może ktoś z gminy niech się przejedzie tą drogą i zobaczy jak jest fajnie. Tyle lat mydli Pan nam oczy że jest problem z właścicielami działek. Czy naprawdę przez tyle lat nic z tym nie mógł Pan zrobić. Czy nie wstyd panu spojrzeć swoim wyborcom w oczy.Mieszkańcy Kordowa
 
Odpowiedź Wójta:
Szanowny Panie Grzegorzu. Jeżeli wie Pan wszystko w tym temacie, to dlaczego zadaje Pan pytania sugerując nieszczerość moich działań i ,,mydlenie oczu”. Nie spojrzałbym w lustro – gdyby tak było. Na jednym z odcinków, droga ma szerokość 3 metry. Aktualnie trwa procedura ,,ZRID” celem pozyskania 2 działek od śp. R. Przychodzenia i 1 działki od mieszkanki Ostrołęki, którzy nie wyrazili zgody na podziały gruntów.


2018-02-05

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Temat ulicy

Panie Wójcie mam pytanie kiedy naprawdę będzie robiona ulica Chełmonskiego widziałem unieważniony przetarg tzn że nasza ulica jeszcze poczeka z remontem proszę o odpowiedz
 
Odpowiedź Wójta:
Rzeczowa odpowiedź brzmi – czekamy na dofinansowanie środkami unijnymi naszego projektu, w którym zaplanowaliśmy budowę 151 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych oraz większość obiektów publicznych. Inne działania nie są planowane.


2018-02-05

Internauta Krzysztof:
Temat: Fotowoltaika

Dzień Dobry. Panie Wójcie jak wyglądają plany dofinansowania budowy przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Jest nowy rok, a co za tym idzie nowy budżet. Proszę o rzeczową odpowiedź.
 
Odpowiedź Wójta:
Rzeczowa odpowiedź brzmi – czekamy na dofinansowanie środkami unijnymi naszego projektu, w którym zaplanowaliśmy budowę 151 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych oraz większość obiektów publicznych. Inne działania nie są planowane.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Śmieci

Panie Wójcie, od nowego roku wzrosły koszty odbioru odpadów, a nie wszyscy mieszkańcy posiadają kosze. Już pisałem w tej sprawie do Pana i do tej pory nie było interwencji. Sprawa dotyczy mieszkańców Szymanowskiego 2 którzy nie posiadają kosza a śmieci wynoszą do sąsiadów lub palą w piecu.
 
Odpowiedź Wójta:
Sprawdzimy Pana zgłoszenie.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Zgadzam sie z Panem Wójtem ze szkola w nowej wsi pochłonęła niezla sumkę.szkola jest super. Wyposazenie eleganckie i nowoczesne za co dziekujemy.ale w wypadku ul kościelnej to trzeba sie porządnie zastanowic.my mieszkańcy tej ul wiemy o tym najlepiej.
 
Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za docenienie wysiłków. Zapewniam, że ,,porządnie” zastanawiam się skąd pozyskać środki finansowe, by wykonać Państwa drogę. Staram się wykorzystać wszelkie dostępne możliwości dla przebudowy dróg na terenie naszej gminy.


2018-01-18

Internauta Mieszkaniec:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Zwracam sie z prosba o naprawienie dziur w asfalcie na ul koscielnej w nowej wsi.(na wysokosci dawnej mleczarni w str cmentarza)sa 2 duze dziury ktore stwarzaja niebezpieczenstwo.
 
Odpowiedź Wójta:
Z chwilą gdy warunki pogodowe pozwolą na naprawy dróg, dokonamy uzupełnień i poprawy nawierzchni.


2018-01-18

Internauta kr:
Temat: droga

Panie wujczie coś panie zrobić że żwirówko bo nie można jeździć bo szok i wyboje grabowo i kordowo bo nie można. Jeździć kawałek drogi nie można ulać asfaltu szesada był pan wstydził sie kawałek asfaltu
 
Odpowiedź Wójta:
Proszę nie przysyłać do mnie tak sformułowanych pytań – nie będę na nie odpowiadał. Jestem z zamiłowania i wykształcenia humanistą – nauczycielem historii. Boli mnie brak umiejętności poprawnego formułowania myśli i zadawania pytań. Język polski jest uroczy, niestety pełen zawiłości ortograficznych i stylistycznych. Proszę o większą staranność.


2018-01-18

Internauta Kasia:
Temat: Szkola

Dlaczego w szkole w Nowej Wsi nie ma dziennika elektronicznego, a w Olszewie-Borkach jest?
 
Odpowiedź Wójta:
Nie znam odpowiedzi na to pytanie, proszę je skierować do p. dyrektor szkoły.


2018-01-18

Internauta rafał:
Temat: smog ul. zarzecze

witam, przede wszystkim życzę pomyślnego roku proszę podjać skuteczną walkę z truciucielami powietrza z jednej z posesji ul. zarzecze b, dalszy z komuna codziennie wydobywa się uciążliwy dym, smog i smród zatruwając okolice ta sytuacja powtarza się co roku, szczególnie w okresie grzewczym
 
Odpowiedź Wójta:
W zakresie używanego opału, w pierwszej kolejności apeluję do mieszkańców o dbałość o powietrze, którym sami oddychają Jednocześnie informuję, że podejmiemy interwencję i spróbujemy ustalić przedmiotową posesję na Zarzeczu.


2018-01-16

Internauta Adam:
Temat: Gospodarka odpadami 2018
Witam, Szanowny Panie Wójcie miesięczne koszty wywozu odpadów komunalnych...

Internauta Mieszkanka:
Temat: Odpady
Dlaczego na stronie UG nie ma informacjii o kosztach za odbiór odpadów...

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Śmieci
To już przesada prawie 50% podwyżki za odbiór śmieci...

Internauta Janek:
Temat: ŚMIECI
ostatni odbiór śmieci odbył się 18 grudnia...

Internauta Marcin:
Temat: Podwyżka cen za odbiór odpadów.
Witam, czy nie uważa Pan, że podwyżka cen za odbiór odpadów...

Internauta samotny:
Temat: odpady
Panie wójcie moim zdaniem krzywdzące jest naliczanie wywozu śmieci od jednej osoby...

Internauta Michal:
Temat: odpady
Panie Wójcie. Nadal na stronie internetowej nie ma podanego terminu odbioru ,,śmieci"...

Internauta Krzysztof:
Temat: odbiór śmieci
Panie Wójcie, dziś rozpoczyna się kolejny tydzień roku 2018, a my nadal nie wiemy kiedy...

Internauta Janko:
Temat: Odpady
Witam. Mam pytanie odnośnie odbioru opadów, czy podwyższenie opłaty o blisko 50%...

Internauta Tomasz:
Temat: Koszt wywozu odpadów
Dzień dobry Panie Wójcie Z czego wynika 45% wzrost ceny za wywóz odpadów (płaciłem 18 bedę płacił 26zł)...

Internauta kasia:
Temat: śmieci
Panie wójcie dostałam cennik wywozu śmieci i chyba 26 zł od jednej osoby to lekka przesada...

Internauta Mikołaj:
Temat: odpady
Witam. Mam pytanie odnośnie kwoty jaką pobiera firma zewnętrzna za odbiór odpadów w sytuacji...

Internauta Mieszkanka:
Temat: odpady komunalne
Panie Wójcie co jest podyktowane faktem, że mieszkańcy Naszej Gminy za segregowane śmieci...

Odpowiedź Wójta:
Szanowni Państwo!
W odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości w sprawie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych oraz ustalonych cen za ich odbiór, udzielę Państwu obszerniejszej odpowiedzi.
W miesiącu styczniu br. śmieci odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, który został  Państwu przekazany przez stronę internetową, sms-y oraz firmę odbierającą odpady.
Przetarg zastał rozstrzygnięty i wyłoniony wykonawca usługi. Jest nim dotychczasowy wykonawca – konsorcjum firm MPK PURE HOME sp. zo.o. i RDF sp. zo.o. – obie z Ostrołęki.
Osoby zainteresowane postępowaniem przetargowym, odsyłam do zakładki zamówienia publiczne na naszym BIP-e http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?k=23
Przesuniecie terminu rozstrzygnięcia przetargu wiązało się z koniecznością uzupełniania dokumentów przez wykonawcę. Obowiązujące przepisy prawa zamówień publicznych nie dają innej możliwości wyboru wykonawcy - staram się ich skrupulatnie przestrzegać.
Po raz pierwszy w naszej gminie realizowaliśmy przetarg przekraczający tzw. ,,progi unijne” – konieczność przeprowadzenie innej - dłuższej procedury wyboru wykonawcy. Stąd wynikły pewne utrudnienia, chociaż przetarg został ogłoszony 10.11.2017 r.
Nowe stawki opłat zostały ustalone na okres obowiązywania obecnej umowy z wykonawcą tj. do 31.12.2019r. (dwa lata).
Cena ustalona na gospodarstwo wynika z oferty wykonawcy i podziału kwoty na wszystkie gospodarstwa domowe w naszej gminie. Tak samo naliczana jest od początku funkcjonowania nowego systemu obioru odpadów komunalnych tj. od 01.07.2014 r.
Rozumiem wszelkie niedogodności naszego systemu naliczania, w szczególności dla jednoosobowych gospodarstw domowych. Wybraliśmy jednak takie rozwiązanie i posiada ono również swoje pozytywne strony np. dla rodzin wielodzietnych.      
Pełen wpływ na wysokość cen ma koszt usługi złożonej w ofercie przetargowej. Jest to zupełnie niezależne od wójta, radnych czy mieszkańców.
Podnoszenie tego jako zarzut skierowany pod adresem samorządu jest niedorzecznością, której nie będę komentował.    
Za śmieci płacimy wszyscy i wyższe opłaty dotyczą również nas wszystkich. W kosztach usługi za którą my mieszkańcy płacimy, są składowe determinujące jej wysokość: opłata środowiskowa (każdego roku wzrasta o blisko 50% za tonę odpadów), podatek VAT, podatek od dochodu, podatek i akcyza od paliwa, wzrost wynagrodzeń minimalnych, podatek transportowy. Są one niezależne od naszej gminy – ustalane na szczeblu rządowym lub województwa mazowieckiego. Ponadto są inne koszty ponoszone przez wykonawcę usługi, jak również jego potencjalny zysk. Jako samorząd gminny mamy wpływ na podatki lokalne i od 2006 roku (12 lat) nie zostały one podniesione w naszej gminie. To jest pozytywna informacja a kolejna to fakt, że cena za odbiór śmieci nie wzrośnie przez najbliższe dwa lata. Dziękuję za uwagę i wierzę, że większość z Państwa ze zrozumieniem przyjmie przytoczone fakty. Życzę zdrowia, pomyślności oraz czystych pól, łąk, lasów i podwórek w Nowym Roku.


2018-01-08

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga

Chcialbym podziekowac za zrobienie zakretu na ulicy Zeromskiego i podsypanie jego gruzem,tylko brak jest jeszcze podsypanie tego gruzu jakims piaskiem ,czy zwirem wtedy by bylo bardzo dobrze.No i ulica Zeromskiego prosi sie o wyrównanie .Pozdrawiam i prosze jeszcze raz o interwencje.

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga

Witam po raz kolejny prosze o poprawe drogi ulicy Żeromskiego.Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku

Odpowiedź Wójta:
Staramy się na bieżąco dbać o stan dróg – nie zdążyłem nawet odpowiedzieć na poprzednie zapytanie. W bieżącym utrzymaniu dróg na 2018 - podsypiemy żwirem i wyrównamy.


2018-01-08

Internauta Kuba:
Temat: Sala/wynajem

Gdzie i jak uzyskać informacje o obiektach do wynajęcia. W głównej mierze chodzi o wynajecie sali do odprawienia urodzin/uroczystości .Przykładem jest sala/świetlica która znajduje się podajże na Żebry Żabin. Prosze o odpowiedz. Z Góry Dziękuje.
 
Odpowiedź Wójta:
W referacie który zajmuje się gospodarką komunalną (Referat Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa) tel. 503154630.


2018-01-08

Internauta Piotrek:
Temat: Dzialki

Dlaczego dzialki budowlane w miejscowosci Olszewo-Borki sa az takie drogie? 8 tysiecy za jeden ar. Ludzie opamietajcie sie
 
Odpowiedź Wójta:
Wszelkie ceny reguluje rynek nieruchomości. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spotkałem się z różnymi cenami.
Są one uzależnione od koniunktury gospodarczej kraju, regionu, migracji ludności i wielu innych czynników.


2018-01-08

Internauta mieszkaniec:
Temat: dofinansowanie

Witam Panie wójcie czy w roku 2018 będzie możliwość dofinansowania na modernizację kotłowni (wymianę pieca) ze względu na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
 
Odpowiedź Wójta:
Planujemy realizację takiej możliwości. Czekamy na ogłoszenie programu i uszczegółowienia przez WFOSiGW.  Będziemy przekazywać informację przez stronę internetową, sms  oraz radnych i sołtysów.


2018-01-08

Internauta B:
Temat: KOSCIELNA NOWA WIEŚ

Panie Wojcie.a kiedy wkoncu bedzie ujeta w planach przebudowa ul. Koscielnej w Nowe wsi.slyszymy to juz dobrych pare lat ze nie zostala ujeta.przed cmentarzem "parking" ze strach z samochodu wysiąść.bloto bloto i jeszcze raz bloto.do tego dziury jedna na drugiej.jest to piekna wizytowka dla ludzi tu przyjezdzajacych na groby.moze czas wkoncu ogarnac ta ulice.bo tu tez mieszkaja ludzie ktorzy z niej korzystają...
 
Odpowiedź Wójta:
Zgadzam się, iż jest to ulica wymagająca przebudowy, chociaż do cmentarza prowadzi prowadzi asfaltowy ,,dywanik”. Całość wymaga kompleksowego rozwiązania, które jest kosztowne i bez wsparcia finansami zewnętrznymi, trudne do wykonania. Realizacja poszczególnych zadań następuje stopniowo. W czerwcu 2017 roku dokończyliśmy przebudowę szkoły podstawowej w Nowej Wsi – inwestycję potężna, wielomilionową, która gruntownie zmieniała i warunki nauczania, jak również otoczenie zewnętrzne szkoły. Kolejne działania wymagają ,,złapania oddechu” i zabiegów w pozyskaniu środków finansowych.


2018-01-02

Internauta Halina:
Temat: Studium uwarunkowań

Na jakim etapie są pracę nad studium uwarunkowania przestrzennego?
 
Odpowiedź Wójta:
Czekamy na naniesienie poprawek w naszych dokumentach, które zostały zgłoszone do biura projektowego.


2018-01-02

Internauta Marek:
Temat: Śmieci

Dlaczego do dnia 02 . 01 . 2018 nie ma harmonogramu wywozu śmieci. W okresie świąt i sylwestra szybciej zapełni mi się pojemnik ( wiadomo goście itd) . Rozumiem ,że dla gminy to nie jest najważniejsze , ale dla mnie ważne. Mam nadzieję ,że sprawa zostanie załatwiona w trybie pilnym a mieszkańcy nie będą musieli wywozić śmieci do Urzędu Gminy. Jestem zniesmaczony całą sytuacją i opieszałością urzędników w tym temacie
 
Odpowiedź Wójta:
W odpowiedzi na Pana zarzuty informuję, że można gromadzić odpady – śmieci do worka i wystawić razem z pojemnikiem. Wykonawca ma obowiązek odebrania każdej ilości odpadów. Co do opieszałości, to nie mogę się z Panem zgodzić, ponieważ ogłosiliśmy przetarg na świadczenie usługi przez okres dwóch lat i ze względów proceduralnych (trwa uzupełnianie dokumentów przez potencjalnego wykonawcę) nie mogę zakończyć postępowania i podpisać umowy. Proszę śledzić wiadomości na naszej stronie internetowej.


2018-01-02

Internauta Maciej:
Temat: Odbiór odpadów komunalnych w 2018 roku

Witam.Dziękuję za szybka interwencję w sprawie przepalonej lampy na latarni. Następne pytanie...dlaczego gmina nie zamieściła harmonogramu odbioru odpadów komunalnych na 2018 r? Wg. ramówki czasowej z poprzedniego harmonogramu i przyjęcia jego powtarzalności, wywóz powinien nastąpić 02.01.2018, z przesunięciem ze świąt 01 stycznia. Mimo moich poszukiwań na stronie gminy nie odnalazłem żadnej informacji na rok 2018.

Internauta Agara:
Temat: Odpady komunalne

Kiedy będzie podany harmonogram wywobu śmieci na 2018rok?kiedy pierwszy odbiór odpadów w styczniu 2018?

Internauta Krs:
Temat: odpady

Witam jak zwykle koniec roku a harmonogramu odbioru odpadów komunalnych brak to kiedy wystawiamy śmieci po nowym roku Panie Wójcie???
 
Odpowiedź Wójta:
Proszę śledzić wiadomości na naszej stronie internetowej – tam przekazujemy aktualne dane w tym zakresie.


2018-01-02

Internauta Jacek:
Temat: Odpady komunalne

Czy rzeczywiście odpady zmieszane mają być zbierane do pojemników w kolorze czarnym?
 
Odpowiedź Wójta:
W wiadomości zamieszczonej na stronie internetowej, podana była informacja o workach do gromadzenia odpadów zmieszanych. Odpady zmieszane, niemieszczące się do pojemnika należy gromadzić w workach koloru czarnego i wystawiać do odbioru obok pojemnika. Dotychczasowe pojemniki – kosze na odpady zmieszane na ten moment pozostają takie, jakimi dysponują mieszkańcy.


2018-01-02

Internauta beata:
Temat: MZK

Panie wójcie już pytałam ale cyba nie uznał pan za stosowne odpowiedzieć. Czy mieszkancy Nowej Wsi mają szanse na autobusy MZK? Ludzie nie mającu auta w sobote i niedzielę praktycznie nie maja mozliwości wyjazdu ani powrotu do Nowej Wsi. Jest pan gospodarzem nie tylko Olszewa Borek ale Nowej Wsi również.
 
Odpowiedź Wójta:
Pani Beato!
Forma kontaktu z Państwem przez internet – elektronicznie jest moim wyborem, który realizuję w miarę możliwości.
Proszę o cierpliwość, ponieważ koniec roku i natłok obowiązków celem właściwego jego zakończenia, utrudnia komunikację z Państwem. W uzupełnieniu poprzedniej odpowiedzi przekażę Państwu odrobinę danych. Wszelkie działania, które podejmujemy są uzależnione od możliwości finansowych, dotyczy to również bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie innych miejscowości w gminie. Autobusy pojadą tam gdzie zechcemy i za to jednocześnie zapłacimy – rezygnując z innych ważnych działań. Średnio 70 – 80 % naszego budżetu to wydatki bieżące na oświatę i pomoc społeczną. Wszelkie inne wydatki mieszczą się w pozostałym przedziale procentowym – włącznie z inwestycjami, administracją w urzędzie, utrzymaniem OSP, funduszem sołeckim, oświetleniem dróg i ich naprawą (żwirowanie, łatanie, naprawa przepustów, odśnieżanie), funkcjonowanie biblioteki, współpraca z organizacjami pozarządowymi, dożynki, turnieje piłkarskie i biegi sportowe, dopłaty do kursów MZK, wyłapywanie bezpańskich psów, utrzymywanie wodociągów i kanalizacji (w tym oczyszczalnia w Nowej Wsi) i wiele, wiele innych działań. Ta lista jest bardzo długa – tak obfita w działania, jak nasz rok budżetowy. Z treścią projektu budżetu gminy na 2018 rok można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.olszewo-borki.samorzady.pl/?a=1177
Pomimo racjonalnego gospodarowania, który zaowocował 17 miejscem gminy Olszewo-Borki na 1548 gmin w Polsce w XIII Edycji Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w 2017r., to w budżecie na 2018 rok różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi wzrosła tylko o 597 595 zł do roku poprzedniego, a i tak jest niższa niż w projekcie na 2016r. Jest to  spowodowane głównie znacznym zwiększeniem wydatków bieżących na oświatę (zmiana w systemie oświaty i konieczność utworzenia klas VII w małych szkołach – Grabówek, Przystań, Antonie). Nie chcę zamęczać Pani oraz internautów większą liczbą danych. Dziękuję za uwagę i życzę więcej cierpliwości oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowy 2018 Roku.


2018-01-02

Internauta beata:
Temat: autobusy

Panie wójcie czy istnieje taka możliwość aby do Nowej Wsi jeździły autobusy MZK? Nie chodzi o to, ze są one z Olszewa Borek darmowe, tylko o to, ze z Nowej Wsi w sobote i niedziele nie można wyjechać ani wrócić. Kursy do Przasnysza, Makowa Maz. i inne sa zawieszone bo to nie dzień nauki. Pomysli pan jak można by była tę sprawę załatwić.  
 
Odpowiedź Wójta:
Środki finansowe jakimi w tej chwili dysponujemy, nie pozwalają w przewidywalnym okresie zakładać takiego rozwiązania. Odsyłam do wcześniej udzielonej odpowiedzi w sprawie Białobrzega Bliższego. Dopóki nie zrealizujemy większości pilnych zadań inwestycyjnych, podnoszenie poziomu życia przez świadczenie takich usług musi zostać odłożone w czasie.


2018-01-02

Internauta Marta:
Temat: bezdomne psy

Co się dzieje z bezdomnymi psami w Nowej Wsi?
 
Odpowiedź Wójta:
Bezdomne psy po ich odłowieniu oddawane są do adopcji lub schroniska w Kruszewie.


2018-01-02

Internauta mieszkaniec Nowa Wieś:
Temat: niedrożny rów Nowa Wieś

Witam Panie Wójcie Proszę o interwencję w sprawie niewyczyszczonego i niedrożnego rowu, który biegnie w Nowej Wsi wzdłuż ulicy Przemysłowej i dalej w stronę Zabiele Piliki piszę, ponieważ jest wysoki poziom wód i zaczyna zbierać się woda na polu obok naszego domu i nie chcemy takiego samego scenariusza jak miał Pan w Zabrodziu. Proszę poważnie podejść do sprawy, ponieważ widać wyraźnie, że woda, która się zbiera ma chęć pójścia rowem.
pozdrawiam
 
Odpowiedź Wójta:
Na naszej stronie internetowej został zamieszczony apel do właścicieli gruntów o czyszczenie rowów melioracyjnych.
Wystąpiliśmy również do starostwa powiatowego w Ostrołęce celem podjęcia działań w tym zakresie. Za zaniedbania w tym zakresie grożą kary administracyjne, a osoby, które ucierpią z tego powodu mogą skarżyć właściciela gruntu z powództwa cywilnego o odszkodowanie. Utrzymanie rowów melioracyjnych nie jest zadaniem gminy. Zgodnie z nowym przepisami prawa, od 1 stycznia 2018 r. nadzór nad wodami przeszedł pod nowopowstałą spółkę Wody Polskie, której funkcjonowanie dopiero będziemy poznawać. W celu poprawy sytuacji sprawdzimy drożność przepustów na odcinku Zabiele Piliki - Nowa Wieś – Żebry Chudek – Białobrzeg Bliższy.


2018-01-02

Internauta mieszkaniec:
Temat: droga

Witam Sz.P.Wojcie pisze po raz kolejny w sprawie ul.Kochanowskiego i ul Zeromskiego miał pan zainterweniowac w tej sprawie prawie miesiąc temu i nie ma zadnej reakcji.W tym roku robiłem juz zawieszenie trzy razy tutaj nie da sie jezdzic nie wiem gdzie mam sie zgłosic w gminie nic pan tez nic nie pomoze to gdzie ma pisac.Najgorszy jest zakret ul Kochanowskiego i Zeromskiego tam potrzeba gruzem podsypac i utwardzic .Prosze jeszcze raz o i nterwencje .Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z  uzyskaną informacją przekazuję, że ul.Kochanowskiego oraz skrzyżowanie z ulicą Żeromskiego  w tym roku była naprawiana w zakresie:
- profilowania i równania  wiosną i oraz dwukrotnie jesienią;
- dowozu materiału (żwiru) w ilości 1,5 samochodu dostawczego tj. 27 m3.
Późną jesienią roku 2016,  przedmiotowe skrzyżowanie było podsypywane materiałem osuszającym (piasek) i przykryte żwirem.  Jeżeli podjęte działania naprawcze przyniosły krótkotrwały efekt, to przy dogodnych warunkach pogodowych podejmiemy kolejne interwencje.


2018-01-02

Internauta MIESZKAŃCY BIAŁOBRZEGA BLIŻSZEGO:
Temat: Bezpłatna komunikacja miejska

Szanowny panie wójcie jakie są szanse na uruchomienie komunikacji miejskiej przez Białobrzeg Bliższy.Miało to być od 2017 roku.Inne gminy podróżują za darmo komunikacją miejską tylko nie wiedzieć dlaczego my za dojazdy do gminy lub miasta musimy płacić osobom prywatnym Np panu A.D.Powiadają że nie potrafi się pan dogadać w tym zakresie z miastem ale może chodzi zupełnie o coś innego...?Bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...

Odpowiedź Wójta:
Koszty finansowe funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej, która obejmuje swoim zasięgiem miejscowość gminną są bardzo wysokie. Miasto Ostrołęka wprowadziło bezpłatną komunikację na przełomie października i listopada 2017 r. Nie miałem żadnych problemów w jej uzgodnieniu z panem prezesem MZK.  Wśród korzystających z usług firmy MZK są trzy gminy z terenu naszego powiatu, z których jedna korzysta w zwiększonym zakresie świadczonych usług, ponosząc większe koszty funkcjonowania. Wszyscy mieszkańcy gminy Olszewo-Borki mają możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji po trasach obecnych kursów MZK. Zabiegi, by uruchomić komunikację MZK przez Białobrzeg Bliższy i Kruki, były czynione od dawna, natomiast nie jest mi wiadomym, żeby miała być ona uruchomiona od 2017 r. Determinującym czynnikiem takiego rozwiązania na terenie naszej gminy i oczywistym dla większości, są środki finanse. Przeznaczając je w większej kwocie na komunikację bezpłatną, uniemożliwiamy prowadzenie szeregu inwestycji tak potrzebnych naszym mieszkańcom do właściwego funkcjonowania.


2017-12-19

Internauta Krzysiek:
Temat: Usterka

Chcialbym sie zapytac czemu nie ma oswietlenia na ulicach w nowej wsi

Odpowiedź Wójta:
Brak oświetlenia w msc. Nowa Wieś był wynikiem silnych wiatrów, które miały miejsce we wtorkowy wieczór. Przedmiotowa awaria została przekazana konserwatorowi oświetlenia ulicznego celem jej naprawy


2017-12-19

Internauta Maciej:
Temat: Brak oświetlenia

Witam. Od ok/ponad miesiąca brak oświetlenia skrzyżowania ulicy Mickiewicza z ulicą Reymonta w Olszewo-Borkach, spalona lampa na słupie.Po za tym w promieniu kilkudziesięciu metrów od skrzyżowania,brak jakiegokolwiek oświetlenia i od godz. 16 jest tam bardzo ciemno,co stwarza zagrożenia dla mieszkańców zmotoryzowanych i pieszych. Proszę podjechać po godzinie 16 i sprawdzić "egipskie ciemności". Czy nikt nie potrafi tym się zająć i zlecić naprawy przed świętami?  

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie braku oświetlenia na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Reymota oraz dalszej części ulic. Awaria została przekazana konserwatorowi oświetlenia celem jej naprawy. Jednocześnie pragnę podkreślić, że na terenie Gminy znajduje się 1600 lamp oświetlenia ulicznego objętych konserwacją. Gmina nie prowadzi codziennych objazdów dróg celem wyłapania niesprawnych punktów oświetlenia ulicznego. Wszelkie awarie należy zgłaszać bezpośrednio do Gminy, co ułatwi i przyspieszy ich naprawę. Nie otrzymaliśmy wcześniej informacji o braku oświetlenia skrzyżowania ul. Mickiewicza i ul. Reymonta. Celem usprawnienia napraw awarii oświetlenia, proszę je zgłaszać na bieżąco – unikniemy wtedy miesięcznego braku oświetlenia.


2017-12-19

Internauta Maciej:
Temat: Brak oświetlenia

Witam. Od ok/ponad miesiąca brak oświetlenia skrzyżowania ulicy Mickiewicza z ulicą Reymonta w Olszewo-Borkach, spalona lampa na słupie.Po za tym w promieniu kilkudziesięciu metrów od skrzyżowania,brak jakiegokolwiek oświetlenia i od godz. 16 jest tam bardzo ciemno,co stwarza zagrożenia dla mieszkańców zmotoryzowanych i pieszych. Proszę podjechać po godzinie 16 i sprawdzić "egipskie ciemności". Czy nikt nie potrafi tym się zająć i zlecić naprawy przed świętami?  

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie braku oświetlenia na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Reymota oraz dalszej części ulic. Awaria została przekazana konserwatorowi oświetlenia celem jej naprawy. Jednocześnie pragnę podkreślić, że na terenie Gminy znajduje się 1600 lamp oświetlenia ulicznego objętych konserwacją. Gmina nie prowadzi codziennych objazdów dróg celem wyłapania niesprawnych punktów oświetlenia ulicznego. Wszelkie awarie należy zgłaszać bezpośrednio do Gminy, co ułatwi i przyspieszy ich naprawę. Nie otrzymaliśmy wcześniej informacji o braku oświetlenia skrzyżowania ul. Mickiewicza i ul. Reymonta. Celem usprawnienia napraw awarii oświetlenia, proszę je zgłaszać na bieżąco – unikniemy wtedy miesięcznego braku oświetlenia.


2017-12-19

Internauta Ewa:
Temat: ul Sikorskiego Kruki

Na ul Sikorskiego w Krukach nie dość, że brak jest chodników,oświetlenia, to jeszcze auta,które jadą pędzą z ogromną prędkością. Szczególnie teraz szybko zapada zmrok stwarza to duże zagrożenie dla pieszych. Mam pytanie czy ma Pan jakieś rozwiązanie tego problemu, bo na dzień dzisiejszy to nie ma możliwości poruszania się tą drogą tych którzy nie posiadają samochodu, nie mówiąc o dzieciach i młodzieży dojeżdzających do szkół w Ostrołęce.

Odpowiedź Wójta:
Przekazaliśmy Pani zgłoszenie na policję, celem podjęcia interwencji.


2017-12-19

Internauta Miszkaniec:
Temat: Studium

Kiedy zostanie przyjęte studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego? Zaznaczę tylko,ze już ponad rok temu udzielał Pan odpowiedzi, takich jak obecnie? Naprawde nie jest Pan w stanie tego przyspieszyć? 

Odpowiedź Wójta:
Zapraszam do urzędu, przedstawię Panu efekty naszej pracy.


2017-12-19

Internauta Stefan:
Temat: Ulica Wyspiańskiego

Panie Krzysztofie.Największą,najszerszą i najbardziej reprezentatywną ulicą samej gminy choć tak wcale teraz nie wygląda jest Ulica Wyspiańskiego odcinek biegnący w stronę ul.Armii krajowej i Pogodnej.Czy nie warto pomyśleć nad jej modernizacją?Miejsca na chodniki po obu stronach w zupełności wystarczy,co więcej jest go tyle,że mogłyby powstać na niej nawet aleje z pasami zieleni.Odcinek drogi w tym miejscu jest b.szeroki i zarazem b.zaniedbany. Proszę o tym pomyśleć!

Odpowiedź Wójta:
Z całą pewnością jest to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Olszewie-Borkach. Posiadamy na niej pełne uzbrojenie w infrastrukturę, co pozwala na gruntowną przebudowę drogi. Wykonana została dokumentacja projektowa, jednak do realizacji prac niezbędnym jest zewnętrzne dofinansowanie. Dziękuję za sugestie – myślę o tym wspólnie z Panem i zapewniam, że w planach inwestycyjnych jest ta droga brana pod uwagę.


2017-12-19

Internauta Aleksandra:
Temat: Inwestycje

Mam pytanie ogólne. Nie dotyczące gminy Olszewo-Borki. Potrzebuje opini osoby na odpowiednim stanowisku gdzie Wójt może mi pomóc :) Mianowicie jaki problem moze miec gmina np przy zrobieniu boiska czy placu zabaw. Dziękuje pięknie za odpowiedz.

Odpowiedź Wójta:
Tych problemów może być kilka np: brak pieniędzy w budżecie, brak terenu pod inwestycję, inne inwestycje priorytetowe  w danym miejscu.


2017-12-04

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Droga

Witam Panie Wójcie.Czy w przyszłym roku tj.2018,będzie przebudowa drogi na ul.Koscielnej? z góry dziękuje .Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
W planach budżetu na 2018 rok, nie została ujęta.


2017-12-04

Internauta aga:
Temat: parking

Witam, czemu pani dyrektor zabrania rodzicom parkować na terenie przedszkola w Nowej Wsi.Mówi,że to parking dla pracowników(są tam dwa duże)a dla rodziców jest na wprost budynku szkoły, po drugiej stronie ulicy.Co jest bardzo niebezpieczne rano jeżdzi tam dużo samochodów i autobus przywożący dzieci za którym nic nie widać bo stoi na wprost wejścia na teren szkoły i przedszkola,i w tym czasie nie ma gdzie się zatrzymać...Nie rozumiem...

Odpowiedź Wójta:
Parking znajdujący się wewnątrz placu szkolnego, nie służy parkowaniu samochodów  rodziców dowożących dzieci  do przedszkola lub szkoły. Jest to parking wewnętrzny, który ma zapewnić bezpieczeństwo poruszających się dzieci na placu szkolnym. Z uzyskanych informacji od pani dyrektor wynika, że  przez nauczycieli przekazała  informację skierowaną do rodziców o zasadach bezpieczeństwa na placu szkolnym. Zauważyła, że niektórzy rodzice parkują swoje samochody pod samym budynkiem szkoły, blisko wejścia, co powoduje duże utrudnienia w komunikacji i zagraża bezpieczeństwu dzieci. Przekazano rodzicom aby w miarę możliwości nie wjeżdżali na teren szkoły. 


2017-12-04

Internauta Mieszkanka:
Temat: Rozkład jazdy MZK

Szanowny Panie Wójcie; Nowy rozkład jazdy tj. obowiązujący od 1.11.2017 r.jest nie do zaakceptowania. Kursy są tak poprzestawiane, że wręcz utrudniają nam życie.Proszę o przywrócenie starego rozkładu jazdy.Rano nie jestem w stanie zdążyć do pracy (pracuję od 7.30 - jak i również wiele innych osób),bo brak odpowiedniego autobusu.Po pracy czekam godzinę na autobus co całkowicie dezorganizuje cały dzień. Proszę przywrócić kurs o 15.40.

Internauta Krystyna:
Temat: dotyczy autobusów MZK

Dzień Dobry ! Panie Wójcie prosimy o kurs autobusu o godz. 6.57 a nie o 7,07 u uwagi na to , że nie dojeżdżamy na czas do pracy.Autobus ten jedzie przez Leśną co wydłuża czas dojazdu, a jeszcze do tego jedzie przez ul: Kilińskiego i stoimy na pięciu światłach. Ewentualnie jak by się udało to popołudniowy kurs z 15,30 przesunąć na 15,40. Bardzo prosimy !!! ( chyba ,że ma Pan wolne etaty to z miłą chęcią skorzystamy i będziemy w pracy bez spóźnień )

Internauta Aleksandra:
Temat: Nowy rozkład jazdy autobusów MZK

Szanowny Panie Wójcie! Jestem jedną z osób pracujących w godzinach 7:30 - 15:30. Jeżdżąc 7:07 przez ulicę Leśną ledwo zdążam wbiec do budynku lub nawet trochę się spóźniam, a po pracy z kolei muszę czekać godzinę na autobus. Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja dla mnie i wielu innych pracujących w ww. godzinach, w związku z tym zwracam się do Pana z prośbą o przywrócenie autobusów w godzinach 6:57 oraz 15:40.

Odpowiedź Wójta:
Uprzejmie informuję, że w wyniku wniosków i uwag dotyczących nowego rozkładu jazdy linii nr 3, w dniu 1 grudnia 2017 r.,  odbyłem spotkanie z panem prezesem MZK sp. z o.o. w Ostrołęce, na którym przesunięto odjazd autobusu linii nr 3 z przystanku w Olszewie- Borkach, z godz. 7:07 na godz. 7:00 . Większość wniosków, które wpłynęły do naszego urzędu, dotyczyły niedogodności porannego dojazdu do pracy.
Spodziewam się, że zmiana wpłynie korzystnie na Państwa dojazd do pracy


2017-11-28

Internauta Aleks:
Temat: Gimnazjum

Witam. Mam pytanie. Co pan zrobi z Gimnazjum w Nowej Wsi? Czy rocznik, który zostanie za rok w szkole jako dwie klasy pójdzie do Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi ?

Odpowiedź Wójta:
Na rok szkolny 2018/2019 sprawy dotyczące organizacji pracy i miejsca prowadzenia zajęć dla uczniów gimnazjum w Nowej Wsi, będą ustalane po zakończeniu bieżącego roku szkolnego. Aktualnie nauka odbywa się bez przeszkód i kwestie dotyczące kolejnych lat szkolnych będą rozwiązywane na bieżąco.


2017-11-28

Internauta XXX:
Temat: Droga Mostowo

Witam. Czy będzie remontowana droga Grabnik - Mostowo ?

Internauta Marek:
Temat: Droga Mostowo

Witam. Czy będzie remontowana droga na wiosnę w Mostowie ?

Odpowiedź Wójta:
Jest to droga powiatowa. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce zabiega o pozyskanie środków na jej realizację. Jeżeli starania powiatu się powiodą, to Gmina Olszewo-Borki wesprze finansowo tę inwestycję


2017-11-24

Internauta mieszkanka:
Temat: droga i media

Witam Panie Wójcie, chciałam zapytać o dostępność mediów w ulicy Armii Krajowej i ulic do niej przylegających, a konkretnie chodzi mi o drogę usypywaną i utwardzaną niedawno(nie znam nazwy ulicy). Czy są planowane jakieś inwestycje związane z rozbudową sieci mediów w tej okolicy?

Odpowiedź Wójta:
Dostępność mediów w ul. Armii Krajowej jest zapewniona. W ulicach przylegających doń nie we wszystkich. Na roku 2018 nie było zgłoszeń dotyczących konieczności rozbudowy sieci.


2017-11-24

Internauta Iwona:
Temat: inwestycja

Panie Wójcie. Na kiedy jest planowane doprowadzenie kanalizacji do ul. Dmowskiego w miejscowości Łazy?

Odpowiedź Wójta:
W roku 2018 z całą pewnością nie jest możliwa realizacja wnioskowanej inwestycji. Dokumentacja projektowa przewiduje budowę kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej w ul. Dmowskiego, w msc. Łazy,  na którą posiadamy pozwolenie na budowę wydane w dniu 12 lipca 2017 r. Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Dmowskiego w Łazach, wymaga doprowadzenie kanalizacji sanitarnej od msc. Kruki wzdłuż ul. gen. Sikorskiego. Jest to kosztowna inwestycja na którą staramy się pozyskać zewnętrzne środki finansowe. Jeżeli nie powiodą się nasze starania, to będziemy wykonywali ją etapami środkami własnym i wydłuży to okres realizacji.


2017-11-24

Internauta mieszkaniec:
Temat: droga

Sz.p.Wójcie pisze w sprawie zakrętu ulicy Żeromskiego i Kochanowskiego Ostanio była poprawiana. Nie wiem kto robi tę drogę ale rozgarniecie jednej wywrotki na całe dwie ulicę Kochanowskiego i Żeromskiego to jakas masakra. Przeciez tutaj nie da sie jezdzic a nie mowa jak moje dzieci mają chodzic do szkoły.Jak popada to muszą chodzic przez działke sąsiada.Prosze o interwencje w mojej sprawie.Pozdrawiam 

Odpowiedź Wójta:
Przekażę Pana zgłoszenie pracownikowi odpowiedzialnemu za utrzymanie dróg, celem sprawdzenia i ewentualnych dodatkowych napraw.


2017-11-03

Internauta Kkkk:
Temat: Powódź w Zabrodziu

Proszę odpowiedzieć kiedy przez nasze posesję przestanie płynąć rzeka? I czy według Pana Wójta powinniśmy złożyć pozew zbiorowy przeciwko gminie czy mamy się wstrzymać do obiecanego zebrania jeśli ono w ogóle nastąpi.

Odpowiedź Wójta:
Rozumiem Państwa frustrację i trudności w funkcjonowaniu. W całej Polsce jest bardzo trudna sytuacja związana z wysokim stanem wód. Dlatego już dziś chcemy przeciwdziałać skutkom ew. śnieżnej zimy, podejmując możliwe do realizacji działania. Sami Państwo widzicie podjęte przez nas prace i ich efekty w kontekście ciągłych opadów deszczu i wysokiego stanu wód gruntowych. Na pierwsze pytanie nie ma w tej chwili mądrej odpowiedzi. Ze spotkania z mieszkańcami nie wycofuję się, zgodnie z wcześniejszą deklaracją. W temacie pozwu zbiorowego – pozostawiam bez komentarza.


2017-11-03

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Przebudowa drogi 61

Co z przebudową drogi 61 w Nożewie. Ostatnio odesłał nas z tym pytaniem dalej. A ja uważam że to pytanie jest do Pana. Pan jako wójt pewien dbać o nasze mieszkańców interesy i się nami interesować. Prosimy o jakieś informacje. Zbliża się zima znowu dzieci nie będą miały jak wracać do domu jak spadnie śnieg i zasypie pobocza

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za pokładanie tak dużej wiary w moją moc sprawczą. Niestety nie jest to zadanie realizowane prze naszą gminę, które mógłbym jakoś ,,popychać” lub ,,wymuszać”. Bardzo zależy mi na wykonaniu przebudowy w Nożewie i monitoruję  uzgodnienia GDDKiA z wykonawcą prac. Na obecny stan mojej wiedzy - w tym roku maja być wykonane prace przygotowawcze tj. wycinka drzew oraz prace ziemne, natomiast zakres prac budowlanych przesunięty został do realizacji w 2018 r.


2017-11-02

Internauta Anna:
Temat: rozkład jazdy autobusów MZK

Panie Wójcie, MZK w Ostrołęce od 01.11. zmienia rozkład jazdy, wg którego poranne autobusy, czyli te przed 8.00 są zredukowane - 7.40 lub wcześniej - 6.57. Jadąc na 8.00 do pracy czy szkoły trzeba wyjechać albo bardzo wcześnie (6.57) i czekać pod drzwiami placówki, albo modlić się, że się zdąży (7.40). Czy Pan jako Wójt Gminy zainterweniuje, żeby godziny odjazdów autobusów zostały przywrócone do normalności? W końcu Gmina dofinansowuje utrzymanie linii z Olszewo-Borek.

Odpowiedź Wójta:
Wszelkie uwagi proszę zgłaszać po pierwszym pełnym tygodniu funkcjonowania nowych rozkładów tj. po 12 listopada. Na terenie naszej gminy finansujemy przejazdy w pełnej wysokości. Utrudnienia w komunikacji będą z pewnością z powodu zmniejszenia  liczba kursów. W zakresie możliwym do realizacji, wystąpię do pana prezesa MZK celem poprawy komunikacji.


2017-11-02

Internauta Dariusz:
Temat: Droga

Witam Sz.P.Wójcie,proszę udzielić informacji kiedy faktycznie zamierza Pan rozpocząć remont ulic Chopina,Kossaka i Malczewskiego? W odpowiedziach wspomina pan tylko o ul.Chełmońskiego. Po ostatnich opadach deszczu jest straszne błoto.Ciężko jest przejść w zwykłym obuwiu. To jest nie do pomyślenia aby w XXI wieku był taki stan ulic.

Odpowiedź Wójta:
Wiem, ze sytuacja na tych ulicach jest trudna, zwłaszcza po takich opadach deszczu, jakie mamy w tym roku. Wszelkie działania dotyczące przebudowy dróg uzależnione są od posiadanych środków w budżecie oraz formalno-prawnych dokumentach umożliwiających ich rozpoczęcie. Budżet na  2018 rok jest obecnie przygotowywany, a firma projektowa dotychczas nie przekazała pełnej dokumentacji projektowej przebudowy dróg w Olszewie-Borkach. Determinujący w moich działaniach jest brak programów zewnętrznych na uzyskanie dofinansowania przebudowy dróg gminnych. Dotychczas w Olszewie-Borkach przebudowy dróg realizowaliśmy z udziałem finansowym zewnętrznym – można było wykonać zdecydowanie więcej prac. Dokładam starań, żeby gospodarować tak środkami, by wykonywać inwestycje drogowe ze środków własnych. Natomiast bez dofinansowania możemy je realizować w mniejszym zakresie.


2017-10-26

Internauta Iwona:
Temat: inwestycja

Panie Wójcie. Na kiedy jest planowane doprowadzenie kanalizacji do ul. Dmowskiego?

Odpowiedź Wójta:
O jaką miejscowość Pani pyta?


2017-10-26

Internauta Sławek:
Temat: równanie dróg

Witam serdecznie, Bardzo proszę o wyrównanie ul. Cichej w Krukach.

Odpowiedź Wójta:
Równamy drogi w miarę możliwości pogodowych. Nie zapomnimy również o ul. Cichej w Krukach – możliwe, że jak odpisuję na Pana pytanie, to już  została wyrównana.


2017-10-26

Internauta Nauczyciel:
Temat: Praca w szkole

Panie Wójcie jakie są możliwości pracy w szkole na terenie gminy? Jestem młodym nauczycielem historii oraz wos-u i nie mogę nigdzie znaleźć zatrudnienia. Jako mieszkanka gminy proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Proszę informacji w tym zakresie poszukiwać u dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych. Wiem, że ,,poszukiwano przedmiotowców” od chemii, biologii, geografii, fizyki, j. niemieckiego.


2017-10-26

Internauta mieszkaniec:
Temat: panele fotowoltaiczne

Witam. Dwie kolejne gminy dostały dofinansowanie (jak wynika z ostatniej publikacji), czy istnieje szansa że projekt z naszej gminy zostanie zakwalifikowany? pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.  

Odpowiedź Wójta:
Dzięki zwiększenia środków finansowych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na konkurs RPMA.04.01.00-IP.01-14-017/16 prowadzonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Działanie 4.1 Odnawialne źródła energii - typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych”, dwa kolejne projekty otrzymały dofinansowanie. Nasz projekt pn.: “Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki” na chwilę obecną jest pierwszy ,,pod kreską”. Nadal będę zabiegał o zwiększenie środków dla tego konkursu na realizację naszego projektu. Mam również nadzieję, że oszczędności przetargowe z innych projektów będą wystarczające dla otrzymania wsparcia dla naszej gminy.


2017-10-25

Internauta Mieszkanka Malczewskiego:
Temat: ul. Jacka Malczewskiego i Witkiewicza

Chciałabym zapytać kiedy w końcu doczekamy się wyasfaltowania naszych ulic Malczewskiego i Witkiewicza. Droga jest w fatalnym stanie, a urzędnicy jakby o nas zapomnieli.Są to jedne ze starszych w okolicy ulic.W lecie kurzy się z,na wiosnę i na jesieni wszystko rozmięka,wszędzie jest błoto, tworzą się dziury,w samochodach niszczą się zawieszenia, a piesi mają problem żeby przejść.Doraźne działania jak wyrównanie naw.mater.b.słabej jakości średnio pomaga.

Odpowiedź Wójta:
Rozumiem Pani zniecierpliwienie i niedogodności mieszkania przy drogach z nawierzchnią żwirową. Będę dokładał starań, by wykonać przebudowę ul. Malczewskiego i Witkiewicza w możliwie najszybszym terminie. Obecnie realizujemy wielomilionowe inwestycje kubaturowe i kończymy je na przełomie tego roku. W Olszewie-Borkach planujemy rozpocząć przebudowę ul. Chełmońskiego (są zabezpieczone środki finansowe). Mam nadzieję, sytuacja finansowa pozwoli na realizację kolejnych inwestycji w 2018 roku.


2017-10-25

Internauta Artur:
Temat: Niedrożne rowy melioracyjne - Olszewo-Borki

Zwracam uwagę na niedrożne rowy melioracyjne w Olszewo-Borkach wzdłuż ulicy Dojazdowej. Woda nie płynie co oznacza, że gdzieś jest zator tuz przed ujściem do kanału przy ul. Warszawskiej. Proszę o interwencję w tej sprawie. Osobiście mam już przeciek w piwnicy! !

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za informację. Rów jest pod nadzorem i w ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Wystąpimy o interwencję w zakresie utrzymania rowów melioracyjnych.


2017-10-20

Internauta Konstancja:
Temat: Pytanie o szczerą odpowiedź !!!

Dzień Dobry! KOCHANY PANIE WÓJCIE - a czy my mieszkańcy też pojeździmy za darmo autobusami MZK ?!

Odpowiedź Wójta:
Tak.


2017-10-20

Internauta pan:
Temat: temat naszej ulicy

panie wójcie czy ulica chełmonskiego będzie w koncu robiona i oczywiscie kiedy prosze o szczerą odpowiedz

Odpowiedź Wójta:
Czekamy na właściwe dokumenty projektowe, celem ogłoszenia przetargu – odsyłam do wcześniejszej odpowiedzi.


2017-10-20

Internauta Agnieszka:
Temat: Powódź w Zabrodziu

Witam chciałabym się dowiedzieć kiedy będzie obiecane zebranie z mieszkańcami zatapianych posesji. To juz 4 tydzień kiedy rzeka płynie przez nasze osiedle. Zostawi nas Pan do wiosny zalanych?

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z informacją, którą przekazałem mieszkańcom, takie spotkanie będzie zorganizowane po opracowaniu koncepcji odwodnienia terenu ul. Księżycowej - realizacja do końca października br.


2017-10-20

Internauta Mieszkanka:
Temat: Mzk

Witam p.wojcie czy w związku z przebudową mostu ułatwi pan życie mieszkańcom miejscowości Białobrzegi Bliższy kruki i podejmie rozmowy z miastem w sprawie włączenia się do bezpłatnego korzystania i doprowadzenia linii autobusowej MZK ? Czy nie widzi pan problemu.pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Korzystanie z bezpłatnych linii MZK będzie dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Nie zostaną zmienione kierunki jazdy. Nowe linie mogą być rozważane wtedy, kiedy poznamy koszty funkcjonowania nowego bezpłatnego transportu.


2017-10-20

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Studium uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego dla gminy Olszewo - Borki

Czy do końca 2017 roku Prace nad studium zostano zakończone.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie weryfikowane są dokumenty, których komplet otrzymaliśmy w październiku br. Po weryfikacji wysyłamy dokumenty celem uzgodnienia przez szereg instytucji. Po uzgodnieniach studium, zostaje ono wyłożone na 6 tyg. do publicznego wglądu celem zapoznania i ew. złożenia uwag. Rada Gminy po uwzględnieniu lub odrzuceniu uwag uchwala nowe studium. W tym roku z całą pewnością nie zdążymy wszystkiego przeprowadzić.


2017-10-20

Internauta Alicja:
Temat: Powódź w Zabrodziu

Witam!Woda ciągle stoi na mojej działce i sąsiada prawdopodobnie w miejscu, gdzie kiedyś był rów melioracyjny. Na łączce nadal jest jezioro.Ten stan jest niepokojący.Proszę o podjęcie działań w celu odwodnienia terenu póki jeszcze nie ma mrozu.

Odpowiedź Wójta:
Działania podejmowane są cały czas – monitujemy i udrażniamy istniejący odpływ wody, przygotowywana jest koncepcja docelowego rozwiązania Państwa problemu. Jednocześnie podjęte zostały rozmowy z Mieszkańcami Zabrodzia i przy zgodzie Pani sąsiadów – właścicieli gruntów przyległych, wykopany zostanie rów, którym zrzucimy wodę w kierunku rowu w Ostrołęce. Planujemy by ten nowy rów osuszał grunty w dłuższym okresie tj. do wiosny kolejnego roku.


2017-10-17

Internauta J:
Temat: Gaz

Dlaczego na stronie gminy nie ma informacji o jutrzejszym zebraniu w sprawie gazu w Nowej Wsi?

Odpowiedź Wójta:
Nie wszystkie działania podejmują pracownicy urzędu gminy, jest to inicjatywa jednego z mieszkańców.


2017-10-17

Internauta Xxx:
Temat: Brak prądu

W całym białobrzegu dalszym nie ma prądu, nie ma nigdzie kartki o przerwie z dostawą prądu

Odpowiedź Wójta:
Rejon energetyczny umieszcza na swojej stronie planowane terminy wyłączenia dostawy energii elektrycznej. W przypadku pytań odnośnie przerw w dostawie energii elektrycznej  proszę dzwonić pod nr tel 991.


2017-10-17

Internauta mieszkanka ulicy:
Temat: pytanie

PANIE WÓJCIE MAM PYTANIE CZY W TYM ROKU BĘDZIE ROBIONA UL CHEŁMOŃSKIEGO

Internauta MIESZKANIEC:
Temat: PYTANIE DO WÓJTA

WITAM PANIE WÓJCIE CZY ULICA CHEŁMONSKIEGO BEDZIE W TYM ROKU PRZEBUDOWANA PONIEWAZ MAMY JUŻ DOSYC KOPANIA SIĘ W BŁOCIE TO SKANDAL PONIEWAŻ NA WIOSKACH MAJĄ LUDZIE PIĘKNE ULICE ZAPRASZAM NA PRZEJAŻDZKĘ NASZA ULICĄ PROSZĘ O ODPOWIEDZ IPODJECIE DZIAŁAN

Odpowiedź Wójta:
Tak, chcę by w tym roku rozpoczęły się prace. Inwestycja planowana jest w budżecie jako dwuletnia w latach 2017-2018. Przygotowana jest dokumentacja przetargowa, natomiast brak jest właściwych dokumentów od projektanta do jego ogłoszenia. Czekamy na nie z niecierpliwością.


2017-10-17

Internauta mieszkaniec:
Temat: psy

Witam proszę o interwencje w sprawie biegających psów pani Napiórkowskiej z ulicy Żeromskiego, ponieważ te psy są bardzo agresywne a chodzą tu dzieci do szkoły a jedną osobę już ugryzły.Boimy się o zdrowie naszych pociech a także i o swoje. Po naszych interwencjach rozmowy z w/w Panią nie przynoszą rezultatów, psy biegają i mieszkańcy proszą o interwencje

Odpowiedź Wójta:
Zgłoszę problem na policję z prośbą o interwencję.


2017-10-17

Internauta mieszkanka:
Temat: równanie dróg

Witam. Szanowny Panie Wójcie po raz kolejny zwracam się z prośbą o wyrównanie dróg na osiedlu kwiatowym w Krukach. Sytuacja powtarza się od lat, nie można przejechać aby dostać się do domu. Proszę o niezwłoczne rozwiązanie problemu. Same wyrównanie niestety nic nie daje. Pozdrawiam

Internauta Krukowianin:
Temat: Równanie dróg

Witam, Panie Wójcie mieszkańcy "Osiedla kwiatowego" w miejscowości Kruki tradycyjnie proszą w równanie dróg po ulewach.

Odpowiedź Wójta:
Zdaję sobie sprawę z trudności jakie wystąpiły po intensywnych opadach deszczu. Jak tylko pogoda pozwoli  będziemy poprawiać drogi przez nawiezienie żwirem i równanie.


2017-10-05

Internauta Alicja:
Temat: Powódź w Zabrodziu

Witam!Woda ciągle stoi na mojej działce i sąsiada prawdopodobnie w miejscu, gdzie kiedyś był rów melioracyjny. Na łączce nadal jest jezioro.Ten stan jest niepokojący.Proszę o podjęcie działań w celu odwodnienia terenu póki jeszcze nie ma mrozu.

Odpowiedź Wójta:
Podjęliśmy wszelkie możliwe działania celem udrożnienia spływu wody.Każdego dnia monitujemy stan wód i poprawiamy spływ w kierunku Ostrołęki.Proszę o bezpośredni kontakt pod nr tel. 510 133 449 w przypadku konieczności zabezpieczenia domu.


2017-10-05

Internauta mieszkaniec:
Temat: uchwałę Nr XXXVIII/255/17

nawiązując do uchwały uchwałę Nr XXXVIII/255/17 czy już można składać wnioski o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni?

Odpowiedź Wójta:
Uchwała wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Jeszcze nie została opublikowana. Proszę o zasięganie informacji w referacie inwestycji lub śledzić publikację na stronie internetowej http://edziennik.mazowieckie.pl


2017-09-26

Internauta Jacek:
Temat: Powódź ?

Witam. Czy w tym roku były prowadzone prace oczyszczające koryto Piasecznicy? Dziś rano przed mostem na Ks.Waltera widziałem rozlewisko. Mam wrażenie , że jeszcze kilka dni deszczu i sytuacja z zeszłego roku (i lat wcześniejszych) się powtórzy.

Internauta
Agnieszka:
Temat: Zalane Zabrodzie

Witam informuję,iż kolejny raz ul.Ksiezycowa w Zabrodziu płynie może jednak warto coś z tym wreszcie zrobić porządnie a nie tylko zapewniać że prace trwają. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Prace były wykonywane o czym świadczą wycięte zbocza rzeki. Również z naszej strony przypominaliśmy o konieczności ich wykonania. Niestety nie wystarczyły one na takie opady deszczu, jakie mieliśmy w ostatnim tygodniu. Tylko jednej doby (dane z 18.09) w regionie ostrołęckim spadło 57 mm wody na metr kwadratowy (najwięcej w całej Polsce), gdy średnia miesięczna norma opadów to ok. 56 mm. Tak więc w ciągu jednej doby spadło więcej niż średnio przez cały miesiąc. Skutki tego mamy w tej chwili na Zabrodziu w rejonie ul. Księżycowej.W związku z tym, że nasze dotychczasowe działania nie przyniosły spodziewanych efektów, powołałem zespół specjalistów, który ma opracować koncepcję rozwiązania podtapiania posesji na ul. Księżycowej w Zabrodziu.


2017-09-26

Internauta Rodzic:
Temat: Skandaliczny stan autobusów

W imieniu dzieci dojezdzajacyh autobusami do i ze szkoły w Olszewie Borkach żądamy by Pan wójt zajął się stanem autobusów-w deszczowe dni autobusy PRZECIEKAJĄ.Z sufitu leje się na dzieci woda!!!!dzieci siedzą całe mokre mają mokre ubrania i buty.Jeśli pan wójt nie zainterweniuje zglosimy tę sprawę wyżej.Może Pani dyrektor sama by nimi pojezdzila wtedy w końcu przestała by ignorować skargi rodziców w tej sprawie. Pozdrawiam. 

Odpowiedź Wójta:
Z uzyskanych informacji wynika, że dyrekcja szkoły nie miała informacji o takim stanie rzeczy. Po zgłoszeniu problemu, sprawdziła stan autokaru i wystąpiła do przewoźnika o jego rozwiązanie. Zgłoszenie dotyczące złego stanu autobusu zostało natychmiast zrealizowane przez przewoźnika tj. MOBILIS Ostrołęka, który podstawił do jazdy inny autobus. Proszę zgłaszać Państwa uwagi i sugestie dotyczące zasad bezpieczeństwa dzieci, bezpośrednio do wychowawcy lub dyrektora szkoły – z pewnością przyspieszy to proces ich realizacji.


2017-09-18

Internauta Aemgo:
Temat: Zalana ul. Chopina

Ulica Chopina jak zawsze po deszczu jest zalana z obu stron, by przedostać się na inne ulice trzeba wspinać się po płotach, a przejazd autem jest niebezpieczny bo nie widać kamieni i dziur, czy coś się zmieni w tej sprawie? Od kiedy tu mieszkam, to tyle lat jest to samo...

Odpowiedź Wójta:
Doraźne prace naprawcze prowadzone są na bieżąco. Droga wymaga gruntownej przebudowy. Obecnie zlecone zostało opracowanie dokumentacji projektowej wraz z odwodnieniem. Zakładam, że z chwilą jej otrzymania będę zabiegał o przebudowę tej drogi tak, by uciążliwości zostały definitywnie rozwiązane.


2017-09-18

Internauta Wojciech:
Temat: Oświetlenie drogi

Witam czy istnieje możliwość zamontowania oświetlenia na ul. Sezamkowej w Zabrodziu , droga jest tuż przy lesie i wieczorami jest tam Bardzo ciemno ( przynajmniej jedną lampę na końcu drogi )

Odpowiedź Wójta:
Możliwość istnieje zawsze - zapraszam do urzędu na spotkanie, gdzie ustalimy zasady i możliwy termin.


2017-09-18

Internauta bożenna:
Temat: sprawa dużych gabarytów

Moje pytanie : czy mogę wystawić stary telewizor jako rzecz duże gabaryty czyli elektro śmieci.

Odpowiedź Wójta:
Zbiórka prowadzona jest razem tak więc proszę go po prostu wystawić.  Termin odbioru zgodnie z harmonogramem - 28.10.2017r. Uwaga! Dodatkowy odbiór elektrośmieci odbędzie się 3 i 4 października, więcej informacji na http://www.olszewo-borki.pl/index.php/95-aktualnosci/1250-zbiorka-elektrosmieci


2017-09-18

Internauta Do:
Temat: Ola

Panie wojcie mamy nadzieję że w nowej wsi zachodniej też będą dożynki jak w Olszewo borkach i żeby był koncert Pana J.Gwiazdy .pozdrawiamy.

Odpowiedź Wójta:
Z całą pewnością dożynki gminne odbędą się także w Nowej Wsi. Czy z udziałem gwiazdy, czy też koncertować będzie p. Jacek Gwiazda, przyszłość pokaże. Cieszę się, że podobał się Pani/Tobie Olu jego koncert. 


2017-09-18

Internauta Iwona:
Temat: dofinansowanie

Panie Wójcie, czy w gminie Olszewo - Borki jest planowany program, w ramach którego będzie można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kotłów węglowych na instalację odnawialnego źródła energii jakim jest pompa ciepła? Czy jest możliwe dofinansowanie do zakupu nowych pomp ciepła?

Odpowiedź Wójta:
W nowym roku będziemy chcieli korzystać z programów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę pieców grzewczych. Zakup nowych urządzeń musi być realizowany w ramach modernizacji kotłowni grzewczych.


2017-09-18

Internauta Beata:
Temat: Studium uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego dla gminy Olszewo - Borki

Kiedy zostanie uchwalone studium uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego dla gminy Olszewo - Borki.

Odpowiedź Wójta:
Prace nad studium trwają, niestety nie mogę określić dokładnego terminu zakończenia.


2017-09-11

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Dbanie o place zabaw

Sz.P.Wójcie, kto jest odpowiedzialny za dbanie o place zabaw w gminie?Prosimy o ścięcie trawy i chwastów na placu zabaw i boisku w Nakłach. Dzieci nie mają jak grać w piłkę bo trawy tak naprawdę już nie ma przez zaniedbanie a zostały chwasty i oset sięgające kolan.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie z przyjętymi uzgodnieniami, obowiązek utrzymania placów zabaw i boisk sportowych w danej miejscowości ciąży na urzędzie gminy, sołtysie, jak również jej mieszkańcach. Sprawdzę realizację tego obowiązku. Ze strony urzędu zobowiązaliśmy się prowadzić wykaszanie raz do roku.


2017-08-29

Internauta Gosia:
Temat: Gops/500+

Chciałam serdecznie podziękować pracownikom GOPSu w Olszewie Borkach za pomoc w wypełnieniu druku na 500+. Druk był trudny do wpisania dla przeciętnego człowieka. Pozdrawiam i dziękuję

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję w imieniu pracowników GOPS-u –przekażę.


2017-08-29

Internauta mieszkaniec:
Temat: przydomowe oczyszczalnie ścieków

Czy można już składać wnioski do uzyskania dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Odpowiedź Wójta:
Jeszcze nie – nowy program nie został przyjęty uchwałą rady gminy. Proszę kontaktować się z p. Iwoną Grotek (referat inwestycji, gospodarki komunalnej ) odnośnie terminów składania wniosków.


2017-08-29

Internauta Klara:
Temat: Kanalizacja

Witam, Panie Wójcie na kiedy planowana jest realizacja projektu kanalizacji w miejscowości Kruki. Chodzi konkretnie o ulice: Tęczowa, Bławatkowa, Storczykowa itp?

Odpowiedź Wójta:
Plan inwestycyjny budowy kanalizacji zakłada pozyskanie środków zewnętrznych. Jest wykonana dokumentacja projektowa i poszukujemy finansowania zewnętrznego. Jeżeli będziemy zmuszeni wykonywać kanalizację z własnych środków, to niestety odbędzie się to małymi odcinkami. Proszę być dobrej myśli. Na rok 2017 i  2018 pozyskaliśmy dotacje z PROW-u oraz pożyczki z WFOŚiGW na budowę sieci kanalizacyjnych w msc. Drężewo, Zabrodzie, Grabnik, Mostowo oraz sieci wodociągowych w msc. Stepna Stara, Nożewo, Dobrołęka, Białobrzeg Dalszy, Przystań.


2017-08-29

Internauta Ewa:
Temat: Mapy studium

Witam! mam jedno krótkie pytanie.? Dlaczego nie można pobrać map studium?

Odpowiedź Wójta:
Z uwagi na dużą zawartość plików mapowych udostępnionych na serwerze urzędu gminy  Olszewo-Borki, mogą wystąpić problemy z pobraniem plików. Może to być spowodowane niewystarczającą jakością połączenia internetowego lub małą wydajnością sprzętu komputerowego. W przypadku dalszych problemów z otwarciem plików zapraszam do urzędu gminy – tam udostępnimy Pani przedmiotowe materiały.


2017-08-29

Internauta mieszkaniec:
Temat: dozynki

Panie wójcie według kolejności to tegoroczne dożynki powinny odbyć się w parafii Nowa Wieś. Co się panu w Nowej Wsi nie podobało? Tak się chyba nie robi.

Odpowiedź Wójta:
Nie ma ustalonej kolejności dożynek. Ze względu na obecną sytuację związaną z remontami i dezorganizacją pracy naszego urzędu, została wybrana organizacja dożynek w Olszewie-Borkach. Zapewniam, ze dożynki gminne w Nowej Wsi na pewno będą w przyszłości organizowane. Niemniej serdecznie zapraszam w tym roku także do czynnego uczestnictwa.


2017-08-29

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Modernizacja linii energetycznych

Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć kiedy będzie dalsza część modernizacji linii energetycznych przy ulicy Broniewskiego w stronę ul. Warszawskiej? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Nie mam wiedzy w tym temacie


2017-08-29

Internauta mieszkanka:
Temat: równanie dróg

Panie Wójcie przykro mi z powodu braku reakcji na mój list odnośnie wyrównania dróg na osiedlu kwiatowym w Krukach. Jeżeli mieszkańcy zaczną przynosić do gminy rachunki za naprawy samochodów może wtedy zajmie się Pan zaistniałą sytuacją. Proponuję się przejechać swoim autem zaczynając od ulicy Tęczowej może wtedy Pan zrozumie jaka to udręka jeździć codziennie tymi ulicami.

Odpowiedź Wójta:
Przepraszam za przerwę wakacyjną odpowiadam Państwu z małym opóźnieniem. Informuję, że ul. Tęczowa 20.03.2017r.  poddana była zabiegom technologicznym takim jak: dowóz materiału budulcowego - żwiru oraz profilowaniu przy użyciu równiarki, które zapewniło pochylenie poprzeczne jezdni, tym samym  umożliwiając odpływ wody z nawierzchni równanej jezdni na pobocze. Na początku czerwca bieżącego roku dobył się komisyjny objazd wszystkich dróg gminnych w celu oceny technicznej ich stanu i zarazem  wyznaczenia harmonogramu  działań naprawczych z uwzględnieniem potrzeb i priorytetów mieszkańców. Przedmiotowa droga nie została wówczas zakwalifikowana do działań naprawczych ze względu na jej dobry stan. Degradacja nawierzchni nastąpiła w okresie końca czerwca – połowa lipca. Pana zgłoszenie  zostało przyjęte i po dokonanej wizji w terenie zakwalifikowane do naprawy. W trosce o komfort przejazdu kołowego naszych mieszkańców, ulica Tęczowa oraz Nowa w msc. Kruki w harmonogramie prac przewidziana został do równania i profilowania na przełom lipca/sierpnia.


2017-07-24

Internauta Mieszkaniec:
Temat: Przebudowa drogi 61

W internecie pokazał się artykuł o rozpoczęciu przebudowy drogi 61 w Nożewie. Niestety nic się tu nie dzieje. Czy ma Pan jakieś konkretne wiadomości?

Odpowiedź Wójta:
Nie mam nowych informacji w zakresie przebudowy drogi 61 w Nożewie. Odsyłam do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie ul Mińska 25.


2017-07-24

Internauta Czesiek:
Temat: Prośba

Czy Sz.P. Wójt mógłby zwrócić uwagę sołtysowi wsi Nakły który mieszkańcom niepodłączonym do kanalizacji od dłuższego czasu wywozi tzw szambo.Pomijając fakt smrodu-sołtys wywozi je nie tylko na swoje pola ale też na pola reszty mieszkańców-panu sołtysowi kończą się miejsca wywozu więc ostatnio wracając późnym wieczorem z pracy zauważyłem że wylewa je do rowów.To nie jest chyba rola sołtysa wsi.

Odpowiedź Wójta:
W dniu 13 lipca br. wystąpiono na piśmie do Pana sołtysa o złożenie wyjaśnień w przedmiotowej sprawie. Ponadto poinformowano sołtysa, iż działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych może być prowadzono tylko i wyłącznie przez przedsiębiorców posiadających stosowne zezwolenia i przekazujących ścieki do stacji zlewnych. Jednocześnie proszę Pana o bezpośredni kontakt z urzędem gminy, ponieważ fakt stwierdzony przez Pana jest karalny i należy go zgłosić do organów ścigania.


2017-07-24

Internauta mieszkaniec:
Temat: śmieci

panie wójcie dlaczego nie zostały zabrane śmieci dnia 03.07.2017r.od mieszkańca z stodoły prosze o szypko reakcjie to jest nie pierwszy raz tylko kturyś kolejnny raz bo trzeba zrobić drogioe.

Odpowiedź Wójta:
Nieodebrane śmieci, zgłaszane są sukcesywnie wykonawcy. W wyniku naszych zgłoszeń realizowany był dodatkowy odbiór śmieci w w dniu 8 lipca br. Proszę o konkretną informację dotyczącą nr posesji i nazwę miejscowości – proszę zgłosić to pod nr tel. 510 133 449.


2017-07-24

Internauta Waldek z ul. Pisarki:
Temat: rekreacja

Witam, p. Wójcie proszę o informację w sprawie wyposażenia w sprzęt rekreacyjny i do zabaw dla dzieci dla ulic: Pisarki, Marsowej, Sikorskiego i ks. Brzóski /co prawda jest w Ostrołęce ale można z władzami się dogadać?

Odpowiedź Wójta:
Brak jest terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na taki cel, również nasza gmina nie posiada żadnej działki w tym miejscu. Dzieci mogą korzystać z placów zabaw znajdujących się w każdym publicznym miejscu – bez ograniczeń tak samo, jak korzystają na naszych placach zabaw.


2017-06-27

Internauta Mieszkaniec gminy zapytał:
Temat: Wodociąg

Panie Wójcie kiedy zostanie rozbudowana sieć wodociągowa na ul. Słonecznej w Nowej Wsi?

Odpowiedź Wójta:
Wodociąg na ul Słonecznej w Nowej Wsi ma zostać spięty z wodociągiem w ul. Parkowej. Czekamy na podziały gruntów od osób prywatnych i PKP, by móc zaprojektować i wykonać brakujący fragment sieci wodociagowej.


2017-06-27

Internauta Mieszkanka gminy zapytał:
Temat: Drzewa wycinka

W pytaniu o zgłoszenie wycinki drzew do gminy chodziło mi o suche drzewa {tak było napisane}są to topole a uschły przez jemiołę.Zagrażają w tym stanie ludziom,większa wichura i drzewa złamią się. Bardzo proszę o odpowiedź na temat wycinania suchych drzew.

Odpowiedź Wójta:
W przypadku drzew suchych, obumarłych oraz drzew, zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia w istniejących obiektach budowlanych, obowiązują takie same procedury, jak w przypadku drzew zdrowych. Zamiar usunięcia drzew należy zgłosić do urzędu gminy, po czym w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonane zostaną oględziny. Usunięcie drzew może nastąpić, jeżeli organ w terminie 14 dni od dnia oględzin nie wniósł sprzeciwu.


2017-06-27

Internauta Mieszkanka zapytał:
Temat: Kontrola prędkości

Czy wójt moglby wpłynąć na kontrole kierowców na ulicy Broniewskiego? Ograniczenie jest ale chyba duzo z kierowców zapomina o tym. Nie wspomnę o odcinku w strone Nakiel. Przez takie cos dnia dzisiejszego doszlo do wypadku na pasach przy podstawówce.

Odpowiedź Wójta:
Zgłaszałem już do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce problem szybkości na ulicy Broniewskiego. Ponowię prośbę o częstsze kontrole na tym odcinku.


2017-06-20

Internauta Renata zapytał:
Temat: Bezpańskie psy

Witam proszę o interwencję w sprawie błąkajacych się bezpańskich psów przebywających pod ośrodkiem zdrowia w Olszewie-Borkach są to trzy duże psy wygłodzone podchodzą do ludzi i atakują inne psy proszę o załatwienie sprawy.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie – postaramy się je odłowić lub znaleźć właściciela.


2017-06-20

Internauta Mieszkanka gminy zapytał:
Temat: Drzewa wycinka

Mam na działce suche drzewa czy muszę zgłaszać wycinkę do gminy.

Odpowiedź Wójta:
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody, która weszła w życie w dn. 17 czerwca br., w przypadku drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych - właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do gminy, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:    
80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.               
W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, oraz dołączyć rysunek bądź mapkę gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo.  


2017-06-20

Internauta Mieszkaniec gminy zapytał:
Temat: Dofinansowanie

Witam, Panie Wójcie odnośnie dofinansowania na panele fotowoltaiczne, zamieścił Pan link z błędem więc nic nie można się z niego dowiedzieć. Jestem jednym z wnioskodawców tego projektu wydaliśmy pieniądze na projekty wstępne i co dalej? Czemu Pan nie odpowiada na wszystkie pytania zadawane drogą "pytania do Wójta"?

Odpowiedź Wójta:
Link został poprawiony – dziękuję za informację. Odpowiadam na wszystkie zadane pytania, nie zawsze jednak w czasie, który Państwa satysfakcjonuje. Już raz odpowiadałem na podobny zarzut w związku z tym ponownie przytoczę wcześniejszą odpowiedź: ,,Proszę wybaczyć że nie zawsze odpowiedzi są na czas ale przy pracy, którą wykonuję nie jest to możliwe.  Przyjęta przeze mnie forma kontaktu z Państwem nie jest jedyną możliwą do realizacji. Zapraszam do kontaktów telefonicznych lub osobistych. ...” Liczę, że wyczerpująco Panu odpowiedziałem. Zapewniam, że z całych sił pragnę realizacji tego projektu, ponieważ sam również wydatkowałem własne środki finansowe na dokumentacją projektową mojego budynku mieszkalnego. Również jako gmina zaangażowaliśmy finanse na wykonanie paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Proszę dopingować mnie w działaniu i trzymać kciuki, by powiodły się nasze starania.


2017-06-20

Internauta Mieszkaniec gminy zapytał:
Temat: Fotowoltaika

Dzień dobry. Panie Wójcie, dlaczego w zakładce "Gospodarka nisko emisyjna" nie ma informacji w sprawie nie uzyskania dofinansowania na w/w instalacje.

Odpowiedź Wójta:
W zakładce pn.: ,,Gospodarka niskoemisyjna” zamieściliśmy informacja w temacie ,,fotowoltaika”. Proszę cierpliwie czekać na oszczędności poprzetargowe.


2017-06-20

Internauta Tomek zapytał:
Temat: Sprzedaż szkoły

Witam. Panie wójcie "wieść gminna głosi" że gimnazjum w Nowej Wsi zostało sprzedane czy może się Pan ustosunkować do tych rewelacji i ewentualnie podać do publicznej wiadomości co się stanie z pieniędzmi za tą transakcje. Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Gimnazjum nie zostało sprzedane – odsyłam do  poprzedniej odpowiedzi w tym temacie.


2017-06-20

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Zarośniete pobocza

Panie Wójcie. Dlaczego nie są zadbane pobocza ulić:3-Maja iPopiełuszki Grabowie. Nie są wykoszone zarośla.Ale widzę że ze ulica 3-Maja do kościoła jest zadbana.Czy Grabowo to inna gmina?.

Odpowiedź Wójta:
W trosce o bezpieczeństwo i estetykę, gmina zleca wykaszanie poboczy dróg gminnych o nawierzchni bitumicznej. Prace są wykonywane w terenach niezabudowanych przez wynajętą w tym celu firmę. W tym roku planujemy wykonać prace na przełomie czerwca/lipca. Pobocza przy miejscach użyteczności publicznej są wykaszane przez pracowników gminnych, zatrudnionych w ramach robót publicznych. W terenach zurbanizowanych, o stan poboczy mieszkańcy winni zadbać we własnym zakresie.


2017-06-20

Internauta Rodzic zapytał:
Temat: gimnazjum

Panie wójcie , skoro sprzedaje pan budynek gimnazjum to mam pytanie gdzie od wrzesnia beda uczyły sie dzieci z wygaszanego gimnazjum, Chyba pan nie ma zamiaru wprowadzic obecnych uczniów gimnazjum do budynku szkoły podstawowej. Gdzie maja być zajęcia sportowe? Kto będzie znów musiał chodzić na drugą zmianę?

Odpowiedź Wójta:
Budynek gimnazjum nie został jeszcze sprzedany.  Rada Gminy Olszewo-Borki podjęła uchwałę o sprzedaży, co nie jest równoznaczne ze sprzedażą. Jeżeli budynek znajdzie swojego nabywcę, to wtedy będziemy rozwiązywali problemy w postawionych przez ,,Rodzica” pytaniach. Z całą pewnością młodzież gimnazjum w Nowej Wsi rozpocznie naukę w swoim budynku na pierwszą zmianę.


2017-06-20

Internauta Ola zapytał:
Temat: Festyn

Panie wujcie kiedy bede dozynki w olszewo borkach i jakie zespoly czy juz cos wiadomo.

Odpowiedź Wójta:
Dożynki w tym roku odbędą się 3 września w msc. Olszewo-Borki. Program dożynek jest dostosowywany do zebranych ofert i możliwości finansowych gminy. Jeszcze nie posiadamy pełnych informacji odnośnie zespołów.


2017-06-14

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Dofinansowanie

Witam, Panie Wójcie odnośnie dofinansowania na panele fotowoltaiczne, zamieścił Pan link z błędem więc nic nie można się z niego dowiedzieć. Jestem jednym z wnioskodawców tego projektu wydaliśmy pieniądze na projekty wstępne i co dalej? Czemu Pan nie odpowiada na wszystkie pytania zadawane drogą "pytania do Wójta"?

Odpowiedź Wójta:
Link został poprawiony. Pozostałe informacje bez zmian.

2017-06-13

Internauta Mieszkaniec gminy zapytał:
Temat: Fotowoltaika

Dzień dobry. Panie Wójcie, dlaczego w zakładce "Gospodarka nisko emisyjna" nie ma informacji w sprawie nie uzyskania dofinansowania na w/w instalacje.

Odpowiedź Wójta:
Wniosek pn.: “Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Olszewo-Borki” (panele fotowoltaiczne) został pozytywnie rozpatrzony na etapie oceny formalnej oraz oceny merytorycznej i uzyskał 67  punktów. Został sklasyfikowany na 18 miejscu listy rankingowej na Mazowszu (więcej na https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych.html)

Dofinansowanie otrzymało 15 wniosków na 68 pozytywnie ocenionych. Zabiegam o możliwość realizacji naszego projektu, wnioskując i prosząc o zwiększenie alokacji na tym działaniu.Tak więc cierpliwie czekamy i mam nadzieję, że projekt będzie realizowany choć z opóźnieniem.

2017-06-08

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Przebudowa drogi 61

Witam. Czy jest jakaś oficjalna wiadomość kiedy zacznie się przebudowa drogi 61 w Nożewie?

Odpowiedź Wójta:
Nie mam nowych informacji w tym temacie. Z ostatnio uzyskanych wynika, że inwestycja nie uzyskała jeszcze prawomocnego pozwolenia na budowę,  w związku z tym czekamy cierpliwie.


2017-06-08

Internauta Waldek z ul. Pisarki zapytał:
Temat: droga na ul. Pisarki

Witam p. Wójcie w nawiązaniu do odpowiedzi w spr.ul Pisarki chciałbym wiedzieć co się stanie jak nie będzie środków unijnych na tą ul. czy dalej będzie pan równał ten "piasek" czy wzmocni pan nawierzchnię, czy jest przygotowana dokumentacja tech.?

Odpowiedź Wójta:
Dokumentacja projektowa jest przygotowana na Państwa ulicę. W bieżącym roku mamy uzgodnione wzmocnienie nawierzchni dobrym materiałem drogowym. Własne środki finansowe nie pozwalają na realizację wielu inwestycji drogowych. Dlatego tam gdzie to możliwe próbuję pozyskać środki zewnętrzne.


2017-06-08

Internauta Rafał zapytał:
Temat: Eternit

Dzień dobry.Panie wójcie- co w sprawie utylizacji eternitu dla tych osób co wymienili dach.Czy jest dofinansowanie takiego czegoś teraz,a może w niedalekiej przyszłości będzie to możliwe? A może ktoś na terenie Gminy się tym zajmuje?

Odpowiedź Wójta:
Dofinansowanie do usuwania (utylizacji) azbestu będzie możliwe w niedalekiej przyszłości. Najpierw musimy wykonać inwentaryzację azbestu i przyjąć jego program usuwania. Firma, która ma nam przygotowuje stosowne dokumenty, uzgodniła termin wykonania do 30 listopada br. Po przyjęciu programu przez Radę Gminy,  będziemy występowali o środki finansowe do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Sprawę prowadzi p. Anna Zalewska – Kmiołek z Referatu Spraw Obywatelskich i Ochrony Środowiska naszego urzędu.


2017-06-08

Internauta bożenna zapytał:
Temat: sprawa trawy

Pouczenie przez pracownika Pana urzędu w sprawie wyrzuconej trawy przy posesji Rzemieślniczej 15 Olszewo-Borki nie poskutkowało i nie wywarło żadnego wrażenia na właścicielu posesji, gdyż trawa nadal leży nie zebrana. Oczekiwałam skuteczniejszej interwencji

Odpowiedź Wójta:
Sprawdziłem osobiście i sprawa została rozwiązana. Proszę o pozytywne współżycie sąsiedzkie, ponieważ wiele tematów może być rozwiązanych bez udziału pracowników urzędu. Dobre kontakty sąsiedzkie to wspaniałe owoce i pozytywy np. pomoc sąsiedzka przy odśnieżaniu. Zabiegajmy o te kontakty wzajemnie.


2017-06-08

Internauta rafał zapytał:
Temat: wodociąg zarzecze

panie wójcie, w jednym z postów wyczytałem, żę podpisał pan umowę na budowę wodociągu b. dalszy-przystań (be ulicy zarzecze) czy to oznacza, że mieszkańcy ulicy zarzecze sa dla pana obywatelami "gorszego sortu"? obiecuje pan nam wodociąg przynajmniej od 2012 roku. proszę o konkretną odpowiedź, która należy się wyborcom z ulicy zarzecze, kiedy wreszcie powstanie wodociąg???

Odpowiedź Wójta:
Wszyscy Mieszkańcy z terenu gminy Olszewo-Borki są ważni. IV kwartał tego roku – to termin ogłoszenia przetargu na wykonanie wodociągu na ul. Zarzecze. Termin wykonania planuję do końca czerwca 2018 r. Aktualnie poprawiamy dokumentację projektową, by zasilić Państwa z ujęcia wody w Nowej Wsi (termin wykonania dokumentacji do 31.10.2017r.).


2017-06-08

Internauta mieszkaniec gminy zapytał:
Temat: przydomowa oczyszczalnia ścieków

Chciałabym dowiedzieć się kiedy będą z UG dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Odpowiedź Wójta:
Środki finansowe w budżecie na ten cel są zarezerwowane. Poprawiamy uchwałę dotyczącą udzielania dotacji na przydomowe oczyszczalnie. Proszę dowiadywać się we wrześniu br.


2017-06-05

Internauta Małgorzata zapytał:
Temat: Drzewo

Panie Wójcie 21.05 wysłałam do sekretariat e-mail z prośbą o podcięcie drzewa które znajduje się na poboczu obok mojej działki ,a jego gałęzie opierają się o mój płot.Drzewo to znajduje się przy posesji na ul.Księżycowej 60.Bardzo proszę o wysłanie kogoś na miejsce i ocenienie czy moja prośba jest zasadna .Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Informuję, że przeprowadzono wizję lokalną i stwierdzono, iż przedmiotowe gałęzie wchodzą w bezpośrednią styczność z przewodami linii energetycznej. W związku z powyższym sprawę przycięcia przekazano do Rejonu Energetycznego w Ostrołęce. Ponadto złożony został wniosek o pozwolenie na wycięcie problemowego drzewa. Po uzyskaniu stosownej decyzji, przedmiotowe drzewo zostanie niezwłocznie wycięte.


2017-05-29

Internauta Przemek zapytał:
Temat: Pas dla pieszych i rowerzystów

Witam, W miejscowości Łazy miejscami pas dla pieszych jest zasypany i zarośnięty prawie w całości. Droga w tych miejscach jest bardzo zwężona co sprawia zagrożenie. Do kogo mogę się zgłosić by rozwiązać ten problem? Może właściciele posesji powinni uprzątnąć ten pas/chodnik?

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za informację – podejmiemy działania naprawcze we własnym zakresie. Jeżeli problem dotyczy chodnika, to zobligujemy właścicieli posesji sąsiadujących do jego oczyszczenia.


2017-05-29

Internauta bożenna zapytał:
Temat: porządek przed posesją

Informuje że mój sąsiad na ul.Rzemieślniczej 15 Olszewo-Borki skoszoną trawę z swojej posesji wysypuje na pas do chodzenia tj przed swoją posesję(ogrodzenie) Proszę o interwencję w tej sprawie.Trawa gnijąc śmierci.

Odpowiedź Wójta:
Informuję, iż w dn. 24.05.2017r. w rozmowie telefonicznej, pracownik odpowiedzialny za ochronę środowiska pouczył właściciela posesji położonej przy ul. Rzemieślniczej 15 w Olszewie-Borkach, iż skoszoną trawę oraz inne odpady biodegradowalne należy gromadzić w pojemnikach lub workach i wystawiać do odbioru przez firmę odbierającą odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, w terminach odbioru odpadów biodegradowalnych wskazanych w harmonogramie.


2017-05-22

Internauta Radosław zapytał:
Temat: Panele fotowoltaiczne

Panie Wójcie do końca marca miała pojawić się informacja w sprawie dofinansowania paneli fotowoltaicznych. Minęła połowa maja i cisza w temacie. Pozdrawiam.

Internauta Tomasz zapytał:
Temat: panele fotowoltaiczne

Panie Wójcie, czy wiadomo już czy gmina otrzymała dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych? Decyzja miała zapaść podobno do końca marca.  Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Wniosek pn.: “Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Olszewo-Borki” (panele fotowoltaiczne) został pozytywnie rozpatrzony na etapie oceny formalnej oraz oceny merytorycznej i uzyskał 67  punktów. Został sklasyfikowany na 18 miejscu listy rankingowej na Mazowszu (więcej na https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych.html)

Dofinansowanie otrzymało 5 wniosków na 68 pozytywnie ocenionych. Zabiegam o możliwość realizacji naszego projektu, wnioskując i prosząc o zwiększenie alokacji na tym działaniu.Tak więc cierpliwie czekamy i mam nadzieję, że projekt będzie realizowany choć z opóźnieniem.

2017-05-15

Internauta Krystyna zapytał:
Temat: Wodociąg

Czy mogę uzyskać bliższe informacje w sprawie wodociągu w msc. Białobrzeg Dalszy. Czy jest już przybliżona data rozpoczęcia prac i oddania do użytku tego odcinka wodociągu?

Odpowiedź Wójta:
W dniu 4 maja podpisałem umowę na budowę wodociągu Białobrzeg Dalszy – Przystań  (bez ul. Zarzecze, które realizowane będzie odrębną umową). Jak wykonawca rozpocznie prace, zorganizujemy spotkanie informacyjne w altanie w Białobrzegu Dalszym, gdzie poinformujemy mieszkańców o planowanym harmonogramie prac.


2017-05-15

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Lampa

Witam Panie Wójcie mam pytanie odnośnie zeszłorocznych funduszy sołeckich w miejscowości Grabnik z których miała być zakupiona druga lampa solarna na plac wiejski.Prosiłbym o odpowiedź kiedy (wreszcie)zostanie ona zamontowana.

Odpowiedź Wójta:
W okresie jesiennym na przełomie III i IV kwartału br. zostanie zamontowana druga lampa solarna w msc. Grabnik, w ramach środków finansowych Funduszu Soleckiego na 2017 rok . Jesień to okres w którym wykonywane są inwestycje oświetleniowe na terenie naszej gminy.


2017-05-15

Internauta Koros zapytał:
Temat: Ulice w Olszewo-Borkach

Czy wiadomo już jakie ulice będą wykonane w roku 2017?

Odpowiedź Wójta:
W budżecie gminy zaplanowano po 10.000 zł na ul. Chełmońskiego i ul. Chopina. Obecnie wykonujemy dokumentację projektową i zabiegamy o środki finansowe zewnętrzne na ich wykonanie


2017-05-05

Internauta Waldek zapytał:
Temat: droga

Witam! panie Wójcie proszę o informację dotyczącą budowy nawierzchni na ul. Pisarki w Zabrodziu. Równanie "tego piasku" nic nie daje

Odpowiedź Wójta:
Na przebudowę ul. Pisarki w Zabrodziu, będę ponawiał wniosek o pozyskanie pieniędzy unijnych. Jeszcze nie ma ustalonego terminu ponownego naboru z PROW.


2017-05-05

Internauta Zbyszek O. zapytał:
Temat: droga

Panie wójcie proszę podać datę zakończenia wyłaniania wykonawcy drogi przy ul. Świerkowej w Drężewie? Mieszkańcy bardzo się niecierpliwią.

Odpowiedź Wójta:
Szanowny Panie Zbyszku O. jestem już po pierwszych ustaleniach i będziemy finalizowali w maju umowę z wykonawcą. Proszę o cierpliwość – inwestycja będzie zrealizowana.


2017-05-05

Internauta Mieszkanka ul. Piasecznej zapytał:
Temat: Droga

Mam pytanie do pana Wójta-czy jest szansa że na ul.Piasecznej będziemy mieli asfalt.

Odpowiedź Wójta:
Szansa jest i będę o nią zabiegał, niestety w bieżącym roku nie jest zaplanowana przebudowa ul Piasecznej w Zabrodziu.


2017-04-26

Internauta Janek mieszkanka zapytał:
Temat: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Panie wójcie w większości miejscowości w gminie nie ma kanalizacji. Chciałbym dowiedzieć się jak mogę uzyskać od UG dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Kiedy takie dofinansowanie będzie i na jakich zasadach?

Odpowiedź Wójta:
Zapraszam do złożenia oficjalnego pisma – podania, z podaniem lokalizacji. Dofinansowanie jest planowane w wysokości do 2500 zł i uzależnione jest od miejsca zamieszkania.


2017-04-18

Internauta Przyszła mieszkanka zapytał:
Temat: Kanalizacja i droga asfaltowa

Czy są jakieś plany na najbliższą przyszłość odnośnie kanalizacji i drogi asfaltowej w Łazach ul. Zaciszna?

Odpowiedź Wójta:
Pod pojęciem ,,najbliższej przyszłości” określę, że w roku bieżącym i kolejnym (2018), nie ma planów takich inwestycji. Kanalizacja na ul. Zacisznej nie jest planowana.


2017-04-18

Internauta Agnieszka zapytał:
Temat: Bezpański pies

Witam .Pisałam już o psie błąkającym się przy sklepie w Kordowie .Była interwencja ,lecz skończyło się na prubie odłowienia .Pies goni rowerzystów,dusi koty,kury .Ma około 1,5 roku i jest nie szczepiony ...Proszę o załatwienie tej sprawy , ponieważ ludzie mylnie myślą że to pies właścicieli sklepu i przychodzą że skargami .Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Przekażę Pani informację do sprawdzenia i ew. odłowienia psa.


2017-04-18

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Nożewo

Kiedy ruszy budowa wodociągu i lewoskrętu w Nożewie?Niech Pan o nas nie zapomina Pnie Wójcie.

Odpowiedź Wójta:
Z wodociągiem czekam na podpisanie umowy o dofinansowanie unijne z PROW – prawdopodobnie w maju br. Po podpisaniu realizujemy przetarg celem wyłonienia wykonawcy. Budowa skrzyżowania (lewoskrętu) i dróg ,,bisowych” wykonywana będzie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Z informacji jaką uzyskałem w piątek 31 marca, prace winny się rozpocząć w czerwcu br.


2017-04-18

Internauta Zbyszek O zapytał:
Temat: Plac zabaw

Muszę poinformować Pana Wójta, że stan placu zabaw w m. Drężewo jest bardzo zły. Korzystanie z części urządzeń stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci szczególnie tych bawiących się bez opieki dorosłych. Proszę o interwencję zanim dojdzie do nieszczęście.

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za informację – przekażę celem naprawy.


2017-04-18

Internauta Zbyszek O zapytał:
Temat: Nawierzchnia oraz plac zabaw

Panie Wójcie proszę o informację dot. rozpoczęcia budowy nawierzchni przy ul. Świerkowej w Drężewie (na stronie UG nie widzę danych). Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Jeszcze nie został wybrany wykonawca.


2017-04-18

Internauta Olga zapytał:
Temat: gaz w Przystani

Panie Wójcie, We wcześniejszym poście pisał Pan, że wystąpiliście z prośbą o rozbudowę sieci gazowej m.in. dla msc. Przystań. Czy jest coś więcej wiadomo w tej sprawie?.

Odpowiedź Wójta:
Nie posiadam nowych informacji.


2017-03-27

Internauta Małgorzata zapytał:
Temat: Dofinansowanie do baterii fotowoltaicznych

Witam, Zwracam się do Pana w sprawie dofinansowania baterii fotowoltaicznych. Do końca lutego mieliśmy dostać odpowiedź na temat konkretów ich montażu, a nadal nic nie wiemy, w dodatku na stronie internetowej również nie ma żadnych informacji. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź Wójta:
Gmina Olszewo-Borki otrzymała dn. 8 grudnia 2016r. pisemną informację o pozytywnej weryfikacji formalnej wniosku o dofinansowanie projektu pn. „Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki” w ramach RPO Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa IV Przejście na gospodarkę niskoemisyjną Działanie 4.1  Odnawialne źródła energii. Obecnie trwa ocena merytoryczna przedmiotowego wniosku przez ekspertów Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie. Z informacji telefonicznej uzyskanej z MJWPU wynika iż do końca marca 2017r. ocena ta powinna się zakończyć. Sukcesywnie będziemy informować uczestników projektu o dalszej jego realizacji.


2017-03-21

Internauta AM zapytał:
Temat: wymiana pokrycia dachu

 Witam.Pytając w UG czy muszę zgłaszać wymianę pokrycia dachu z eternitu na blachodachówkę otrzymałam odpowiedź,że nie muszę nic zgłaszać, tylko czekać kiedy będzie można składać wnioski o odbiór eternitu do utylizacji.W jednej z odpowiedzi odpisał Pan,że należy to zgłosić do UG. Jak to właściwie jest? Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Aktualnie opracowujemy program usuwania azbestu na terenie naszej gminy. Wszystkie zmiany dotyczące stanu azbestu (eternitu) muszą zostać zgłoszone do urzędu gminy. Wcześniejsze pytanie nie dotyczyło tematu azbestu.


2017-03-21

Internauta Interesant zapytał:
Temat: Studium uwarunkowań dla gminy Olszewo -Borki i MPZP

Witam Panie Wójcie. Jaki jest przybliżony czas realizacji Studium Uwarunkowań i Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Olszewo-Borki? Pytam, gdyż wielu ludziom w tym i mnie blokowane są inwestycje z braku tego i nie wiadomo jak długo jeszcze będziemy czekać. Proszę więc powiedzieć na jakim etapie są prace i ile czasu to jeszcze może potrwać. Pozdrawiam.

Odpowiedź Wójta:
Samorząd gminy nikomu nie chce ,,blokować” planów inwestycyjnych, jednakże muszą one uwzględniać obecny stan prawny przeznaczenia gruntów. Faktycznie, prace nad ,,studium” trwają już wiele lat i cały czas próbujemy je przyspieszyć, wykonuje nam je ,,Przestrzeń” Pracownia Projektowa s.c z siedzibą w  Warszawie. Zakres prac obejmuje terytorialnie całą gminę. Niezależnie od prowadzonych prac, na poziomie krajowym zmieniają się przepisy środowiskowe i planistyczne, wprowadzone zostały mapy powodziowe, mieliśmy przestój ze względu na planowaną budowę linii 400 KV, należało również przyjąć dokumenty strategiczne na poziomie gminy, których następstwem będą wprowadzone do studium rozwiązania. Stąd proces ten trwa tak długo. Bardzo chcemy, żeby zakończenie prac było w tym roku. Jednakże ze względu na ww. uwarunkowania nie podam konkretnej, ani nawet przybliżonej daty zakończenia.


2017-03-21

Internauta Bartek zapytał:
Temat: Dofinasowanie do przydomowej oczyszczalni

Odpowiedź Wójta: z Dina 02.02.2017 r W bieżącym roku nie została zaplanowana do wykorzystania. To zależy od uruchomienia i pozyskania środków zewnętrznych. Będziemy o to zabiegać i plany mogą ulec zmianie w przypadku ich pozyskania. Panie Wujcie ,czy otrzymalem dofinasowanie do przydomowej oczyszczalni w Łazach ul. Sikorskiego.
Rozpoczecie budowy kanalizacja , jak I jego zakończenie jest bliżej nieokreślone .

Odpowiedź Wójta:
Proszę Pana o osobisty kontakt w tej sprawie.


2017-03-21

Internauta Marzena zapytał:
Temat: równanie dróg

Panie Wójcie w Krukach osiedle kwiatowe drogi są w stanie tragicznym, nie da sie przejechać. Kto będzie finansował naprawy zawieszenia samochodów. Samo równanie nie wystarczy, po deszczu stan będzie tak jak poprzedni. nie można nasypać jakiegoś żwiru?

Odpowiedź Wójta:
Dzisiejszego dnia tj. 20 marca rozpoczęliśmy równanie dróg na terenie naszej gminy.


2017-03-21

Internauta Marcin zapytał:
Temat: Bezpieczeństwo na ulicy Sikorskiego

Chciałbym się dowiedzieć do kogo się zwrócić w sprawie postawienia znaków lub oznaczenia terenu zabudowanego na ulicy Sikorskiego. Bardzo często łamane są tu przepisy ruchu drogowego dotyczące prędkości jak też poruszania się po tej drodze samochodów ciężarowych. Czy była by możliwość częstszych kontroli. Zacznie się wiosna rodziny z dziećmi bardzo wybierają się w tą piękną okolice no i niestety motocykle scigające się po tej drodze.

Odpowiedź Wójta:
Policja jest właściwym organem do prowadzenia kontroli. Zgłaszaliśmy Państwa drogę (ul. Sikorskiego) do częstszych kontroli – zgłosimy ponownie.


2017-03-21

Internauta someone zapytał:
Temat: Ul.Chopina

Kiedy będzie rozpoczęta budowa drogi na ul.Chopina ?,obecny stan to słaby żart zapraszam aby się pośmiać. Pozdrawiam

Odpowiedź Wójta:
Prace planowane są  po uzyskaniu dokumentacji projektowej (termin wykonania dokumentacji do 30.06.2017r.). Finansować prace planujemy w okresie dwuletnim. Proszę nie komentować – nie jest to śmieszne i nikt nie planuje się śmiać. Dróg żwirowych na terenie naszej gminy mamy ogrom i większość z nich po okresie zimowym wygląda podobnie.


2017-03-13

Internauta Halina zapytał:
Temat: zmiana

Dzień dobry.Panie Wójcie czy zmieniając samo pokrycie dachowe (blachodachówkę) muszę zgłaszać coś w gminie.jak tak to gdzie muszę się zgłosić.

Odpowiedź Wójta:
Jeśli zmiana dotyczy wymiany pokrycia z  blachodachówki to nie ma potrzeby dokonywania zgłoszenia w Urzędzie Gminy, w przypadku zmiany pokrycia z eternitu np. na blachodachówkę  fakt ten zgłosić do Wydziału Ochrony Środowiska w U. G.


2017-03-06

Internauta Mirek zapytał:
Temat: Równanie dróg

Prosimy o równanie dróg. Kruki Osiedle Kwiatowe.

Internauta mieszkanka zapytał:
Temat: równanie dróg

Witam. Szanowny Panie Wójcie czy drogi w miejscowości Kruki konkretnie osiedle tzw. kwiatowe (ulice bławatkowa,tęczowa itd.) zostaną w najbliższym czasie wyrównane? niestety po zimie i roztopach droga po raz kolejny jest prawie nieprzejezdna.

Odpowiedź Wójta:
W drugim tygodniu marca sprawdzimy stan dróg i w miarę dobrych warunków pogodowych rozpoczniemy naprawy i równanie.


2017-03-06

Internauta Wiola i Łukasz zapytał:
Temat: Pdziękowania dla GOPS-u

Chcemy podziękować paniom które zajmują się 500+ za miłą i fachową pomoc przy wypełnieniu wniosków. Pozdrawiamy młodzi rodzice

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję! Przekażę podziękowania do GOPS-u.


2017-03-06

Internauta Agnieszka zapytał:
Temat: Szkoły po nowemu

Czy będzie jakaś oficjalna informacja na temat nowej sieci szkół na terenie gminy.

Odpowiedź Wójta:
Będzie oficjalna informacja. Zostanie przedstawiona na posiedzeniu komisji rady gminy dnia 22 marca br. i podana do wiadomości publicznej.


2017-02-27

Pytanie:
Pytania dotyczące odśnieżania dróg i chodników. 

Odpowiedź Wójta:
Natura i przyjazna, wiosenna aura pogodowa, wyprzedziła moje odpowiedzi na problemy dotyczące odśnieżania. Dokładaliśmy starań by zapewnić przejezdność dróg i odśnieżanie chodników. Wiele sygnałów, które dotarło do mnie z Państwa strony przyjmiemy do realizacji na nowy okres zimowego utrzymania. Nie rozwiążemy wszystkich problemów i niedogodności zimowych. Wniosek, który nasuwa mi się z wielu Państwa wystąpień w zakresie odśnieżania chodników – po co budować chodniki, przecież trzeba je odśnieżać. Obiecuję, że będziemy budować nowe chodniki. Zawsze będą jednak głosy osób niezadowolonych, jeżeli nie wszyscy mieszkańcy właściwie zaangażują się w utrzymanie chodników.


2017-02-27

Internauta Anna W zapytał:
Temat: Gaz ziemny

Dzień dobry W związku z częstymi przekroczeniami pyłu zawieszonego, chciałam się zapytać czy Gmina Olszewo Borki wystąpi lub wystąpiła do Gazowni z pytaniem o możliwość doprowadzenia gazu ziemnego do Nowej Wsi i okolicznych miejscowości.

Odpowiedź Wójta:
Wystąpiliśmy pismem z dn. 13.02.2017r. z prośbą o rozbudowę sieci gazowej w dla msc. Antonie, Kordowo, Nakły, Nowa Wieś, Przystań.


2017-02-27

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: planowanie zbierania azbestu

,,Jak jeden planował p... to wziął i się ..., wyszło wiecie co.Tak i z tym azbestem kiedy wreszcie bo cały czas tylko plany??? Jakaś konkretna odpowiedź.”

Odpowiedź Wójta:
Proszę o zachowanie kultury słowa w Państwa wystąpieniach.
W tym roku program będzie uruchomiony, działania wyglądają następująco:
1 – wyłonienie wykonawcy na opracowanie programu usuwania azbestu (jesteśmy po analizie rynku, wpłynęły 4 oferty);
2 – przeznaczenie środków w budżecie gminy (sesja rady gminy w m-cu marcu);
3 – wykonawca opracowuje program usuwania azbestu (3 do 6 m-cy);
4 – złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (dotacja w wysokości 80% w 2017r.);
5 – składanie wniosków przez mieszkańców na utylizację azbestu do naszego urzędu (realizacja w każdym roku).


2017-02-27

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Parking na ul.Broniewskiego.

Sz.Panie Wójcie bardzo prosiłbym o interwencję w sprawie parkowania samochodów na chodnikach ulicy Broniewskiego w Olszewie-Borkach.Właściciele domów mają w nosie zakaz po lewej stronie ulicy a skoro znaku nie ma po prawej to uważają że chodnik jest ich własnością.Dzieci idąc do szkoły muszą schodzić na jezdnię niewiele potrzeba żeby komuś stało się nieszczęście. Bardzo proszę o interwencję choćby w Policji bo sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza.  

Odpowiedź Wójta:
Wystąpiliśmy z wnioskiem do policji o częstsze kontrole.


2017-02-27

Internauta Zainteresowany zapytał:
Temat: Droga do szkoły w Przystani

Sz.P. Wójcie, czy mógłbym uzyskać informacje kiedy powstanie droga asfaltowa do szkoły w miejscowości Przystań

Odpowiedź Wójta:
Podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim w Warszawie na dofinansowanie tego zadania określa termin do końca 201 7r. Przetarg ogłoszony na realizację tego zadania nie pozwolił wyłonić wykonawcy – unieważniony w dniu 23.02.2017 r. W związku z tymi kłopotami nie wykluczam możliwości wydłużenia realizacji do końca czerwca 2018 r.


2017-02-27

Internauta Anna zapytał:
Temat: remont Urzędu Gminy

Panie Wójcie, w telewizji jest zapowiedź remontu budynku Urzędu Gminy z podkreśleniem jak to pilnie wymaga napraw. A zaraz obok jest budynek Szkoły Podstawowej, który wygląda zdecydowanie gorzej i zdecydowanie bardziej potrzebuje remontu. W szkole uczą się nasze dzieci, mamy o nie dbać, a się okazuje, że ważniejsi są urzędnicy. Może tak ściągniemy telewizję, żeby pokazać i porównać budynek szkoły, stojący zaraz OBOK, może to przyspieszy decyzję i sam remont 

Odpowiedź Wójta:
Remontu wymagają oba budynki wskazane przez Panią. Budynek szkoły podstawowej wygląda gorzej z zewnątrz, natomiast lepiej w środku – odwrotnie niż urząd gminy. Każdego roku wykonujemy prace remontowe w szkole podstawowej. Zmiany w organizacji oświaty powodują, że plany dotyczące przebudowy i gruntownego remontu budynku szkoły podstawowej mszą zostać zweryfikowane o fakt wygaszania (likwidacji) gimnazjum i konieczność zagospodarowania tego budynku.


2017-02-02

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Dofinansowanie

Proszę odnieść się do tego wpisu:Odpowiedź Wójta:
Informuję, że nie Gmina Olszewo-Borki nie prowadzi obecnie naboru wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe, lub opalne biomasą ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.Moje pytanie. Skoro pan nie prowadzi naboru dofinansowania to dlaczego mieszkańcy mają tracić po kilka tysięcy z tego tytułu że Pan blokuje dofinansowanie.

Odpowiedź Wójta:
W odpowiedzi na wszystkie pytania, wystąpienia i informację dotyczące wymiany kotłowni, jakie płyną od mieszkańców. Nikomu nie blokowałem ani nie blokuję otrzymania dofinansowania. Jeszcze w ubiegłym roku tj. 2016 można było składać bezpośrednio wnioski przez mieszkańców do WFOSiGW. Dlaczego Państwo z tego nie skorzystaliście? Gmina Olszewo-Borki realizuje wiele działań dla mieszkańców, które poprawiają środowisko naturalne oraz komfort życia takich jak: budowę sieci wodociągowych, sieci kanalizacyjnych, budowę i wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne typu led. Posiadamy program dofinansowania do budowy oczyszczalni przydomowych dla mieszkańców. W bieżącym roku planujemy uruchomić program usuwania azbestu. Prowadzimy kolosalne działanie, jakim jest wniosek pn.: ,,Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Olszewo-Borki", złożony do RPO WM na lata 2014-2020, który zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych dla 151 mieszkańców oraz budowę kotłowni na powietrzne pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Kwota wsparcia wynosi 80% kosztów kwalifikowanych, a całość zamyka się kwotą ponad 7,1 mln zł. Wymaga to od nas zaangażowania wielu sił i środków w latach 2017/2018. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną i czekamy na ocenę merytoryczną. Po jego uruchomieniu i wybraniu wykonawcy, zaplanuję możliwość podjęcia w 2018r. wymiany kotłowni z dofinansowaniem WFOŚiGW.


2017-02-02

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Problem z psami

Panie wójcie, proszę o interwencję właściwych służb odnośnie biegających luzem psów,które mają właściciela,a stwarzają zagrożenie, ul.Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego.

Odpowiedź Wójta:
Właściwą służbą jest policja. Zgłosimy Pana informację.


2017-02-02

Internauta Bogumiła zapytał:
Temat: Odbiór eternitu

Witam panie wójcie kiedy będzie odbierany eternit bo mam na podwórku i nie wiem co mam z nim zrobić a pytam się z koleji po raz czwarty i proszę o konkretną odpowiedź.Pozdrawiam.

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Dofinansowanie usunięcia zabestu

Panie Wójcie.Prezydent Ostrołęki organizuje dofinansowanie do wymiany pokryć dachowych, zawierających azbest z budynków osób fizycznych.Zakres obejmuje:- demontażu pokrycia lub wyrobów zawierających azbest, - transport odpadu niebezpiecznego z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwienia, - unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest. Czy w naszej gminie też będzie dofinansowanie i kiedy?.

Odpowiedź Wójta:
W tym roku planujemy uruchomić program usuwania azbestu. Proszę śledzić nasze informacje lub zgłosić chęć otrzymywania powiadomień tzw. sms-em. Będziemy o tym Państwa informować.


2017-02-02

Internauta Łazy zapytał:
Temat: Kanalizacja

kiedy będzie kanalizacja w Łazach ul Sikorskiego

Odpowiedź Wójta:
W bieżącym roku nie została zaplanowana do wykorzystania. To zależy od uruchomienia i pozyskania środków zewnętrznych. Będziemy o to zabiegać i plany mogą ulec zmianie w przypadku ich pozyskania.


2017-02-02

Internauta Mieszkanka zapytał:
Temat: Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej

Witam. Jestem osobą bardzo tolerancyjną ale prosiła bym o rozmowę z pracownikami Ośrodka Opieki Społecznej te Panie zachowują się jakby za karę tam pracowały. Są niemiłe, śmieją się pod nosem jak źle wniosek wypisałam a chyba są do tego żeby pomóc a nie się naśmiewać.

Odpowiedź Wójta:
Jeżeli Pani czuła się urażona nietaktownym zachowaniem pracowników, to na przyszłość proszę zgłaszać to bezpośrednio Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w  celu wyjaśnienia sprawy. Dotychczas nie było zastrzeżeń do pracowników GOPS w Olszewie-Borkach przyjmujących wnioski. Zwrócę na to uwagę.


2017-01-30

Internauta Mariusz zapytał:
Temat: Fotowoltaika

Witam Ma pytanie czy można się jeszcze zapisać do projektu budowy paneli fotowoltaicznych.

Odpowiedź Wójta:
Niestety nie. Nabór deklaracji mieszkańców został zamknięty w sierpniu 2016r. Na podstawie złożonych deklaracji został opracowany wniosek o dofinansowanie i obecnie oczekujemy na decyzję o jego przyznaniu.


2017-01-20

Internauta Michal zapytał:
Temat: Odsniezanie

Witam serdecznie. Proszę o zmobilizowanie właścicieli posesji na Borach oraz swoich pracowników do odśnieżania. Mamy ładne ulice chodniki tylko sek w tym że nikt nie odśnieżanie. Nie można na spacer iść bo jest lód i śnieg. Najgorzej jest na drodze do kościoła z wyslizganym chodnikiem przy przedszkolu. Czy kiedykolwiek ktoś został za to nieodsniezanie grzywnę w tym roku. Wydaje mi się że szlachta z Borek za nic ma obowiązki które na nich spoczywaja

Internauta Krystyna zapytał:
Temat: Lód na ulicy i śnieg na chodnikach

Chciałabym złożyć zażalenie na pracę gminy dot lodu na ulicach. Ulice są nie posypane, jest ślisko. Codziennie zawożę dziecko do przedszkola i odbieram. Pod przedszkolem jest po prostu lodowisko. Jest ani nie odśnieżone, ani nie posypane. Spacer chodnikimi to katorga. Właściciele posesji wogole nie odśnieżają chodników. Proszę aby gmina zajęła się tą sprawą !

Odpowiedź Wójta:
Dziękuję za zgłoszenie – zajmiemy się tym problemem.


2017-01-20

Internauta Andrzej zapytał:
Temat: Kosze na śmieci

Czy kosze na śmieci obowiązują wszystkich mieszkańców? Bo zaobserwowlem ze przy ulicy Szymanowskiego nie wszystkich to dotyczy. Ma Pan możliwość sprawdzenia kto posiada umowy wywozu odpadów.

Odpowiedź Wójta:
Kosze na śmieci lub worki do gromadzenia odpadów – rada gminy przyjęła taki system gromadzenia odpadów.
Sprawdzimy Pana zgłoszenie – całą ul. Szymanowskiego.


2017-01-20

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: Odśnieżania chodników

Panie Wójcie, czy właścicieli posesji obowiązuje odśnieżanie chodników a w szczególności właścicieli pizzeri przy ul. Średniej którzy z chodnika zrobili prywatny parking a na chodniku jest lodowisko. Przez zastawiony przez samochody chodnik trzeba iść droga która również wygląda jak lodowisko

Odpowiedź Wójta:
Zdecydowanie tak – dla odśnieżania chodników. Kwestia przejścia chodnikiem zastawionego przez samochody osobowe, to już zadanie dla policji – również zgłosimy ten problem.


2017-01-20

Internauta łazy zapytał:
Temat: ul. Sikorskiego

Jak co roku wraca sprawa ul. Sikorskiego Kruki-Łazy, asfalt pokryty lodem, na łyżwach można jeździć. Proszę o regularne posypywanie drogi, i może w końcu uregulować sprawę jeżdżących środkiem drogi i rozjeżdżających pobocza tirów. 

Odpowiedź Wójta:
Dokładamy starań do utrzymania przejezdności dróg gminnych. Warunki pogodowe są trudne dlatego proszę o rozważną jazdę. Sprawę tirów zgłosimy na policję.


2017-01-18

Internauta MARZENA zapytał:
Temat: Dofinansowanie na wymianę starego pieca na kocioł gazowy

Dzień dobry czy w naszej gminie można składać wnioski na dofinansowanie wymiany starego pieca na kocioł gazowy? Jeżeli tak to do kiedy.  

Odpowiedź Wójta:
Informuję, że nie Gmina Olszewo-Borki nie prowadzi obecnie naboru wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe, lub opalne biomasą ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Aktualnie realizujemy projekt dotyczący budowy instalacji fotowoltaicznych dla blisko 200 budynków na terenie naszej gminy. W przypadku uruchomienia nowych projektów i naboru wniosków z zakresu ochrony środowiska, będziemy informować mieszkańców na bieżąco.


2017-01-18

Internauta Sławek zapytał:
Temat: żużyte opony

gdzie mogę oddać zuzyte opony

Odpowiedź Wójta:
Zużyte opony odbierane są przez wykonawcę w terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych, tj. 27 maja br. (sobota) i 28 października br. (sobota). Opony należy wystawić przed ogrodzenie budynku mieszkalnego.


2017-01-18

Internauta Krzysiek zapytał:
Temat: odpady komunalne

Panie Wójcie mam pytanie kiedy zostaną podane stawki za wywóz odpadów za 2017 rok. pozdrawiam.  

Odpowiedź Wójta:
Stawki z tytułu wywozu odpadów komunalnych są takie same jak w zeszłym roku, raty kwartalne wynoszą: odpady selektywne (segregowane), gospodarstwo domowe do 2 osób - 54,00 zł, gospodarstwo domowe liczące 3 i więcej osób - 90,00 zł, gospodarstwo domowe posiadające Kartę Wielkiej Rodziny - 45,00 zł, odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny (zmieszane), każde gospodarstwo domowe - 150,00 zł.


2017-01-18

Internauta M zapytał:
Temat: W

Dzień dobry Proszę o informację czy będzie doprowadzony gaz ziemny do Nowej Wsi? Jeśli tak to w jakim okresie czasu można się tego spodziewać? Biorąc pod uwagę obecną sytuację zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju gmina powinna poczynić daleko idące kroki do poprawy jakości powietrza poprzez eliminację PM10.  

Odpowiedź Wójta:
Nie posiadam nowych informacji w tym temacie.


2017-01-18

Internauta Mieszkaniec zapytał:
Temat: MPK

Panie Wójcie. Firma MPK powinna udostępnić własne kosze i problem z uszkadzaniem koszy sam zniknie. Następny jest problem z dostarczeniem harmonogramu. Wrzucali kiedyś do brudnego kosza a w tym roku nie mamy. Każdy ma skrzynkę na listy i tam powinni zostawiać. Nie każdy może i ma Internet aby sprawdzać harmonogram odbioru. Czy mamy do mobilności dopłacać? 

Odpowiedź Wójta:
Informuję, iż wykonawca realizujący odbiór odpadów komunalnych z terenu Gminy Olszewo-Borki, tj. Konsorcjum firm RDF Sp. z o.o., MPK Pure Home Sp. z o.o. sk, nie był zobowiązany do zapewnienia pojemników dla mieszkańców. Każdy mieszkaniec we własnym zakresie jest do tego zobowiązany. Wykonawca zapewnienia worki do selektywnej zbiórki odpadów. Jednocześnie informuję, że informacja nt. terminu pierwszego odbioru odpadów w roku 2017 została zamieszczona na stronie internetowej tut. urzędu, przekazana sołtysom do wywieszenia w poszczególnych sołectwach. Harmonogram odbioru odpadów dostępny jest na stronie internetowej naszego urzędu oraz na zlecenie wykonawcy, był również dostarczany mieszkańcom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dostępny jest także w naszym urzędzie.


2017-01-18

Internauta mieszkaniec zapytał:
Temat: komunikacja

Panie wójcie chcieliśmy zapytać o transport publiczny autobusowy np MPK który miał być od początku 2017 zgodnie z przepisami o których pan mówił w 2016 r .chodzi o Białobrzeg Bliższy

Odpowiedź Wójta:
Rozumiem, że pytanie dotyczy transportu publicznego, w tym kursowania autobusów MZK. Przepisy nie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. i rada gminy nie zajmowała się tą sprawą. Obecnie w Białobrzegu Bliższym funkcjonuje transport publiczny oparty o realizację dowozu do szkół oraz kursy prywatnych przewoźników.


2017-01-09

Internauta Mieszkańcy Białobrzeg Blizszy zapytał:
Temat: Biegające psy

Panie Wójcie mamy takie pytanie -Co mozemy uczynić w sprawie biegających luzem psów w okolicach zabudowań 18A,20 i 21,jak rownież na poczatku wsi pies masci rudy niewiadomo czyj.Psy owe są zagrozeniem dla pieszych rowerzystów jak równiez i aut Co z tym problemem zrobic

Odpowiedź Wójta:
W przypadku psów, które stanowią zagrożenie dla pieszych i rowerzystów a nie ustalimy właściciela – zostaną odłowione.


2017-01-09

Internauta Ania zapytał:
Temat: odśnieżanie Białobrzeg Bliższy

Panie Wójcie kto odpowiada za odśnieżanie drogi w Białobrzegu Biższym?

Odpowiedź Wójta:
Główna droga – ul. Omulewska jest w zarządzie Powiatu Ostrołęckiego, pozostałe są drogami gminnymi.


2017-01-09

Internauta pawel zapytał:
Temat: rozny

paniewojcie dlaczego oni tak piszo wszyscy do wojta niech postawio sie w pana sytuacji i sobie dadzo odpowiedz pozdrawiam panie wucie

Odpowiedź Wójta:
Jest to jedna z form komunikacji i taką przyjąłem by ułatwić kontakt ze mną. Pocieszę Pana, że nie wszystkie odpowiedzi na pytania znajdują się na naszej stronie internetowej. Serdecznie pozdrawiam wszystkich internautów.


2017-01-09

Internauta BOŻENA zapytał:
Temat: Droga

Mam pytanie :kiedy będzie wznowiona droga pomiędzy ulicą Waltera a Piaseczną w Zabrodziu czy Wójt może boi się właścicielki terenu przez który ta droga przechodzi bo z nią nawet policja sobie nie radzi.

Odpowiedź Wójta:
Droga była wytyczana – sprawdzimy jej przejezdność.


2017-01-09

Internauta ja zapytał:
Temat: Zagrożenie -psy

W białobrzegu Blizszym biegają luzem psy Przy posiadłosci 18A,20 ,21 Jest to zagrożenie dla piszych ,rowerzystow jak rownież aut Co z tym tematem ????

Odpowiedź Wójta:
Zgłosimy na policję do sprawdzenia i pouczenia mieszkańców.


2017-01-09

Internauta kazimiera zapytał:
Temat: odpady komunalne

Kiedy będzie znany harmonogram wywozu śmieci w gminie Olszewo Borki?czy zawsze wiadomość na ten temat musi być podawana w ostatniej chwili?

Odpowiedź Wójta:
Harmonogram dostępny jest na naszej stronie internetowej oraz był przekazywany przez firmę MPK podczas ostatniego odbioru odpadów.


2017-01-09

Internauta Mieszkanka zapytał:
Temat: Studium uwarunkowań dla gminy Olszewo -Borki i Zagospodarowania przestrzennego.

Witam Mam pytanie odnośnie Studium uwarunkowań dla gminy Olszewo -Borki i Zagospodarowania przestrzennego. Kiedy zostanie uchwalone, w rozmowie przeprowadzonej w lutym twierdził Pan, że zatwierdzenie studium będzie koniec roku. Koniec roku już jest a o studium nic nie wiadomo. Czy nie uważa Pan, że to już za długo trwa, wstrzymuje Pan przez to wiele inwestycji mieszkańcom,czy chociażby sprzedaży działki pod inwestycje my na Pana głosowaliśmy i miało być tak dobrze.

Odpowiedź Wójta:
Prac nad studium trwają długo i zgadzam się w tym względzie z Panią. Mogę zapewnić, że prace nie zostały zaniechane. Niestety zmiany przepisów prawnych powodują wydłużenie naszych prac. Proszę pamiętać, że dokończenie naszych prac nad studium zagospodarowania przestrzennego, nie spowoduje możliwości sprzedaży działki pod inwestycje. Do tego będzie potrzebna jeszcze zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego, która spowoduje zmianę przeznaczenia konkretnej działki.


2017-01-09

Internauta janek zapytał:
Temat: Drogi żwirowe

Panie Wójcie, z tym równaniem dróg zapraszam do Mostowa. Zgłaszałem do Sołtysa i nie ma odzewu

Odpowiedź Wójta:
Żwirowanie dróg – wszystkie działania już na wiosnę. W Mostowie planujemy budować sieć kanalizacji sanitarnej – złożyliśmy wniosek o środki unijne do PROW. Wyniki naszych starań będą znane na przełomie lipca sierpnia br. Jeżeli otrzymamy środki zewnętrzne to budowę kanalizacji planujemy na przełomie 2017/2018r. Po jej wybudowaniu można planować budowę drogi asfaltowej.

Na przebudowę ulic na Zabrodziu w tym ul. Pisarki, nie otrzymaliśmy środków finansowych o które występowaliśmy w 2017 roku, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.  Aktualnie jesteśmy na etapie odwołania od oceny komisji i trudno określić czy nasze starania przyniosą pożądany efekt, jak również kiedy on nastąpi.
Pracownik ds. drogownictwa sprawdzi konieczność montażu lustra.

Copyright - All Rights Reserved
Urzad Gminy Olszewo-Borki
ul. Wl. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo - Borki, tel: (29) 761-31-07